Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

RFI: Peste jumătate dintre români îl regretă pe Ceaușescu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5036 replies to this topic

#4573
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ss4F7n9U2sc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu tot nu m-am prins, pentru ce i-au judecat? Ce acuzatii li s-au adus asupra lor?
Mi se pare o aiureala totala intr-o zi sa decida sa-l impuste desi el era inca presedinte. Asa brusc fara sa-l demita mai intai fara sa aibe un proces cu dovezi solide. Chiar mi se pare o tampenie, parca ar avea minte de copii astia, decid asa brusc ca le vine lor sa-l dea jos de la putere si sa-l omoare, insa nu vad de ce. Eu stiu ca el era un patriot, de ce ii reproseaza ca a facut nush cate mii de victime?

Edited by inginerule, 05 January 2014 - 21:51.


#4574
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
@pletosu
Pai da, industria romaneasca - asa cum era la vremea respectiva - reusea sa construiasca obiective importante. Nu s-a construit numai Casa Poporului, s-au construit scoli, spitale, blocuri de locuinte, fabrici, combinate, industrii de tot felul (auto, petrochimica, medicamente, energetica, navala, constructii de masini, textila, a lemnului, a materialelor de constructii, electronica, electrotehnica, aeronautica), amenajari hidrotehnice, statiuni turistice, institute de cercetare, centre universitare si multe altele pe care nu le mai pomenesc acum. Sute de mii de oameni au mancat si ei o paine din industria asta. Tu acum vrei sa ne faci la toti un bine, ne dai afara, ne lasi muritori de foame si ne trimiti la spalat de vase in occident, distrugi toate sistemele sociale care inca mai exista - invatamant, sanatate, pensii, cultura - care nu vor mai avea destui contribuabili, pentru ca tot ce inseamna industrie reprezinta - dupa tine - niste fieratanii ruginte, sunt energofage, poluante si ne pute. Piata pentru ele exista, dar mai bine le cumparam de la altii, pentru ca - nu-i asa? - doar prostii mai munceste, daca se poate sa fie cat mai asiatici, ca astia au preturile cele mai mici. In schimb te iluzionezi cu producerea de aparatura medicala despre care nu stii mai nimic si cu niste calculatoare fictive din care evident nu ai produs si nu vei produce nici macar unul, sa vedem si noi despre ce este vorba pe acolo. De asta iti spuneam ca paranoia lui Ceausescu era totusi mica fata de aberatiile tale cu "tehnologiile de varf". Daca vin occidentalii sa produca cate ceva pe aici e bine, daca uita de robotei industriali si tehnologie performanta.

Quote


Noi ar fi trebuit sa fim o tara agrara si toata tehnologiile sa le luam de la sovietici.

De ce? Pentru că așa spui tu?

Nu pentru ca spun eu, pentru ca asta era realitatea.

"Planul Valev a fost un proiect de organizare economică a țărilor comuniste est-europene, propus în 1964 de economistul sovietic Emil Borisovici Valev. El prevedea specializarea respectivelor economii pe anumite ramuri de producție, României revenindu-i rolul de țară preponderent agricolă. Planul nu a fost adoptat, fiind puternic contestat de România. Demolatorul acestuia, cu argumente puternice, recunoscute inclusiv pe plan internațional, fusese economistul român Costin Murgescu.
....
RDG și Cehoslovacia trebuiau să acopere, împreună cu URSS, nevoile industriale ale celorlalte state, specializându-se în agricultură doar pe produse animaliere, în timp ce țări ca România, Bulgaria sau Ungaria deveneau mari producătoare de cereale, furaje și, secundar, de produse industriale specifice."



Quote


Pe vremea respectiva daca nu te aliniai la cerintele sovieticilor riscai sa vina cu tancurile peste tine.

Povești. Vorbe goale. Vremurile alea trecuseră de mult. La începutul anilor '80, adică în perioada de glorie a Solidarității, tancurile sovietice n-au intrat nici măcar în Polonia. Dacă Ceaușescu s-ar fi speriat de tancurile alea, n-ar mai fi decis participarea la Olimpiada de la Los Angeles în 1984.

Acum este usor sa ne dam cu parerea, dar atunci exista precedentul Cehoslovaciei din 1968 si misterul vizitei lui Gheorghi Dej la Moscova. Dupa cum bine stii Ceausescu chiar a fost executat - singurul dintre conducatorii din Europa de Est - dupa un proces sumar. Crezi ca asta s-a facut fara acordul sovieticilor? Iar in Polonia era vorba de un sindicat nu de conducerea de partid si de stat.

In rest cu situatia economica nu prea avem ce sa facem, este un fel de "degrade" de la vest spre est. Occidentalii au investit masiv mai mult in Polonia, Cehia si Ungaria. Pe unii ii legau anumite traditii istorice cum ar fi Austro-Ungaria existenta pana in 1918, altii au fost rasplatiti pentru spargerea blocului comunist si le-au fost sterse datoriile. Tu spre exemplu, daca ai fi avut posibilitati de investitii in strainatate unde te duceai prima data in Republica Moldova sau - sa zicem - in Armenia? Altfel chiar si in Polonia unde situatia este ceva mai buna tot il injura destui si pe Walesa, chiar din fieful lui, de la santierul naval din Gdansk, unde majoritatea si-au pierdut locurile de munca.

"În perioada de glorie, în anii ’70 şi ’80, şantierul Gdansk se întindea pe insulele şi canalele din centrul istoric al oraşului Gdansk şi avea 20.000 de salariaţi. Şantierul devenise aproape un oraş în sine, cu autobuze, baruri şi magazine, notează agenţia Thomson Reuters.

Gdansk a căzut victima pieţei libere căreia i-a deschis calea, a intrat în faliment în urmă cu 17 ani. Activele au fost transferate atunci companiei care administrează şantierul. Falimentul ar fi trebuit să faciliteze restructurarea datoriilor şi rezilierea contractelor neprofitabile de construire de vapoare. În schimb, jumătate din cei 3.600 de salariaţi şi-au pierdut lo­cul de muncă, potrivit Chicago Tribune.
...
Şantierul a ajuns din nou în pragul falimentului în 2009, când nu a mai putut plăti datorii echivalente cu 229 de mili­oane de dolari. Problemele au fost agravate de o dispută legală a Poloniei cu Comisia Europeană privind ajutoarele de stat acordate şantierului după intrarea ţării în UE."

Edited by real32, 05 January 2014 - 22:03.


#4575
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
Referitor la economie romania chiar o ducea bine atunci (nu am trait pe vremea aia). Spun asta pentru ca am vazut in videouri cum era atunci industria si cum e acum. Cei care stau in pitesti stiu cat au stat anul trecut sa repare un rahat de pod de 50 de metri (6 luni). In fiecare dimineata treceam pe pod si erau cativa muncitori care se invarteau pe acolo gasindu-si ceva de lucru. Nicio organizare nu era. Daca pui niste copii sa faca o organizare de lucru o fac mai bine.

#4576
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,036
  • Înscris: 13.06.2004
Asta pentru că România a fost condusă de ştim noi cine. Şi pentru că deşi acum putem, nu i-am sancţionat dur pe politiceni! Nu repari podul la timp, partidul tău nu mai primeşte nici un vot în zonă/judeţ!

#4577
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,036
  • Înscris: 13.06.2004
Din anii '80, 2 casete "T.D.K." S.A. (Super Avilyn)-90 sigilate + cutia în care erau ambalate. Eu am primit cutia şi cele 2 casete împreună cu alte casete înregistrate (se aud mai bine decât porcăriile alea din anii '90 - în anii '90 şi casetele occidentale erau prost trase...)
La cutie, ordinea imaginilor este: faţă, lateral, capac, fund.

[ http://imageshack.us/a/img842/5858/pxrh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imageshack.us/a/img15/3623/yq13.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imageshack.us/a/img32/9403/iffe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imageshack.us/a/img542/5720/uad7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imageshack.us/a/img838/3592/9wdb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imageshack.us/a/img838/3592/9wdb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imageshack.us/a/img571/4411/uggo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4578
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postinginerule, on 05 ianuarie 2014 - 21:48, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ss4F7n9U2sc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu tot nu m-am prins, pentru ce i-au judecat? Ce acuzatii li s-au adus asupra lor?
Mi se pare o aiureala totala intr-o zi sa decida sa-l impuste desi el era inca presedinte. Asa brusc fara sa-l demita mai intai fara sa aibe un proces cu dovezi solide. Chiar mi se pare o tampenie, parca ar avea minte de copii astia, decid asa brusc ca le vine lor sa-l dea jos de la putere si sa-l omoare, insa nu vad de ce. Eu stiu ca el era un patriot, de ce ii reproseaza ca a facut nush cate mii de victime?
Pentru sângele vărsat ! Așa am auzit eu, am fost in Timisoara in timpul evenimentelor din 15 - 25 decembrie 1989 Posted Image
În mod real Posted Image  nea ilici cucuvescu zis bunicuța și gașca lui de emanați Posted Image  ai pseudo-revoluției, au fost hotărâți cu  mult înainte de 25.12.1989,
să îl plimbuiască pe dick-tartor si sinistra lui consoartă.
Așadar se poate observa modul in care tot felul de mitocani au condus miorița-landul din 11 iunie 1948 si până în prezent,
unii mai corecți politik decât ceilalți Posted Image glumesc desigur, mitocanii nu pot sa fie corecți Posted Image nici macar în ce privește corectitudinea politicaPosted Image

Edited by Teophileos, 05 January 2014 - 23:59.


#4579
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Prea sunteți pretențioși ...
I-au plumbuit.
Asta este, bine c-au făcut-o atunci.   Altă ocazie nu ar mai fi existat.

#4580
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,036
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi pare rău totuşi că i-au plumbuit prea repede. Vroiam să aflu mai mult despre slugile Moscovei şi ale Occidentului.

#4581
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdjl, on 06 ianuarie 2014 - 01:21, said:

Mie îmi pare rău totuşi că i-au plumbuit prea repede. Vroiam să aflu mai mult despre slugile Moscovei şi ale Occidentului.

N-ai fi aflat nimic.
Să reții ceva.   Cei pe care tu îi numești a fi ”slugile occidentului”  sunt băieții buni în toată această poveste.

Românii ar fi preferat atunci, înainte de revoluție, chiar și o ocupație sovietică, doar pentru a scăpa de Ceușescu.
Acum este greu de realizat, dar atunci Ceușescu era foarte urât de populație.   Er o ură profundă, provocate de umilințe, frică și lipsuri.
Decizia de executare a ceaușeștilor a fost una inteligentă.

Eroarea majoră a constat în punerea la cale a acelui proces.
Trebuia să-i execute rapid și să-i de mâncare la porci.   Astfel, toți nostalgicii ar fi depus coroane la o cocină.
Odată cu ei trebuiau excutați cel puțin câte 50-100 de persoane din fiecare județ.  Doar așa s-ar fi putut spune că Revoluția ar fi învins.
Pe 24 decembrie s-ar fi terminat totul.

#4582
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Posttomaso, on 06 ianuarie 2014 - 01:28, said:

N-ai fi aflat nimic.

Ce-ti pasa, tu stiai deja.
Si altii ;).

#4583
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostBean, on 06 ianuarie 2014 - 01:31, said:

Ce-ti pasa, tu stiai deja.
Si altii Posted Image.

Aiurea.
Tu crezi că Ceaușescu ar fi spus ceva?
Nu vezi că Stănculescu e cu un picior în groapă și nu zice nimic?  Poți să-mi numești vreun ”inițiat” care să fi spus ceva important?
Nu este evident că nu au ce spune?

#4584
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Posttomaso, on 06 ianuarie 2014 - 01:28, said:

Odată cu ei trebuiau excutați cel puțin câte 50-100 de persoane din fiecare județ.  Doar așa s-ar fi putut spune că Revoluția ar fi învins.
Asta ar fi insemnat un fel de suicid. Daca ma intelegi...

View Posttomaso, on 06 ianuarie 2014 - 01:40, said:

Aiurea.
Tu crezi că Ceaușescu ar fi spus ceva?
Nu vezi că Stănculescu e cu un picior în groapă și nu zice nimic?  Poți să-mi numești vreun ”inițiat” care să fi spus ceva important?
Nu este evident că nu au ce spune?

Astea nu se spun (la pulime). Doar se stiu.
Daca s=ar afla, ar fi o dezamagire crasa, o blasfemie.

#4585
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Nu stiu ce va agitati atata. E mort de 20 de ani si nu va reinvia. Doar aveti surogatul USL. E aproape tot aia.

#4586
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,153
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdjl, on 05 ianuarie 2014 - 23:54, said:

(se aud mai bine decât porcăriile alea din anii '90 - în anii '90 și casetele occidentale erau prost trase...)
In anii '90 casetele occidentale erau bulgaresti :)
Bulgarii s-au miscat mai repede in economia capitalista inca de la inceput. Ai nostri o freaca melancolic si acum.

#4587
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postalalaltu, on 06 ianuarie 2014 - 13:07, said:

Nu stiu ce va agitati atata...

Old habits die hard...

Edited by sylvius, 06 January 2014 - 16:13.


#4588
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,036
  • Înscris: 13.06.2004
Să moară politicenii de nu seamănă cu Parlamentul de după 2000 încoace

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zBdaH9d1NFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4589
mihainic

mihainic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.09.2005

View Postinginerule, on 05 ianuarie 2014 - 21:48, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ss4F7n9U2sc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu tot nu m-am prins, pentru ce i-au judecat? Ce acuzatii li s-au adus asupra lor?
Mi se pare o aiureala totala intr-o zi sa decida sa-l impuste desi el era inca presedinte. Asa brusc fara sa-l demita mai intai fara sa aibe un proces cu dovezi solide. Chiar mi se pare o tampenie, parca ar avea minte de copii astia, decid asa brusc ca le vine lor sa-l dea jos de la putere si sa-l omoare, insa nu vad de ce. Eu stiu ca el era un patriot, de ce ii reproseaza ca a facut nush cate mii de victime?

Pedeapsa cu moartea era unicul verdict posibil. Il meritau cu varf si indesat. Pacatul a fost procesul sumar si executia in ziua de Craciun (dar Ceausestii nu aveau sarbatori religioase, asa ca nu se pune). Prostia asta cu patriotismul lui Ceausescu este cea mai mare gogoasa posibila. Ideea este vehiculata de catre nostalgicii comunismului, incercand sa-i pacaleasca pe cei ce nu au trait acele vremuri.  

Iar dictatorii la revolutie se impusca asta e !  Pacat ca a fost singurul.

Edited by mihainic, 07 January 2014 - 18:55.


#4590
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,036
  • Înscris: 13.06.2004
Încetul cu încetul de întoarcem la Epoca Ceaușescu:
1) Interzicerea (cel puțin oficial) a importului de becuri cu incadescență;
2) Interzicerea producerii sau a importului de aparate care consumă "prea mult";
3) Corectitudinea politică;
4) Vom face economie la combustibil, electrictate etc din cauza creșterii prețurilor;
5) Transportul în comun de suprafață se degradează;
6) Clădirile vechi sunt distruse pentru a face loc blocurilor sau clădirilor de taxă pe ou (birouri adică).

1-3) au de aface numai cu decziile mUiE; 4) cu mUiE, dar și cu românii; 5) - 6) cu românii

Edited by djl, 07 January 2014 - 23:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate