Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Uite subventia, nu e subventia!

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,490
  • Înscris: 05.08.2002
si se astepta cineva la altceva?
de fapt, daca ma gandesc cati au malai in loc de creier...

#20
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
Bucuresteni , nu va este rusine ?

Cuma dica toata tara asta sa va plateasca voua subventii la caldura ?

Numai niste miseli infecti se bucura ca voi cand statul le da lucruri pe gratis. Asta este demnitatea voastra , va bucurati ca sunteti sinte cersetori in grup ?

#21
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,855
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/177719.html

Cât timp să mai plătim facturi uriaşe la întreţinere?

Autor: Ciprian Mailat Marţi, 05 Februarie 2013  
Gigacaloria a devenit un lux pe care românii nu şi-l mai pot permite. Capital şi Evenimentul zilei trag un semnal de alarmă prin care arată că acest punct ar trebui să fie prioritar pe agenda autorităţilor

#22
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 hellen2012, on 04 februarie 2013 - 14:41, said:

Bucuresteni , nu va este rusine ?

Cuma dica toata tara asta sa va plateasca voua subventii la caldura ?

Numai niste miseli infecti se bucura ca voi cand statul le da lucruri pe gratis. Asta este demnitatea voastra , va bucurati ca sunteti sinte cersetori in grup ?

De ce va feriti de a imi raspunde la intrebari ? Eu platesc taxe , din care voi primiti subventii , cred ca am dreptul la niste raspunsuri.

#23
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
si incalzirea pe gaze e subventionata, dupa cum am demonstrat mai sus. Pretul gazelor din import e 500 de dolari, unde platesti ROMGAZ pt transport, DISTRIGAZ pt distributie si comercializarea retail, mai platesti TVA, mai trebuie sa platesti taxa de carbon cum platesc consumatorii mari, si ajungi de la 500 de dolari mia de m3 la 1000 de euro pretul cu tot cu TVA de pe factura. Asta inseamna 4-5 lei m3.

Te-ai uitat ultima data la factura? 1,3 lei! Iti place?
In timpul asta, ELCEN care face GCaloria baga 400 Euro pe gaz, ca baga din import, sa-ti ajunga tie ala ieftin.

#24
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 hellen2012, on 05 februarie 2013 - 10:00, said:


De ce va feriti de a imi raspunde la intrebari ? Eu platesc taxe , din care voi primiti subventii , cred ca am dreptul la niste raspunsuri.
Posted Image realitatea
Posted Image rtv
Posted Image antena3

Posted Image

#25
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
Nu am intrebat de ce e subventionnata incalzirea pe gaze. Aia e subventionat apentru toti romanii.

Eu an intrebat de ce bucurestenii accepta ca toata tara sa plateasca ca numai ei sa se bucure de subventia la caldura.

Il inteleg pe politicianul ce a luat de la toti romanii ca sa dea numai bucurestenilor. El a vrut sa ii pacaleasca pe unii si mituiasca pe ceilalti ca sa castige voturi.

Dar bucuresteanul de rand , de ce accepta o astfel de injustitie , doar fiindca si el isi primeste partea lui ?

#26
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Gaze= Caldura. Nu e ceva separat! Gazele se folosesc pt incalzirea casei. Utilizarea lor pt prepararea mancarii la nivel de persoana fizica e nesemnificativa.

Subventia pe care o primesc bucurestenii la caldura este de 150 lei pe MW (inclusiv TVA). Subventia pe care tu la gaze o primesti e de minim 300 lei pe MW (cu tot cu TVA)

#27
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 hellen2012, on 05 februarie 2013 - 10:36, said:

Nu am intrebat de ce e subventionnata incalzirea pe gaze. Aia e subventionat apentru toti romanii.



Dar bucuresteanul de rand , de ce accepta o astfel de injustitie , doar fiindca si el isi primeste partea lui ?
ti s-a spus. te uite prea mult la antena 3, rtv si realitatea...

#28
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 Josef_Mengele, on 05 februarie 2013 - 10:44, said:

Gaze= Caldura. Nu e ceva separat! Gazele se folosesc pt incalzirea casei. Utilizarea lor pt prepararea mancarii la nivel de persoana fizica e nesemnificativa.

Subventia pe care o primesc bucurestenii la caldura este de 150 lei pe MW (inclusiv TVA). Subventia pe care tu la gaze o primesti e de minim 300 lei pe MW (cu tot cu TVA)

Cred ca nu te-am inteles eu. In toata tara factura la caldura e mult mai mare ca in Bucuresti.

Eu am intrebat de ce bucurestenii nu fac nimic cand vad ca statul roman ia bani de la toti ca sa plateasca el o parte din factura la caldura a bucurestenilor.

Sau tu zici ca e mai mare factura in Bucuresti ca in provincie ? Ca eu stiu ca este opusul.

Edited by hellen2012, 05 February 2013 - 11:05.


#29
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 hellen2012, on 05 februarie 2013 - 11:04, said:

Eu am intrebat de ce bucurestenii nu fac nimic cand vad ca statul roman ia bani de la toti ca sa plateasca el o parte din factura la caldura a bucurestenilor.
asa a spus la antena 3? ca bucurestenii iau bani de la celelalte judete? sau cum ai dedus asta? de unde vii cu acuzele astea? puneti-va maintea la contributie si nu mai inghititi tot ce spun aia la antena 3. by the way, cred ca se fac 7 luni de cand nu am mai schimbat pe antena 3. :)

daca cumva esti din galati, uite niste explicatii:

http://www.viata-lib...a-ca-n-capitala

Edited by xtremdriving, 05 February 2013 - 11:12.


#30
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 xtremdriving, on 05 februarie 2013 - 11:05, said:

asa a spus la antena 3? ca bucurestenii iau bani de la celelalte judete? sau cum ai dedus asta? de unde vii cu acuzele astea? puneti-va maintea la contributie si nu mai inghititi tot ce spun aia la antena 3. by the way, cred ca se fac 7 luni de cand nu am mai schimbat pe antena 3. Posted Image

daca cumva esti din galati, uite niste explicatii:

http://www.viata-lib...a-ca-n-capitala


Nu iti e rusine sa faci astfel de ironii ?

Adica eu daca zic ceva ce nu iti place , inseamna ca ma uit la antena 3 ? Sau ca cei care se uita la antena 3 sunt mai prosti decat restul lumii ?

Te-am raportat adminilor.

#31
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,943
  • Înscris: 01.09.2006

 hellen2012, on 05 februarie 2013 - 12:55, said:

Te-am raportat adminilor.
Ai 1 zi pauza, pentru a studia regulamentul si a nu mai da report-uri gen "face ironii si isi bate joc de postul de televiziune antena 3"

#32
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 hellen2012, on 05 februarie 2013 - 10:00, said:

De ce va feriti de a imi raspunde la intrebari ? Eu platesc taxe , din care voi primiti subventii , cred ca am dreptul la niste raspunsuri.
Este imoral ce se întâmplă cu banii plătitorului de taxe.
Nici eu nu sunt de acord cu subvenţiile pt. bucureşteni chiar dacă sunt bucureştean.

O babă cu ap cu 3 camere doar pt. că are pensie mică primeşte nuş ce ajutor de la primărie pt. încălzire.
Dar nimeni nu ia în calcul apartamentul cu 3 camere.
Este incorect că se întâmplă aşa.

 hellen2012, on 04 februarie 2013 - 14:41, said:

Bucuresteni , nu va este rusine ?
Cuma dica toata tara asta sa va plateasca voua subventii la caldura ?
Numai niste miseli infecti se bucura ca voi cand statul le da lucruri pe gratis. Asta este demnitatea voastra , va bucurati ca sunteti sinte cersetori in grup ?
ştii cum este.
Cine împarte, parte-şi face.
Plus că din Bucureşti pleacă cunoaşterea ţării, a naţiunii.
Aici este centrul cultural ştiinţific şi financiar al vlahilor.
Aceste subvenţii sunt o formă de apreciere socială.
Restul ţării plăteşte un fel de tribut bucureştenilor pt. că ţin ţara pe linia de plutire, pt. că ei se sacrifică pe altarul ştiinţei şi al cunoaşterii.
Nu ai de unde să înţelegi chestiile astea.

#33
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 hellen2012, on 05 februarie 2013 - 12:55, said:



Nu iti e rusine sa faci astfel de ironii ?


nu e nicio ironie. nu cred ca ia cineva bani de la alte judete ca sa scada factura bucurestenilor. mai degraba cauta in administrarea defectuoasa a celor ce administreaza gaze, apa, curent si care isi scot pierderile pe spatele vostru. nu insinua ca un bucurestean ti-a luat tie mancarea de la gura. ti-a pus cineva mai sus 3 ecrane tv cu specificatia postului... intai analizati si pe urma acuzati, nu invers.

#34
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Subventie, nesubventie, dar cate unii nici cu ajutor nu isi incalzesc apartamentul. Ar trebui data o lege prin care sa fie obligati toti sa isi incalzeasca iarna apartamentul, indiferent ca locuiesc acolo sau nu. Stiu ca e greu de verificat si contorizat, dar in alte tari se poate. Min x grade.

Sunt satula pana peste cap de zgarcomani care stau cu 2 cam sub fund in valoare de 50k euro si mie imi tremura talpile de frig cu factura lunara la gaze de peste 300 lei, doar ca ala de sub mine are pensie mica. Cu atat mai mult ca sunt la pensie, sa se mute naiba unde isi permit sa locuiasca decent.

#35
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,490
  • Înscris: 05.08.2002
2 camere ar fi ceva, dar sa vezi babe singure in apartamente de 100 mp care se vaita ca e scumpa caldura!
dar mai degraba s-ar muta la cimitir decat intr-o garsoniera unde sa aiba costuri mici :(

apoi, ce vorbim de subventie la caldura? jumatate din romania se incalzeste cu sobe cu lemne
lemnele acestea cine le subventioneaza? nu e vorba tot de caldura?

#36
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,855
  • Înscris: 13.08.2008

 paradigmatic, on 05 februarie 2013 - 14:52, said:

ştii cum este.
Cine împarte, parte-şi face.
Plus că din Bucureşti pleacă cunoaşterea ţării, a naţiunii.
Aici este centrul cultural ştiinţific şi financiar al vlahilor.
Aceste subvenţii sunt o formă de apreciere socială.
Restul ţării plăteşte un fel de tribut bucureştenilor pt. că ţin ţara pe linia de plutire, pt. că ei se sacrifică pe altarul ştiinţei şi al cunoaşterii.
Nu ai de unde să înţelegi chestiile astea.
In Bucuresti sunt mult mai multi consumatori.
Aici au avut si au loc mai multe manifestatii ( inclusiv cu oameni din provincie ), oamenii ajung mai repede la institutiile centrale...Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 05 February 2013 - 18:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate