Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

taxa poluare dupa expirare leasing , rog lamuriri ,

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 22.11.2007
din moment ce s-a inmatriculat in august 2008, nu mai ai treaba cu 2010. orice lege era, in 2010 sigur nu s-a platit taxa pt ca masina era deja inmatriculata.
ramane de vazut daca s-a platit in august 2008 dar eu sunt aproape sigur ca s-a platit taxa la vremea aia si nu mai ai nimic de plata acum.

#56
mariusavr

mariusavr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2014
La ce firma de leasing ti.ai luat masina?in aceiasi situatie ma aflu si eu .masina e inmatriculata in 04.2007 si e euro 3 sa.mi fffff multe

#57
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Ups, m-am trezit si eu la realitate brusc astazi. In 2009 am achizitionat in leasing un Mondeo de 2.0. Eu vroiam 2.2, insa nevasta-mea a zis ca e taxa de inmatriculare prea mare si povesti, si bla bla, si pana la urma am cedat si am achizitionat o masina care se pare ca era scutita de la taxa de mediu. Desi eu tineam minte ca am platit ceva modic, dar.... nu am platit. Acum am terminat leasingul, si.... m-am dus la ANAF sa-mi cer adeverinta si surpriza. Dupa ce am achitat masina, si cu sacrificii am platito toata, m-am trezit ca mai am de plata undeva la 7000 RON pentru taxa de prima inmatriculare. Totusi, ce PRIMA inmatriculare, ce taxa? taxa a fost 0 (zero), deci am platito, dar..... ma rog. Bou am fost eu ca nu am cumparat 2.200 cmc motorul si plateam o taxa mai mica decat platesc acum pentru un 2.0 "scutit de taxa"

Totusi a rezolvat cineva situatia asta in vre-un fel sau altul, nu de alta dar mi se pare complet neconstitutional. Am de gand sa fac si o scrisoare la ANAF, si la Mediu, si la PRO TV, si la ANtena 1 si cam la toti.

Pai unde este avantajul de a cumpara o masina nepoluanta? sa ma rupa mai tarziu? pai de ce as mai cumpara o masina nepoluanta in cazul asta? Daca-mi iau acum un Euro 6 si peste 5 ani vreau sal vand nu-mi dau cu tezla-n oua ca nu am luat Euro 5 sa platesc o suma modica, in loc de Euro 6 si o suma gigant peste 5 ani? Doamne in ce tara de tot cacatul traim. Mi-e mila de noi.

#58
crl_auto

crl_auto

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2015

View Posttest_driver, on 10 iulie 2014 - 15:57, said:

Totusi a rezolvat cineva situatia asta in vre-un fel sau altul, nu de alta dar mi se pare complet neconstitutional.

Ce ai facut pana la urma? Ai platit-o sau ai reusit s-o inmatriculezi fara, te intreb fiindca sunt in aceeasi situatie.
Si din cate am aflat, taxa asta nu se poate recupera...

#59
bgcomp80

bgcomp80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.12.2008
Sunt in aceiasi situatie ca a lui test_driver, am cumparat un Volvo de 2000cmc diesel la care taxa a fost 0 (ZERO) sau mai bine spus masina a fost scutita de plata taxei in 2009 iar acum in 2015 taxa este 1000E. Pana la urma cum este, daca masina a fost scutita de taxa in 2009 trebuie platita taxa in 2015 ? Sau trebuie acum platita taxa ?

#60
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Mda, trebuie platita. Eu am deschis proces. Am explicat judecatorului ca o masina mai poluanta plateste o taxa mai mica pe parcursul vietii in forma actuala. Si am fost pacalit la inceput, in 2009 cu taxa zero. Asta e inselatorie deja. Evident daca castig vreau sa fie despagubiti toti cei ce au patit ca mine. Nu ma intereseaza doar castigul meu personal. Sper sa prind ziua cand voi trai intr-o tara normala...

#61
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,983
  • Înscris: 25.01.2007
din pacate, chiar daca in prima instanta se mai castiga, la recurs pierde toata lumea.

#62
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Nu stiu daca a mai pus cineva ca mine. Sa le zica ideea ca pe parcursul vietii masinii, una mai nepoluatare ajunge sa plateasca o taxa mai mare ca una poluatoare. Si eu chiar vroiam una cu taxa la vremea aia, care chipurile polua mai tare, insa la actuala mea green car platesc taxa mai mare. Deci statul roman imi da teapa...

#63
nicug80

nicug80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2015
Am o situatie ciudata. Am achizitional un auto second, fabricat in 2009, achizitionat prin leasing in 2012. Acum sunt in situatia in care trebuie sa inmatriculez masina. Taxa de mediu este 1620 euro conform calculatorului de pe net al anaf-ului. Am intrebat la firma de leasing daca taxa e platita si mi s-a spus ca in anul acela masina a fost scutita. Deja circul in afara legii pt ca trebuia inmatriculata in 30 zile si au trecut vreo 60 zile, dar nu am banii de taxa.
Intrebarea este daca exista cazuri similare de scutire de taxa si ce trebuie sa fac( sa platesc taxa sau nu) si daca mai pot circula asa cu mentiunea pe talon "instrainat catre.." de acum 60 zile

#64
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,983
  • Înscris: 25.01.2007
evident ca mai sunt. in anul ala au fost scutite masinile euro 4, pana in 2000cmc.
in mod normal, primul politist care iti va vedea mentiunea iti va retine certificatul si iti va da o amnda intre 3 si 8 puncte. un punct acum cred ca e 105 lei, pe acolo.
certificatul nu il poti recupera, va trebui sa platesti taxa si sa inscrii masina pe numele tau.

#65
nicug80

nicug80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2015

View Postnicug80, on 22 noiembrie 2015 - 10:39, said:

Am o situatie ciudata. Am achizitionat un auto second, fabricat in 2009, achizitionat prin leasing in 2012. Acum sunt in situatia in care trebuie sa inmatriculez masina. Taxa de mediu este 1620 euro conform calculatorului de pe net al anaf-ului. Am intrebat la firma de leasing daca taxa e platita si mi s-a spus ca in anul acela masina a fost scutita. Deja circul in afara legii pt ca trebuia inmatriculata in 30 zile si au trecut vreo 60 zile, dar nu am banii de taxa.
Intrebarea este daca exista cazuri similare de scutire de taxa si ce trebuie sa fac( sa platesc taxa sau nu) si daca mai pot circula asa cu mentiunea pe talon "instrainat catre.." de acum 60 zile


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate