Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Executare silită în urma pierderii unui proces

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Am dat în judecată un service auto care nu mi-a reparat complet mașina în urma unui accident (nu intru în detalii, deja e de scris un roman). Cum se întâmplă în draga noastră țară, nu e suficient că te înșeală prestatorul de servicii, dar te fac și dragii noștrii judecători. În prima instanță (tribunal) am fost obligat să plătesc cheltuieli de judecată de x lei. Atât eu, cât și partea adversă am făcut apel la Curtea de Apel care a respins atât apelul meu, cât și cererea intimatei vizând obligarea apelantului la plata cheltuielilor de judecată, ca neîntemeiate (citat exact). Și am ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție care a respins ca nefondate recursurile declarate de mine și de service împotriva deciziei Curții de Apel, obligîndu-mă pe mine să achit service-ului suma de y lei.
N-am putut să plătesc suma y până acum pentru că am destule probleme (inclusiv de sănătate). Zilele acestea am primit o înștiințare-comunicare de la un executor judecătoresc prin care sunt înștiințat că s-a dispus înființarea popririi asupra pensiei pentru o sumă z formată din x + y + cheltuielile de executare.
Întrebare: Dacă la Curtea de Apel s-au respins ambele apeluri (inclusiv al service-ului vizând plata cheltuielilor de judecată x de către mine), nu este normal ca eu să am de plată doar suma y stabilită de Înalta Curte de Casație și Justiție (nu vorbim deocamdată de cheltuielile de executare)?

#2
alumoi

alumoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.11.2005
Prima instanta v-a obligat la plata unor cheltuieli de judecata x (asa cum ati spus dvs.)
In apel s-a respins cererea service-ului de a fi obligat dvs. la plata cheltuielior de judecata pentru apel.
Inalta Curte v-a obligat la plata sumei y.
Tragind linie si adunind, dvs. aveti de plata in acest moment: x+ y.
Tinind cont de faptul ca nu ati achitat aceasta suma, se mai adauga si cheltuielile de executare.

Edited by alumoi, 01 December 2012 - 17:30.


#3
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Mulţumesc pentru clarificare.

#4
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Între timp am constatat că executorul judecătoresc a cerut instanţei efectuarea popririi la o altă casă de pensii decât cea de la care primesc eu pensia. În acest caz, instituirea popririi nu este lovită de nulitate? O eventuală contestaţie în justiţie nu m-ar ajuta să se anuleze actul de instituire a popririi astfel încât să nu am de plată decât x+y?
Pe de altă parte, după încheierea definitivă şi irevocabilă a procesului care era procedura de urmat?
Unii cu care am discutat au spus că, în prima etapă, ar fi trebuit să primesc de la service o înştiinţare cu modalitatea de plată a sumei (cont, termen de 15-30 zile). Eu nu am primit nimic în acest sens.
Dacă nu aş fi plătit, atunci puteau solicita sprijinul unui executor judecătoresc care, înaintea deschiderii unui proces de admitere a instituirii popririi, ar fi trebuit să-mi trimită o înştiinţare similară. Nici de la ei nu am primit aşa ceva.
Nu ştiu dacă ar mai fi fost şi alte etape.
Acum ştiu că trebuie să plătesc sumele x+y, aş vrea să le plătesc, dar aş vrea să ştiu în ce măsură aş putea să nu mai plătesc cheltuielile de executare care sunt aproximativ 3/4 din suma de plată.
Mulţumesc celor care vor face efortul de a mă ajuta.

Edited by senator, 15 December 2012 - 11:22.


#5
alumoi

alumoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.11.2005

View Postsenator, on 15 decembrie 2012 - 11:19, said:

Între timp am constatat că executorul judecătoresc a cerut instanței efectuarea popririi la o altă casă de pensii decât cea de la care primesc eu pensia. În acest caz, instituirea popririi nu este lovită de nulitate? O eventuală contestație în justiție nu m-ar ajuta să se anuleze actul de instituire a popririi astfel încât să nu am de plată decât x+y?
Nu.

View Postsenator, on 15 decembrie 2012 - 11:19, said:

Pe de altă parte, după încheierea definitivă și irevocabilă a procesului care era procedura de urmat?
Unii cu care am discutat au spus că, în prima etapă, ar fi trebuit să primesc de la service o înștiințare cu modalitatea de plată a sumei (cont, termen de 15-30 zile). Eu nu am primit nimic în acest sens.
Dacă nu aș fi plătit, atunci puteau solicita sprijinul unui executor judecătoresc care, înaintea deschiderii unui proces de admitere a instituirii popririi, ar fi trebuit să-mi trimită o înștiințare similară. Nici de la ei nu am primit așa ceva.
Executarea sentintei se face de buna-voie, adica dvs. ar fi trebuit sa achitati in totalitate suma catre service sau sa le propuneti dvs. un grafic de plata, in situatia in care nu puteati plati intreaga suma intr-o transa.
Avind in vedere faptul ca nu ati platiti si/sau nu ati contactat service-ul in vedere stabilirii unei modalitati concrete de plata, au trecut la executarea silita.

View Postsenator, on 15 decembrie 2012 - 11:19, said:

Acum știu că trebuie să plătesc sumele x+y, aș vrea să le plătesc, dar aș vrea să știu în ce măsură aș putea să nu mai plătesc cheltuielile de executare care sunt aproximativ 3/4 din suma de plată.
Luati legatura cu executorul judecatoresc si incercati sa ajungeti la un compromis.

#6
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
1. Se poate argumenta juridic acest nu? Mi se pare aberant să se pună poprire pe o pensie pe care nu o primesc de la o casă de pensii la care nu sunt arondat. În sentinţa dată de judecătoria respectivă se menţionează că se încuviinţează executarea silită pe raza sectorului x (în care este casa de pensii la care nu sunt arondat). Ori eu iau pensia de la o altă casă de pensii la care nu s-a făcut referire în decizia judecătorească respectivă.
2. Să înţeleg că nu este nici-o obligaţie nici din partea service-ului, nici din partea executorului judecătoresc de înştiinţare a mea?
3. Am luat legătura. Degeaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate