Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Sfat achizitionare Full Frame. Upgrade !

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 Black11, on 12th January 2012, 14:44, said:

Am si eu o intrebare. La obiectivul Canon 70-200 f4 ce care este cel mai mare timp de expunere care il pot pune la 70 mm si care este la 140 sa zicem, astfel incat sa nu iasa fotografia miscata sau defocalizata?

Regula generala este ca pe full frame timpul recomandat trebuie sa fie mai scurt decat 1/focala. La 70 mm ai 1/70 secunde, samd. Pe crop se mai inmulteste cu 1.5 se pare. Dar asta e o valoare generica, eu trag cu timpi mai lungi pentru ca imi controlez respiratia si postura corpului inainte sa declansez. Daca ai tremurici e invers, bagi blitz  :peacefingers: . Ajuta foarte foarte mult sa tragi rafala, de regula primul cadru poate fi miscat dar unul din celelalte sigur e mai sharp.

In legatura cu imaginile defocalizare, asta nu mai tine de timpul de expunere ci de aparat/obiectiv.

Edited by nicolaie, 12 January 2012 - 15:40.


#74
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011

 nicolaie, on 12th January 2012, 15:38, said:

Regula generala este ca pe full frame timpul recomandat trebuie sa fie mai scurt decat 1/focala. La 70 mm ai 1/70 secunde, samd. Pe crop se mai inmulteste cu 1.5 se pare. Dar asta e o valoare generica, eu trag cu timpi mai lungi pentru ca imi controlez respiratia si postura corpului inainte sa declansez. Daca ai tremurici e invers, bagi blitz  :peacefingers: . Ajuta foarte foarte mult sa tragi rafala, de regula primul cadru poate fi miscat dar unul din celelalte sigur e mai sharp.

In legatura cu imaginile defocalizare, asta nu mai tine de timpul de expunere ci de aparat/obiectiv.

Pentru userul dinainte stiu care e diferenta, m-am exprimat gresit. Nicolaie multumesc frumos de sfat. Am sa bag bine la cap treaba asta. Am multe de invatat, inca sunt la inceput. Poate mi-ar trebui un curs ceva ca sa avansez sau poate sa citesc mai mult.

#75
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 08.01.2010
Tine cont ca regula nu se aplica decat in conditii ideale.
Daca esti obosit, ai mainile inghetate sau e vant mai tare vei avea surprize si cu timpi mult mai scurti.
Dar asa cum spunea Nicolae fiecare din noi are ritmul lui.

#76
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Am cumparat aseara un body Canon 5D Mark II ca nou (16.000 de cadre) care mai are garantie la F64 inca 1 an si 2 luni. Am verificat cadrele cu EOS Info care a mers perfect. Am dat pe el 5.800 lei, un pret foarte bun avand in vedere ca e aproape nou. Am mai luat un blit Canon 580 EX II impecabil+omnibounce+un reflector bounce la pretul de 1.200 lei. Am cumparat si un Canon 24-70 f 2.8+filtru UV impecabil la care am verificat seria sa vad data fabricatiei. A fost fabricat in ianuarie 2011. Am dat 3.600 lei pe el. Deocamdata nu mai am bani ca sa dotez echipa 2,  poate o sa iau pe parcurs un Canon 5D daca lasa baietii la pret (nu as da mai mult de 3.000-3.100 lei) si ceva obiective. Achizitiile s-au bazat pe sfaturile voastre si pe ce am gasit pe piata SH din Romania. Posibil ca 35/1.4 sau 16-35 sa fi fost o alegere mai inteleapta insa nu aveam bani sa le iau noi si pe piata SH nu le-am gasit. Asta nu inseamna ca nu le pot lua in viitor. Clienti si bani sa fie ca restul om mai vedea.
Deci pentru 2012 voi merge cu urmatorul setup la nunta: Canon 5D mark II+Canon 24-70 f 2.8+Canon 70-200 f4+blit Canon 580 EX II. In mare parte Canon 70-200 f4 o sa il folosesc mai mult pe afara, dar daca imi iau sistem wireless si umbrele cum ma bate gandul poate voi trage cu el si prin biserici si restaurante. Va rog sa-mi spuneti daca este ok sistemul ales.
Am 2 intrebari:
1. As vrea sa incerc cateva filmari cu 5D Markul. Ce obiectiv sa folosesc? Mai am Tamron 28-75 si fixul ala ieftin de Canon 50 mm.
2. Se merita sau nu sa iau un grip la body? Daca da nu imi va fi prea greu avand in vedere ca stau cu aparatul toata ziua si noaptea in gat cu el :). Daca da ce fel de grip sa iau? Unul original SH sau unul nou replace gen Hahnel, etc. Am vazut ca au mai multe functii, dar sunt din plastic parca.
3. Ce card sa iau pentru Canon 5D Mark II? Momentan am acasa 4 carduri CF 8 GB Sandisk 30 mb/sec si 2 carduri 8 gb Kinsgton parca. Deoarece voi si filma, daca nu la nunti macar pentru mine ma bate gandul sa iau ceva de 32 Gb. Dar pana una alta ma pot descurca cu ce am?

P.S. Am facut cateva fotografii cu 5D Mark II+Canon 70-200 f4 si am ramas placut impresionat de sharpul de la f4 :)

Edited by Black11, 18 January 2012 - 13:29.


#77
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
1. Pai depinde ce filmezi...orice obiectiv e potrivit, pt un anume job...ca la foto.
2. Da, merita sa iei un grip, este foarte comod mai ales pt 24-70 care este greu cat si pt 70-200
3. Sunt ok caredurile pe care le ai. EU personal folosesc ( fara frica ) un card Transcend 32GB 133x ( 20MB/sec ) care este indeajuns de rapid pt filmare fullHD fluenta, si nu am probleme cu spatiul :)
70-200 f4 ...am avut atat varianta cu IS cat si fara IS, pt evenimente nu e potrivit, e bun doar pt studio pe lumina buna. Nu m-am inteles nici cu varianta 2.8 caci e mult prea greu. Am ajuns sa folosesc ca tele pt portrete si pt toata sedinta foto de nunta un 100mm f2.0 USM. DOF ingust si pt full body, superb, extrem de usor, nu atrage atentia, supe sharp si la f2.0, folosibil in biserica fara blitz la f2.0, 1/100 si ISO 3200 ....6400 cu rezultate uimitoare. Rcomand cu incredre

Personal folosesc 35mm f2.0 si 100mm f.20 ca obiective principale, 24-70 2.8 L destul de mult si rar 17-40 L pt cadre speciale. Am ramas la acest setup de cca 2 ani, de cand aveam 5D Mk1 si sunt foarte multumit. In viitor poate incerc noul 24-70 II si sa vedem cu ce inlocuiesc 5D II

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate