Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Oferte ren in schimbul constructiei unei case mici..

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#37
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007
Si daca ma fac al dracu si-ti fac eu casa, si apoi iti plantez 5 familii de romulani langa tine, pe pariu ca nici nu mai locuiesti acolo si nici nu mai vinzi casa?Posted Image
Eu ti-am ghicit intentiile de la inceput, iar tu, daca erai baiat cinstit puneai astfel problema.
Am un teren si n-am bani de casa. Facem casa, vedem cat costa, vedem care e costul terenului si cine pe cine despagubeste la final.
Sau, am un teren si vreau sa fac un biznis din care sa profit atat eu cat si celalalt investitor. Eu pun la bataie terenul, ala face casa, vindem si fiecare isi ia partea.
Ce zici, nu suna ceva mai a planeta Pamant?
Sa-mi trimiti datele sa te facturez pentru consultanta.
De mult nu m-am mai distrat asa pe aria asta.Posted Image

ps. n-am cum sa ma simt jignit de astfel de oameni, e ca si cum m-as apuca sa bat copii ca injura pe strada sau arunca cu bulgari.

#38
cristis2003

cristis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2012
Domnu feitosak1eu am fost deacord cu dumneavoastra, asa este 6500 euro costa in mare acea casa. Nu am vrut sa va jignesc, nu caut constructori la 5000 euro, ca nu am bani sa platesc,asa cum am mai zis mai sus.Am inteles ca aici trebuiesc cerute sfaturi celor care au bunavointa, dar au sarit toti pe mine ca nu se poate.Am prezentat cifre si...degeaba.Asa e aici mereu???

Domnu ASTRU, eu am scris in cerinta ca NU AM BANI de constructie. Este bine, dar totusi ciudat, ca am inceput sa ne intelegem.Aia doream, sa construiesc o casa, sa ia si constructorul partea lui, fara sa ma intereseze cat l a costat constructia pe el si ambele parti erau fericite.Dar aici toate lumea sare la cel mai nou venit.De ce???

Edited by cristis2003, 08 March 2013 - 01:36.


#39
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,942
  • Înscris: 01.09.2006
Bre ... nu intelegeti nimic :).
Casuta lui e mica. Omul vrea sa gaseasca pe cineva care sa ii faca acea casuta cu materiale furate de la un santier mai mare, unde sa nu se observe lipsa lor.
Astfel casuta lui va fi mai ieftina, iar a cuiva mai scumpa ... doar suntem romani :lol:.

#40
cristis2003

cristis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2012
Eeeeeeeeeee uite si un user destept.Nu toata lumea fura in tara asta?? Crezi ca daca un constructor i ti zice ca costa 400euro/mp construit este corect cu tine??
Nu a zis nimeni ca trebuie sa fure ceva de la cineva..dar aici fiecare intelege ce doreste. Am zis ca nu ma intereseaza cat da pe materiale si de unde le are.Daca le fura, e treaba lui iese mai iefin..

#41
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Hai ca ti-o fac eu!

Dar iau materialele de pe santierul meu!

#42
cristis2003

cristis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2012
ok, suna ma maine si batem palma.ok???

#43
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Deja nu mai ai cum sa ma "jicnesti", ca n-am timp.
Spor la construit!

#44
cristis2003

cristis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2012
Ne meritam soarta, ca suntem.... romani.
Bafta in continuare

#45
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Corect! E cel mai bun post pe care l-ai scris aici. Cu putin mai mult bun simt, primeai si mai multe pareri. Dar ai primit destule.

#46
cristis2003

cristis2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2012
Mii de multumiri pt sfaturi.

#47
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,942
  • Înscris: 01.09.2006

View Postcristis2003, on 08 martie 2013 - 01:28, said:

ok, suna ma maine si batem palma.ok???
Hai ca iti fac eu casa, dar o sa folosesc mai putina armatura, cam 10 % din cat ar trebui, ca sa iesim mai ieftin.
Oricum n-o sa observi asta, ca va fi inglobata intr-un beton mai slab eventual :lol:.

#48
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcristis2003, on 08 martie 2013 - 01:22, said:

Eeeeeeeeeee uite si un user destept.Nu toata lumea fura in tara asta?? Crezi ca daca un constructor i ti zice ca costa 400euro/mp construit este corect cu tine??
Nu a zis nimeni ca trebuie sa fure ceva de la cineva..dar aici fiecare intelege ce doreste. Am zis ca nu ma intereseaza cat da pe materiale si de unde le are.Daca le fura, e treaba lui iese mai iefin..

Eu, cateodata, sunt mai acid din fire cand vad atat naivitate si nestiinta, dar urmata si de o gura mare. Nimeni nu s-a nascut invatat, macar sa aiba bunul simt sa taca si sa asculte daca tot a cerut pareri.
Si tot cateodata, dupa ce-mi trece starea de euforie incepe sa-mi para rau, c-asa sunt eu si nu-mi place sa las lucrurile in pom.
Spui ca un constructor fura la 400/mp. Eu ti-as replica ca ceea ce numesti tu furt se cheama profit, sau castig mai pe intelesul tuturor. Caci nimeni nu se trezeste dimineata degaba ca sa faca munca voluntara sa aiba toata tara case. Tu, acolo unde iti prestezi munca furi sau castigi un ban pentru munca prestata?
Pe de o parte spui ca te adresezi strict constructorilor, pe de alta parte ii faci hoti. Sincer, nu cred ca ai mai mult de 17-18 ani, desi, la varsta aia se presupune un dram de maturitate in exprimare si logica.

#49
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Mai oameni buni la 250mp cu limitarile date de retrageri si PUG eu zic ca e dificil sa faci ECONOMIC un duplex. Zona nu este una de lux ci una asa-si-asa langa Bucuresti.

Daca esti constructor de imobile mari de unde nu s-ar vedea lipsa pt. 1 luna a mai multi muncitori eu zic ca nu duci lipsa nici de parale. E mai simplu sa-ti cumperi un teren si sa faci case cand ai timpi morti.
Astrul a avut o logica clara si a facut o analiza pe situatia data. Este nerentabila propunerea ta.

Terenul se calculeaza la valoarea la care ai putea sa-l vinzi (MULT diferita de prostia numita mica publicitate). Constructia se calculeaza la pretul la care poti construi. Astazi eu negociez sa cumpar o garsoniera de 23 mp cu 20000$ pe Magheru. Ia vezi tu cat cer baietii aia prin ziare. Si mai uita-te peste 1 luna ca sunt aceleasi la vanzare.

Daca un constructor a "gasit" un tir de BCA de ce crezi ca ti-ar facea tie un cotet mai ieftin si nu l-ar vinde in 24h cu 90% din valoare unui depozit?
Plus ca si in rationamentul acesta este o premiza gresita - Constructorii "pot fura din alte santiere".

#50
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004
Cine e dom'ne Astrul?, cine e feitosak1? niste comentatori pe un blog, niste unii care n-au vazut in viata lor o cifa de beton decat in filmele cu Bruce Willis.

Eu zic ca mai bine scoti la vanzare terenul ala, ma rog, jumatatea aia de teren si te apuci apoi de construit cu banii de pe teren.
Iti spun eu garantat ca o sa-ti faci o casa mai mare ca aia si iti mai si raman si niste bani.

Cred ca asta vroiai sa auzi de la inceput, dar "viata e greu" cum spunea cineva si "etrierele" sunt cam rare..cei de pe aici stiu despre ce e vorba :))

#51
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
pai cum s-a calculat si mai sus, chiar si pentru o constructie asa mica tot iti vor trebui 10-15 mii de euro pentru a o realiza.

#52
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
http://suchen.mobile...ries=MobileHome


acum spune "sar'mana, nasule!" si fa-mi cunostinta cu persoana aia cu care ai de gand sa locuiesti...

#53
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,792
  • Înscris: 23.09.2005
Eu nu inteleg daca poti construi o casa pe 125 mp de teren?
Din cate stiu eu, pentru locuinte lipite, deschiderea minima a terenului trebuie sa fie de 8m, iar tu ai 14 in total deci da cu virgula.
Trecand peste astea cine va plati dezmembrarea terenului? si daca se poate face?

#54
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
eu i-am propus o solutie de 4000Euro+Transportul pentru 35mp "la cheie". adica 115e/mp!
nu-i trebuie autorizatie de constructie, dar nu stiu daca poate face contract cu enel-ul...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate