Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Cand vor plati femeile pentru dreptul la vot ?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Dorin_78

Dorin_78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 09.02.2013
inainte era votul cenzitar http://ro.wikipedia....ki/Vot_cenzitar

oricum discuţia despre vot e ff complexă si bineinteles trecuta cu vederea pentru ca de mici am fost indoctrinati ca ăsta e cel mai bun sistem.

sunt mai multe puncte de vedere, pentru fiecare din aceste puncte discuţia este f. lunga, sunt argumente pro şi contra

- este votul cea mai buna(sau doar bună, nu neaparat the best) metoda de a determina cei mai potriviţi oameni care să conducă ţara ?

- cine ar trebui sa candideze ? câţi oameni ? din ce medii ? cum îi alegem pe cei care vor candida, dupa ce criterii ?

- cine ar trebui să voteze ? e ok sa voteze omul simplu, needucat, de la ţară care nu are nici o legătură cu politica ? sau Gigel care stă toată ziua şi scuipă seminţe in faţa blocului, ar trebui el să participe la desemnarea conducătorilor ţării ? bătrânii ar trebui ei să mai aibe vreun cuvânt de spus din moment ce viaţa lor e pe sfârşite ? sau femeile, poate o femeie să judece 100%(sau aproape) obiectiv sau daca poate înţelege o femeie pe deplin ce calităţi sunt necesare pentru a conduce o ţară ? se poate spune(poate putin forţat) că treaba femeilor e de a creşte copii, e treaba bărbaţilor să asigure bunul mers al ţării.

toate acestea sunt discutabile.

Edited by Dorin_78, 19 February 2013 - 13:56.


#20
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
@ on : cind vor plati prostii aerul care-l respira.

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca mai avem ceva de discutat noi, astia de rand, atata timp cat exista deja o Constitutie care stipuleaza dreptul la vot al cetatenilor in art 36.
Singurii care nu au drept de vot sunt debilii sau alienaţii mintal, puşii sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

Nu se schimba Constitutia atat de usor, dupa cum bine stim toti, indiferent cine merge in armata, la razboi sau spala copiii la fund.

Edited by -Diana-, 19 February 2013 - 13:57.


#22
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

 Dorin_78, on 19 februarie 2013 - 13:52, said:

- cine ar trebui să voteze ? e ok sa voteze omul simplu, needucat, de la ţară care nu are nici o legătură cu politica ? sau Gigel care stă toată ziua şi scuipă seminţe in faţa blocului, ar trebui el să participe la desemnarea conducătorilor ţării ? bătrânii ar trebui ei să mai aibe vreun cuvânt de spus din moment ce viaţa lor e pe sfârşite ? sau femeile, poate o femeie să judece 100%(sau aproape) obiectiv sau daca poate înţelege o femeie pe deplin ce calităţi sunt necesare pentru a conduce o ţară ? se poate spune(poate putin forţat) că treaba femeilor e de a creşte copii, e treaba bărbaţilor să asigure bunul mers al ţării.

toate acestea sunt discutabile.
Io zic să nu mai poată vota decât guvernanții și parlamentarii. Ceilalți n-au competențele necesare că dacă le-ar avea ar fi și ei guvernanți sau parlamentari. Și femeile să facă bine să stea la cratiță. Nu ca nesimțita aia de Merkel care conduce Germania în loc să-i cârpească la bărbatu-so șosetele.

#23
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 hellen2012, on 19 februarie 2013 - 13:39, said:

Pardon , tu desi nu ai mers la vot , ai trait stiind ca in fiecare zi daca a izbucnit un razboi tu esti dus la cazarma si apoi pe front.

In al doilea rand , daca exista femei fara vicii (cum presupui ca ar fi mama mea) , nu scuza cu nimic faptul ca guvernul discrimineaza barbatii obligandui sa mearga pe fron in caz de razboi. Cum ar putea sa scuze, ca nici nu au cea mai mica legatura una cu alta ?



Pai daca unele femei au facut copii si iau ingrijit (la fel cum vasta majoritate a barbatilor ingrijesc copii ba chiar si merg la munca sa castige bani pentru a creste acei copii) , ce legatura are asta cu dicriminarea ?

Un barbat daca sterge la fund un nou nascut , nu mai e trimis cu forta pe front , asta incerci sa zici tu ? Ca nu prea are sens.

Pentru injuratura insa te-am raportat la adimi. Sa ii zici mamei tale ca are un singur neuron. Si copilului tau cand il stergi la fund tot ca are un singur neuron sa ii zici.... ca vad ca iti place sa zici asta oamenilor ce nu ti-au gresit cu nimic.
Prima data raporteaza-te pe tine insuti pentru masacrarea limbii romane, pe urma mai vorbim...
Si apropos... nu era o injuratura, ci o constatare. O alta constatare este ca, dupa cate vad, adevarul continua sa deranjeze.

Edited by flomelomanul, 19 February 2013 - 14:23.


#24
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 -Diana-, on 19 februarie 2013 - 13:57, said:

Nu cred ca mai avem ceva de discutat noi, astia de rand, atata timp cat exista deja o Constitutie care stipuleaza dreptul la vot al cetatenilor in art 36.
Trista atitudine!

Edited by catalina1, 19 February 2013 - 14:42.


#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012

 catalina1, on 19 februarie 2013 - 14:41, said:

Trista atitudine!

Zău?

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 01.01.2010
Dupa cum spune un coleg mai sus, discutia poate deveni extrem de complicata. Cred ca Gigiel care sparge semnite sau un debil mintal ar trebui pusi pe aceeasi linie. Ambii voteaza fara sa stie ce voteaza.
Despre dreptul femeilor si barbatul cu bata-n spate nu am nimic de spus. Se pare ca problema ma depaseste.

#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 YOUR_GOD, on 19 februarie 2013 - 14:44, said:

Dupa cum spune un coleg mai sus, discutia poate deveni extrem de complicata. interesanta.

@Diana

Tu discuti doar despre lucruri pe care le poti influenta in mod direct?
Asa iti vei educa copiii? Sa nu isi puna intrebari?
Bine, sunt aproape convinsa ca tu de fapt nu ai aceasta atitudine. Tu doar te-ai simtit foarte atacata de subiectul discutiei. Si mai ales de tonul celui care a deschis topicul.

#28
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 khristy36, on 19 februarie 2013 - 13:13, said:

Multi barbati voteaza dar mai bine nu ar face-o
Din nefericire numarul femeilor care voteaza cu gandul la foloase imediate si gratuite Posted Image e mult mai mare ,
atat barbatii cat si femeile din specia: pomanagii / naivi / profitori marunti , fie ei poporeni sau 'telectuali che guevaristi Posted Image
nu sunt altceva decat niste vietuitoare cu un IQ care nu-i ajuta la nimic, nu ca le-ar fi fost IQ-ul lor Posted Image  vreodata de folos !

Edited by Teophileos, 19 February 2013 - 15:14.


#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 01.01.2010
Depinde ce-ti place.
Vreti o reforma adevarata? Vot pe baza de QI. Asta chiar ar ajuta la ceva. Restul reprezinta gargara plicticoasa izvorata din disperarea dupa nonconformism.

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012

 catalina1, on 19 februarie 2013 - 14:48, said:


@Diana

Tu discuti doar despre lucruri pe care le poti influenta in mod direct?
Asa iti vei educa copiii? Sa nu isi puna intrebari?
Bine, sunt aproape convinsa ca tu de fapt nu ai aceasta atitudine. Tu doar te-ai simtit foarte atacata de subiectul discutiei. Si mai ales de tonul celui care a deschis topicul.

Draga si simpatica colega de forum,

te rog sa iti vezi de trebusoara ta forumistica si sa iti vezi lungul nasului.
Nu esti dumneata in masura sa vorbesti despre modul in care imi educ eu copiii, sau sa dezbati alte amanunte despre mine si atitudinea mea.

Ce am discutat eu cu domnu Hellen, e treaba noastra, sau cel mult a moderatorilor.
Nu ai nici un drept sa vii sa faci ordine, intelegi dumneata?
Si repet frumos si politicos sa iti vezi de altre treburi, nu de mine.

#31
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 hellen2012, on 19 februarie 2013 - 12:51, said:

Femeile au azi drept de vot fara sa isi riste viata in vreun razboi , fara sa fie ucise sau mutilate si fara sa fie fortate sa ucida.
Ce-i tâmpenia asta nemaiîntâlnita?

Wow, deci daca n-ai ucis un om sau n-ai participat în razboaie nu meriti sa beneficiezi de dreptul la vot. Numai un imbecil s-ar fi putut gândi la asta...

#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Diana, unde am facut eu ordine? Tu ai spus ceva si eu am comentat vorbele tale. Nu e asta ideea unui forum?

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012

 catalina1, on 19 februarie 2013 - 14:57, said:

Diana, unde am facut eu ordine? Tu ai spus ceva si eu am comentat vorbele tale. Nu e asta ideea unui forum?

Nu vii tu, distinsa colega sa vorbesti despre mine si copiii mei.

Discutam ce vrei, dar nu te apuca sa-mi faci morala legat de copiii mei, pt ca nu ai nici un drept.
Si indiferent cum i-as creste, e treaba strict a mea sau cel mult a autoritatilor in drept.
A ta si a altor useri SP, NOT.

#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Exagerezi aiurea. In momentul in care am intrebat "asa iti vei educa copiii?" imi si iesise din cap ca tu chiar ai copii. Era doar un fel de a spune.
Stii care e faza? Ma intristeaza rau atitudinea asta de turma. De fapt, ce m-a deranjat cel mai mult a fost felul in care ai scris "noi, astia de rand". Vorbeste doar in numele tau, te rog (daca tu chiar simti nevoia sa te incluzi in turma). Sunt convinsa ca pe forumul asta exista multi care nu sunt "de rand" si cu care se poate ajunge la discutii foarte interesante.

Si asa, ca fapt divers: daca e sa se schimbe constitutia (din alte puncte de vedere, nu neaparat legat de dreptul la vot) tot noi, "astia de rand", avem ultimul cuvant de spus. Si nimic in constitutia aia nu e batut in cuie.

Edited by catalina1, 19 February 2013 - 15:16.


#35
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 SophistiKat, on 19 februarie 2013 - 14:53, said:

Ce-i tâmpenia asta nemaiîntâlnita?

Wow, deci daca n-ai ucis un om sau n-ai participat în razboaie nu meriti sa beneficiezi de dreptul la vot. Numai un imbecil s-ar fi putut gândi la asta...
Vezi ca eu i-am zis ca are un singur neuron si deja sustine ca l-am "injurat"Posted Image . Pe tine, cu termenul de "imbecil", s-ar putea ca neuronul sau stingher sa-i sugereze ca ar trebui sa te execute pe stadion in fata poporului, sa slujesti drept pildaPosted Image

#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012

 catalina1, on 19 februarie 2013 - 15:10, said:


Si asa, ca fapt divers. Daca e sa se schimbe constitutia (din alte puncte de vedere, nu neaparat legat de dreptul la vot) tot noi, "astia de rand", avem ultimul cuvant de spus. Si nimic in Constitutia aia nu e batut in cuie.

Demonstreaza-mi cu argumente ceea ce ai afirmat mai sus, daca tot doresti dialog.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate