Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#937
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Foarte tare, germinatie in solar fara incalzire. Asta ma depaseste.... O sa iau perlit sa presar. Daca pun pe deasupra usor dupa ce seaman mai pot iesi plantutele, mai ales condimentele alea mici ?

#938
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Nu stiu. Eu am cumparat deja doi saci de perlit, unul fin si unul mai mare. Inca nu am semanat nimic.
Vineri o  sa seman ceva aromatice, de test. O sa pun perlit in turba, cam 20-30 % si apoi presar si deasupra.
Sa vedem ce iese...

#939
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Sa ma tii la curent si pe mine.As testa si eu dar perlitul care l-am luat pentru crizanteme e cam mare.

#940
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View Posthadres, on 16 mai 2016 - 22:37, said:

. Cam 7 soiuri de busuioc, menta, rucola, creson, isop, ceapa si usturoi de tuns, marar, coriandru, maghiran, patrunjel, salvie, tarhon, cimbru. Urmeaza sa mai citesc, sa vad ce se incadreaza in perioada respectiva.

Ai mai citit , te-ai hotarat pe ce vei merge ? La mine a rasarit coriandrul,menta, busuiocul genovez verde si rosu, ceva leustean si ceva  maghiran. Am semanat iar oregano,telina si patrunjel cret care nu au prea iesit. Cu clima asta cred ca am omis  sa le ud la timp.Le-am pus folie alimentara peste tavi....sa vedem.
Mai tre sa iau niste maghiran ca e putin de tot si ma gandesc sa mai comand si niste salvia medicinala. Mi-am comandat 1000 de pahare si osmocote.

#941
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Ma tot documentez Posted Image. Deocamdata am luat niste seminte de test de la Morami.
Am semanat cate zece pahare cu: busuioc rosu, menta, cimbru, cimbrisor, coriandru, salvie, ceapa de tuns si oregano. Am vrut sa vad cum arata semintele si cum se comporta la germinare si dupa. Am facut amestec din turba si perlit (80% - 20%), in unele pahare am pus doar turba, pe unele am presarat perlit la suprafata, pe unele nu. Sa vad ce diferente vor fi.
Operatiunea mare o sa o demarez doar in august. Atunci o sa seman ce am zis plus lamaita, fenicul, limba mielului, roinita... Nu am facut inca lista finala. Probabil voi mai adauga cateva specii.
Acum am trei ture esalonate de busuioc grecesc si una de menta.

Attached Files



#942
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
In ultimele zile a tot plouat torential.Petuniile mele sunt varza....dupa ce ca florile a trebuit sa le tai ca s-u blegit de la ploaie vad ca frunzele sunt la fel de blege ca atunci cand sufera de sete...si acuma chiar au apa .Poate fi apa prea multa un motiv ca ele sa fie atat de suparate :-(

#943
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Revin si cu poze sa vedeti cum arata
Attached File  uploadfromtaptalk1465309870095.jpg   124.55K   38 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1465309875252.jpg   113.91K   40 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1465309879831.jpg   107.44K   38 downloadsAsa de rau imi pare de ele..acum o saptamana erau superbe

#944
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
A plouat direct pe ele? In piata, am vazut ca, atunci cand ploua, doamna care vinde flori adaposteste petuniile.
Eu cred ca isi vor reveni.

#945
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Da a plouat direct pe ele si stau si exact unde se scurge apa de pe acoperisul garajului

#946
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
@Achimitom04
A germinat busuiocul rosu si au scos nasul o ceapa de tuns si doua salvii. Nu e nici o problema daca se presara perlit fin la suprafata, dupa semanare.

Desi am vandut florile, cateva au scapat si le-a plantat mama prin curte si prin ghivece. Se simt foarte bine. Preferatele mele sunt Phlox (Brumarele).

Attached Files



#947
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Alea mici din a doua poza cum se numesc?

#948
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Brachyscome iberidifolia, denumire populara, Banutei australieni, cred.

#949
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Phlox-ul e greu de crescut ? Ce tip de phlox ai luat ? Daca ai timp candva m-ar interesa tehnologia,cand ai semanat, ce si cum.....in ce ai repicat. As incerca si eu cateva pentru diversitate. Tu begonii ai avut ?

Mie numa nu imi iese patrunjelul cret, am semanat iar si am tras o punga peste tava sa mentina umiditatea...poate,poate.

Edited by Achimitom04, 08 June 2016 - 12:23.


#950
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Phlox nu e dificil.
Am luat Phlox F2 Ethnie Pastel de pe Moles (http://www.wholesale...tel-mixed-PHL80).
Am semanat in 10 martie in tavi de 72 de alveole, in turba cu Osmocote Start. Tavile au fost pe mese, in solar, noaptea acoperite cu tunel de folie.
Au germinat in 20 martie, toate. In fiecare alveola am pus 2 seminte. Le-am repicat destul de tarziu, in P7. Au inceput sa infloreasca deja in alveole, dar erau la limita cu radacinile.
Au port pitic, 10 - 15 cm, dar sunt foarte faine. Nu am avut nici o problema cu ele. Am dat doar o tura de Previcur si una de Cropmax, dar nu cred ca aveau nevoie.
Begonii nu am avut.

Patrunjelul stiu ca germineaza greu, 3 saptamani, parca. Am pus si eu 10 P7 sa vad cum se misca.

#951
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Legat de patrunjel am gasit in Tratatul de legumicultura coordonat de doamna Ciofu:
"Intrucat semintele de patrunjel germineaza greu, in 25 - 30 de zile, se recomanda ca inainte de semanat sa fie umectate timp de 24 ore in apa calda (30 - 35 grade C), prin acest tratament reducandu-se timpul de rasarire la jumatate."

#952
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mersi,bine de stiut. Doar ca samanta mea e tratata,e verzuie la culoare. Daca nu iese nici asta infoliat asa procedez.....si tin minte pentru la anu.

#953
amaliaa2015

amaliaa2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.06.2015
Cam de 10 zile mi-a inflorit si mie impatiens-ul. Cam tarziu, stiu... dar... asta e... Acum sa reusesc sa si ''scap'' de el, ca altfel imi umplu curtea cu ''spor'' Posted Image)

Attached Files


Edited by amaliaa2015, 09 June 2016 - 18:06.


#954
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Hadres, tu unde tii condimentele astea semanate acum? Afara sau in solar?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate