Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Ma Irita Cei Care Arunca Pe Strada

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 Andreiweb, on Oct 14 2005, 11:20, said:

dar de ce arunci pe geam? Asta nu pricep. Ti-e lene sa duci la gunoi, ti se pare normal sa arunci?
Barem la tine in masina e curat?
De ce arunc?? Pt ca nu stau sa caut cosuri de gunoi. E mai la indemana. Obicei din vremea studentiei. Totul pe geam. Se mentine camera curata. Da cei mai tari sunt astia care arunca chistoace(in special femeile). Norocul meu ca nu fumez.

#38
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 Black_Knight, on Oct 14 2005, 10:49, said:

dimineata la statia de metrou Grigorescu. Aveam o tigara aprinsa, ma opresc la intrare inainte sa cobor scarile sa o termin. Cand am terminat ma uit in jur dupa un cos... nici un cos. In schimb vad pe jos exact unde stateam eu (nu observasem pana atunci) o gramada de tigari aruncate si o domnisoara cu o matura si un faras care le strangea si matura scarile. Ma intreb: nu era mai usor sa puna 2 cosuri la intrarea in statia de metrou? Se pare ca si eu gandesc la fel: avem oameni pusi sa faca asta, de ce sa mai punem cosuri?

deh  :closedeyes:

foarte interesanta este "gandirea" fumatorilor. nu stiu de ce dar ei considera ca acel mic chistoc de la tigara nu este de fapt un gunoi in adevartul sens al cuvantului. de multe ori in parcuri vad oameni care arunca chistocul la picioare si il taseaza frumos de sol.. desi la cativa metrii s-ar gasi un mic cos de gunoi. aceeasi problema cu cei care fumeaza pe balcon. arunca tigara pe balcon, desi ar fi putut foarte frumos sa o stinga in scrumiera. pe spatiul verde..la un picnic, se intampla la fel.

#39
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Mie mi se întâmplă, când vreau să arunc ceva la coş, sa nu pot, deoarece acesta e plin până la refuz. Ar trebui sa le goleasca mai des.

#40
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Deja amicii mei s-au invatat cu mine. Inainte nu aveau greturi , tigari aruncate pe jos , scuipat , aruncau pe geam ambalaje , chistocuri. Dupa o morala buna si dupa ce au fost pusi sa le ia de jos sa le arunce acum stiu ce au de facut. Cred ca e bine ca in fiecare anturaj sa fie macar unul ca mine  :lol:

#41
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Mie mi-e jena sa arunc pe jos si celofanul de la pachetul de tigari. Din comoditate le bag in buzunar. Obisnuindu-am cu acest "prost" obicei odata mi s-a intamplat sa bag in buzunarul de la geaca, fara sa-mi dau seama, punga ramasa de la o shaorma. A doua zi ma miram de ce drq pute a usturoi la mine in sifonier. :death:

#42
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
E normal sa mai fie si exceptii. Sa mai fie cate unu care arunca pe geam, unul care scpuipa si altul care si-o freaca la colt de strada. Dar nu poti sa nu observi ca acest comportament e copiat cu entuziasm de toti pustanii de liceu. Bucurestiul, trebuie sa recunoastem, e ca o groapa de gunoi. E alarmant.
Traim intr-un oras aglomerat, care e poluat, mizerabil.
Mai ramane sa ne facem toti nevoile pe strada.

#43
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 GrLght, on Oct 14 2005, 12:24, said:

Mie mi-e jena sa arunc pe jos si celofanul de la pachetul de tigari. Din comoditate le bag in buzunar. Obisnuindu-am cu acest "prost" obicei odata mi s-a intamplat sa bag in buzunarul de la geaca, fara sa-mi dau seama, punga ramasa de la o shaorma. A doua zi ma miram de ce drq pute a usturoi la mine in sifonier. :death:
Din cate vad "obiceiul" asta are avantaje dar si dezavantaje in cazul tau :D Data viitoare sa ceri fara usturoi ! :lol:

#44
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 Epurica, on Oct 14 2005, 11:24, said:

foarte interesanta este "gandirea" fumatorilor. nu stiu de ce dar ei considera ca acel mic chistoc de la tigara nu este de fapt un gunoi in adevartul sens al cuvantului. de multe ori in parcuri vad oameni care arunca chistocul la picioare si il taseaza frumos de sol.. desi la cativa metrii s-ar gasi un mic cos de gunoi. aceeasi problema cu cei care fumeaza pe balcon. arunca tigara pe balcon, desi ar fi putut foarte frumos sa o stinga in scrumiera. pe spatiul verde..la un picnic, se intampla la fel.
chistocu e biodegradabil. deci e ok.

 apollo_expert, on Oct 14 2005, 11:26, said:

Din cate vad "obiceiul" asta are avantaje dar si dezavantaje in cazul tau :D Data viitoare sa ceri fara usturoi ! :lol:
haha, arunca ma pe jos. e mai usor.

#45
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

 apollo_expert, on Oct 14 2005, 12:24, said:

Deja amicii mei s-au invatat cu mine. Inainte nu aveau greturi , tigari aruncate pe jos , scuipat , aruncau pe geam ambalaje , chistocuri. Dupa o morala buna si dupa ce au fost pusi sa le ia de jos sa le arunce acum stiu ce au de facut. Cred ca e bine ca in fiecare anturaj sa fie macar unul ca mine  :lol:
Da!!!! Si cati "prieteni" au parasit anturajul tau?

Daca in 10m nu gasesc cos de gunoi, pe jos cu ea!!!

#46
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Bine, asa o sa fac si eu. Dar cand sunt in masina? Ce rost are? Hai ma sa fim seriosi. Mai bine aruncam toti ca sa tragem un semnal de alarma.

#47
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
eu cred ca unii nici nu gandesc cand arunca. Pur si simplu e din obisnuinta. Nu mai conteaza daca e cosul plin sau gol. Arunca si gata. Banui ca e mai usor sa arunci decat sa te obosesti sa cauti un cos care sa-ti primeasca gunoaiele.

Totodata o sesizare, o amenda, un sfat din partea celor din jur i-ar ajuta sa inteleaga ca nu e normal ce fac.

#48
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Tata, romanu e deranjat de un singur lucru. Buzunaru. Tot, dar absolut tot, trece prin buzunar. Impune amenzi si s-a facut curat.

#49
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

 Andreiweb, on Oct 14 2005, 12:26, said:

E normal sa mai fie si exceptii. Sa mai fie cate unu care arunca pe geam, unul care scpuipa si altul care si-o freaca la colt de strada. Dar nu poti sa nu observi ca acest comportament e copiat cu entuziasm de toti pustanii de liceu. Bucurestiul, trebuie sa recunoastem, e ca o groapa de gunoi. E alarmant.
Traim intr-un oras aglomerat, care e poluat, mizerabil.
Mai ramane sa ne facem toti nevoile pe strada.
Da????? Si de ce ma rog nu mi-as face nevoile pe strada? Ai vazut un WC public deschis, care sa fie mai salubru decat strada?
S-a intamplat sa incepa sa-mi curga sange din nas pe strada, am incercat sa ma duc la o toaleta dintr-un restaurant: raspunsul celor de acolo - "dar ce vrei sa ne murdaresti WC-ul de sange???  :death:

Scuzati dragii mei dar prefer strada oricarui WC de aceasta natura!!!
Acum dc vreau sa folosesc buda de la McDonalds (scuze de reclama) trebuie sa fi cumparat ceva de la ei. Sa fac pe mine sau sa fac la copac afara????

I rest my case!!!!! 4 now ;)

#50
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003

 Zazie, on Oct 14 2005, 12:30, said:

Mai bine aruncam toti ca sa tragem un semnal de alarma.

Bravo Zazie. Asta chiar ar fi o idee buna.
Protest. Toti cei care sunt impotriva aruncatului pe strada sa se apuce sa arunce. Restul oricum arunca. Astfel sigur se sesizeaza cineva.

Sau vine ciuma, gripa aviara, boala vacii nebune peste noi si murim innecati in gunoaie.

#51
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 Andreiweb, on Oct 14 2005, 12:35, said:

Bravo Zazie. Asta chiar ar fi o idee buna.
Protest. Toti cei care sunt impotriva aruncatului pe strada sa se apuce sa arunce. Restul oricum arunca. Astfel sigur se sesizeaza cineva.

Sau vine ciuma, gripa aviara, boala vacii nebune peste noi si murim innecati in gunoaie.
Propun sa aruncam cosurile de gunoi din casa(cine are) direct pe geam. Fara ghena.

 Africanul, on Oct 14 2005, 12:20, said:

Pai daca aruncam seminte, guma de mestecat, ambalaje, hartii, mai si flegmam, putem continua, nu? Sa ne facem nevoile in mijlocul trotuarului, sa ne-o fracam in vazul lumii, sa mergem jegosi prin autobuze, in pielea goala, daca se poate, adica sa ne comportam ca niste imputiti de oameni necivilizati. Este o chestie de bun simt, de educatie...
Evident (ca nu esti interesat), stai linistit! Eu sper ca si cetateanul acela roman a fost warn-uit, la fel cum Zazie trebuie warn-uit ca a inceput flame aici, si pe alte arii. Liberte, Egalite, Fraternite!
Bun eu am luat warn. Acum astept ca si Africanu sa ia inca 1. Pentru jigniri. Liberte, Egalite, Fraternite! Am zis bine?

#52
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Comentariu scurt!!!
Inainte de a civiliza (a folosi cos de gunoi, buda, sau altceva) pe cineva, ofera-i sansa sa se conformeze si apoi scade gradul de analfabetism. Cu televizorul, calculatorul sau radio nu educi pemnimeni, doar intoxici. Legea daca nu stii s ao citesti degeaba o ai!

#53
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 Africanul, on Oct 14 2005, 12:20, said:

Pai daca aruncam seminte, guma de mestecat, ambalaje, hartii, mai si flegmam, putem continua, nu? Sa ne facem nevoile in mijlocul trotuarului, sa ne-o fracam in vazul lumii, sa mergem jegosi prin autobuze, in pielea goala, daca se poate, adica sa ne comportam ca niste imputiti de oameni necivilizati. Este o chestie de bun simt, de educatie...
Evident (ca nu esti interesat), stai linistit! Eu sper ca si cetateanul acela roman a fost warn-uit, la fel cum Zazie trebuie warn-uit ca a inceput flame aici, si pe alte arii. Liberte, Egalite, Fraternite!
Bun eu am luat warn. Acum astept ca si Africanu sa ia inca 1. Pentru jigniri. Liberte, Egalite, Fraternite! Am zis bine?

#54
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 prafuit, on Oct 14 2005, 12:40, said:

Comentariu scurt!!!
Inainte de a civiliza (a folosi cos de gunoi, buda, sau altceva) pe cineva, ofera-i sansa sa se conformeze si apoi scade gradul de analfabetism. Cu televizorul, calculatorul sau radio nu educi pemnimeni, doar intoxici. Legea daca nu stii s ao citesti degeaba o ai!
La noi in oras s-a oferit aceasta sansa , s-au instalat cosuri de gunoi si degeaba. Unii poate nu vor sa se conformeze nu ?  :nonobad:


P.S.: Am impresia sau mi s-a sters un post ? :nonobad:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate