Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Cum se semnalizează în sensul giratoriu

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
149 răspunsuri în acest subiect

#19
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postcetane, on 16 aprilie 2013 - 19:48, said:

Pt. ca cei ce asteapta sa intre in sens sa stie ce vrei sa faci.

daca nu se da nici un semnal...inseamna ca masina din sensul giratoriu nu are intentia de a iesi pe drumul pe care asteapta aia sa intre in sensul giratoriu.

View Post_Smiley_, on 16 aprilie 2013 - 19:49, said:

pentru ca unii cefalopozi (care se considera soferi) iau decizii "dupa ureche", nu dupa regulament. daca au impresia ca masina ta se intreapta catre iesirea din giratoriu considera ca vrei sa iesi (chiar daca nu semnalizezi dreapta) si ca ei pot intra in giratoriu, asa ca te poti trezi cu ei in fata. mai bine semnalizezi stanga, sa nu le mai dai sansa sa "gandeasca".

asa scrie in regulament? sa semnalizezi stanga?

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.561
  • Înscris: 17.04.2006
Atunci mai bine imi fac niste pancarte de acasa si le scot pe geam in sens: "Inca nu ies" "Nici acum" "Na vezi ca ies la prima!" :lol:

#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostBodCasa, on 16 aprilie 2013 - 18:48, said:

Nu sunt inpartite de loc....
Cand intri in sens semnalizezi stanga pana ajungi la iesirea ta....
In rest sunt detalii!

sa moara cici. ai inventat tu asta?

#22
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.548
  • Înscris: 04.06.2012

View Postcetane, on 16 aprilie 2013 - 19:48, said:

Pt. ca cei ce asteapta sa intre in sens sa stie ce vrei sa faci.
Mi se pare cat se poate de evident ca trebuie semnalizat la iesire, in rest au prioritate cei care circula deja in  giratoriu. N-am gasit sa scrie altceva in Codul rutier / Regulament.

#23
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostOutOfMind, on 16 aprilie 2013 - 19:58, said:

N-am gasit sa scrie altceva in Codul rutier / Regulament.
lasa nene, ce iti trebuie codul rutier cand exista @bodcasa?

#24
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Sa o luam cu incetinitoru'
Ma apropii de intersectia cu sens giratoriu,(vreu sa ies pe a doua iesire) cu 40m(??) inainte semnalizez stanga,intru in intersectie opresc semnalul stanga si continui drumul prin sens ,dupa ce trec de prima iesire pun semnal dreapta si ies.

#25
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.713
  • Înscris: 10.05.2012
Tinand cont ca timpul este pretios pentru majoritate, eu zic ca e de bun simt sa semnalizezi, ca sa stie toata lumea ce vrei sa faci, sa nu te astepte aiurea  cand vrei sa iesi din sens, eu asa fac.

#26
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postcetane, on 16 aprilie 2013 - 20:06, said:

Sa o luam cu incetinitoru'
Ma apropii de intersectia cu sens giratoriu,(vreu sa ies pe a doua iesire) cu 40m(??) inainte semnalizez stanga,intru in intersectie opresc semnalul stanga si continui drumul prin sens ,dupa ce trec de prima iesire pun semnal dreapta si ies.

cum ma semnalizezi stanga la intrarea in sensul giratoriu?

View Postnino852, on 16 aprilie 2013 - 20:12, said:

Tinand cont ca timpul este pretios pentru majoritate, eu zic ca e de bun simt sa semnalizezi, ca sa stie toata lumea ce vrei sa faci, sa nu te astepte aiurea  cand vrei sa iesi din sens, eu asa fac.

da, numai ca multi nu semnalizeaza dreapta la iesirea din sens.

#27
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Pt o fluenta a circulatiei,pe care unii nu o iau in seama,e bine sa avem semnal stanga pus .
Unii merg pe presupuneri(sau reduceri la absurd) .De aceia se fac ambuteiaje ridicole pt ca mai apare cate o blonda sau un profesor de engleza care nu stie pe ce lume e.

#28
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
e minunat cate variante. lol

#29
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postcetane, on 16 aprilie 2013 - 20:16, said:

Pt o fluenta a circulatiei,pe care unii nu o iau in seama,e bine sa avem semnal stanga pus .
Unii merg pe presupuneri(sau reduceri la absurd) .De aceia se fac ambuteiaje ridicole pt ca mai apare cate o blonda sau un profesor de engleza care nu stie pe ce lume e.

iti mai pun inca o data intrebarea: cum ma semnalizezi stanga inainte/la intrarea in sensul giratoriu?
citeste-o cu atentie.

Editat de AlinE, 16 aprilie 2013 - 20:19.


#30
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.253
  • Înscris: 23.05.2011
exact, semnalizand stanga asiguri ceilalti participanti la trafic ca nu esti unul din cei care "uita" sa semnalizeze cand vireaza dreapta (si sunt o gramada de aia)..

#31
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.548
  • Înscris: 04.06.2012
Cei care sustineti semnalizarea la intrare in giratoriu, nu ne dati si o sursa credibila, in afara de cutume si presupuneri? Ca sa stim daca mai discutam degeaba pe un subiect nascut mort.

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.127
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlinE, on 16 aprilie 2013 - 19:54, said:

............asa scrie in regulament? sa semnalizezi stanga?
am spus in primul meu post ce scrie in regulament. pot repeta pentru tine: se semnalizeaza schimbarea benzii si a directiei de mers.
semnalizez stanga desi raman in giratoriu (si nici nu schimb banda) pentru idiotii care vor sa intre in giratoriu si pot sa dea peste mine.

#33
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostNemesis-, on 16 aprilie 2013 - 20:19, said:

exact, semnalizand stanga asiguri ceilalti participanti la trafic ca nu esti unul din cei care "uita" sa semnalizeze cand vireaza dreapta (si sunt o gramada de aia)..

bai frate cand intri intr-un sens giratoriu faci dreapta nu stanga. daca tu dai semnal stanga inseamna ca vrei sa faci stanga, am vazut ca se poate si pe contrasens. a iesit unul din metro otopeni si a iesit de-a dreptul, noroc ca am fost atent.

Editat de AlinE, 16 aprilie 2013 - 20:23.


#34
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru ca din foarte multe motive foarte multi nu semnalizeaza dreapta la iesirea din giratoriu, unii aleg sa semnalizeze stanga atunci cand nu ies la prima iesire.
Uneori e folositor pentru ca sunt giratorii circulate in care multi nu semnalizeaza cand ies pe la prima iesire si cei din fata pierd timpi importanti pentru ca nu stiu daca pot sa intre.

#35
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.548
  • Înscris: 04.06.2012
Sa inteleg ca se recomanda semnalizarea la stanga, in loc sa se respecte obligativitatea semnalizarii dreapta pentru iesire?

#36
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 31.07.2009

View Post_Smiley_, on 16 aprilie 2013 - 20:22, said:

am spus in primul meu post ce scrie in regulament. pot repeta pentru tine: se semnalizeaza schimbarea benzii si a directiei de mers.
semnalizez stanga desi raman in giratoriu (si nici nu schimb banda) pentru idiotii care vor sa intre in giratoriu si pot sa dea peste mine.

bun semnalizezi schimbarea directiei de mers...adica dreapta la intrarea in sens, dreapta la iesirea din sens...stanga la schimarea benzilor. pusese careva pe SP un video cu unul care semnaliza in orice curba (sau esti tu)? cum sa semnalizezi stanga cand drumul este cotit spre stanga?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate