Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

INS: S-au accelerat scaderile din imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#1
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Preturile declarate la notari au scazut in ultimul an cu 16%.

In Bucuresti, scaderea a fost de 23% !!!

sursa

In trimestrul IV 2011 estimez ca vor mai scadea cu inca 15%.(-5%/luna)

#2
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Au scazut preturile in euro. Compensand cu devalorizarea leului...

#3
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
puteam sa jur ca topicul e facut de lender .... keep on the good work

#4
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Da... lender inamicul bulei. Buuu... Lender e de vina ca scad preturile si nu ne mai merge bisnita... Buuuuuuuuuu!

Edited by ParapantaFlavia, 12 January 2012 - 16:39.


#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlender, on 12th January 2012, 16:05, said:

Preturile declarate la notari au scazut in ultimul an cu 16%.

In Bucuresti, scaderea a fost de 23% !!!

sursa

In trimestrul IV 2011 estimez ca vor mai scadea cu inca 15%.(-5%/luna)
Cum e și normal dealtfel.
Grilele notarilor erau deja schimbate.
S-au folosit acele valori din grile.
Doar nu crezi că declarau valori mai mari așa, din patriotism, să-i plătească lu Blejnar dări mai mari.

Edited by paradigmatic, 12 January 2012 - 16:47.


#6
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Informatia de la INS e foarte puternica: scadere de 23% in Bucuresti in conditiile in care toate ziarele trambiteaza stabilitate.
Toate aceste minciuni din presa si din banci ar trebuii sa se lase cu dosare penale ptr escrocherie, peste tot unde este un articol sunt sugestii sublimanele "cumpara, nu vinde", pai daca ar fi impartiali de ce nu prezinta informatia bruta, preturile au scazut cu 23% si punct. Fiecare trage concluzia pe care o crede.

Agentii de la imobiliare.ro nici nu mai au curaj sa updateze indicele imobiliar, suntem in data de 12 si ei nu au afisat nimic anul asta. Este strigator la cer, oamenii pe ce informatii sa se bazeze daca sunt "pastoriti" cu bani grei sa creada in reveniri ?

#7
adicojocaru

adicojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.12.2011
Eu cred ca nu e relevant. Cat am cautat apartament nu am observat deloc scaderi semnificative, poate intre 1000-3000 euro maxim la sume de peste 60.000. Explicatia e ca fiind criza, nu sunt bani prea multi in circulatie si se vand doar apartamentele cele mai ieftine.
Adica un apartament bun in zona buna de 70.000 euro poate ramane mult timp la vanzare si sa nu se vanda timp de un an, pentru ca nu sunt bani, pe cand unul distrus in zona dubioasa, de 40.000 sa se vanda in 2 luni.

Asta nu inseamna ca apartamentul ala bun de 70.000 euro a devenit mai ieftin, ci ca nu s-a cumparat. Datele de la notari sunt relevante doar puse in context.

#8
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
titlul tabelului suna cam asa: "evolutia preturilor pe piata imobiliara (vs. acelasi trimestru din anul anterior)!  :roflmao:

#9
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Iti spun un secret: proprietarii care tin la pret si au suma de 50.000+ euro in cap, nu vand! Asta pentru ca nu s-au adaptat la realitatile pietei, o tin in sus si in jos ca apartamentul lor e lux si ca are suparafata mare dar in final nu vand.

Dupa 3 luni, 6 luni poate 9 luni or sa vanda, dar la jumatate de pret, ca sa se incadreze in ce poate oferi romanul de rand.

Sa stii ca intra multe proprietati mostenite pe piata, tinerii care le vand vor bani repede si nu mai au figuri in cap ca astia care sunt deja pe piata. Stiu nu o sa ma crezi, dar vezi cu ochii tai: scade populatia cu 40% mai mult.

View PostCarrman, on 12th January 2012, 19:54, said:

titlul tabelului suna cam asa: "evolutia preturilor pe piata imobiliara (vs. acelasi trimestru din anul anterior)!  :roflmao:
Ma bucur ca stii sa citesti tabelul, eu nu am zis altceva. Dar imaginea este total diferita fata de ce se minte la TV si in presa!

100% - 23% = 77%
60.000 euro x 77% = 46.200 euro (noul pret la 2 camere)

Dar calculul ar fi trebuit sa vina mai de jos ca oricum nu erau 2 camere in Trim III 2010 60.000 euro ci mult mai putin.



54.000 euro x 77% = 41.580 euro (asta cred eu ca este pretul acum la 2 camere pentru confort 1)

47.000 euro x 77% = 36.190 euro (asta cred eu ca este pretul la 2 camere confort 2 / semidecomandat)

Daca ma uit la media de 38.000 euro de la Prima Casa 4 atunci chiar nu ma mir, aici a ajuns piata imobiliara in Bucuresti.

#10
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
@lender
ca multi alti am inteles ca tu astepti 3 camere la romana cu 15k dar asteapta,asteapta,asteapta si iar asteapta.
tot dai sus si tare cu manipularea dar si ceea ce faci tu aici tot manipulare se cheama atata timp cat trambitezi doar intr-o directie si vezi si comentezi doar ce iti convine(nu neaaparat realitatea).
pai eu nu stiu ce statistici cauti si relatezi tu pt ca nici nu ma intereseaza dar pot sa iti spun ca prin natura meseriei intru anual in cca200 de proprietati si cca 60%sunt achizitii noi.
toti cei cu care am vb spun ca au cumparat intradevar mai ieftin dar nu cum crede lumea(ca tine).
fiind mai putin bani lumea care ai are sunt cu pretentii si posibilitati de aceea locatiile decente nu au scazut la pret si chiar sunt greu de gasit,in schimb cei care au bani putin sau cumpara prin PC se indreapta spre apartamente mai ieftine si atunci aleg cele mai cu dezavantaje care in general se vand greu nu doar acum+ca a proprietari sunt poate cu apa la gat pt 5-10k si trebuie sa vanda ceva mai ieftin.
eu am vazut anul trecut cel putin 10 noi proprietari de apartamente in bucuresti care au platit peste 100k,ca sa nu mai vb de vilele din ilfov care in general pleaca de la aceasta suma in sus.
scaderea pretului cu 23% cum zici tu se datoreaza si faptului ca preturile in grile s-au micsorat si lumea(aparte PC) declara minim in cvc,ce dreaqu trebuie sat iti spun eu chestiile aste,ca nu vrei sa le vezi ca te legi doar la un ochi este alta treaba dar nu incerca sa ne legi pe noi la amandoi.

#11
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlender, on 12th January 2012, 16:05, said:

In trimestrul IV 2011 estimez ca vor mai scadea cu inca 15%.(-5%/luna)
Lender cand mai multa lume iti spune ca esti beat te duci si te culci. S-a cam prins lumea care este scopul tau pe aceasta arie :)

http://economie.hotn...rea-fost-23.htm

Quote

In Bucuresti, scaderea este relativ normala in conditiile in care grila notarilor a suferit ajustari semnificative in 2011 (detalii aici), iar multi dintre cei care efctueaza tranzactii declara suma minima, pentru a plati taxe mai mici.
Cine s-ar fi asteptat la asa ceva  :D

Quote

Prețul caselor a scăzut brusc în grila notarilor, fără explicații
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...e-2008-143.html

Quote

Grila notarilor 2011 – poti cumpara un apartament cu doua camere in centrul Bucurestiului cu 30-40.000 de euro?
http://economie.hotn...40-000-euro.htm

Quote

Grilele notarilor au scazut cu pana la 70%
http://www.infolegal...-70/2011/02/03/

Edited by gabian22, 12 January 2012 - 23:42.


#12
adicojocaru

adicojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.12.2011

View Postlender, on 12th January 2012, 20:15, said:

Iti spun un secret: proprietarii care tin la pret si au suma de 50.000+ euro in cap, nu vand! Asta pentru ca nu s-au adaptat la realitatile pietei, o tin in sus si in jos ca apartamentul lor e lux si ca are suparafata mare dar in final nu vand.

Dupa 3 luni, 6 luni poate 9 luni or sa vanda, dar la jumatate de pret, ca sa se incadreze in ce poate oferi romanul de rand.


100% - 23% = 77%
60.000 euro x 77% = 46.200 euro (noul pret la 2 camere)

Sa-ti spun si eu un secret: daca nu vand nu inseamna ca a scazut pretul. inseamna ca se vand mai mult locuintele ieftine, cele de la etajul 10, cu igrasie si cu ciment pe jos, cele din zone dubioase, cele in care mai trebuie bagati cam 10.000 euro sa devina locuibile. O locuinta nevanduta e nevanduta, are pret (constant sau scazut) doar cand se vinde. Nu poti spune ca a scazut pretul unui apartament daca el nu s-a vandut.

Vorbesc din punctul de vedere al unui om care a cautat apartament timp de 4-5 luni (!!!!) in 2011, si a vazut fizic piata, nu in visele umede de peste noapte, cum vad ca o vezi tu pe-aici (curios cum ai deschis atatea topicuri care toate spun un singur lucru: piata ar trebui sa se prabuseasca, sa-si permita si lender un apartament confort 2 in ferentari, la ultimul etaj al unui bloc din 1960.)

#13
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008

View Postparadigmatic, on 12th January 2012, 15:47, said:

S-au folosit acele valori din grile.
Doar nu crezi că declarau valori mai mari așa, din patriotism, să-i plătească lu Blejnar dări mai mari.
Eu cred. Daca se foloseau valorile din grile, graficul ar fi aratat o scadere babana in Q1/2011, dupa care ar fi trecut la orizontala. 80% tranzactii cash nu-i asa, iar cash inseamna valori din grile, deci evaziune fiscala.
Asta cu "se declara valoarea din grila pentru a mai scapa de taxe" mi se pare cea mai ridicola speculatie. Bullshit in stare pura. Nu ma refer la cazuri izolate, ci ca fenomen de masa, suficient cat sa distorsioneze statistica INS. Convingeti-ma de contrariu.

View Postadicojocaru, on 12th January 2012, 18:45, said:

Asta nu inseamna ca apartamentul ala bun de 70.000 euro a devenit mai ieftin, ci ca nu s-a cumparat.
Sa-ti continui eu rationamentul: daca nu s-a vandut intr-un interval de un an (intrand astfel la statistica), inseamna probabil ca nu e vandabil. Dar ai dreptate, nu s-a ieftinit. Pretul apartamentului se va dovedi in momentul vanzarii, desi proprietarul pare mai degraba inclinat sa crape cu el de gat..

#14
adicojocaru

adicojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.12.2011

View PostteaCup_, on 13th January 2012, 00:34, said:

Sa-ti continui eu rationamentul: daca nu s-a vandut intr-un interval de un an (intrand astfel la statistica), inseamna probabil ca nu e vandabil. Dar ai dreptate, nu s-a ieftinit. Pretul apartamentului se va dovedi in momentul vanzarii, desi proprietarul pare mai degraba inclinat sa crape cu el de gat..

In general, majoritatea imobilelor de pe piata sunt construite si cumparate. Ce sens are ca un proprietar sa vanda mai ieftin decat a cumparat sau cu mai putin decat l-a costat sa construiasca?

Doar o mica parte din imobile sunt mostenite, deci urmasii sa zicem ca ar mai lasa la pret, dar nu cred ca imobilele mostenite sunt foarte atractive pentru cumparatori, presupun ca sunt majoritatea imobile foarte vechi.

#15
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@Adi
Eu nu cred ca un apartament cu un pret mai mare decat cel al pietei se va vinde. Nu cand ai putea sa il iei cu pretul pietei.
In nici un caz faptul ca un proprietar tine la pret nu va afecta tranzactiile. Pur si simplu distorsioneaza statistica preturilor dar nu e real.
Inca mai sunt unii pe anunturi care incearca sa vanda la preturi de 2008 (mai ales noi). Nu merge !
Indiferent de pretul de constructie , profitul minim sau nevoia lor de bani piata nu este dispusa la asa ceva.
Este exact ca si cum eu as incerca sa cumpar cu 20.000 Euro 3 camere. Nu gasesc vanzator. Si eu pot sa justific ca nu gasesc mai multi bani
ca nu vreau sa fac imprumut sau ca mama-omida mi-a zis ca atat face.
Vorba populara ramane : Prost nu e ala care cere e ala care da.
Exista apartamente vazute de mine in care nu as putea locui (nici gratis) asa ca ai si tu putina dreptate.
Dar cum am mai zis pe forum nu iti place nu cumperi  ca nu e urgenta maxima(sau nu ar trebui sa fie).

@Lender/Baiko
Faci un efort fantastic sa ne arati ca preturile scad. Eu personal nu sunt deranjat de asta dar ma intreb ce te mana in lupta :).
Eu am spus ca o sa cumpar si incerc prin discutii sa imi fac o idee despre piata/oportunitati. Totusi nu am timp atat sa postez
si sa fac cercetare. Tu se pare ca faci ce faceau multi pe aici in perioada 2005-2009 - incerci sa ne convingi ca piata o ia
intr-o anumita  directie. Bine mie mi-ar conveni sa fie directia de zici tu dar senzatia mea este ca variatiile astea mari nu ajuta de fapt
pe nimeni. Nici cresterile >5% pe an si nici scaderile >5% pe an.

#16
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
@mihaicl1981:
La fel cum i-am zis si lui Courage, este posibil sa intelegi ca e o frustrare aparenta in posturile mele dar sa stii ca pe mine ma distreaza reactiile celor de aici. Sa iti explic: oamenilor le place sa fie optimisti, le place sa stie ca ceva care au ei (in cazul asta apartamente) sunt foarte valoroase, accepta imediat orice informatie pozitiva dar cand e vorba de informatii negative pentru ei apare inertia, ei inca mai vor sa creada ce li s-a spus innainte. De aceea de fiecare data cand eu postez informatii reale din piata apar aceeasi oameni care ma contrazic cu argumente stupide, dar este ok, pentru ca eu recunosc la ei un mecanism defensiv, ei inca mai vor sa creada ca sunt valorosi si au statut in societate.

Uite cateva exemple care arata defensiva lor:
- se declara preturile minime la notari ca sa plateasca taxe mici: asta este o falsa problema, cine ia pe credit nu poate face asa ceva
- se vand doar proprietatile ieftine: iar o diversiune, se vand acele proprietati care sunt la valoarea reala din piata, chiar daca au 40mpu, chiar daca au 107mpu.

Si ca sa fac din nou o declaratie de interese, ca sa fie clar pentru toata lumea:
1) am lucrat in imobiliare si imi place sa comentez in acest domeniu
2) vreau sa cumpar 2 proprietati in 2012

#17
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011

Quote

vreau sa cumpar 2 proprietati in 2012

De-abia astept sa faci asta ca sa apara si semnele de crestere pe forum. Fac pariu ca dupaia o sa deschizi 10 topicuri pe zi in care sa motivezi de ce se vor dubla preturile. Sau o sa le iei in Berlin?

PS: sa stii ca nu esti singurul care se distreaza la reactiile de pe forum, doar ca pt unii tu esti cel amuzant.

#18
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
http://www.realitica...o...qry=&lng=en

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate