Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3747 replies to this topic

#2899
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postxml, on 09 aprilie 2016 - 17:15, said:

(http://www.alpen-dri...-drill-bits-25/ <- asta e burghiul multifunctional). Mie mi s-a parut senzational. Dar nu il au (la Hornbach) pe lungimi mai mari de 20.
De primul din link e vorba, ca sunt mai multe acolo?
Dar se gasesc mai lungi de 200 mm, modelul asta?
Fi e de 8, nu?

#2900
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005
Aici e catalogul, Profi Multicut incepe la pagina 59: http://www.alpen-dri...atalog_rend.pdf

Sunt de 400 mm cu prindere cilindrica. Si de 260 cu SDS plus.

#2901
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkpk1, on 05 aprilie 2016 - 22:42, said:

1. Vreau sa dau culoare la casa. Caut forme de EPS pentru ancadramente si colturi. Am gasit ceva EPS cu rasini aici http://bina.com.tr/
Idei ? Sugestii ?

2. Am oprit incalzirea de 2 zile. Constat ca am consum casnic mai mare decat estimam eu. Voi fi nevoit la sfarsitul lunii dupa ce fac o medie sa reevaluez consumurile de peste iarna.

Deci o sa ai consumul pentru IPAT mai mic???

View Postcata, on 06 aprilie 2016 - 14:30, said:


Nu exsista asa ceva la dede?

#2902
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Din experientele casei :)
Multi alearga dupa o hota cat mai puternica. Si eu am facut la fel si am ales ceva sub 400mc/h .
Datele tehnice sunt bune pentru comparatie insa in practica va spun doua experiente.
Cineva care si-a luat hota de 90cm cu 800mc/h are probleme cu sanatatea din cauza curentilor de aer. E obligatoriu pentru orice caz sa ai o usa sau o fereastra deschisa pe undeva. Insa la peste cateva sute de mc/h te trage curentul.
Sotia la fel mi-a spus si incearca sa o foloseasca pe o turatie cat mai mica cat sa nu prajeasca grilajele si organele de plastic.

Atentie si la amplasarea cuptorului.
Sunt persoane care-l monteaza intr-un soldat, la inaltime si fara hota in zona.
Vecina e facuta zob din cauza curentului de aer degajat de cupotrul electric. Ca mentiune pentru cei care nu stiu, cuptorul electric are un ventilator care raceste probabil electronica si scoate un jet de aer printre usa si partea de comenzi pe toata perioada de functionare. Amplasarea la inaltime se potriveste cu spatele si ceafa omului si astfel ai parte de o tortura.

Desi ambele sunt indispensabile aveti mare grija cum le alegeti si unde le amplasati.
In continuare cred ca e bine cuptorul sa stea sub plita desi te cam apleci la el cand gatesti. Asa il am eu.

View PostBodCasa, on 09 aprilie 2016 - 22:22, said:

Deci o sa ai consumul pentru IPAT mai mic???

Da :)

#2903
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkpk1, on 10 aprilie 2016 - 11:47, said:

Din experientele casei Posted Image
Multi alearga dupa o hota cat mai puternica. Si eu am facut la fel si am ales ceva sub 400mc/h .
Datele tehnice sunt bune pentru comparatie insa in practica va spun doua experiente.
Cineva care si-a luat hota de 90cm cu 800mc/h are probleme cu sanatatea din cauza curentilor de aer. E obligatoriu pentru orice caz sa ai o usa sau o fereastra deschisa pe undeva. Insa la peste cateva sute de mc/h te trage curentul.
Sotia la fel mi-a spus si incearca sa o foloseasca pe o turatie cat mai mica cat sa nu prajeasca grilajele si organele de plastic.

Atentie si la amplasarea cuptorului.
Sunt persoane care-l monteaza intr-un soldat, la inaltime si fara hota in zona.
Vecina e facuta zob din cauza curentului de aer degajat de cupotrul electric. Ca mentiune pentru cei care nu stiu, cuptorul electric are un ventilator care raceste probabil electronica si scoate un jet de aer printre usa si partea de comenzi pe toata perioada de functionare. Amplasarea la inaltime se potriveste cu spatele si ceafa omului si astfel ai parte de o tortura.

Desi ambele sunt indispensabile aveti mare grija cum le alegeti si unde le amplasati.
In continuare cred ca e bine cuptorul sa stea sub plita desi te cam apleci la el cand gatesti. Asa il am eu.



Da Posted Image
La hota nu cumva se recomanda (eu cred ca e obligatoriu) sa ai undeva in bucatarie o gaura de admisie de aer? Tocmai pentru asta?

#2904
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Pai, ai admisie pe ce vrei tu, fereastra, usa, gol tehnic.
Problema ramane a curentilor de aer.
Eu am amplasat o fereastra care lumineaza si zona de blat si care are rolul de a aduce aerul necesar extractiei astfel sa nu mai creeze curent prin spatiu. Partial si-a atins scopul, dar nu total.

#2905
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkpk1, on 10 aprilie 2016 - 19:15, said:

Pai, ai admisie pe ce vrei tu, fereastra, usa, gol tehnic.
Problema ramane a curentilor de aer.
Eu am amplasat o fereastra care lumineaza si zona de blat si care are rolul de a aduce aerul necesar extractiei astfel sa nu mai creeze curent prin spatiu. Partial si-a atins scopul, dar nu total.
O sa vad ce iese si la mine, eu avand in spatele hotei un gol mai mare decat unul de usa prin care bucataria si diningul / livingul comunica. Ma gandesc ca si daca ai asigura o gura de admisie cu diametru generos, tot mai usor e pentru aer sa fie tras prin golul de diametru cel mai mare (golul respectiv).

#2906
bixxy

bixxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.08.2008
Eu mi-am cumparat hota incorporabila, telescopica, i-am demontat motorul si mi-am luat un motor exterior Vents VCN 100, 280 mc si ma gandeam ca e cam putin pentru o bucatarie de bloc, dar cred ca pana la urma e de ajuns!

#2907
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Tot citesc treaba asta cu golul tehnic pentru admisie aer hota, dar inca nu am si vazut asa ceva. Am cautat pe google - nici macar o imagine sa vad o amplasare, o sectiune ceva de genul asta. Toata lumea deschide geamul?

#2908
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
E mai simplu sa deschizi geamul pentru ca pe perioada iernii un gol tehnic deschis permanent iti baga frigul in casa, practic scoti caldura pe el.

#2909
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005
Asta daca nu ai o actionare de genul: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aKgbmcXfAOo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:)

#2910
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 05.12.2004

View Postxml, on 11 aprilie 2016 - 15:07, said:

Asta daca nu ai o actionare de genul:
https://www.youtube.com/watch?v=aKgbmcXfAOo

Posted Image



COMPAIR flow Star Mauerkasten Passivhaus einsetzbar
http://www.ebay.de/s...haus einsetzbar

Si nici nu-i chiar asa de scump . Ca 150,- euro

Compair® Flow Star - Derzeit einziger Mauerkasten mit Blower-Door-Zertifikat
https://www.youtube.com/watch?v=cypIF8hQ2Q4

COMPAIR flow Star
https://www.google.d...MPAIR flow Star

Edited by luk2011, 11 April 2016 - 21:50.


#2911
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
De cand cu zilele calde ale lui aprilie caldura a ramas oprita si sunt mari sanse sa ramana astfel.
Matematic observ ca e o diferenta de cel 5 grade intre media exterioara si interioara avand din vedere ca in casa temperatura nu scade sub 21.

Am facut si un calcul.
Iarna asta am consumat aproape 8000 kWh pentru incalzire. In septembrie parca a fost o perioada mai rece cand aveam incalzirea oprita. Sa majoram pana la 10.000kWh pentru o iarna normala, mai ales ca iarna aceasta nu a fost deloc grea.
10.000 kWh la 150mp => 66,7 kWh/mp/an ceea ce pare o valoare medie buna.

Daca am lua in considerare o PDC cu COP 2+ asta ar insemna ca as atinge valori de 30 kWh/mp/an Posted Image

Dar energia consumata e una si energia produsa e alta :D

Edited by kpk1, 15 April 2016 - 22:43.


#2912
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005
Mie mi se pare destul de clar ca daca la 20 cm de vata bazaltica exterior, plus ce mai ai sub radier, in pod, etc. esti la 67, ca sa ajungi sub 50 iti trebuie ventilatie cu recuperare de caldura.

Si poate chiar si asa e greu sa ajungi sub 50. Asadar, cum faci casa pasiva la noi fara PDC, cu gaz? Nici cum, cred. Pe de alta parte, atata timp cat curentul ramane scump fata de gaz, ne intereseaza ideea de casa pasiva? Cat mai e raportul de pret intre kwh curent si kwh gaz?

#2913
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
kWh curent = 0.55 RON
kWh gaz = 0.17 RON

#2914
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Poate gresesc dar unele case nu sunt pe atat de pasive pe cat si-ar dori.
Adica in situatia in care cineva cu PDC (COP 2 - 3) scoate un consum care se incadreaza in normativ cat de pasiva este casa ?

Exact cum zice si @xml cum poate fi o casa pasiva pe gaz sau pe lemne unde energia consumata/produsa e cam 1:1 ?
Si pana la urma platim cu bani acesti kW asa ca trebuie sa tinem cont foarte mult  de pretul kWh din ce sursa e mai ieftin.
Prefer sa am consum de 60kWh/mp/an de gaz la pretul dat fata de un consum de 30kWh/mp/an de curent de la PDC cu COP 2.

Financiar, in prezent, nu merita sa investesti ca sa ajungi sub 50kWh/mp/an, 1:1.

Edited by kpk1, 16 April 2016 - 08:23.


#2915
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkolfleading, on 16 aprilie 2016 - 07:24, said:

kWh curent = 0.55 RON
kWh gaz = 0.17 RON
Multumesc. Cam 3.2 asadar. Inca mare. Mai pui pretul PDC-ului, durata de viata si daca nu vine si guvernul cu o subventie nu cred ca iese socoteala. Decat daca esti verde la suflet si cu punga larga ;).

#2916
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Investitia merita daca te gandesti la valoarea pe care o va avea casa in viitor pe masura ce lumea devine constienta de beneficii. O casa pasiva cu certificat sau una nZEB isi va pastra valoarea. Casa pasiva are cerinte mult mai stricte privind izolatia decat casa de fata.

Pentru romania unde este disponibil a folosi alimentarea cu gaz este solutia ideala. PDC merita doar in combinatie cu panouri solare si o schema guvernamentala care sa te lase sa furnizezi in retea la pret subventionat (de 2 3 ori pretul) tot timpul anului ca apoi iarna sa iesi pe zero. Aceste costuri la noi sunt extrem de mari si de departe merita investitia in izolatie plus centrala eficienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate