Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Cum se semnalizează în sensul giratoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#1
ninelflorin

ninelflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 31.05.2010
Din câte știu eu, la intrarea în sensul giratoriu se semnallizează dreapta, de vrei s-o iei la dreapta și stânga pentru stangta. Iar pentru directia de mers inainte prin sensul girtaoriu se va semnaliza doar la iesire cu semnal dreapta .(Insa am prieteni care sustin ca la intrarea in sensul giratoriu daca vrei sa mergi inainte trebuie sa dai semnal stanga)
Astept parerile voastre !!

#2
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
inainte de iesirea pe care intentionezi sa intri semnalizezi dreapta, adica imediat dupa ce ai trecut de iesirea ce o preceda.
in rest semnalizezi stanga ca sa arati celor din spate ca nu intentionezi sa virezi la dreapta la iesirea ce urmeaza..

Edited by Nemesis-, 16 April 2013 - 18:33.


#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 28.12.2008

 ninelflorin, on 16 aprilie 2013 - 18:15, said:

(Insa am prieteni care sustin ca la intrarea in sensul giratoriu daca vrei sa mergi inainte trebuie sa dai semnal stanga)

Mi se pare o prostie pentru că îi induci în eroare pe şoferii care vin din faţă şi care nu ştiu dacă tu faci stânga sau o iei înainte.

Edited by driftking91, 16 April 2013 - 18:42.


#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,561
  • Înscris: 17.04.2006
Parerile sunt impartite. Eu personal nu semnalizez stanga, semnalizez dreapta cand vreau sa ies din sens.

#5
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu sunt inpartite de loc....
Cand intri in sens semnalizezi stanga pana ajungi la iesirea ta....
In rest sunt detalii!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,317
  • Înscris: 07.11.2006

 ninelflorin, on 16 aprilie 2013 - 18:15, said:

Din câte ştiu eu, la intrarea în sensul giratoriu se semnallizează dreapta, de vrei s-o iei la dreapta şi stânga pentru stangta. Iar pentru directia de mers inainte prin sensul girtaoriu se va semnaliza doar la iesire cu semnal dreapta .(Insa am prieteni care sustin ca la intrarea in sensul giratoriu daca vrei sa mergi inainte trebuie sa dai semnal stanga)
Astept parerile voastre !!

In sensul giratoriu nu poti sa o iei decat la dreapta in tarile cu circulatie pe dreapta.Stanga se considera contrasens.
Intrarea in sensul giratoriu nu se semnalizeaza.Se semnalizeaza doar iesirea.In cazul cand sensul giratoriu are mai multe benzi si mai multe iesiri,incadrarea de iesire se face prin semnalizare pe banda cea mai apropiata de iesire.Intre vehicolele aflate IN SENSUL giratoriu se aplica legea prioritatii de dreapta.
Bineinteles cele scrise de mine nu se aplica la caricaturile numite pompos sens giratoriu care au impanzit orasele.Adica alea facute ad-hoc pe strazi de 8-10 metri latime cu balize din plastic.Aici este indicata semnalizarea intrarii,pentru ca avand in vedere dimensiunea minuscula a scuarului,este o sansa in plus sa se acorde prioritate.Majoritatea accidentelor se petrec in genul asta de intersectii,unde se circula haotic.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,561
  • Înscris: 17.04.2006

 BodCasa, on 16 aprilie 2013 - 18:48, said:

Nu sunt inpartite de loc....
Cand intri in sens semnalizezi stanga pana ajungi la iesirea ta....
In rest sunt detalii!

Juri? :lol:

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

 driftking91, on 16 aprilie 2013 - 18:42, said:

Mi se pare o prostie pentru că îi induci în eroare pe şoferii care vin din faţă şi care nu ştiu dacă tu faci stânga sau o iei înainte.

daca ajung sa-ti vina altii din faţă intr-un sens giratoriu in care tu circuli corect atunci poti semnaliza cum vrei, aia sunt atat de adanc "in eroare" incat nu mai ai cum sa-i afectezi.

eu stiu ca se semnalizeaza schimbarea directiei de mers(la intrare si la iesirea din giratoriu) si schimbarea benzii de mers (daca giratoriul are mai multe benzi). personal semnalizez uneori stanga in giratorii cu o singura banda, ca sa fiu sigur ca cei ce vor sa intre nu se vor baga peste mine.

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O intersectie este cu sens giratoriu daca si numai daca exista indicatorul de sens giratoriu. Nu conteaza daca in mijlocul intersectiei sunt panselute, borduri din beton, blocuri din plastic.

La intrarea in intersectie semnalizezi stanga si pastrezi semnal stanga pana inainte de iesirea pe care vrei sa parasesti intersectia, cand semnalizezi dreapta.

La intersectiile cu sens giratoriu nu exista directia inainte.

Exista doar prima iesire, a doua iesire, etc.

#10
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
mare atentie la aia care vin din fata....sa nu-i incurcam.Posted Image

#11
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
cum in sens nu se poate circula decat la stanga, semnalizezi dreapta inainte de iesirea pe care vrei s-o iei...

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 nelubuz, on 16 aprilie 2013 - 19:26, said:

cum in sens nu se poate circula decat la stanga, semnalizezi dreapta inainte de iesirea pe care vrei s-o iei...

Cum poti sa o iei pe o iesire, rezulta ca nu e adevarata afirmatia ca in sensul giratoriu se poate circula doar la stanga. Se poate face si dreapta, pe una din iesiri. De aici si necesitatea de a pastra semnal stanga - sa stie cei ce vor sa intre in sens ca nu iesi pe iesirea respectiva (de unde vor ei sa intre).

#13
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ce rost are sa semnalizezi stanga cand cel din sensul giratoriu are prioritate, si la iesirea din el semnalizeaza dreapta??

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,561
  • Înscris: 17.04.2006
Seb: daca nu semnalizez dreapta nu e clar ca nu ies?

#15
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Asa zic si eu,de ce sa semnalizezi stanga? Din moment ce nu semnalizezi dreapta e clar ca-ti vezi de drum inainte pana unde vrei sa iesi din sens.

#16
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
iar facem polemica cu sensul giratoriu?
in sensul giratoriu cu una bucata banda...semnalizezi dreapta pentru iesirea din sensul giratoriu.

in sensul giratoriu cu mai multe benzi semnalizezi stang doar cand vrei sa te incadrezi pe banda de/din stanga. si apoi dreapta pentru schimbarea benzii si iesirea din sensul giratoriu.

Edited by AlinE, 16 April 2013 - 19:47.


#17
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010

 cephalophodes, on 16 aprilie 2013 - 19:36, said:

ce rost are sa semnalizezi stanga cand cel din sensul giratoriu are prioritate, si la iesirea din el semnalizeaza dreapta??
Pt. ca cei ce asteapta sa intre in sens sa stie ce vrei sa faci.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

 cephalophodes, on 16 aprilie 2013 - 19:36, said:

ce rost are sa semnalizezi stanga cand cel din sensul giratoriu are prioritate, si la iesirea din el semnalizeaza dreapta??
pentru ca unii cefalopozi (care se considera soferi) iau decizii "dupa ureche", nu dupa regulament. daca au impresia ca masina ta se intreapta catre iesirea din giratoriu considera ca vrei sa iesi (chiar daca nu semnalizezi dreapta) si ca ei pot intra in giratoriu, asa ca te poti trezi cu ei in fata. mai bine semnalizezi stanga, sa nu le mai dai sansa sa "gandeasca".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate