Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

Recomandari achizitii tablete si accesorii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5769 replies to this topic

#3187
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.05.2006
Asa cum zicea mai sus colegul, la specificatii e superba, insa la 100 de dolari vezi sa nu fie clona de Onda.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n6eFeOQfZ_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3188
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 15.04.2011

View PostDeuxEx, on 25 aprilie 2014 - 13:56, said:

Mai nene, mai lasa-ne cu tabletele cu Windows 8! Devii penibil!
Corect. Nu sunt rele tabletele cu Win dar de aici pana a le ridica statuie si a denigra celelalte sisteme de operare e cale lunga. Fiecare foloseste ce platforma ii place, concurenta e buna.

Edited by Papillon_, 25 April 2014 - 15:16.


#3189
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
OS market share in tablet unit sales
2012 (actual): Apple 58%, Android 40%, Microsoft 2%
2013 (estimate): Android 58%, Apple 38%, Microsoft 4%
2014 (forecast): Android 65%, Apple 30%, Microsoft 5%
2015 (forecast): Android 64%, Apple 29%, Microsoft 6%
2016 (forecast): Android 63%, Apple 28%, Microsoft 8%
2017 (forecast): Android 63%, Apple 27%, Microsoft 10%
(source: Canalys, November 2013)

http://tabtimes.com/...e-tablet-market

Sincer chiar ma bucur ca Microsoft baga tot mai multa viteze in rafinarea windows 8 / 8.1 / 9 deoarece concurenta nu strica. Ce o fi om vedea

#3190
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlache1, on 25 aprilie 2014 - 15:00, said:

Asa cum zicea mai sus colegul, la specificatii e superba, insa la 100 de dolari vezi sa nu fie clona de Onda.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n6eFeOQfZ_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este cu 50% reducere aici si mai este valabila doar azi. :)

#3191
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.05.2006
E 979, nu 975....atentie la neatentie!
"am gasit tableta  Onda V975M  pe un site chinezesc la un pret sub 100$"
Posibil sa fie o clona, pe onda.com nu apare decat 975.

Edited by lache1, 25 April 2014 - 16:05.


#3192
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostERR, on 25 aprilie 2014 - 15:42, said:

OS market share in tablet unit sales
2012 (actual): Apple 58%, Android 40%, Microsoft 2%
2013 (estimate): Android 58%, Apple 38%, Microsoft 4%
2014 (forecast): Android 65%, Apple 30%, Microsoft 5%
2015 (forecast): Android 64%, Apple 29%, Microsoft 6%
2016 (forecast): Android 63%, Apple 28%, Microsoft 8%
2017 (forecast): Android 63%, Apple 27%, Microsoft 10%
(source: Canalys, November 2013)

http://tabtimes.com/...e-tablet-market

Sincer chiar ma bucur ca Microsoft baga tot mai multa viteze in rafinarea windows 8 / 8.1 / 9 deoarece concurenta nu strica. Ce o fi om vedea

Si nu este surprinzator faptul ca Android incet-incet a depasit iOS?
Intrebarea este "cum?". Datorita calitatilor S.O. Android? Nici pomeneala. Pe un dispozitiv Apple dai bani dar face...
Cum a ajuns sa se impuna Android? Prin cel mai prost OS pus pe cele mai ieftine tablete. Ce a vandut in mod masiv Androidul? Pretul mic al tabletelor de proasta calitate. Si multi am picat in capcana asta, inclusiv eu.
Care sunt cele mai frecvente de cereri de tablete de pe acest topic? Cele care se refera la tablete ieftine.
Android este foarte bun pentru realizarea unor operatiuni rudimentare (gaming, e-mail, browsing, instant messaging etc. pana la o anumita limita). Nu se poate spune ca nu a atins si un anumit de grad performanta in acest sens. Ca scartaie pe alte planuri, majoritatii celor care participa la acest topic nu le pasa.

View PostDeuxEx, on 25 aprilie 2014 - 13:56, said:

Mai nene, mai lasa-ne cu tabletele cu Windows 8! Devii penibil!

Ti se pare penibil sa detesti un sistem de operare inferior mai ales cand, deseori, cu aceiasi bani, observi multi utilizatori ca vor sa isi cumpere o tableta cu Android cand poti sa isi cumpere o tableta cu Windows?
Poate ca acei forumisti nici nu stiu ca isi pot cumpara cu aceiasi bani o tableta cu Windows. De ce te deranjeaza faptul ca ofer alt gen de sugestii? Esti importator de tablete cu Android? Castigi ceva din asta?
M-am amestecat eu vreodata cand cineva a scris ca vrea o tableta sub 1000 RON? Nu. In schimb, la o valoare peste 1000 RON poti face alegeri.

#3193
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlache1, on 25 aprilie 2014 - 16:02, said:

E 979, nu 975....atentie la neatentie!
"am gasit tableta  Onda V975M  pe un site chinezesc la un pret sub 100$"
Posibil sa fie o clona, pe onda.com nu apare decat 975.

Asa este, multumesc pentru aceasta observatie. Posted Image

Edited by clon@, 25 April 2014 - 16:24.


#3194
ciprian_celebrul

ciprian_celebrul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.07.2007
Puteți sã-mi spuneți ce sa aleg intre ipad mini și lg pad?



#3195
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postciprian_celebrul, on 25 aprilie 2014 - 16:29, said:

Puteți să-mi spuneți ce sa aleg intre ipad mini și lg pad?

LG Pad a devenit 'celebru' pentru lag. Nu te lasa inselat de aparente. un iPad mini este, fara discutie, de calitate mult mai buna.

#3196
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.05.2006
Au fost probleme la primele loturi, nu cred ca mai e cazul, mai ales ca a aparut 4.4 pentru ea. Aici pe softpedia nu vad sa se planga lumea de ea in ultimile 2 luni.

#3197
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@ciprian_celebrul

Ca idee generala, dintre tabletele de firma, cele produse de LG par a avea, in general, ceva mai multe probleme.
Au si tablete de calitate, insa LG Pad este una dintre cele mai putin reusite tablete ale lor.
In afara de aceasta, nu as mai recomanda nimanui o tableta cu Android. Un smartphone da, eventual un phablet. Cu aceiasi bani, mai bine mergi pe Asus Fonepad Note, daca vrei totusi, cu Android.

#3198
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007

View Post_-_, on 25 aprilie 2014 - 16:13, said:

Android este foarte bun pentru realizarea unor operatiuni rudimentare (gaming, e-mail, browsing, instant messaging etc. pana la o anumita limita). Nu se poate spune ca nu a atins si un anumit de grad performanta in acest sens. Ca scartaie pe alte planuri, majoritatii celor care participa la acest topic nu le pasa.

Mai trebe adaugat "citire carti" si "Media / video player" si eventual "editare usoara foto gen instagram samd" si sunt 100% de acord cu tine (uau).  Cam aceleasi functii le ofera si iOS / iPad dar la o calitate SW / HW mai buna (si un pret mai mare).

DAR.... (muzica gen "badababum")

piata arata ca 90% din utilizatorii de tablete cam asta si folosesc si asta cauta la o tableta. E folosita ca pentru consum media, are succes,  in consecinta se creaza tot mai multa media pentru tablete (jocuri, programe, html5).  O fi sacrilegiu sa ne gandim la tableta ca la un televizor mai mic si nitel mai destept dus de un sistem de operare simplist (Android) DAR e al dracu de comod si pentru majoritatea suficient.

Pentru cei 10% care au nevoie de mult mai mult  - doamne ajuta ca exista tablete cu windows.

Weekend fain sa aveti domnilor si doamnelor

robert

#3199
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postclon@, on 25 aprilie 2014 - 14:52, said:

Salut, am gasit tableta  Onda V975M  pe un site chinezesc la un pret sub 100$ ce ziceti? Merita sa dau banii pe ea sau mai bine mai strang si cumpar ceva de firma? Posted Image
Nu! Stai cuminte si mai strange bani pana iese de o marca adevarata, chiar daca nu are specificatii asa de stralucite.

#3200
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Post_-_, on 25 aprilie 2014 - 16:13, said:

Ti se pare penibil sa detesti un sistem de operare inferior mai ales cand, deseori, cu aceiasi bani, observi multi utilizatori ca vor sa isi cumpere o tableta cu Android cand poti sa isi cumpere o tableta cu Windows?
Poate ca acei forumisti nici nu stiu ca isi pot cumpara cu aceiasi bani o tableta cu Windows. De ce te deranjeaza faptul ca ofer alt gen de sugestii? Esti importator de tablete cu Android? Castigi ceva din asta?
M-am amestecat eu vreodata cand cineva a scris ca vrea o tableta sub 1000 RON? Nu. In schimb, la o valoare peste 1000 RON poti face alegeri.

Prietene, nu ma ocup cu niciun business, sunt jurist pentru o firma de constructii. Si da, una din pasiunile mele sunt electronicele. Am vazut ca mai nou denigrezi LG G Pad-ul. Inseamna ca nu ai tinut in mana o asemenea tableta. Gandeste-te la cea mai buna tableta cu Windows 8 pe care ai vazut-o. Acum gandeste-te ca G Padul e de 10 ori peste ea. Si cu asta am spus tot. Tu unde lucrezi? Sunt convins ca la Microsoft Romania sau la vreo firma ce importa tablete cu Windows. Ti-am zis, si nu numai eu - Androidul se p...a pe Windows 8.1 al tau.
Uite, ca sa nu mai vorbesti de buguri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P3_eEhPNQQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tableta amiral ( Microsoft Surface) de la Microsoft a crapat la prezentarea sa de la Los Angeles! Prietene, trezeste-te! Nimeni nu te crede cand sustii cat de fiabile sunt aceste produse! Sa-mi arat si mie cand va crapa vreodata un Nexus 7 II, da?!

#3201
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDeuxEx, on 25 aprilie 2014 - 23:19, said:

Gandeste-te la cea mai buna tableta cu Windows 8 pe care ai vazut-o. Acum gandeste-te ca G Padul e de 10 ori peste ea. Si cu asta am spus tot.

Da. Ai spus tot...
Te-ai intrebat insa si cati te cred?
In mod evident nu ai tinut in mana altceva decat tablete Android de calitate mediocra, iar ce stii despre tablete Windows este produs de propria imaginatie si incidente extrem de rare de tipul celui la care te-ai referit. Ei bine, eu am trei tablete cu Windows si oricare dintre ele "este de 10 ori peste orice tableta cu Android". "Cu asta am spus tot"...
Nu mai incerca sa-i induci si pe altii in eroare! Cu aceieasi bani exista variante mai bune.

LG gpad general lag: http://forum.xda-dev...d.php?t=2648647

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qm6HWfswY58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 26 April 2014 - 08:43.


#3202
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDeuxEx, on 25 aprilie 2014 - 23:19, said:

...

Mi-am permis sa iti citez mesajul la topicul dedicat (unde isi avea locul postarea ta): Android vs iOS vs Windows 8 [Tablete].

#3203
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View PostDeuxEx, on 25 aprilie 2014 - 23:19, said:

Prietene, nu ma ocup cu niciun business, sunt jurist pentru o firma de constructii. Si da, una din pasiunile mele sunt electronicele. Am vazut ca mai nou denigrezi LG G Pad-ul. Inseamna ca nu ai tinut in mana o asemenea tableta. Gandeste-te la cea mai buna tableta cu Windows 8 pe care ai vazut-o. Acum gandeste-te ca G Padul e de 10 ori peste ea. Si cu asta am spus tot.  Ti-am zis, si nu numai eu - Androidul se p...a pe Windows 8.1 al tau.

Gandeste-te mai bine. Care e mai bun: Windows-ul pe care il ai pe pc/laptop sau Android-ul? In caz ca nu stiai tabletele cu Windows ruleaza cam tot ce ruleaza si un pc

#3204
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
@_-_, sper ca realizezi faptul ca posturile tale sunt extrem de obositoare, nu? Te rog incearca o schimbare de atitudine care sa se resimta in postari, altfel voi fi nevoit sa iau masuri impotriva ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate