Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 

Noul Ford Focus

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2708 replies to this topic

#2647
nbogdani

nbogdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.03.2006

View PostGIMBEAN, on 23rd November 2010, 18:51, said:

cu siguranta trebuie sa face reechilibrarea rotilor , la viteza mai mare o sa-ti tremure volanul , eu imi reechilibrez rotile dupa fiecare schimbare de cauciucuri vara -iarna , costa cam 60RON in provincie si 120-160 in Bucuresti   :thumbup:

am descoperit problema, 2 jenti strambe, de la o groapa probabil. le-am indreptat si le-am mutat pe spate. anveloeple au ramas cu rani si trebuie schimbate. acum problema asta s-a rezolvat, dar a aparut alta.

cand intra turbina in functiune am un zgomot in bord, se aude de parca scapa aer pe undeva. nu m-ar mira sa fie vreun furtun spart, doar ca nu am cum sa imi dau seama singur, face asa doar in sarcina si degeaba ma uit eu sub capota, nu se vede nimic.

#2648
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
La 43.000 km trebuie sa schimb becul faza scurta si de la celalalt far. Deja am frisoane.
Am luat bec identic cu cel luat data trecuta pt celalalt far, de la OMV marca Autolamp, cica produs in UK. Pretul de acum cca 27-28 lei, atunci nu mai stiu cat era.

Edited by cornel001, 25 November 2010 - 13:25.


#2649
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Pardon, distribuit (firma) din UK, produs nu stiu unde ca am uitat sa ma uit pe bec, cel vechi era osram made in germany.
Oricum, operatia reusit, pacient supravietuit !

#2650
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Acu fix 5 ani ieseam cu ea pe poarta reprezentantei. In rest nu e nimic deosebit de spus : ma chinui sa ating 44.000 km, suge benzina ca de obicei, suge si alti bani (4000 ron in ultimele 2 luni doar pt anvelope de iarna de top pe 15 + jante + accesoriile necesare + RCA 1 an + 1 rata din doua la CASCO fara franzise) plus va trebui in curand sa schimb ulei + filtru de ulei si sa cumpar alta antena radio (furata). Probleme : pai dupa ce la inceputul anului i-am schimbat primul bec de faza scurta, acu 1 luna l-am schimbat si pe al doilea la celalalt far. 27 lei, asta e maruntis comparativ cu restul. Mai e si becu de torpedou ars da ala nu ma pasioneaza. In rest niste probleme la tinichigerie provocate de piese dintre volan si scaun. In restul restului, apa, paie si bataie.

#2651
GIMBEAN

GIMBEAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcornel001, on 28th December 2010, 21:55, said:

Acu fix 5 ani ieseam cu ea pe poarta reprezentantei. In rest nu e nimic deosebit de spus : ma chinui sa ating 44.000 km, suge benzina ca de obicei, suge si alti bani (4000 ron in ultimele 2 luni doar pt anvelope de iarna de top pe 15 + jante + accesoriile necesare + RCA 1 an + 1 rata din doua la CASCO fara franzise) plus va trebui in curand sa schimb ulei + filtru de ulei si sa cumpar alta antena radio (furata). Probleme : pai dupa ce la inceputul anului i-am schimbat primul bec de faza scurta, acu 1 luna l-am schimbat si pe al doilea la celalalt far. 27 lei, asta e maruntis comparativ cu restul. Mai e si becu de torpedou ars da ala nu ma pasioneaza. In rest niste probleme la tinichigerie provocate de piese dintre volan si scaun. In restul restului, apa, paie si bataie.

Salut, as vrea sa cumpar si eu jante de tabla si voiam sa stiu cat costa , tu de unde le-ai luat ?, eu cred ca o sa am nevoie de jante pe 16, ca am luat deja cauciucurile de anul trecut si sunt 206/16/55 ...merci

#2652
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002
ce dimensiuni de cauciucuri sunt acestea? de la ce ozn?

#2653
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
205/55 R16 poate. Si da, @Gimbean o sa aiba nevoie de table pe 16".
@Cornel00001: not bad. Not bad at all!

#2654
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

View Postcornel001, on 28th December 2010, 20:55, said:

Acu fix 5 ani ieseam cu ea pe poarta reprezentantei. In rest nu e nimic deosebit de spus : ma chinui sa ating 44.000 km, suge benzina ca de obicei, suge si alti bani (4000 ron in ultimele 2 luni doar pt anvelope de iarna de top pe 15 + jante + accesoriile necesare + RCA 1 an + 1 rata din doua la CASCO fara franzise) plus va trebui in curand sa schimb ulei + filtru de ulei si sa cumpar alta antena radio (furata). Probleme : pai dupa ce la inceputul anului i-am schimbat primul bec de faza scurta, acu 1 luna l-am schimbat si pe al doilea la celalalt far. 27 lei, asta e maruntis comparativ cu restul. Mai e si becu de torpedou ars da ala nu ma pasioneaza. In rest niste probleme la tinichigerie provocate de piese dintre volan si scaun. In restul restului, apa, paie si bataie.

Cornele, da' o tii de bibelou?! Sau ai uitat sa pui un 1 in fata?! :rolleyes:

Glumeam! La cat mai multi si cat mai putine probleme si in urmatorii 44k! Si dupa!

#2655
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Jantele le-am luat de la axevo (au si site propriu dar i-am contactat pe clubford unde au topic de vanzare). 175 lei janta otel 15" (cica originala, pe ele adevarat ca scria Focus), 3 lei piulita, cele mai mici preturi pe care le-am gasit, valabile cel putin la inceputul lui noiembrie.

Multumesc pt aprecieri si urari. Cat despre nr de km, deh e benzina scumpa :P Acu serios, o frec aproape exclusiv prin bucuresti, aproape in fiecare zi, dar drumul pana la servici in ultimul timp e scurt sau era (ca tre sa-mi gasesc altul) in rest ceva drumuri ceva mai lungi cand mai am treburi diverse in oras sau la marginea lui, iar de iesit in afara mai rar ca nu am asa mult timp sau dispozitie, ca sa nu mai zic ca in concedii mai plec in ultimul timp cu avionul, si masina in loc sa stranga sute/mii de km sta in parcare.

Edited by cornel001, 30 December 2010 - 04:03.


#2656
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View Postcornel001, on 23rd November 2010, 21:57, said:

...
Multi inclusiv subsemnatul si-au luat masina de noua din romania si nu au avut probleme deosebite. Asa ca mai scuteste-ma. Diferenta de calitate poate fi la anumite repere mai minore si nu neaparat ca fiabilitate.
"Diferenta de calitate" la vehicule asamblate pe aceeasi linie, pentru piete diferite, este o stupizenie. NU sta nimeni sa faca diferenta asta. Nu ai practic cum sa folosesti piese de calitate diferita pentru ca nu ai unde sa le stochezi pe linia de asamblare. Exista un singur sistem de calitate. Nu ai acelasi tip de piesa de la furnizori diferiti. Muncitorii nu au cum sa trateze diferit vehiculele pe care le asambleaza pentru ca testele si verificarea calitatii nu se poate face preferential. Pe Manifestul cu optiunile, atasat vehiculului, poate sa nu apara explicit tara de destinatie - Romania ci doar pachetul de optiuni comun pentru mai multe piete.
Daca vehiculul ar fi fabricat in Rusia si nu in Germania ar fi alta poveste, dar cum Rusia produce doar pentru piata interna toate Focusurile importate la noi se produc la Saarlouis.

#2657
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 08.01.2010
Focus II se producea la Saarlouis si Valencia-Spania. Wagon-ul exclusiv in Germania, restul depinde de momentul productiei.
Nu exista nicio diferenta intre piete in aceeasi fabrica. Cine a fost vreodata intr-o fabrica stie acest lucru, cine nu a fost stie folclor urban.

Mi-e dor de cum merge masina asta. Acum conduc o Octavia II FL care se comporta ca o barca lunga si puturoasa fata de Focus. Poti sa ai si 200CP ca tot e bleaga.

#2658
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005
salutare!

cine mi spune de unde iau niste stergatoare pt Ford focus 2, 2006..

multumesc!

nu ma intereseaza sa fac combinatii cu lamele si cauciucuri de la altele.. vreau direct..

la Rompetrol si Agip n am gasit sa se potriveasca.. la reprezentanta sunt 228 RON, dar sper sa gasesc ceva la max 100 ron..

#2659
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Incearca Bosch Aerotwin, care sunt putin mai scumpe decat bugetul tau, da-s tare bune. Sau Valeo.

#2660
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005

View PostdanX, on 12th January 2011, 16:28, said:

Incearca Bosch Aerotwin, care sunt putin mai scumpe decat bugetul tau, da-s tare bune. Sau Valeo.

nu e problema, dar macar zi mi te rog de unde sa le cumpar..

#2661
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002
de la axevo (vezi pe clubford.ro)

#2662
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
am ~50k km cu valeo si e 3a iarna in care grabesc dezgetarea parbrizului cu stergatoarele si lichid de parbriz. n-am stat niciodata in frig sa racai gheata de pe geam. am dat doar zapada la o parte si atat. le schimb in primavara.

nu stiu bosh cum sunt.

#2663
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
AxEvo (ex-ForCar). Vin in set, pentru stanga / dreapta. Originale Ford. Bune.

PS: 145 RON pentru Kuga, saptamana trecuta.

Edited by Tyby, 12 January 2011 - 17:56.


#2664
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pentru Focus 2: cod 119394 160 lei/set Swf (by Valeo) Visioflex. Bosch Aerotwin e 145 de lei/set. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate