Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 "Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

cum sa evit efectele unui verdict francez

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
seribus

seribus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2012
Bun, iata cum stau lucrurile:
Noi si firma noastra suntem de vreo 7 ani in proces cu niste francezi.
Procesul se desfasoara in Franta.
Ne-au dat in judecata, i-am dat si noi pentru o problema legata de cea pentru care ne-au dat ei.
Procesul nostru s-a incheiat: am castigat, nu grozav, dar am castigat.
Am castigat si procesul lor, dar au facut apel. Acum la mijlocul lui Ianuarie se termina totul.
Ideea e ca daca cumva li se da dreptate in apel, ar trebui sa le platim imediat daunele astronomice care ni le cer si am ajunge la sapa de lemn.
Sansa de a se intampla asta nu e mare dar exista.
Deci problema e:
Cum punem pentru orice eventualitate la adapost firma, sau daca nu ea, macar averea familiei?
Firma e de familie, SA, cu tatal meu actionar principal.
Am si eu 18% din actiuni.
Am rezolva ceva daca mi-ar dona mie averea lui - casa, apartament, terenuri? Eu nu am fost implicat in problemele acelea, n-am nici o alta tangenta inafara actiunilor la firma noastra.
Am auzit undeva ca daca semnezi un contract de ingrijire la batranete cu cineva, chiar cu copilul tau, in schimbul dobandirii averii la momentul decesului, nu ii mai poate nimeni contesta persoanei ingrijitoare dreptul asupra averii, nici chiar alti copii ai tai, e drept?
Eu sunt urmas unic.
Am putea dona si altor rude dar am prefera sa evitam.

#2
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Eu iti recomand sa vorbesti cu cel putin un avocat fata in fata. Mesajele care le primesti aici sunt pur informative. Va trebui sa mergi cu toate documentele de la acel proces la avocati. Parerea mea....

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postseribus, on 23 decembrie 2012 - 23:14, said:

Am auzit undeva ca daca semnezi un contract de ingrijire la batranete cu cineva, chiar cu copilul tau, in schimbul dobandirii averii la momentul decesului,
pai si asta presupune ca tatal tau sa moara cu averea intacta, ca daca moare cu ea data e degeaba

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
O firma are personalitate juridica. Raspunderea penala se rasfrange asupra administratorilor, fara importanta daca firma isi schimba in timp proprietarul. Daca tatal tau a comis o fapta penala, va raspunde pentru ea indiferent daca va mai administrator, actionar, etc... De asemenea, firma va raspunde pentru daunele economice, indiferent cine este proprietar sau actionar.

#5
seribus

seribus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2012
Bun, firma stiu si eu ca nu prea ai ce face cu ea, dar averea, daca-mi doneaza el mie apartamentul si casa, s-ar mai putea aia lega de ele?

Cu contractul de ingrijire, ziceau unii ca daca iti promiti, prin el, casa celui ce te va ingriji, nu o mai poate pretinde altcineva decat acela. Voiam sa stiu daca e drept.

Edited by seribus, 24 December 2012 - 11:55.


#6
seribus

seribus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2012
Up.
Nu mai are nimeni sugestii sau informatii?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate