Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Pietoni - legislatie rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#73
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Josef_Mengele, on 17 octombrie 2013 - 14:23, said:

Exact aici trebuie sa se lucreze, nu cand pietonul e pe trotuar si masinile trec, ci cand pietonul e pe sosea, si masinile trec. Trebuie marite drastic contraventiile pt neopritul daca unul din participantii la trafic a oprit, respectiv pt pusul in miscare pana ce pietonul nu a parasit suprafata carosabila si ocolitul pietonului... Atat de scarba mi-e de soferi incat prefer sa ma urc in masina sa traversez strada, decat sa fiu nevoit sa folosesc trecerea.

tu nu vezi ca sunt 3-4 aici care discuta ca daca nu il faci pe pieton sa incetineasca sau sa isi schimbe directia de mers, nu trebuie sa fii sanctionat? unii au innebunit de tot.
ce jonglerii fac cu legile...

Edited by xtremdriving, 17 October 2013 - 14:28.


#74
billom2

billom2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.10.2013
Daca nu-ti place cum e facuta legea atunci fa demersuri pentru schimbarea ei. Este posibil. Ti-am si dat un exemplu despre cum ar putea arata un asemenea articol.
Pana atunci trebuie sa ne supunem cu totii legii asa cum e ea facuta, fie ca suntem soferi, pietoni sau politisti.

Apopos, exista sanctiune si pentru cei care acorda prioritate pietonilor care vin de pe celalalt sens de mers? Eu fac asta pentru ca mi se pare anormal sa ii tin opriti pe mijlocul drumului. Pare ca incalc legea, nu? Le acord prioritate si celor de pe trotuar pe care ii vad ca vor sa traverseze.

Ca pieton, ce sa zic ...? In caz de accident pe trecere, d.p.d.v. legal vina apartine in intregime soferului si asta nu se va schimba niciodata.
Insa, in ce ma priveste pe mine, ma vei putea lovi prin ricoseu, pe trotuar sau chiar in curte de reusesti sa treci prin gard dar nu ma vei lovi niciodata pe trecerea de pietoni.
Asta pentru ca nu voi intra niciodata in fata masinii tale pana nu ma conving ca m-ai vazut, ca opresti, ca poti opri. Nu-i inteleg pe unii care trec strada uitandu-se in alta parte. Pe mine, in caz de accident, nu m-ar incalzi cu nimic faptul ca tu ai fi declarat vinovat asa ca voi fi mereu atent la ce se intampla in jurul meu. Parca asta se invata inca din primii ani de viata, nu? Traversarea strazii nu-i o joaca, parca asa ne spuneau.

Edited by billom2, 17 October 2013 - 18:28.


#75
Rgirl

Rgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.07.2008
Am si eu o speta. Daca traversezi pe la coltul unei strazi (nesemnalizat)- dar care conform codului rutier : (3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic. si din strada cu care se intersecteaza aceasta vine din spatele tau o masina care vireza stanga si te loveste (desi tu ca pieton nu ai cum sa vezi masina venind din spate, chiar daca te asiguri inainte de a pune piciorul pe strada). E sau nu vinovat pietonul?
Pietonul traversa strada cu sageata rosie, masina este desenata cu linia albatra.

Multumesc[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/p480x480/995881_10202236246288577_1949338665_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Daca lipseste indicatorul, pietonul este vinovat. Este posibil ca si soferul sa fie scos vinovat, depinde de ancheta

#77
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
o poza mai mica nu ai gasit? pietonul unde era? asa de rau au ajuns soferii in ziua de azi? de fapt la ce am vazut mai sus cu atatia care vor sa ocoleasca legea cu tot felul de interpretari nici nu ma mai mir ca vad zilnic la stiri oameni omorati pe trecerea de pietoni si jegosii de soferi cica vai, nu am vazut, mi-au sarit in fata! da prostii nu stiu ca sunt filmati. pt minciuna trebuie sa ia 20-30 ani de parnaie.
asa ca nu m-ar mira sa fi lovit pe cineva acolo. totusi, daca era pe la jumatatea strazii, pana mea. atata nesimtire nu am mai vazut. trebuia sa opreasca masina.

#78
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Trebuie neaparat introdusa testarea teoretica la sala boilor ce li s-a luat permisul.

Tribunalele prin faptul ca dau pedeapsa cu suspendare, au deschis o cutie a pandorei, si nu te simti in siguranta nici pe trotuar. Cred ca e timpul sa se dea si cu executare...

 valitudor, on 28 octombrie 2013 - 17:54, said:

Daca lipseste indicatorul, pietonul este vinovat. Este posibil ca si soferul sa fie scos vinovat, depinde de ancheta
Tu nu ai treaba cu pietonul, in momentul in care schimbi directia de mers, cu exceptia cazurilor in care prioritatea este oferita expres, NU AI PRIORITATE.

Astea sunt reguli de baza, si daca nu le invatati, va riscati viata si libertatea. Intotdeauna cand dai de covrig sa mergi in alta parte decat inainte, dai prioritate la toti!

Pietonul daca n-are trecere, trece, ce vrei, sa se teleporteze?

Chiar in curtea Dacoserv de pe Maniu i-am stalcit figura unui taximetrist grabit sa-si repare harbul, si mai ca m-a luat pe sus, si tot el avea gura mare?

#79
Rgirl

Rgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.07.2008
Mai aveam 1 m si eram traversata intersectia cand m-a lovit de dimineata. Abia maine ajung la politie sa vad ce si cum dar in prima faza cica am traversat neregulamentar. Ma rog... i love romania

#80
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
du-te si reclama-l. nu inteleg. ce soferi de cacat

si daca ai fi travesrat neregulamentar, trebuia sa te loveasca? el cand schimba banda ca melteanul, il loveste lumea?

retine: trecerea pe la coltul strazii E REGULAMENTARA!!!! nu ai prioritate, dar tu erai de mult pe trecere, deci nu se pune problema asta

Edited by xtremdriving, 28 October 2013 - 20:06.


#81
Rgirl

Rgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.07.2008
Ma duc maine la declaratii si eu. Nu ma intereseaza decat sa nu fiu scoasa eu vinovata. In rest slava domnului ca sunt doar contuzii... trec

#82
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
pune-i o bomba la masina sa ii vina mintea la cap! el nu s-a dus sa declare accidentul? ce masina era?
daca nu se duce in 24 ore sa declare, ramane fara permis. nu il lasa! lasa-l pieton ca poate atunci intelege

lasa-l fara geamuri. da-i foc la masina. nu se mai poate cu nesimtitii astia

Edited by xtremdriving, 28 October 2013 - 20:24.


#83
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Rgirl, on 28 octombrie 2013 - 20:04, said:

Mai aveam 1 m si eram traversata intersectia cand m-a lovit de dimineata. Abia maine ajung la politie sa vad ce si cum dar in prima faza cica am traversat neregulamentar. Ma rog... i love romania
Imi pare rau de ceea ce ai patit, dar macar ai invatat o lectie. Cand o sa mai fi intr-o astfel de situatie, intorci capul, ca e mai ieftin.
Politistul are dreptate, nu te lua dupa colegii de mai jos, ca sunt habarnisti... Posted Image


 Josef_Mengele, on 28 octombrie 2013 - 18:33, said:

Trebuie neaparat introdusa testarea teoretica la sala boilor ce li s-a luat permisul.

Tribunalele prin faptul ca dau pedeapsa cu suspendare, au deschis o cutie a pandorei, si nu te simti in siguranta nici pe trotuar. Cred ca e timpul sa se dea si cu executare...

Tu nu ai treaba cu pietonul, in momentul in care schimbi directia de mers, cu exceptia cazurilor in care prioritatea este oferita expres, NU AI PRIORITATE.

Astea sunt reguli de baza, si daca nu le invatati, va riscati viata si libertatea. Intotdeauna cand dai de covrig sa mergi in alta parte decat inainte, dai prioritate la toti!

Pietonul daca n-are trecere, trece, ce vrei, sa se teleporteze?
Pietonul trebuie sa se asigure, ca asa zice "la lege". Tot la lege zice ca NU are prioritate daca nu se afla la culoarea verde a semaforului sau pe trecere de pietoni.
Totusi, ai avea dreptate daca pietonul in cauza ar fi calare pe... o bicicleta, iar aceasta pe o pista de biciclete, semnalizata ca atare.

In rest scrii ingrosat, cu rosu, dar scrii degeaba


 xtremdriving, on 28 octombrie 2013 - 20:07, said:

retine: trecerea pe la coltul strazii E REGULAMENTARA!!!! nu ai prioritate, dar tu erai de mult pe trecere, deci nu se pune problema asta

Care trecere tovarase? Trecerea de pietoni, sau trecerea strazii? Posted Image
Sau pentru tine trecerea strazii e similara cu trecerea de pietoni? Posted Image

Abia astept noua ta aberatie... Posted Image

Edited by valitudor, 28 October 2013 - 21:20.


#84
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 valitudor, on 28 octombrie 2013 - 21:17, said:

Imi pare rau de ceea ce ai patit, dar macar ai invatat o lectie. Cand o sa mai fi intr-o astfel de situatie, intorci capul, ca e mai ieftin.
Politistul are dreptate, nu te lua dupa colegii de mai jos, ca sunt habarnisti... Posted Image



Pietonul trebuie sa se asigure, ca asa zice "la lege". Tot la lege zice ca NU are prioritate daca nu se afla la semafor sau pe trecere.
Totusi, ai avea dreptate daca pietonul in cauza ar fi calare pe... o bicicleta, iar aceasta pe o pista de biciclete, semnalizata ca atare.

In rest scrii ingrosat, cu rosu, dar degeaba




Care trecere tovarase? Trecerea de pietoni, sau trecerea strazii? Posted Image)
Sau pentru tine trecerea strazii e similara cu trecerea de pietoni? Posted Image)

Abia astept noua ta idee...

invata legea. apoi da sfaturi. trecerea pe la coltul strazii e regulamentara!!!

tu esti real? adica femeia mai avea 1 m!!!! din 6! si tu ii spui sa intoarca capul ca ea e de vina? nu? si sa o ia la fuga? bai, voi sunteti normali???


si ti-a pus articolul de lege la inceput. dar degeaba..

...iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.


femea s-a asigurat, a traversat, dar a venit unnebun cand mai avea 1 pas. tu gandesti ce spui??

te uiti in stanga, in dreapta, asculti zgomotele..etc. nu imi spune ca daca era barbat mai dadea peste ea.

Edited by xtremdriving, 28 October 2013 - 21:22.


#85
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Tovarasu', n-a zis nimeni ca taversarea pe la coltul strazii n-ar fi "regulamentara". E la fel de regulamentara ca mersul cu masina pe un drum lipsit de prioritate.
Dar astea nu-ti dau PRIORITATE.
Tu poti intelege notiuni elementare, chiar si pentru un copil, de logica?

#86
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 valitudor, on 28 octombrie 2013 - 21:22, said:

Tovarasu', n-a zis nimeni ca taversarea pe la coltul strazii n-ar fi "regulamentara". E la fel de regulamentara ca mersul cu masina pe un drum lipsit de prioritate.
Dar astea nu-ti dau PRIORITATE.
Tu poti intelege notiuni elementare, chiar si pentru un copil, de logica?

ERA ACOLO OMULE, ERA DEMULT IN TRAVERSARE! invata  legea! si daca da verde la masini in timp ce tu traversezi intarziat ( te prinde rosu la pietoni), AI PRIORITATE PANA TRAVERSEZI!

numai un retardat ar da peste un om numai ca l-a prins pe strada

prioritate in miscare iti spune ceva?

ati jucat prea mult carmagedon.

orice om normal i-ar suspenda permisul cativa ani pt condus agresiv. nu poti spune ca nu putea sa evite omul. a intrat intentionat?

Edited by xtremdriving, 28 October 2013 - 21:28.


#87
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ai probleme mai grave decat necunoasterea codului rutier.

Rgirl, te asteptam cu feedback de la politie, eventual de la instanta. Daca crezi ca ai dreptate, nu ezita sa te aperi

Edited by valitudor, 28 October 2013 - 21:31.


#88
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 valitudor, on 28 octombrie 2013 - 21:30, said:

Ai probleme mai grave decat necunoasterea codului rutier.

Rgirl, te asteptam cu feedback de la politie, eventual de la instanta. Daca crezi ca ai dreptate, nu ezita sa te aperi

asa e. unul are probleme... ce nu iti e clar? din moment ce s-a asigurat, a traversat si cand era gata sa termine,a a aparut unul si a dat peste ea. nu era nimeni cand a inceput traversarea. ce vroiai, sa o ia la fuga? a innebunit lumea

#89
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca tin eu bine minte, chiar daca ai prioritate, astepti sa se elibereze intersectia pe care o gasesti ocupata si apoi intri. Nu te repezi ca orbu' ca tu esti pe prioritate si ceilalti trebuie sa-ti faca loc ca ambulantei.

#90
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 miromulus, on 28 octombrie 2013 - 21:39, said:

Daca tin eu bine minte, chiar daca ai prioritate, astepti sa se elibereze intersectia pe care o gasesti ocupata si apoi intri. Nu te repezi ca orbu' ca tu esti pe prioritate si ceilalti trebuie sa-ti faca loc ca ambulantei.

are legatura cu prioritatea in miscare. dar unii au imbatranit si nu ii mai ajuta materia cenusie.
e banal. unii insa nici capacitatea de a intelege lucruri banale nu o mai au. daca eu virez spre stanga si o masina parcata careia, daca ar fi in mers, ar trebui sa ii dau prioritate, pleaca de pe loc, o VA FACE DUPA CE TREC EU! eu am prioritate. el nu exista in trafic! eu eram in miscare!


suna cam asa:

Autovehiculul care se pune în mişcare sau care pătrunde pe drumul public venind de pe o propietate alăturată acestuia faţă de vehiculul care circulă pe drumul public, indiferent de direcţia de deplasare.
Se exceptează autovehiculul din serviciile de transport public de persoane care se pune în mişcare din staţiile prevăzute cu alveole.

Edited by xtremdriving, 28 October 2013 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate