Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Instalare al 2-lea LNB

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sergio86

sergio86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2010
Salutare tuturor.Am o antena de 90 cm reglata la 39° Est pe Hellas sat ( Dolce Tv ) locatia Germania.M-ar interesa daca se poate adapta al 2-lea Lnb la 19,2 E pentru canalele germane? Sau daca as avea o alta alternativa ? Multumesc  :peacefingers:

#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 05.04.2011

 sergio86, on 11th February 2012, 22:09, said:

Salutare tuturor.Am o antena de 90 cm reglata la 39° Est pe Hellas sat ( Dolce Tv ) locatia Germania.M-ar interesa daca se poate adapta al 2-lea Lnb la 19,2 E pentru canalele germane? Sau daca as avea o alta alternativa ? Multumesc  :peacefingers:
Da, cu o altă antenă!

#3
sergio86

sergio86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2010

 Victor5, on 11th February 2012, 23:23, said:

Da, cu o altă antenă!

Cu aceasi antena nu ar fi nici o posibilitate? :peacefingers:

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 05.04.2011

 sergio86, on 12th February 2012, 11:09, said:

Cu aceasi antena nu ar fi nici o posibilitate? :peacefingers:
Nu cred că a încercat cineva, e unghiul prea mare. Poți să încerci, și dacă merge, postează rezultatul; mai degrabă pune un motor HH acționat de orice receptor în afară de cel de la Dolce și atunci poți vedea secvential (adică pe rând) orice satelit.

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Ambii sateliti au acoperire perfecta in Germania... au semnal excelent asa ca poti pune antena central pe 28.2'E si ai in stanga si in dreapta Astra 19.2'E & Hellas 39'E
Se poate face asta cu o antena de 0.8M sau mai mare... chiar si pe aia de 0.8M vei avea semnal bun pe satelitii din focarele secundare, Astra respectiv Hellas si, in plus, ai satelitul cu englezi de la 28.2'E unde sunt cel putin 20 de canale free - foarte bune!

Edited by rz, 13 February 2012 - 19:35.


#6
sergio86

sergio86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2010

 rz, on 13th February 2012, 19:33, said:

Ambii sateliti au acoperire perfecta in Germania... au semnal excelent asa ca poti pune antena central pe 28.2'E si ai in stanga si in dreapta Astra 19.2'E & Hellas 39'E
Se poate face asta cu o antena de 0.8M sau mai mare... chiar si pe aia de 0.8M vei avea semnal bun pe satelitii din focarele secundare, Astra respectiv Hellas si, in plus, ai satelitul cu englezi de la 28.2'E unde sunt cel putin 20 de canale free - foarte bune!

Da este adevarat,am semnal foarte bun la toti sateliti,eu am mai citit pe un forum german in legatura cu posibilitatea de a monta 2 lnb-uri pe o antena de 90 si alti spun ca au avut rezultate pe hellas si astra 19.dar eram tousi in impas si vroiam mai multe informati pe aceasta tema,si este si prea frig sa ma apuc de montari  :thumbdown: ,dar cum se incalzeste vremea ma pun la probe.Multumesc pentru informatie si am sa revin cu noi intrebari daca nu ma descurc si cu rezultate !!! :thumbup:

#7
sergio86

sergio86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2010
Asa ceva este bun?

Setarea implicită pentru Astra si Hotbird Sirius și Amos.

- 4 locuri, înălțime reglabilă flexibil si ajustabil
- lungime de aprox 37cm Track
- Maxim 25 ° diferenta intre sateliti
- Potrivit pentru 3 ° distanta!
- Material aluminiu

Attached Files



#8
SUNYBOY

SUNYBOY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.11.2011

 rz, on 13th February 2012, 19:33, said:

Ambii sateliti au acoperire perfecta in Germania... au semnal excelent asa ca poti pune antena central pe 28.2'E si ai in stanga si in dreapta Astra 19.2'E & Hellas 39'E
Se poate face asta cu o antena de 0.8M sau mai mare... chiar si pe aia de 0.8M vei avea semnal bun pe satelitii din focarele secundare, Astra respectiv Hellas si, in plus, ai satelitul cu englezi de la 28.2'E unde sunt cel putin 20 de canale free - foarte bune!
vin si eu cu o intrebare,eu am antena digi normala,cred ca tipul asta de antena e cea mai mare,e destul de mare ca sa prind si eu cu un al doilea lnb satelitul eutelsat 16e?Sau care satelit ar merge cel mai bine cu un al doilea lnb?

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,195
  • Înscris: 05.05.2003
Depinde ce vrei sa vezi cu al doilea (romani sau straini?) si nu ai spus pe ce satelit esti acum cu antena... daca esti pe digi, respectiv 1'W, poti sa pui al doilea si pe 16'E (romani/balcani) dar si pe Hotbird 13'E (cam 50-60 de canale interesante)
Unii au incercat chiar 1'W si 19.2'E (nemti) si a mers...

 sergio86, on 13th February 2012, 20:19, said:

Asa ceva este bun?

Setarea implicită pentru Astra si Hotbird Sirius și Amos.

- 4 locuri, înălțime reglabilă flexibil si ajustabil
- lungime de aprox 37cm Track
- Maxim 25 ° diferenta intre sateliti
- Potrivit pentru 3 ° distanta!
- Material aluminiu

Pare in regula suportul... se pot muta/regla fara probleme toate lnb-urile
Nu trebuie lnb-uri speciale, cu cap ingust... este distanta ok intre ele - poti sa pui orice lnb, gen Inverto gama ieftina (5-6 euro bucata)

#10
sergio86

sergio86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2010
Pare in regula suportul... se pot muta/regla fara probleme toate lnb-urile
Nu trebuie lnb-uri speciale, cu cap ingust... este distanta ok intre ele - poti sa pui orice lnb, gen Inverto gama ieftina (5-6 euro bucata)
[/quote]



Sper sa reusesc la reglaje :) daca nu am sa revin aicea dupa ajutor,in primul rand nu stiu ce distanta sa las intre Lnb-uri si cat trebe coborat sau urcat :| ,dar sper intr-un final sa am reusite pozitive.Acum astept vreme mai buna sa ma apuc de montat !

#11
ciprebbe

ciprebbe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 29.05.2010
vremea buna a venit.....te ai apucat de montat? ceva rezultate? sunt si eu curios

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012
Are cineva acest suport? E bun de ceva? As vrea sa imi fac un sistem cu 1W (focussat) central si celelalte lnb-uri sa imi ofere o gama cat mai variata de programe romanesti si straine. Prefer cat mai multe romanesti, straine de sport, desene animate, muzica si eventual adulti, daca se poate. Spuneti-mi si ce sateliti mi-ar oferi aceasta combinatie dorita. Multumesc.

#13
dodo1983

dodo1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2012
salut,am antena pe digi si as vrea sa stiu daca pot sa pun al doilea LNB pentru dolce,tinand cont ca sunt in italia

#14
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 05.04.2011

 dodo1983, on 24th April 2012, 20:34, said:

salut,am antena pe digi si as vrea sa stiu daca pot sa pun al doilea LNB pentru dolce,tinand cont ca sunt in italia
Nu, e distanță prea mare între sateliți! (nici în România nu ar merge).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate