Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

temporizator AC

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#1
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Salut!
Nu am mai cochetat de mult cu electronica, asa ca va rog sa ma luati incet:
Vreau sa fac un temporizator pentru curent alternativ. Adica vreau ca dupa apasarea unui intrerupator (probabil mai corect ar fi intrerupator tip sonerie) sa am lumina aprinsa sa zicem 5 minute. OK, stiu ca probabil cea mai usoara metoda ar fi sa iau din comert un senzor de prezenta, insa acum mi s-a aprins beculetul si macar vreau sa incerc.
Ma poate ajuta cineva cu o schema?
Multumesc

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 21.10.2005
Uite un exemplu de montaj, asemanator automatului de scara Fișier atașat  untitled.JPG   148,95K   1897 download-uri. Este necesar sa ai un trafo mic + redresor...nelamuriri?     :)

#3
mihailp

mihailp

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 01.10.2005
Vezi si Conex 11/2005 si documentatia pentru LM 555.
Succes, mp

#4
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 393
  • Înscris: 01.08.2005

View Postmihailp, on Nov 5 2005, 11:57, said:

Vezi si Conex 11/2005 si documentatia pentru LM 555.
Succes, mp


si care este diferenta dpdv electronic intre lm555 si e555?? <_<

#5
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 13.08.2004
...nu sunt diferente - doar firme diferite...

#6
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Poate ca sunt utile si schemele urmatoare:
http://www.uoguelph....ts/555/555.html
http://electronickit...elec/ck1605.htm
http://www.discoverc...ILES/camera.pdf
http://www.discoverc...offwtimeout.pdf
http://ourworld.comp...htm#delay10.gif
:peacefingers:

#7
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004

View Posttunelu, on Nov 5 2005, 16:25, said:

...nu sunt diferente - doar firme diferite...
...intrebarea a fost simbolica... B)

#8
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 21.10.2005
...retorica...   :lol:

#9
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Multumesc de scheme si sfaturi!
Adevarul e ca gasisem schemele care necesitau transformator.. si speram ca sa nu fiu nevoit sa le folosesc! :)
ca oricat de grijuliu as lucra tot la un cutioi care sa contina transformatorul ajung:)
dar asta e! deci.. la munca! :)

#10
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.000
  • Înscris: 06.06.2004
Poti renunta la transformator si sa folosesti un triac/tiristor.. ii pui pe poarta (GATE) un condensator care tine triacul "cuplat" pina cind se descarca.
That's it..

#11
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View PostunGuru, on Nov 11 2005, 11:35, said:

Poti renunta la transformator si sa folosesti un triac/tiristor.. ii pui pe poarta (GATE) un condensator care tine triacul "cuplat" pina cind se descarca.
That's it..
Ei, cam la asa ceva ma gandeam si eu. poti detalia cu o schema? nu de alta, dar mi-e ca fac alte minuni

#12
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004

View PostunGuru, on Nov 11 2005, 11:35, said:

Poti renunta la transformator si sa folosesti un triac/tiristor.. ii pui pe poarta (GATE) un condensator care tine triacul "cuplat" pina cind se descarca.
That's it..
Fara a intra intr-o polemica inutila, solutia propusa nu se poate realiza practic...
Deci se cere ca alimentand direct de la la 220Vca sa obtii temporizari de 5' adica 300''...
Demonstratie empirica:
Un tiristor cere sa-i fie aplicat pe poarta o tensiune de deschidere si consuma un curent pe acesta poarta...
Fie acest curent minimal de 1mA (situatie ideala , tiristor ideal...) Curentul consumat este deci aplicat prin condensatorul care se incarca de la tensiunea de alimentare, adica 220V... La 1 mA rezistenta echivalenta este de 220/0.001=220K de unde se obtine o constanta de timp echivalenta T=RC=220k*C=300''
si rezulta valoarea pentru  C=300/220000=3/2200=0.00136 Farazi= 1360 uF... si condensatorul trebuie sa suporte 220Vca...
PS: erorile de calcul sau aproximatiile brute de linearitate, constanta de timp, etc. folosite aici  nu influenteaza  prea mult ideea ca practic nu se poate aplica acesta solutie...
La  schema  propusa initial se adapteaza un montaj pentru alimentare fara transformator... Uzual cand se alimenteaza de la 220Vca se  inseriaza un  condensator nepolarizat de 4.7-10uF/400V, se redreseaza, se filtreaza tensiunea si se stabilizeza cu o dioda zenner de 12-16V...

[ http://tinypic.com/fp1nwx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...cred ca schema merge, nu am verificat-o practic... :rolleyes:

#13
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View PostActa non verba, on Nov 15 2005, 21:14, said:

...cred ca schema merge, nu am verificat-o practic...
Viata de lucru a montajului propus este indoielnica:
1. Reactanta capacitiva a condensatorului din circuitul de alimentare, la valorile din schema (4,7-10 uF), nu asigura o cadere de tensiune suficient de mare incat, la curentul relativ mic consumat de montaj (cca. 10 mA in starea "JOS", cand nu circula curent prin bobina releului), sa nu crape stabilizatorul parametric. De regula se foloseste un rezistor limitator inseriat cu acest condensator.
2. O tensiune de alimentare de 16 V se apropie de limita superioara maxim admisa pentru integratul 555 (18 V) care, avand ca sarcina releul (deci un consum maricel pentru temporizor), il face sa-si dea duhul dupa cateva actionari (o spun din trista experienta a prajirii acestui tip de integrat, ale carui performante practice sunt nitel diferite de "reclama" din foaia lui de catalog!).

In schimb am verificat eu schema de mai jos, care functioneaza impecabil:

Fișier atașat  temporizator.gif   9,71K   1204 download-uri

Dupa cum se observa, incarcarea condensatorului de temporizare se face cu curentul de colector al tranzistorului, in conexiune de generator de curent constant.
Prin aceasta, pe de-o parte se obtine o multiplicare a duratei de temporizare (cu valorile din schema ea este de max. 5 minute folosind un condensator electrolitic obisnuit), iar pe de alta, liniarizarea curbei de incarcare, necesara in aplicatia in care folosesc montajul.
Reglajul curentului de incarcare si implicit a duratei temporizarii este data de pozitia cursorului semireglabilului de 250K.
Iesirea temporizatorului ataca grila unui triac ales corespunzator sarcinii Rs (nereactiva!!!).
In locul triacului se poate folosi un tiristor corespunzator, inseriind intre rezistorul de 820R si grila o dioda 1N4148 sau una din seria 1N400x, cu catodul spre grila. Pentru blocarea sigura a tiristorului la unghiuri de faza mici este recomandat ca intre catodul lui si masa sa se conecteze un rezistor de cca. 1K.
Circuitul din jurul pinului de parg jos asigura prepolarizarea suplimentara a intrarii PJ (prin translatarea tensuinii furnizata de divizorul interncare polarizeaza comparatoarele) si inlatura comenzile aleatoare care apar inevitabil datorita parazitilor de retea electrica sau altor cauze.
Schema fiind neretrigerabila, dupa aplicarea comenzii pe butonul de comanda CND (contact normal deschis), nu este luata in considerare nici o alta comanda data pe durata temporizarii.

Editat de m-marian, 16 noiembrie 2005 - 01:10.


#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postm-marian, on Nov 16 2005, 00:13, said:

Viata de lucru a montajului propus este indoielnica:
1. Reactanta capacitiva a condensatorului din circuitul de alimentare, la valorile din schema (4,7-10 uF), nu asigura o cadere de tensiune suficient de mare incat, la curentul relativ mic consumat de montaj (cca. 10 mA in starea "JOS", cand nu circula curent prin bobina releului), sa nu crape stabilizatorul parametric. De regula se foloseste un rezistor limitator inseriat cu acest condensator.
2. O tensiune de alimentare de 16 V se apropie de limita superioara maxim admisa pentru integratul 555 (18 V) care, avand ca sarcina releul (deci un consum maricel pentru temporizor), il face sa-si dea duhul dupa cateva actionari (o spun din trista experienta a prajirii acestui tip de integrat, ale carui performante practice sunt nitel diferite de "reclama" din foaia lui de catalog!)...
Poate ca un pic de atentie rezolva o parte din  probleme:
1. Montajul este alimentat doar pe durata temporizarii... B)
2. Dioda zenner poate fi intre 12 si 16V, asa cum am specificat... deci nu sunt probleme deosebite... :peacefingers:
PS: ca sa nu mentionez ca de fapt schema  este similara cu cea folosita in montajele de temporizare de tip ''automat de scara''... si da,  o rezistenta de protectie de 220-470 ohmi in serie cu condensatorul este uneori necesara pentru a limita distrugerile daca se scurtcircuiteaza acesta... :D
Later edit:
...am gasit si avantaje la modelul cu releu si alimentare doar pe durata aclansarii fata de modelul temporizarii cu tiristor:
-nu consuma curent in gol... :D
-la o montare gresita, inversarea unui fir de alimentare cu firul de la buton nu se distruge montajul... :w00t:

Editat de Acta non verba, 16 noiembrie 2005 - 01:20.


#15
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View PostActa non verba, on Nov 16 2005, 01:13, said:

De acord cu precizarile. Asta nu inseamna ca majoritatea automatelor de scara construite industrial dupa aceasta schema rezista mai mult de cateva luni, in special daca sunt montate la scari cu 10 etaje si cate 2 sau 4 butoane pe palier. Crede-ma pe cuvant!

La nevoie, pot sa atasez cablajul unui automat pe baza schemei pe care am prezentat-o, construit si instalat de mine, care functioneaza in cateva blocuri de vreo 8 ani fara nici un fel de interventii asupra lui (dupa ce - in 2 ani - am inlocuit vreo 3-4 la fiecare din blocuri!).

Editat de m-marian, 16 noiembrie 2005 - 01:51.


#16
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Fara a intra intr-o polemica inutila, solutia propusa nu se poate realiza practic...
Deci se cere ca alimentand direct de la la 220Vca sa obtii temporizari de 5' adica 300''...
Demonstratie empirica:
Un tiristor cere sa-i fie aplicat pe poarta o tensiune de deschidere si consuma un curent pe acesta poarta...
Fie acest curent minimal de 1mA (situatie ideala , tiristor ideal...) Curentul consumat este deci aplicat prin condensatorul care se incarca de la tensiunea de alimentare, adica 220V... La 1 mA rezistenta echivalenta este de 220/0.001=220K de unde se obtine o constanta de timp echivalenta T=RC=220k*C=300''
si rezulta valoarea pentru C=300/220000=3/2200=0.00136 Farazi= 1360 uF... si condensatorul trebuie sa suporte 220Vca...
Ai partial dreptate.. doar ca nu este obligatoriu (si n-am specificat asta) ca sa incarci condensatorul de la "retea" - se poate folosi evident solutia cu puntea si condensatorul/rezistenta care se folosesc (popular) pentru alimentarea unui LED de la retea.. care LED consuma 10-20mA. Oricum, solutia prezentata de mine a fost generica.. evident, intre condensator si poarta triacului se poate interpune un tranzistor care are un curent de baza infim deci temporizari "grandioase" cu un banal condensator de 10uF/16V.

In ce priveste schema discutata in ultimele post-uri, cred ca este neoportuna folosirea unui integrat (LM555) in aceasta situatie. In primul rind, acela este temporizator de precizie (nu este cazul in aplicatia de fata) si este si "pretentios" in ce priveste alimentarea (o tensiune accidentala il poate ditruge). In schimb, un tranzistor banal suporta tesiuni Vce accidentale mult mai mari si este suficient pentru aplicatia de fata.

#17
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.974
  • Înscris: 02.11.2004

View PostActa non verba, on Nov 15 2005, 21:14, said:

Fara a intra intr-o polemica inutila, solutia propusa nu se poate realiza practic...
Deci se cere ca alimentand direct de la la 220Vca sa obtii temporizari de 5' adica 300''...
Demonstratie empirica:
Un tiristor cere sa-i fie aplicat pe poarta o tensiune de deschidere si consuma un curent pe acesta poarta...
Fie acest curent minimal de 1mA (situatie ideala , tiristor ideal...) Curentul consumat este deci aplicat prin condensatorul care se incarca de la tensiunea de alimentare, adica 220V... La 1 mA rezistenta echivalenta este de 220/0.001=220K de unde se obtine o constanta de timp echivalenta T=RC=220k*C=300''
si rezulta valoarea pentru  C=300/220000=3/2200=0.00136 Farazi= 1360 uF... si condensatorul trebuie sa suporte 220Vca...
PS: erorile de calcul sau aproximatiile brute de linearitate, constanta de timp, etc. folosite aici  nu influenteaza  prea mult ideea ca practic nu se poate aplica acesta solutie...
La  schema  propusa initial se adapteaza un montaj pentru alimentare fara transformator... Uzual cand se alimenteaza de la 220Vca se  inseriaza un  condensator nepolarizat de 4.7-10uF/400V, se redreseaza, se filtreaza tensiunea si se stabilizeza cu o dioda zenner de 12-16V...

[ http://tinypic.com/fp1nwx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...cred ca schema merge, nu am verificat-o practic... :rolleyes:

Cam periculos daca se strapung diodele redresoare...cam iese fum... :rolleyes: Sau Zennerul daca cedeaza.
Hmmm.... nici odata nu am fost de acord cu solutiile astea aproximative. E drept ca americanii utilizeaza asa zisele trafuri non-inductive pentru 220-110, dar parca sunt la indemana in caz de Doamne fereste. La cat consuma 555-ul ala zic eu ca e mai bine cu un traf micut.

Editat de Gheorghe Dracu, 16 noiembrie 2005 - 10:50.


#18
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.106
  • Înscris: 10.12.2004
Se pare ca in schema precedenta condensatorul nu este corect estimat... :)  Am revenit cu modificarile necesare deoarece nu mai am posibilitatea de  a re-edita post-urile precedente... Condensatorul poate sa fie in gama 0.47-1uF/400-630Vcc iar daca se fac presupuneri ca 555 nu rezista la 15-16v atunci zennerul va fi de numai de 12V...
La o schema ce foloseste cuplarea prin condensator, cazurile cand se distruge puntea, dioda zenner sau se face scurt pe alimentarea montajului  nu sunt importante... In mod normal reactanta condensatorului preia 95% din tensiune, asa ca poate sa preia si 100% fara probleme. De aceea valoarea de lucru a tensiunii este cat mai mare: 400-630V.
Singura problema este distrugerea condensatorului si aici intervine protectia realizata de rezistenta serie de 220-470ohmi. Pentru protectia standard, poate mai poate inseria si o siguranta de 0.63-1A.  :D
Schema acesta este minimala si asa cum am precizat erorile de manipulare si montare nu produc distrugerea montajului...
Incercati sa va punei in situatia unui electrician care monteaza un astfel de temporizator si greseste alocarea firelor la schema cu tiristor. Ce se intampla cand se pune gresit  faza/nulul pe borna de buton?... B)
Oricum, pot sa existe o multime de variatii pe acesta tema ''extrem de complexa''...  :rolleyes:
[ http://tinypic.com/ftdlkj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate