Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Recomandari achizitii tablete si accesorii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5769 replies to this topic

#3205
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc pentru "sustinere", Mur!
Sincer, nu ma asteptam la asta. Eu chiar speram opusul.
Daca tu chiar crezi ca ai procedat corect, atunci nu voi mai intra la acest topic.

#3206
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
Din pacate aproape toate tabletele cu Win ma refer la cele cu preturi rezonabile (cu BayTrail) sunt tablete low-cost realizate cu componente low-cost (si aici ma refer in primul rand la display-uri, baterii, carduri/chipuri wireless care toate sunt esentiale la o tableta). Si spun asta din experienta personala cu tabletele cu Win8.1 !

Multi au si un laptop acasa si nu isi doresc inca un laptop mai mic vor doar un telefon mai mare care sa nu necesite mouse, stylus, tastatura. Uni au nevoie si de un laptop mai mic sub forma de tableta dar sunt o minoritate (5% conform statisticilor prezentate pe pagina anterioara !).

Chiar daca Windows Store vine din urma binisor ca si aplicatii (Metro) diferentele fata de Play si App Store inca sunt mari.

Vanzarile de anul trecut au facut multe firme mari sa renunte complet la tabletele cu Win RT si chiar si la cele cu Win 8 ( cel mai semnificativ exemplu este Samsung).

Edited by MD, 26 April 2014 - 12:08.


#3207
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Degeaba incerci sa-i explici cuiva ca daca iei banii aruncati pe o tableta mediocra ca performanta cu Win 8 iti poti lua un laptop excelent, cu o performanta poate cu 300% mai mare.

Edited by DeuxEx, 26 April 2014 - 18:54.


#3208
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
Si mergand mai departe poti spune acelasi lucru si despre un desktop vs. laptop. Uni insa azi se multumesc si cu ce ofera un laptop ca si performante vs desktop la aceiasi bani la fel cum se multumesc uni si cu ce ofera o tableta cu Bay-Trail vs un laptop la aceiasi bani. Motivul rational al alegerii in aceste cazuri e legat de nevoia de mobilitate a fiecaruia. Sigur atunci cand ai bani si faci colectie de desktop-uri, laptopuri, tablete deja motivele alegerilor sunt cu totul altele.

Marea majoritate cauta tablete ieftine cu Android, nu au $ de tabletele cu Win. Cei care au banii, 1000-2000 lei, au deja niste pretentii legate un display cu rezolutie buna si ft. buna pt. 2014 in nici un caz 720p, o baterie decenta  (si care sa si reziste cat de cat ok in timp asta apropo de Asus-uri), Wifi AC, LTE, port IR, etc.

Ii inteleg ft. bine pe cei care le descopera si chiar se folosesc de ceea ce ofera Win 8.1 in plus  pe tableta vs Android si iOS insa nu-i inteleg daca considera ca Win si mai ales hardware de pe tabletele lor trebuie sa se potriveasca cu nevoile si gusturile oricui. E chiar trist daca pana in 2017 Win nu a ajunge sa detina mai mult de 10% din piata de tablete cu Win 9 si Atom-uri octo-core, 64biti si chipuri video mult mai potente decat ce ofera azi un Bay-Trail.

Edited by MD, 26 April 2014 - 22:13.


#3209
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,069
  • Înscris: 15.04.2011
E trist ca desktop-ul si programele de pe windows principalul atuu sunt praf la rezolutii mari, incearca sa folosesti o tableta de 8 inch cu 1920x1080 sau un laptop de 13 inch 2560 x 1440 pixeli , 3200 х 1800 pixeli sa vezi cate probleme o sa ai. La ce naiba sa mai imi iau ceva cu windows? Nu mai bine iau o tableta cu Android, iOS si un MacBook Pro/Air?

Numai zic ca pe 95% ii intereseaza doar interfata "touch friendly" iar aici Metro e departe rau are numai aplicatii clona pentru ca dezvoltatorii sunt interesati in primul rand de iOS si Android, de windows isi aduc aminte mai greu si nu e o prioritate pentru ei.

#3210
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011
O  recomandare, va rog, pentru o tableta de 7'  de 8-16Gb.
Nu ma prea pricep dar am butonat un Galaxy tab 3 si mi-a placut display-ul.Nu ma prea intereseaza 3G, camera foto.
O voi folosi pentru browsing, jocuri facebook, pdf...si mi-ar placea sa pot stoca si filmari de pe camera auto,dar nu e chiar musai.
Buget 500.

Edited by newwen85, 27 April 2014 - 17:50.


#3211
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Care sunt ultimele aparitii de tablete Android in gama de pret 600-850 lei in magazinele romanesti? Am vazut niste Asus-uri, niste Samsung-uri si chiar 1-2 Acer! Nu ma intereseaza chinezariile rebranduite! Ci o tableta cu IPS si autonomie cat mai mare.

Edited by DeuxEx, 28 April 2014 - 02:41.


#3212
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 27.09.2008
O intrebare intrebatoare!
Exista un sondaj in antet.
Cati dintre cei care au votat acele tablete le mai au sau daca nu le au, de ce le-au votat?
Nu se pun la socoteala cei care au votat impotriva!
Eu spre exemplu inca am vonino spirit s de 1,7 luni si functioneaza exemplar plus autonomie inca f buna (8-10 ore). Pacat ca au iesit repede de pe piata si au lansat petarde.

#3213
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postnewwen85, on 27 aprilie 2014 - 17:49, said:

O  recomandare, va rog, pentru o tableta de 7'  de 8-16Gb.
Nu ma prea pricep dar am butonat un Galaxy tab 3 si mi-a placut display-ul.Nu ma prea intereseaza 3G, camera foto.
O voi folosi pentru browsing, jocuri facebook, pdf...si mi-ar placea sa pot stoca si filmari de pe camera auto,dar nu e chiar musai.
Buget 500.
sunt cam in aceeasi situatie cu tine si am aceeasi intrebare.
din cercetarile mele de pana acum a rezultat o prima optiune: Utok 780Q - aproape 8", IPS, quadcore .....

#3214
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Asus ME173X?

#3215
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postchacha, on 28 aprilie 2014 - 09:00, said:

Asus ME173X?
este o sugestie insa depasete cu peste 150 ron bugetul. la nivelul de 700 ron cred ca intram in alta categorie si deci sunt si alte variante.
display are doar 7".
Utok 780K este 439 ron la emag.

#3216
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Se găsea și la 540 resigilata și la 600 noua.  Trebuie urmărite ofertele.  Tableta se mișcă foarte bine,  are un raport calitate preț foarte bun.

#3217
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
tableta nu trebuie sa fie super performanta. tine loc de TV in auto pt un copilas, iar patintii il folosesc pt mail - facebook si ceva stiri in concedii. deci un display de 8" cu IPS este suficient.. Totul la un buget cat mai redus.

#3218
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Orice va cumpăra,  sa tina cont și de autonomie,  durata de stand by,  fiabilitate,  perioada de încărcare,  mai ales ca va fi folosita în deplasări.

#3219
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
De preferat sa se incarce pe microusb..... un incarcator auto usb e bun pentru distante lungi.

Edited by conu, 28 April 2014 - 14:53.


#3220
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011
Care tablete au display-ul ok si autonomie buna?
De ce ar trebui sa ma feresc?

#3221
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
am mai revizuit costul si stocurile si au aparut noi concurenti:

la categotia aprox.8":

Utok 780Q
Serioux S785TAB Whitestorm QUATRO
Vonino Sirius EVO QS

la categoria 7":

Evolio X7
Allview Viva Q7


trebuie sa cumpar in 2-3 zile , deci sunt pe graba. merci anticipat.

#3222
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011
Salutare, vreau niste pareri despre ce tablete as putea cumpara de pe emag (noi / resigilate), cu un buget de 400 lei; ma intereseaza mai mult pt internet dar si ceva jocuri. Lipsa 3G-ului, creaza probleme la navigarea pe net prin Wifi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate