Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

INS: S-au accelerat scaderile din imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#541
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 13.08.2008

 ionutz_arhi, on 31st January 2012, 18:40, said:

Nu stiu cum te simti cand stai in chirie. Poate razi mai bine. Poate esti mai linistit decat in casa ta. Daca lucrurile merg prost proprietarul te da direct afara si scapi de datorii, te duci sa stai cu parintii, nu te pasuieste cu lunile, cum face banca.
Dar din moment ce la momentul actual rata este cat chiria, mi se pare o idiotenie sa platesti in gol asa si sa nu ramai cu nimic.
1. V-ati referit la mine ca stau cu chirie ?
2. Proprietarii va trebui sa se comporte...mai usor cu chiriasii...pe scari. Vremurile care vin se anunta grele si nu se stie pe cine vor mai gasi ( chirias serios, solvabil )
3. Daca rata este cat chiria si pretul locuintei scade ( cum cred ca va scadea in 2012 cu 10 % si  in 2013 cu  10 % ), pierde cel care se grabeste sa cumpere cu credit.  Ex: cei care s-au grabit in 2007- 2008 sa cumpere ap 3 camere in bloc vechi la periferie Bucuresti au dat cam 130.000 Euro. Ei au pierdut deja  70.000 euro in 4-5 ani  ( stiu pe cineva care se chinuie sa vanda 3 camere conf 1 decomandat etaj intermediar in Drumul Taberei cu 60.000 Euro ) si vor mai pierde  circa 10.000- 15.000 Euro in 2012 / 2013. De aceea multi debitori nu neaparat nu mai pot plati ratele, ci nu mai au motivatia de a mai plati.
Pretul cred ca va stagna aproape de 50.000 Euro ( cred ca preturile din 2003- 2004, dar vorbim de o locuinta mai veche cu 10 ani, deci depreciere de circa 10 % ) .
4. Daca survine o relocare in viata profesionala, chiriasul este avantajat.

Edited by vacantamijlocie, 31 January 2012 - 20:24.


#542
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

 mihaicl1981, on 31st January 2012, 19:23, said:

Proprietarul meu nu este roman si a tratat problema in stilul vestic. Acolo un contract de inchiriere se desface uneori dupa ani de neplata ai chiriei.

Ia incearca matale sa nu-i platesti o luna.

#543
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 mihaicl1981, on 31st January 2012, 20:40, said:

Cert este ca singura cale de a mai scadea rata este sa mai "ataci" principalul daca mai ai cu ce  prin rambursari anticipate.
Clar.
Dar pentru multi, e f greu... pentru ca trebuie sa vii cu bani de-acasa  :rolleyes:

#544
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Chiria se plateste din scaderile de preturi singura.
O scadere de 23% intr-un an inseamna la 2 camere cel putin 10.000 euro. De fapt chiar 13.000 daca te gandesti ca initial apartamentele de 2 camere ar fi facut 60.000e.
Chiria pe un an inseamna abia 3.000 euro adica 12 luni x 250e.
E usor de inteles de ce chiria a fost preferata in 2011 si va fi in continuare si in 2012.

#545
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Problema pe care nu o sesizeaza chiriasii, e ca oricat ar scadea casele, cand ai aer in buzunare, tot lung te uiti!
Daca de maine nu se mai da credit, de loc, sub nici o formula, o garsoniera va costa cat un Logan, si un 3 camere sub 20.000 euro!
Dar repet, fara bani de afara, fara rate, tot lung te uiti!

 _Thomas_, on 31st January 2012, 21:14, said:

Ia incearca matale sa nu-i platesti o luna.
Te lasa, te lasa pana gaseste altul, ca nu ii cere de mancare...

#546
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 Josef_Mengele, on 1st February 2012, 02:12, said:

Dar repet, fara bani de afara, fara rate, tot lung te uiti!
Numai unii*  :rolleyes: Altii nu  :naughty:


*Primcasuibilii, toti. Aia deabea s-ar califica la un preturile date de tine cu credit, daca avansul cerut ar fi de 25%

Edited by Sylverix, 01 February 2012 - 03:02.


#547
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 Josef_Mengele, on 1st February 2012, 01:12, said:

Problema pe care nu o sesizeaza chiriasii, e ca oricat ar scadea casele, cand ai aer in buzunare, tot lung te uiti!
Daca de maine nu se mai da credit, de loc, sub nici o formula, o garsoniera va costa cat un Logan, si un 3 camere sub 20.000 euro!
Dar repet, fara bani de afara, fara rate, tot lung te uiti!

Te lasa, te lasa pana gaseste altul, ca nu ii cere de mancare...
Aici te inseli domnu' Mengele :). Pentru ca nu poti plati un pret complet deconectat de realitate.

Daca eu iti vand tie un iPhone cu 6000 Euro in loc de 600$ dar imi platesti in 10 ani accepti ?
Tu stii ca e 600 $ dar ai doar 400 deocamdata. Mai trebuie sa strangi 200.  Ce faci ? Mai stai 2 luni sa faci rost de inca 200 sau faci credit de 6000 ACUM ?
Cam asa s-a intamplat si cu casele. Valoarea lor reala probabil a ramas la 2002-2003 (ajustata cu inlfatia +cateva procente). Numai ca toata lumea a crezut in "magia" cresterii preturilor si a uitat ca a costat mult mai putin.
Nici o legatura cu valoarea lor reala. Si mai grav unii erau convinsi ca trebuie sa creasca pentru ca mai fusesera si altii pacaliti.

Dedicatie pentru "proprietari" :http://en.wikipedia.org/wiki/Greater_fool_theory

#548
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 lender, on 31st January 2012, 21:56, said:

Chiria se plateste din scaderile de preturi singura.
O scadere de 23% intr-un an inseamna la 2 camere cel putin 10.000 euro. De fapt chiar 13.000 daca te gandesti ca initial apartamentele de 2 camere ar fi facut 60.000e.
Chiria pe un an inseamna abia 3.000 euro adica 12 luni x 250e.
E usor de inteles de ce chiria a fost preferata in 2011 si va fi in continuare si in 2012.
Uitasem sa mentionez ca profitul pe care il are un om care sta in chirie vine din pierderea proprietarilor care nu vand.

#549
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
-5% din case inchiriate cu contract;
-20% inchiriate la negru;
- 75% proprietari.

1 din 3 romani are 2 case?

#550
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 Carrman, on 1st February 2012, 08:26, said:

-5% din case inchiriate cu contract;
-20% inchiriate la negru;
- 75% proprietari.

1 din 3 romani are 2 case?

Vrei sa spui ca 1 din 3 romani pierde bani ptr ca tine apartamentul in chirie in loc sa vanda

#551
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 lender, on 1st February 2012, 08:28, said:

Vrei sa spui ca 1 din 3 romani pierde bani ptr ca tine apartamentul in chirie in loc sa vanda
sau 1 din 3 romani castiga 3000-4000euro/an doar din aceasta activitate...

#552
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 Carrman, on 1st February 2012, 08:31, said:

sau 1 din 3 romani castiga 3000-4000euro/an doar din aceasta activitate...
Deci de aia tipa si se agita cand risca sa scada si chiria si preturile :). Practic un salariu mediu...
Pe care ar trebui sa il produca ... dar cum altfel decat din  apartamente ?

#553
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 mihaicl1981, on 1st February 2012, 08:57, said:

Deci de aia tipa si se agita cand risca sa scada si chiria si preturile :). Practic un salariu mediu...
Pe care ar trebui sa il produca ... dar cum altfel decat din  apartamente ?
La Stere mai vin si oameni cititi
Sorbindu-si lichidul si ei pun problema:
De unde, bai nene, atata banet?
Si asa apare Dilema...

#554
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 23.06.2004

Quote

...
http://www.nytimes.c...calculator.html - cu asta calculezi in functie de intervalul de timp si vezi unde iesi cu banii.

Nu se prea potriveste pentru noi calculatorul ala. Daca intri acolo si faci niste simulari cu preturi de la noi, ajunci la concluzia ca cel mai bine nu cumperi niciodata. Dar, dupa ce am verificat un pic valorile, am vazut ca taxa pe proprietate default e de 1.35% (810 euro pe an la un aparament de 60.000 !!!). Apoi, am observat si ca utilitatile sunt puse in carca proprietarului. Ia transfera tu utilitatile catre chirias cum se procedeaza la noi (practic eu am adaugat valoarea dubla a utilitatilor la chirie, pentru ca de la proprietar nu le poti scoate), schimba taxa pe proprietate, sa vezi cum se intoarce roata cu 180 grade.

#555
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 aladdin2k, on 1st February 2012, 09:20, said:

Nu se prea potriveste pentru noi calculatorul ala. Daca intri acolo si faci niste simulari cu preturi de la noi, ajunci la concluzia ca cel mai bine nu cumperi niciodata. Dar, dupa ce am verificat un pic valorile, am vazut ca taxa pe proprietate default e de 1.35% (810 euro pe an la un aparament de 60.000 !!!). Apoi, am observat si ca utilitatile sunt puse in carca proprietarului. Ia transfera tu utilitatile catre chirias cum se procedeaza la noi (practic eu am adaugat valoarea dubla a utilitatilor la chirie, pentru ca de la proprietar nu le poti scoate), schimba taxa pe proprietate, sa vezi cum se intoarce roata cu 180 grade.
Poti sa ajustezi valorile evident.
Inclusiv comisioanele de cumparare/vanzare. Ai si niste advanced settings.
Jesus :). Do I have to teach you everything ?
Utilitatile puse in carca proprietarului ? Am mari indoieli. Poate incluse in chirie. Dar alea sunt destul de rar incluse.

#556
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 mihaicl1981, on 1st February 2012, 08:15, said:

Numai ca toata lumea a crezut in "magia" cresterii preturilor si a uitat ca a costat mult mai putin.
Nici o legatura cu valoarea lor reala. Si mai grav unii erau convinsi ca trebuie sa creasca pentru ca mai fusesera si altii pacaliti.

Preturile au fost duse intentionat de banci acolo. Cica cererea creste preturile. Care cerere? A celor cu credite...pai cine le dadea banii lor, nu bancile? Banii tipariti garla le-au dat posibilitatea sa dea credite fara numar. Uitati de evaluari si pretu' pietii. E pretu' aluia care da banii. El manipuleaza tot si cum vrea castig cat mai mare va ignora orice urma de bun simt daca nu i se impune vreo regula si va face jaf. Nu ii tinea nimeni sa ofere credite cat mai aproape de valoarea de constructie, pretinzand ca ala e pretu normal, al pietii. Ei au vrut valori de 4x mai mari decat putea economia. La vremea platii, cand falimentul ii va bate la usa va tipa...sunt prea mare ca sa pic...va nenorocesc, tipa toata clica bancara la unison facand corp comun cu victima...dati-mi bani...si hopa vine iepurasul mugurel...bernake la altii si toarna la imprimerie cateva miliarde sa nu falimenteze banca X. In timpul asta fraierii muncesc pana la pensie, iar ei, escrocii care au provocat nenorocirea tiparesc in cea mai crasa nesimtire hartii, batandu-si joc de munca oamenilor. Ei cand fac prostii bat hartie, tu sclavul cand faci prostii ramai fara casa. Asta este mafia bancara internationala aflata sub obladuirea politicului pe care il hraneste si in umbra creditarii statelor cu care se salveaza de la faliment.

Edited by christig, 01 February 2012 - 09:32.


#557
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 23.06.2004
@mihaicl, sorry, ai dreptate, desi intrasem pe advanced nu vazusem partea cu utilitatile, my mistake. Dupa ce le-am scos (ca pana la urma, fie ca proprietar, fie ca chirias, tot tu le platesti), s-a schimbat un pic situatia, in ideea ca de la 4-5 ani initial, am ajuns la 8-9 ani dupa care buying is better. Desigur, sunt prea multe variabile de luat in calcul iar o estimare pe 30 ani deja este SF. Asa ca pana la urma, tot la ce se va intampla in urmatoarea perioada trebuie sa ne raportam iar fiecare va actiona dupa cum ii va dicta flerul. Unii vor avea, altii nu, dupa cum s-a vazut deja.
PS: sunt proprietar (extrem de norocos, flerul nu are nimic de-a face cu asta, am cumparat in 2002 exact in momentul in care s-a dat drumul la creditele ipotercare in valuta - apartamentul meu a costat la acel moment 6500 dolari si nu ma intereseaza cat valoreaza acum), nu vreau sa vand, sa cumpar sau sa inchiriez.

#558
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,134
  • Înscris: 24.02.2006
conform lui lender, in fiecare zi pierzi niste bani care se duc la niste chiriasi (nu se stie exact care).
avand in vedere pretul la care ai cumparat tu si preturile actuale, probabil ca e o pierdere negativa :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate