Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#919
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016
cu un fungicid de contact.
nu pot sa-ti dau un sfat. eu nu folosesc.
eu, as da cu macerat de coada calului.

#920
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,622
  • Înscris: 25.11.2007

 hadres, on 23 mai 2016 - 21:47, said:

Buna seara,
Foloseste cineva perlit?
Ce proportii folositi la amestecul cu turba? Sau e mai bine doar presarat la suprafata?
Multumesc!

Eu folosesc in amestec, cam 20 - 30 % perlit + restul turba la ghivecele pentru flori, depinde cat perlit am.

#921
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Ok. Multumesc!
Ce granulatie are? Am vazut la morami ca au trei tipuri de granulatie si granulatia cea mai fina nu o au pe stoc.
Cea de 0.6 - 2.5 mm ar fi ok?

#922
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,622
  • Înscris: 25.11.2007
Eu am luat din cel mai mare (0-4 mm sau 0-6 mm, depinde de care aveau), direct de la producator.

In amestecul cu turba, raman spatii ceva mai mari in substrat, lucru care duce la o aerare mai buna a lui.

Edited by jumborom, 24 May 2016 - 18:26.


#923
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
La pret cum ai negociat?

#924
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,622
  • Înscris: 25.11.2007
Nu mai stiu exact, dar a fost un pret ok, cand le-am zis ca livrarea e la facultate.

#925
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Multumesc, Jumborom!
Faina faza cu facultatea. Oameni sensibili.
O sa-i intreb si eu de pret.

#926
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,008
  • Înscris: 28.09.2012
hadres, ce-ti face busuiocul pitic grecesc? Cum s-au facut dupa ciupire? Am ciupit si eu unul acum cateva zile, ma descumpanesc busuiocii astia cand ii vad asa mici si ca se pregatesc de inflorit Posted Image

#927
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Am vandut tot busuiocul grecesc. Nu cred ca este un soi / specie pitica. De pe moles am cumparat seminte de Ocimum basilicum, soiul Greek Yevani. Cel pitic am vazut ca este Ocimum minimum. Seamana cu cel grecesc, dar are frunze mai mici si este mai mic.
Am avut un ghivegi G12 in casa si l-am tot ciupit. A ajuns cam la 25 - 30 cm, cu tot cu ciupit. Din pacate a cazut de pe pervaz patru etaje si acum este invalid.
Sunt foarte multumit de el. S-a vandut cel mai bine. Acum patru zile am semanat inca o tura si deja a germinat. Este rezistent si atractiv vizual.

#928
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,008
  • Înscris: 28.09.2012
Interesant...cel mai avansat dintre ai mei are formate deja inflorescentele dar nu are mai mult de 15 cm...eu am primit semintele de la un coleg de forum, cumparate din SUA, cu numele de Dwarf Greek Basil, deci busuioc pitic grecesc. De la bun inceput s-a comportat diferit, cand era sub neoane tot mic era, soiurile celelalte s-au lungit de le-a luat naiba, asta nu!
Am gasit ceva, pare-se ca tot grecesc ii spun, desi specifica ca e ocimum minimum, vad ca e mic dar tufa e totusi larga, stufoasa.

#929
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Pozele ne induc in eroare. Cred ca al tau este Ocimum minimum si al meu este doar un cultivar de Ocimum basilicum. Si felul in care comerciantii folosesc denumirile si imaginile nu e prea corect.

#930
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Cateva poze cu produsul final..o parte din florile din solar au ajuns evident in curtea mea
Attached File  uploadfromtaptalk1464674525995.jpg   122.33K   45 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464674548994.jpg   104K   44 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464674574939.jpg   144.13K   42 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464674614491.jpg   102.56K   43 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464674645392.jpg   113.61K   46 downloads

#931
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Pun si au niste impresii legate de florile cultivate anul asta.
Celosia a fost extrem de pretentioasa. Nu o sa mai pun. Probabil nu stiu eu tehnologia de cultura, dar cert e ca toate au dat coltul. Si cele de la pahar p7 si cele de la g12 si chiar cele plantate.
La fel, Ageratum este prea pretentios pentru mine. Trebuie atentie mare la udari.
Gazania este faina, dificila de manevrat, mai ales la transvazare. Are frunze foarte casante. In schimb este foarte frumoasa cand infloreste.
Preferatele mele sunt, in ordine: Phlox, Verbena si Antirrhinum. Mai ales daca se seamana Phlox Mixed, 2-3 seminte in alveola / pahar, iese ceva tare fain.
Am mai pus Brachyscome si Gypsophila. Brachyscome, cred eu, sunt prea rustice pentru vanzare, desi arata frumos inflorite. La Gypsohila trebuie puse mai multe in ghivece mari ca sa faca senzatie. Am avut si Gypsophila roz. Foarte frumoase.
In final, mi-am scos banii cu aromaticele, semanate dupa o sugestie de-a lui Jumborom (Merci fain!).
O seara faina!

#932
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Dar cu niste poze nu ne incanti :-)

#933
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
La flori cu ce pret ai mers la p7 respectiv g12 ?

Si la mine a fost bine. Am dat bine petuniile- anul viitor pun 3-4 feluri. Nu stiu care sunt alea cu flori marunte ..sau alea nu erau petunii. Cred ca o sa ma joc si cu niste curgatoare, duble...
Gazania a mers bine dar am avut cam putine, voi mai pune cu siguranta.
Verbena am umplut-o de sange cu germinarea, voi incerca iar la anul.

Panselutele s-au dat bine. Daca stiti vre-o 2 soiuri de pe moless frumoase si rezistente la frig astept sugestii ca vreau sa comand vre-o 3000 pentru sezonul viitor.
Buzdugii-  sau tagetes cred ca le zice- au fost gaura la buget, au crescut inalti si au fost dati cadou. Am nevoie si aici de 2-3 soiuri profi. Daca stiti surse astept sugestii. Voi cauta si pe moless.

Hadres, daca ai niste poze pune, cred ca as fi interesat de vre-o 2 feluri de flori din ce ai mentionat mai sus.

Condimentele au mers bine la p7 , cred ca mai adaug ceva sortimente.

Edited by Achimitom04, 01 June 2016 - 09:17.


#934
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Pun si niste imagini.
La piata nu am vandut aproape deloc flori, doar aromatice. Florile le-am dat pe toate de acasa cu 1 leu P7.

Attached Files



#935
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ce fel de verbena ai avut si de unde ai luat seminte ? La mine au germinat tare greu. Ce ma enerveaza la cele care ies greu e ca se formeaza in timp mazga de aia verde de care nu mai scapi . Si semintele stau acolo sub ea.

La anu incerc sa germinez tot in raft , caldura mare pana la rasarire si eventual un mic ventilator.

Edited by Achimitom04, 01 June 2016 - 12:29.


#936
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Am luat seminte de Verbena de la Moles. Am avut doua feluri:
Verbena Quartz Waterfall Mixed (VER136) si Verbena Tuscany Mixed (VER090).
Nu am avut probleme legate de germinare, le-am semanat in alveole in 10 martie si au inceput sa germineze in 22. Germinarea a fost de peste 90%. Au fost in solar, fara incalzire, noaptea acoperite cu tunel de folie. De mazga aia verde cred ca se poate scapa presarand perlit la suprafata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate