Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...
 Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 

Struțocămila - orășeni în agricultură

- - - - -
  • Please log in to reply
605 replies to this topic

#541
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
Aaaa, ai iesit din hibernare? :)
Azi am curatat si eu pomii, sper sa nu fi comis greseli grosolane, e prima data cand fac operastiunea asta! Din fericire in ultimii 2 ani i-a curatat un om de meserie si eu am umblat putin dupa el sa vad ce si cum face. Recunosc ca nu am priceput prea multe :( Asa ca am "copiat" ce a facut el, fiind deja formate coroanele la cei tineri am scurtat si eu cat am crezut Posted Image

#542
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Nu prea am putut sa fac nimic pe acolo. Mai stii povestea cu inundatiile de anul trecut? Pana cand nu se zvanta pamantul nu calc pe acolo. Astazi dupa ce plec de la serviciu iar trec pe acolo, trebuie sa termin de taiat. Apoi de luni incepem activitatea serioasa.

#543
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Gata! Am reusit sa tund toti pomii (cei care permiteau asta- multi aveau cresterile destul de mici, asa ca i-am lasat neatinsi, urmand sa mai tai si in verde). Am remarcat ca deja unii dintre ei incep sa desfaca mugurii, asa ca am ratat a doua stropire albastra. Oricum, de lucru am la greu si incep de maine.

#544
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Astazi am refacut gardul. Insa, desi erau cazuti 4 stalpi, pana la urma am hotarat sa scoatem din pamant 13. Am facut gaurile adanci de minim 70 cm (fata de circa 30-40 pana acum) si le-am umplut cu spartiura de beton, asa ca sper ca acum sa nu mai am probleme. Partea draguta a fost cu scosul plasei din pamant. A trebuit sa sapam din nou santuri in care sa o ingropam. Chin, dar am rezolvat. Acum urmeaza santurile care sa ajute la drenarea apei.

#545
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Si uite asa, usor-usor, intram in activitati serioase. Nu mai trebuie sa fac cum fac altii, adica sa ma duc la sala sa fac muscheti, am unde sa ii fac. Adica astazi timp de aproape 4 ore am dat la cazma sa sapam santurile de drenare. Impreuna cu socrul am reusit sa facem cam 50 metri la o latime de doua cazmale si adancime de una. Dar e doar inceputul: urmeaza sa dublam adancimea, iar lungimea va fi semnificativ mai mare. Asa ca se umfla muschiul pe mana, iar pe picior se rezolva cu bicicleta (am renuntat sa mai merg la serviciu cu masina, cel putin in zilele fara vant si ploaie). In curand il veti vedea pe Arnold in varianta slatineana.

#546
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Astazi am continuat cu santurile si am descoperit de dimineata ca deja au inceput sa functioneze, adica am gasit o parte din santul ce s-a sapat ieri umplut cu apa. Astazi am avut si o premiera: am reusit sa gasesc un om serios care sa ma ajute. E un fost coleg care s-a pensionat acum cativa ani si cu care nu ma mai intalnisem de ceva timp. s-a simtit un om in plus. Cu toate astea sunt rupt. Dar ma simt bine psihic, mai ales de cand am vazut ca incep sa plesneasca mugurii pomisorilor si am mai gasit si ceva floricele, plus ceapa verdecare a rasarit din ce am renuntat sa mai scot in toamna. Pun ceva poze mai tarziu.

#547
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012

View Postandidani, on 18 martie 2014 - 18:51, said:

. Nu mai trebuie sa fac cum fac altii, adica sa ma duc la sala sa fac muscheti, am unde sa ii fac.

S-o crezi tu, ce faci tu nu e sport, e rupere de oase Posted Image

#548
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Eu nu am spus ca fac sport, am spus ca umflu muschetii si dau jos surplusul de sunculita pus la pastrare peste iarna.
Hai sa pun si pozele:
Attached File  2014-03-19 11.25.39.jpg   348.06K   78 downloads
Attached File  2014-03-19 11.25.46.jpg   268.02K   77 downloads
Attached File  2014-03-19 11.49.15.jpg   451.62K   74 downloads
Attached File  2014-03-19 11.53.36.jpg   411.11K   66 downloads

#549
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Crește iarba, cred că o să fie cam greu cu motosapa, sau poate te folosești doar de motocoasă.

#550
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
O sa merg in sistemul cu ogor negru si fasii inierbate/culrivate pe mijloc. Saptamana viitoare incep sa dau si cu motosapa. Voi merge cu portiuni de circa 60-70 cm pe fiecare parte a pomilor, iar pe mijloc voi pune cate trei randuri de capsuni la 25-30 cm intre ele plus cateva legume (un rand). Momentan nu am motosapa in oras, dar nici nu as putea sa intru inca pe camp din cauza ca terenul mai retine destul de multa apa, asa ca astept pana saptamana viitoare. Cu motocoasa voi intra in jumatatea din spate a livezii, unde nu voi mai planta nimic intre randuri, cel putin anul acesta.
Stiu ca si tu ai capsuni. La ce distanta ai randurile? 25 30 cm? Si o alta intrebare: cu ce ierbicidezi zona de capsuni? Asta daca ierbicidezi, poate ca mergi doar cu sapa.

Edited by andidani, 19 March 2014 - 23:01.


#551
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Am pus în vreo 3 locuri căpșuni, pt experimentare. Unele sunt prea departe de casă și nu m-am mai ocupat de ele, au crescut buruienile, dar au supraviețuit și unele căpșuni, o să vad dacă e cazul să recoltez ceva de acolo.
Celelalte, de acasă, sunt în două loturi. Unele le-am pus la 30 cm între ele și 90 cm între rânduri. Altele, le-am pus în benzi; căpșunile sunt dispuse în zig-zag la vreo 10 cm; între benzi sunt cam 90 cm.
Nu am ierbicidat, am săpat pe lângă căpșuni, am pus și paie. Pe interval am mai intrat cu motocoasa și unde s-a putut și cu motocultorul. La mine, o porțiune e în pantă și e mai greu cu motocultorul.

#552
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Andi, anul trecut pe vremea asta obtineai creditul...daca nu gresesc. Esti in grafic cu ceea ce ai gandit initial? Mie personal mi-ar fi fost frica sa fac un imprumut de acest gen, dar daca tot l-ai facut, consideri, acum ca ai ceva experienta, ca a meritat?

#553
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
In toamna lui 2012 am luat creditul. Planul initial a fost sa fac livada si apoi, treptat, sa umplu spatiile dintre randuri cu capsuni. La aceasta ora ma pregatesc sa fac curatenie si sa pregatesc terenul (greblat, sapat) si apoi sa incep rarirea capsunilor plantate anul trecut. Ce voi scoate va fi si material pentru replantare. La fel se va intampla si cu fragutele, dar aici mai am de adus din exterior, vreau mult mai multe.Sistemul de irigatie este in schimbare inca de anul trecut (adiuca trec de la benzile cu care am irigat si ceapa si usturoiul puse pe randurile de pomi, la tub orb pus la inaltime cat sa pot intra cu motosapa fara sa mai pierd vremea cu mutatul si reasezarea furtunelo dupa ce terminam. Eu zic ca sunt in grafic. Speram ca in aceasta primavara sa reusim sa ne apucam si de casa.

#554
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Inca de vineri, dar am continuat si ieri (ieri doar socrul cu cel venit sa ma ajute), am inceput sa scoatem la lumina capsunile, am stabilit care randuri vor ramane, iar restul le vor scoate si le vor muta. Eu intre timp am mai largit o portiune de sant. Acum asteptam sa se indrepte vremea ca sa pot sa dau inca o stropeala, asta intrucat au inceput sa plesneasca mugurii la majoritatea pomisorilor.

#555
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Aseara am reusit sa rezolv problema cu stropitul. In acest timp am mai inaltat putin tuburile de irigare de la pomi si am si inceput sa dau apa la pomisori. Stiu ca este cam devreme, dar asta este situatia. Acum pot sa fac si un bilant: din 360 pomi plantati initial mi s-au furat 5, alti 12 uscandu-se. In locul acestora deja am replantat deja alti 11, ramanand neplantati 6. Inlocuirea s-a facut cu visini adusi de la tara. Pe langa acesti am mai plantat suplimentar un piersic, doi visini si doi nuci, deci in total avem 359 pomisori deja in vegetatie.
Tot aseara am constatat ca au inceput sa infloreasca si fragii si capsunicile, la fel si primul pomisor.
Attached File  CAM00015.jpg   483.19K   46 downloadsAttached File  CAM00016.jpg   429.04K   51 downloadsAttached File  CAM00017.jpg   491.9K   52 downloads

#556
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Aseara am reinceput sa instalez tuburi cu picuratori montate la fiecare pomisor. Avand in vedere ca pomisorii au crescut, am inceput sa montez picuratorile putin decalat fata de trunchi, iar pe masura ce voi avea mai dulte picuratori la dispozitie, voi monta si pe cealalta parte a trunchiului.

#557
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Cat timp a trecut... Am recitit ultimele posturi si m-a apucat nostalgia. Oare mai citeste cineva pe aici?
Hai sa va pun la curent cu ce s-a mai intamplat.
In primul rand am terminat casa. Apoi ne-am mutat. Toata activitatea s-a rezumat la livada, cu stropirile de rigoare, sapat, cosit etc. In 2018 am avut o prima recolta serioasa. Dupa ce pomii au crescut suficient am hotarat sa intru cu motosapa doar in zonele unde am cultivat legume, in rest doar o singura data, primavara in restul anului mergand doar cu coasa.
Capsunii nu i-am mai extins atat de mult, dar i-am mai intins, asa ca nu am mai cumparat capsuni de cativa ani.
O alta parte, cam doua intervale exceptand randul cu capsuni, au fost dedicate legumelor, deci mare parte din vegetalele necesare mancarii au fost asigurate din productie proprie.
Pe langa toate astea au aparut si gainile.

#558
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Insa, din aceasta primavara, lucrurile se vor schimba. Din mai multe motive: am mai mult timp si vreau sa schimb calitatea recoltelor.
Dupa cum stiti, aveam ceva ganduri sa produc cat mai curat, asa ca dupa o perioada mai lunga in care am studiat foarte mult tehnici din permacultura/ agricultura bio, am hotarat ca sunt anumite lucruri care se pot preta si la noi in gradina. Aici, in oras mai putin, dar tot e ceva mai mult decat nimic.
In primul rand am facut un gard in jurul zonei unde sunt capsunii si ce am mai apucat sa plantam, si am dat drumul gainilor prin livada. Si au fost harnicute: au scormonit dupa diverse chestii, au mancat balariile asa ca avem mai putini daunatori. Tot la capitolul productie proprie intra si ouale si carnea. Nu am mai cumparat de ceva vreme oua sau carne. Odata cu extinderea gradinii vom muta gardul si gainile vor avea grija si de cealalta jumatate a livezii. Impreuna cu viitoarele ratuste. Adica sambata vom merge sa luam o noua serie de pui de gaina dar si ratuste. Pentru ele, in urma cu ceva vreme am decis sa adancesc santul care trece prin livada si sa retinem cat mai mult apa, iar pe anumite portiuni chiar sa il largim, asta si ca modalitate de a stoca apa care tot ece pe la noi pe teren (perma).
In cea de a doua parte a livezii am decis sa fac si o mica gradina unde sa incerc cultivarea legumelor in sistem perma. Deja am inceput construirea unui strat inaltat gen hugelkultur. Momentan am sapat, am acoperit cu cartoane si am inceput sa pun crengile mai groase rezultate din tunderea pomilor.
Tot dinspre partea de permacultura/ecoagricultura - nu voi mai stropi cu chimicale. Voi folosi macerate din plante (am mai incercat si functiona insa din lipsa de timp am renuntat) si multe plante companion.
O alta influenta va fi din principiul gradinii-padure. Nu stiu daca va mai amintiti, dar in partea din spate am lasat o zona salbatica unde vegetatia s-a dezvoltat, iar pe margine plantasem ceva salcami. Nu au crescut foarte mult, insa au inceput sa lastareasca, asa ca am scos puietii si i-am mutat pe langa gard. Anul acesta vor avea parte de mai multa atentie astfel ca vom dezvolta nivelul de copaci de talie mare. Al doilea etaj sunt pomii fructiferi, iar pentru cel de-al eilea, arbustii, am hotarat ca in locul pomilor care pier, din diferite cauze, sa plantam zmeura. In ultimiii doi ani de la o singura tufa am ajuns sa avem vreo cinci, iar acum asteptam sa se termine cu vremea rea si sa scoatem o noua serie de drajoni si sa ii extindem. Tot la nivelul trei am cumparat saptamana ecuta si am si plantat coacaz, rosu si negru.  Am mai plantat si niste goji. La nivelul urmator am inceput sa plantam lavanda, am in pahare, in casa, rozmarin inmumltit din tufele preexistente plantate la inceputurile livezii.
Iar la nivelul cel mai de jos vor fi multe plante perene: cimbrisor peren, busuioc, craite, crizanteme, nepeta si multe alte plante benefice sau ornamentale.
Iar capsunii vor cunoaste o noua extindere.
In toamna am cumparat si cazanul necesar procesarii productiei neconforme. Deja l-am folosit de cateva ori si mai avem in procesare pentru inca vreo cateva. Apoi trecem la rafinare -palinca.
O parte din productia de mere s-a ansformat in compot, gem, poame, nectaruri.
Asa ca trecem aceste vremuri grele intr-un mod cat mai util.

Attached File  IMG_20200213_164154_1.jpg   951.96K   33 downloadsAttached File  IMG_20200322_145241_8.jpg   850.26K   30 downloadsAttached File  IMG_20200321_173549_6.jpg   888.18K   35 downloadsAttached File  IMG_20200314_151042_5.jpg   484.68K   32 downloadsAttached File  IMG_20200219_193616_7.jpg   364.62K   30 downloadsAttached File  IMG_20200213_164214_4.jpg   1.11MB   32 downloads

Attached File  IMG_20200215_094919_4.jpg   1.08MB   35 downloadsAttached File  IMG-20180920-WA0009.jpg   353.87K   38 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate