Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 

Casa Almic

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Salut ! Construiesc o casa si am nevoie de sugestii si " reclamatii " Posted Image

Asa vreau sa fie  casa la final , sper Posted Image.

Attached Files



#2
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
frumos. mult succes.
eu as acoperi cumva scarile de acces in casa. asa protejezi si usile exterioare.

#3
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Am sapat o groapa de 7.2X6.5 pentru beci , am turnat talpa beciului si pardoseala iar acum ridic peretii beciului . Problema vine la imbinarea centurii cu samburii , cum se fac legaturile ( am retinut <sarma pentru legaturi sa o faca in 2>) ?Ing. structurist nu mi`a zis nimic de "L" si nici cum sa fac ciocurile din centura, nici cum sa le prind de stalpi ( samburi ) . Am mers pe mana constructorului ( stiu ca nu este bine ) dar vreau stiu unde greseste , daca mai pot repara ( proiectanul a zis ca este bine , dirg. de santier : foarte bine ) .

 jjy, on 13 octombrie 2012 - 11:13, said:

frumos. mult succes.
eu as acoperi cumva scarile de acces in casa. asa protejezi si usile exterioare.
Ms. frumos
Vor fi acoperite cu o pergola

Attached Files



#4
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 almic, on 13 octombrie 2012 - 11:29, said:

Vor fi acoperite cu o pergola
nu cu pergola. cu un acoperis contrafisat si acoperit cu invelitoare identica ca la acoperisul de sus/principal ..sau cu o marchiza

 almic, on 13 octombrie 2012 - 11:07, said:

" reclamatii "
imi place forma scarilor de intrare . la restul ..nimic spectaculos , adica se putea ajunge la o forma si partiu mult mai reusit.

#5
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Asa trebuie sa fie ... poate iti schimbi putin parerea Posted Image

Am turnat planseul beciului si acum ridic peretii beciului. Peretii beciului ii ridic pana la -60, -65 cm din cota 0 ,care este la 95 cm de la nivelul solului, apoi cofrez pentru diferenta de zid beci + centura si placa peste beci care este de 14 cm . Este bine ?

Attached Files



#6
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
am inteles. Tiguan-ul ..doar ca ai modificat o putin prin schimbarea bucatariei iar in acel loc ai amplasat un dormitor ..si ai duso in living . hm..

#7
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
cum ai gandit izolarea beciului, cum anume impiedici infiltrarea apei prin pardoseala in beci?

#8
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Doar peretii exteriori cu hidroizolatie + extrudat de 3 sau 5 si membrana cu crampoane .

Sa folosesc un aditiv pentru beton (nu stiu cum se numeste ) pe care il torn in cuva cifei , este undeva la 300 lei pentru 15 mc .....

Ceva sugestii?
Nu mi-a venit proiectul pentru instalatiile sanitare si nici cel electric si nu stiu cam pe unde sa pun teava de pvc care merge la canalizare Posted Image

prin pardoseala nu cred ca intra apa , fantana o am la 11 m adancine iar beciul este sapat pana la -247 cm fata de cota 0, talpa fundatiei la beci este la 60 cm fata de pardoseala. chiar credeti ca este o problema ?

Edited by almic, 13 October 2012 - 17:28.


#9
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Sa trec teava de scurgere prin beci sau sa ies pe langa casa?( scuze pentru desen  Posted Image )

Attached Files



#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
ocolesti cam mult cu teava pe exterior. AI canalizare in zona? Vrei sa pui si pluvialele in canal sau nu.
In principiu pe afara e mai bine.

#11
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009

 septimiu80, on 13 octombrie 2012 - 17:49, said:

ocolesti cam mult cu teava pe exterior. AI canalizare in zona? Vrei sa pui si pluvialele in canal sau nu.
In principiu pe afara e mai bine.
Nu, ce da de sus , nu . Fata de nivelul solului vreau sa ma mai ridic cu pamant vreo 30 cm , 4-5 m de jur imprejur (60-70 mc pamant- o parte scos de la beci  ),iar  apa meteoritica se va scurge catre "poalele dealului" unde probabil voi face un sant de colectare (pe partea din fata a casei si lateral dreapta ) pe care am sa-l leg la canal . Canalul trece prin fata portii dar gura se scurgere am la cca 15 ml in dreapta si 30 ml in stanga, dar pot face un camin in fata portii si sa ma leg in canalul principal care are vreo 1,70 m inaltime ( este un canal industrial - facut pe timpul lui  Nea Nicu ) care a fost prea putin folosit .Posted Image

Edited by almic, 13 October 2012 - 18:30.


#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ai turnat placa beciului asa direct pe pamant ? Nici macar o folie ? Posted Image

#13
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
da, asa a zis proiectantul ca nu este  nevoie .daca am probleme pot pune o sapa sika de 5 cm ?

#14
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
sapa sika de 5 costa cat tot subsolul ala. Poti incerca izolatie rezistenta la presiune negativa. Sika dar si alti producatori au tipul asta de izolatie.
Proiectantul ala cred ca nu a terminat o facultate pe bune, cred ca a facut-o la FF si a luat ad literam denumirea : fara frecventa.

Edited by septimiu80, 14 October 2012 - 09:12.


#15
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Ca sa nu mai fac alta grseala spuneti-mi ce sa folosesc pentru izolarea peretilor exteriori de la beci si daca folosesc aditiv pentru beton cand torn peretii beciului ( aditivi impermealizatori) ?

#16
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Aditivul ajuta dar nu garanteaza. eu as opta pentru aditiv in beton si ulterior pentru o izolatie data cu bidineaua, membrana lichida pe baza de ciment.

Edited by septimiu80, 14 October 2012 - 18:45.


#17
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Dar membrana de la poly...ass si apoi crampoane ?

Am sa folosesc un aditiv ( zicea constructorul ceva lichid la vreo 300 lei - pentru toti peretii beciului ) apoi membrana + crampoane .

Daca cobor 15 cm pe langa talpa fundatiei ( talap are 50 cm ) si  vin cu ea pe peretele beciului pana la -60 cm din cota  zero este de ajuns ?

Edited by almic, 14 October 2012 - 19:32.


#18
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ai facut cumva un studiu geotehnic ? Cum stai cu stratificatia ? Cam pe la ce adancime e prima panza freatica ?
Hidroizolarea o faci cel putin pana la CTA, ideal ar fi sa mergi si in sus 10 cm sa fii sigur. Dar ce sa fii sigur caci o sa ai o capilaritate in placa aia de zici ca nu-i adevarat dar acuma asta e.....faptul e consumat. Hidroizolezi de la CTA in jos, cat poti de mult in jos. Macar atat poti sa faci acum. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 14 October 2012 - 19:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate