Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

INS: S-au accelerat scaderile din imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#559
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Guvernul ne mai arata inca o data ca Programul Prima Casa este facut pentru a ii ajuta pe bancheri.
Se elimina 2 conditii care mai aratau caracterul social al programului:
1) interdictia de vanzare a imobilului cumparat prin Pima Casa
2) regula care spunea ca beneficiarul nu poate avea in proprietate o locuinta mare

Cu alte cuvinte, toata lumea poate cumpara prin Prima Casa si dupa care poate sa vanda, deci poti sa devii samsar de Prima Casa.

Articolul este aici:
Modificări la Prima Casă

De fiecare data cand piata imobiliara se apropie de valorile reale se mai inventeaza inca un mod de a o readuce la viata. Nici o problema mortul de 3 luni nu mai revine nici cu defibrilatorul.

Edited by lender, 01 February 2012 - 10:48.


#560
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

 lender, on 1st February 2012, 10:50, said:

Guvernul ne mai arata inca o data ca Programul Prima Casa este facut pentru a ii ajuta pe bancheri.
Se elimina 2 conditii care mai aratau caracterul social al programului:
1) interdictia de vanzare a imobilului cumparat prin Pima Casa
2) regula care spunea ca beneficiarul nu poate avea in proprietate o locuinta mare

Cu alte cuvinte, toata lumea poate cumpara prin Prima Casa si dupa care poate sa vanda
Si ce e rau in asta ? Oamenii isi vor putea cunpara locuinte la dobanzi mici.
Nu reiese nici pe departe ca "Programul Prima Casa este facut pentru a ii ajuta pe bancheri", dimpotriva: ii va forta pe bancheri sa reduca dobanzile nesimtite la credite.

Pe de alta parte, cine mai merge si pe teren a observat ca in Q3 preturile au crescut cu vreo 8% in Bucuresti, nu au scazut. Ceea ce e si normal, ca doar n-o sa fie mai ieftin in Bucuresti decat in tot felul de orasele de 5-7 ori mai mici. -_-

#561
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 Yoda2009, on 1st February 2012, 11:29, said:

Si ce e rau in asta ? Oamenii isi vor putea cunpara locuinte la dobanzi mici.
Nu reiese nici pe departe ca "Programul Prima Casa este facut pentru a ii ajuta pe bancheri", dimpotriva: ii va forta pe bancheri sa reduca dobanzile nesimtite la credite.

Pe de alta parte, cine mai merge si pe teren a observat ca in Q3 preturile au crescut cu vreo 8% in Bucuresti, nu au scazut. Ceea ce e si normal, ca doar n-o sa fie mai ieftin in Bucuresti decat in tot felul de orasele de 5-7 ori mai mici. -_-
Domnu Yoda.
Deci acum e momentul ca in Q3 a crescut cu 8%. Va dati seama dragi cumparatori cat o sa creasca in 2012 ? 32%
Nu ca anunturile pe care le vad eu odata pe saptamana cu scaderi constante.
In teren e realitatea :). Da de ce sa ies in teren ? Ca eu nu sunt "ajent".
Iar Bucurestiul este Bucuresti. Trebuie sa platesti rate ca sa traiesti :).
Mai incet cu manipularea pls. Mai subtil adica. Cu "stagnare", "crestere cu inflatia" - cam cum le zic eu pe aici :).
May the force be with you :)

#562
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

 mihaicl1981, on 1st February 2012, 11:35, said:

Domnu Yoda.
Deci acum e momentul ca in Q3 a crescut cu 8%. Va dati seama dragi cumparatori cat o sa creasca in 2012 ? 32%
Nu ca anunturile pe care le vad eu odata pe saptamana cu scaderi constante.
In teren e realitatea :). Da de ce sa ies in teren ? Ca eu nu sunt "ajent".
Iar Bucurestiul este Bucuresti. Trebuie sa platesti rate ca sa traiesti :).
Mai incet cu manipularea pls. Mai subtil adica. Cu "stagnare", "crestere cu inflatia" - cam cum le zic eu pe aici :).
May the force be with you :)
Ehehei, pai altii-si iau de la notari, matali tot e bini ca-ti iei din anuntul.ro. Pe teren doar ajentii si manipulantii merge.
Insa chiar e adevarat, eu chiar am vazut anunturi reale la agentii care aratau cresteri in Q3-Q4 fata de Q2 cam cu 10%. :console:

"Iar Bucurestiul este Bucuresti. Trebuie sa platesti rate ca sa traiesti" - adica ?


Intr-un mesaj anterior am calculat cu aproximatie preturile din Q2/2011 pt zone medii gen Dristor, Berceni, Dr. Taberei, Crangasi samd confort 1:
2 cam = min. 61.392E; 3 cam = min. 76.740E. :yes:
Preturi reale de la notari, din contractele V-C. Dupa cum se vede, manipularea o fac altii. :uhuhno:

Edited by Yoda2009, 01 February 2012 - 11:54.


#563
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Asa, asa, spune-le domnu' Yoda. Pe langa ca in Q3 a crescut cu 8% (fata de Q2 presupun? sau fata de Q3 2010?) bag-o si pe aia cu cresterile salariale ale bugetarilor (asta era preferata ta anul trecut cand li s-au dat aia 15% parca) cu 5% (ba anuntate de unii la putere, ba infirmate de altii, tot de la putere) pe exceptionalul an economic 2012 si onoreaza-ne cu o predictie pe anul in curs! Te ruuuugam, te rugaaaam! :coolspeak:

#564
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 gicafranaru, on 31st January 2012, 15:32, said:

, o sa realizeze cat de curand ce inseamna sa ai bani cash 5k.
restul e CAN CAN, disperare. Se vede nu? :))))))
Gica, tu esti ma?  :P
http://b365.realitat...de-fotogalerie/

#565
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

 iseteqiube, on 1st February 2012, 11:53, said:

Asa, asa, spune-le domnu' Yoda. Pe langa ca in Q3 a crescut cu 8% (fata de Q2 presupun? sau fata de Q3 2010?) bag-o si pe aia cu cresterile salariale ale bugetarilor (asta era preferata ta anul trecut cand li s-au dat aia 15% parca) cu 5% (ba anuntate de unii la putere, ba infirmate de altii, tot de la putere) pe exceptionalul an economic 2012 si onoreaza-ne cu o predictie pe anul in curs! Te ruuuugam, te rugaaaam! :coolspeak:
Exact, fata de Q2. Si eu am fost surprins, fiindca ma cam lasasem amagit de propaganda manipulatorilor. :ack:
Cu cresterile/scaderile salariale nu trebuie sa ma crezi pe mine, tot de la INS poti sa iei datele. Apropo, in legatura cu salariile:
[ http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20110913_0188/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pedictie pe anul in curs... hmmm... nimic mai simplu:
- daca castiga PDL+UDMR alegerile -> stagnare/crestere usoara in Bucuresti, scadere substantiala in provincie, care trebuie sa ajunga capitala din urma si chiar s-o intreaca la scaderi (in provincie e in provincie, in Bucuresti e in Bucuresti  -_- ), intrucat se va continua austeritatea controlata.
- daca castiga USL alegerile -> crestere in Bucuresti, stagnare in provincie, intrucat se va renunta la austeritate si lumea va deveni optimista

Edited by Yoda2009, 01 February 2012 - 12:18.


#566
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 Yoda2009, on 1st February 2012, 11:29, said:

Si ce e rau in asta ? Oamenii isi vor putea cunpara locuinte la dobanzi mici.
Da... cate 2 - 3 locuinte prin Prima Casa, ca sa sustinem piata.
Fiecarui om i se va asigna cate o locuinta pe care sa o cumpere, daca nu vrea i se va taia mana dreapta, este o ronie evident :)

 Yoda2009, on 1st February 2012, 11:41, said:

2 cam = min. 61.392E; 3 cam = min. 76.740E. :yes:
Daca se cere nu inseamna ca se plateste !

Edited by lender, 01 February 2012 - 13:29.


#567
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 lender, on 1st February 2012, 13:30, said:

Daca se cere nu inseamna ca se plateste !
Daca se declara (la notar) nu inseamna ca este si real  :D

#568
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 Yoda2009, on 1st February 2012, 11:41, said:

Preturi reale de la notari, din contractele V-C. Dupa cum se vede, manipularea o fac altii. :uhuhno:
Daca Institutul National de Statistica are datele de la notari care arata scaderi de 23% si guvernul ne spune ca imprumutl mediu la Prima Casa a scazut la 38.000 euro, tu de ce date din vanzari-cumparari vorbesti ?
Adica notarii si bancherii consemneaza scaderi si tu vezi cresteri in contracte semnate ?

Nu ti se pare ca te iluzionezi degeaba, ai auzit tu de ceva in Romania care sa aiba cresteri de 1000% ca in piata imobiliara si sa fie sustenabil ? De fapt nicaieri in lume nu e sustenabil asa ceva, pentru ca este o schema Ponzi.

Edited by lender, 01 February 2012 - 13:47.


#569
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 gabian22, on 1st February 2012, 13:45, said:

Daca se declara (la notar) nu inseamna ca este si real  :D
Vad ca o tineti pe  a voastra.

Oh well.  Sper ca voi astia cu interese imobiliare mai mult sau mai putin declarate puteti sa  va ganditi ce inseamna (la nivel global) ca o chestie care creste de obicei cu 1%+ inflatia sa creasca
cu 800%.  Hai 360% daca luam in considerare EURO.
Iar in Romania ... ce sa mai zic : Remember FNI/Delphin/Caritas.

Pentru mine inseamna in cel mai rau caz cresteri de 2-3% + inflatia iar in cel mai bun caz  o coborare treptata la 1/2 din ce avem acum.
Ma gandesc sa cumpar ca orice cetatean care planuieste sa nu dea chirie pana la pensie. Dar nu vreau sa inlocuiesc chiria cu rata .
Si cred ca oricine gandeste ca mine poate sa mai astepte fara sa piarda nimic(2 poate 3 ani). Nu mai vorbesc de castig ( cu banii din 2008 de un apartament de 2 camere iei acum 2 apartamente identice cu primul + 1  Logan).
Nu cred ca vreodata se va mai intampla sa fie mai bine sa cumperi cu credit decat sa strangi intr-o perioada decenta (5-10 ani).
Si daca se va intampla va fi doar din cauza creditului super-ieftin pe durate super-lungi si cu rate mici. Atunci ma pot califica :). Chiar daca nu o sa mai am 25 de ani ...

#570
ionutz_arhi

ionutz_arhi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2011

 lender, on 1st February 2012, 13:46, said:

imprumutl mediu la Prima Casa a scazut la 38.000 euro, tu de ce date din vanzari-cumparari vorbesti ?

Nu a scazut la de la 60.000 la 38.000, e o prostie ce zici si o incercare de manipulare foarte ieftina. Du-te la Braila cu 60.000 si cumperi jumatate de oras. Du-te la Buzau, Bacau, Giurgiu, Calarasi, Slobozia, cu 60.000 cumperi un cartier. Normal ca media sa fie mai mica decat garantia oferita, pentru ca garantia de 60.000 e valabila pentru toate orasele, pe cand preturile sunt diferite de la oras la altul.

#571
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 ionutz_arhi, on 1st February 2012, 14:01, said:

Nu a scazut la de la 60.000 la 38.000, e o prostie ce zici si o incercare de manipulare foarte ieftina. Du-te la Braila cu 60.000 si cumperi jumatate de oras. Du-te la Buzau, Bacau, Giurgiu, Calarasi, Slobozia, cu 60.000 cumperi un cartier. Normal ca media sa fie mai mica decat garantia oferita, pentru ca garantia de 60.000 e valabila pentru toate orasele, pe cand preturile sunt diferite de la oras la altul.
Jesus Ionutz.
Eu sunt din Calarasi.
Tocmai am discutat  de un apartament de 49.500(in anunt)  acolo -3 camere . Preturile sunt inca umflate si in provincie.
The game is over dude :).

#572
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@Lender : Garantia aia guvernamentala totusi nu a fost niciodata 60.000 Euro .
Au si oamenii ceva dreptate. In sensul ca 57000 (fara avans 5%) a fost maximul care se putea acorda sau 66.500 la alea noi.
Iar preturile in provincie difera dar in nici un caz nu sunt mai jos de 70-80% fata de Bucuresti cum se zice pe aici.


Btw : Ma gandeam la o smecherie : cumpar  2 apartamente cu Prima casa sau chiar  3 si le inchiriez. Avans am :).
Poate ar fi o idee buna daca nu as fi sigur ca o sa scada preturile inca 2-3 ani ... de fapt e suficient sa ne uitam la americani cam cand o sa inceapa sa creasca si probabil ca si la noi se va relua. Cum noi suntem cu cel putin 3 ani in urma zic ca ar trebui intrat la cumparare cand "creste" la ei. Of.. ce mentalitate de speculant si manipulator am.
Poate e ca la programul Rabla : Sa poti lua tichete de la mai multi posesori de rable :).
Asteptam si alte masuri care sa  "deblocheze piata"
1)Avans 0
2)Ridicarea plafonului la 80.000-100.000 Euro
3)Marirea intervalului de timp la 35-40 ani. Ca e pacat sa platesti asa repede.

#573
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Ce tare: imobiliare.ro a publicat indicele lunar pe ianuarie dar fara indicii pe 2 saptamani din a 2-a jumatate.
Ceva de genul: noi credem ca preturile au scazut doar cu 0.6% pe ianurie dar nu stim ce a fost in a 2-a jumatate a lunii.

Nu a mai facut niciodata asa, astia intrec orice limita a manipularii :)

Later Edit: Situatia lipsa e pe Bucuresti, pe tara vad ca au improvizat ei ceva, cred ca e spaima totala la ei in birou :)

Later Edit 2 - cea mai mare scadere este la garsoniere noi in Bucuresti:
IMO apartamente noi 1.206 €/mp -4,9%  (-62 €/mp) față de luna 12/2011

Later edit 3 - a 2-a cea mai mare scadere este la apartamente noi de 2 camere:
IMO apartamente noi 1.294 €/mp -3,9%  (-52 €/mp) față de luna 12/2011

Baieti cred ca in curand o sa se merite sa ne cumparam apartamente noi ! :)

#574
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 lender, on 1st February 2012, 19:09, said:

Ce tare: imobiliare.ro a publicat indicele lunar pe ianuarie dar fara indicii pe 2 saptamani din a 2-a jumatate.
Ceva de genul: noi credem ca preturile au scazut doar cu 0.6% pe ianurie dar nu stim ce a fost in a 2-a jumatate a lunii.

Nu a mai facut niciodata asa, astia intrec orice limita a manipularii :)

Later Edit: Situatia lipsa e pe Bucuresti, pe tara vad ca au improvizat ei ceva, cred ca e spaima totala la ei in birou :)

Later Edit 2 - cea mai mare scadere este la garsoniere noi in Bucuresti:
IMO apartamente noi 1.206 ?/mp -4,9%  (-62 ?/mp) față de luna 12/2011

Later edit 3 - a 2-a cea mai mare scadere este la apartamente noi de 2 camere:
IMO apartamente noi 1.294 ?/mp -3,9%  (-52 ?/mp) față de luna 12/2011

Baieti cred ca in curand o sa se merite sa ne cumparam apartamente noi ! :)
Totusi la 3 camere (na am si io o obsesie) si 4 avem cresteri :). Fundamentate pe noul regulament BNR probabil :).



Astept  indicii pe februarie .. si restul  celor 36 luni de scadere ...

LE : Comentam pe aici mai rau ca la bursa :). Punkt stie ca la un moment dat se discuta fanatic. Acum se stie directia la bursa.
Doar in jos :) cu exceptia acestei luni.  Sunt curios  daca o sa mai ramana discutii pe imobiliare mult timp. eu zic ca o a fie plicticoase.

Edited by mihaicl1981, 01 February 2012 - 19:28.


#575
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 mihaicl1981, on 1st February 2012, 19:18, said:

Totusi la 3 camere (na am si io o obsesie) si 4 avem cresteri :). Fundamentate pe noul regulament BNR probabil :).
Astept  indicii pe februarie .. si restul  celor 36 luni de scadere ...
Nu, cei de la imobilaire.ro intotdeauna compenseaza scaderile cu cresteri prin alte locuri: de obicei jongleaza intre apartamentele noi si cele vechi. De data asta au bagat cresteri la alea mari care oricum nu se vand :)
Dupa cum ziceam panica totala in sediul lor :)

Later edit - ma intreb ce mai zice gabian22 & friends: "Nu e adevarat, mint dezvoltatorii" :) :) :)

 mihaicl1981, on 1st February 2012, 19:18, said:

LE : Comentam pe aici mai rau ca la bursa :). Punkt stie ca la un moment dat se discuta fanatic. Acum se stie directia la bursa.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu unul ma distrez teribil cand scad preturile :)

#576
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Lender: (1cam+2cam+3cam+4cam)*2 ap.noi si vechi=8 valori

Ai ajuns la media ta de 5%/luna?  :naughty:

Apocalipsa prevestita si asteptata de tine nu vine :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate