Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

E bine sa ai mai multe AntiVirus-uri in PC?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ady6991

ady6991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2012
Buna,vreau stiu daca e bine sa ai instalate mai multe anti-virusuri in PC.
Eu am:-SpywareTerminator2012(free)
          -Avast free anti-virus
          -Malwarebytes
Dece?Pentru ca:-SpywareTerminator are protectie timp-real.
                       -Avast free antivirus are obtiunea de Boot-time scaan
                       -Malwarebytes este foarte bun in cea ce face.

#2
bluetoof

bluetoof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.11.2007

View Postady6991, on 27th February 2012, 11:50, said:

Buna,vreau stiu daca e bine sa ai instalate mai multe anti-virusuri in PC.
Eu am:-SpywareTerminator2012(free)
          -Avast free anti-virus
          -Malwarebytes
Dece?Pentru ca:-SpywareTerminator are protectie timp-real.
                       -Avast free antivirus are obtiunea de Boot-time scaan
                       -Malwarebytes este foarte bun in cea ce face.
Ce ai tu acum pe PC e bine, deaorece SpywareTerminator si  Malwarebytes nu sunt antivirusi.
Daca ai fi avut Nodul sau Avira, etc instalate impreuna cu Avast sau intre ele atunci ar fi fost o problema, deoarece apar "neintelegeri" intre ei la detectie.

#3
ady6991

ady6991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2012
Ok,mersy de raspuns.
Acum caremi poate spune cate un AntiVirus,etc,pentru fiecare tip de amenintare.O combinatie asa buna intre ele.

#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbluetoof, on 27th February 2012, 11:55, said:

Ce ai tu acum pe PC e bine, deaorece SpywareTerminator si  Malwarebytes nu sunt antivirusi.
Daca ai fi avut Nodul sau Avira, etc instalate impreuna cu Avast sau intre ele atunci ar fi fost o problema, deoarece apar "neintelegeri" intre ei la detectie.

Daca nu cunosti de ce te bagi?

Aici nu e vorba de mai multe antivirusuri ci de mai multe solutii de securitate.

Si cum Avast si SpywareTerminator au amndoua scut activ, ghici ce se intampla cand detecteaza amandoua acelasi malware? Da, haos.'

E recomandat sa ia o solutie activa pe sistem si atat.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,711
  • Înscris: 26.11.2001
1. Un AV bun e ineajuns, mai ales daca nu tii mortis sa te infectezi.
2. Orice AV, indiferent de nume, va incetini sistmemul. Ba chiar indiferent de cat se marese puterea d eprocesare, AV-ul va hali mai mult...

Asta m-a facut sa trec pe Mac/Linux.

Mai mult, pt ca rubedeniile m-au exasperat cu problemele de acest gen, le-am trecut si pe ele (cu protestele de rigoare) :)

#6
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 29.09.2010
Intr-adevar un singur antivirus este mai mult decat suficient.Ideea este de criteriile pe baza carora iei o decizie si te hotarasti in privinta unui antivirus(reputatie,consum de resurse,rata de detectie,teste,review-uri sau mai stiu eu ce criterii alese de fiecare).
Atata timp cat esti un utilizator normal si nu lucrezi cu mai stiu eu ce date sau informatii sensibile nu ai de ce sa-ti faci atatea batai de cap cu mai stiu eu ce produse instalate in calculator.Totul tine de profilul tau de utilizator.
Ai un antivirus decent ok, mai instalezi si un produs gen Malwarebytes sau SUPERAntiSpyware cu ajutorul caruia scanezi ocazional cand doresti si nu te mai complici cu "n" protectii in timp real activate.
Desigur de linux sau mac putem zice ca sunt niste sisteme de operare destul de sigure la acest capitol dar tine si de putina ambitie / vointa din partea ta sa te chinui sa intelegi ceva nou.


LE: Specifica printr-un EDIT ce specificatii anume are sistemul tau!

Edited by Morphinus, 27 February 2012 - 14:27.


#7
ady6991

ady6991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.02.2012
Ok ms de iformare.Deci nu trebuie sa incarc pc-ul cu tot felul de anti-virusuri.
Imi poti zice un anti-virus care sa indeplineasca urmatoarele cerinte:
-Sa fie Free(gratis)
-Sa aiba obtiunea de Boot-time scaan
-Sa aiva armura timp real
-Sa fie foarte bun la scaanari si stergere de virusi.
-Sa ma avertizeze daca am intrat pe un site infectat sau am descarcat ceva cu virusi.

Sau daca nu este un anti-virus care sa poata face toate astea,si sa fie Free....ceva ce sar putea apropia mai tare de cerintele mele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate