Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Despre chitare

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#55
LORD-C

LORD-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2006
Scule: Ibanez RG2550 Ibanez RG270 pe care am pus un LO PRO in locul TRS-ul din fabrica (lucrare facuta de un lutier super tare :) ) chitara asta e de vanzare, btw :), Boss GT3 Motiv: am o boala cu Ibanez si Boss
Ce-mi doresc, pai chitara dorita mi-am luat-o (RG2550 http://www.ibanez.co...p?model=RG2550E ), dar mai vreau :D ... mai vreau un 7, si una cu piezo (mi s-a pus mie pata pe RG1820x) si GT8 :) cam atat

#56
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Zici ca ai un RG2250 de vanzare ?

Mi se pare super modelul...daca e si original, e si mai bine :D

#57
LORD-C

LORD-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2006
Nu era vb de 270 cu LO PRO ;) .... 2550-ul NU IL DAU NICI MORT :P

Si, cum daca e original...  <_<  ? LOL

Edited by LORD-C, 06 September 2006 - 09:04.


#58
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostLORD-C, on Sep 6 2006, 10:03, said:

Nu era vb de 270 cu LO PRO ;) .... 2550-ul NU IL DAU NICI MORT :P

Si, cum daca e original...  <_<  ? LOL

Pai mai sunt copii, desi nu este trecuta pe ele seria + alte detalii, dar presupun ca daca esti atat de indragostit de ea, ai luat-o de la un dealer autorizat. Oricum, ai si de ce...mi se pare super..mai ales gatul :D

#59
LORD-C

LORD-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2006
da, gaturile prestige sunt excelente, apoi are hardware de top de la Ibanez, + ca mai vine echitara si echipata cu DimarzioIBZ (Steve Morse model in bridge, si Super2 in neck), ce sa zic, o chitara excelenta, desi eu am o boala, sa-mi modific chitarile asadar pe chitara asta voi pune un set de Dimarzio Breed, placa va fi mirror, cu gravura tree of life, si ma bate gandul sa ii schimb si tastiera cu una de JEM7VWH :D... o sa am un jem fara maner, ca sa fie mai "secsi" :D

Edited by LORD-C, 06 September 2006 - 11:29.


#60
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu am o clasica hora si o electrica yamaha...
am apus vremurile cand visam la o formatie iar pentru pasiunea mea personala e suficient.
cei drept clasica suna ca draq mai ales daca ai bunul simt sa incerci si altceva :D
iar dupa o luna doua de pauza trebuie sterse bine corzile de rugina ca altfel e dezastru suna ca butoiul...
de electrica sunt multumit in masura in care o poti numi electrica...
nu e cine stie ce de capul ei, dar e bine cat sa-ti trezesti vecinii dimineata...
desigur ca daca faci pauza de o saptamana si canti pe un fender, iti vine sa ti-o bagi undeva dar asta e alta poveste...
eu cred ca am un fir impuscat la electrica, la comutator...in fine...
voi cu ce va mai laudati ?

#61
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostLORD-C, on Sep 6 2006, 12:28, said:

da, gaturile prestige sunt excelente, apoi are hardware de top de la Ibanez, + ca mai vine echitara si echipata cu DimarzioIBZ (Steve Morse model in bridge, si Super2 in neck), ce sa zic, o chitara excelenta, desi eu am o boala, sa-mi modific chitarile asadar pe chitara asta voi pune un set de Dimarzio Breed, placa va fi mirror, cu gravura tree of life, si ma bate gandul sa ii schimb si tastiera cu una de JEM7VWH :D... o sa am un jem fara maner, ca sa fie mai "secsi" :D

Nu te sfatuiesc la faza cu tastiera si jem-ul :(

View Postspare-me, on Sep 6 2006, 14:29, said:

iar dupa o luna doua de pauza trebuie sterse bine corzile de rugina ca altfel e dezastru suna ca butoiul...

Rugina pe corzi ? Pai dk au inceput sa se oxideze inseamna ca s-a dus stratul de argint\bronz si ca ar cam fi cazul sa le schimbi, pentru ca oricum nu mai suna ok ,nici sterse.

#62
LORD-C

LORD-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2006
sincer nici eu nu ma sfatuiesc, desi fireste nu am sa ma bag eu la asa ceva, o va face un lutier, adica un profesionist in modificat si facut de la 0 instrumente... oricum sper sa-mi treaca ideea :)... anyway, nu vrea nimeni Ibanezu ala care e de vanzare... :)

#63
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Rugina pe corzi ? Pai dk au inceput sa se oxideze inseamna ca s-a dus stratul de argint\bronz si ca ar cam fi cazul sa le schimbi, pentru ca oricum nu mai suna ok ,nici sterse.
normal maestre
de obicei folosesc pe rece belson argintate...dar am fost surprins sa constat ca ca cele de cupru suna putin mai bine.
aia e...ca de obicei rugina dupa numai o luna se pune numai pe e si pe B
ceea ce e trist, lasand la o parte ca se simte foarte prost la mana, suna ca naiba, si de multe ori ma induce in eroare, si schimb acordajul...iar dupa ce dau bine ea o vreme si sare stratul de rugina, trebuie reacordata...
e...asa e cand acorzi prea multa atentie :D

#64
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Incearca altceva decat belson eventual. Sunt printre cele mai proaste corzi existente :)

#65
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postburgher, on Sep 7 2006, 14:48, said:

Incearca altceva decat belson eventual. Sunt printre cele mai proaste corzi existente :)

Ia cumpara tu o serie de Belsonuri din Germania...7 euro seria de corzi argintate, cu reducere daca ai bani sa achizitionezi o cutie. Mi-a adus un amic din Constanta, basist....care tot cara de-acolo...m-a tinut o singura serie aproape un an..si chiar folosit-o multicel. Sunau de zeci de ori mai bine ca cele gasite in Romania, dar si ambalajul + sigla erau diferite  :huh:

#66
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postkrossfire, on Sep 7 2006, 15:17, said:

Ia cumpara tu o serie de Belsonuri din Germania...7 euro seria de corzi argintate, cu reducere daca ai bani sa achizitionezi o cutie. Mi-a adus un amic din Constanta, basist....care tot cara de-acolo...m-a tinut o singura serie aproape un an..si chiar folosit-o multicel. Sunau de zeci de ori mai bine ca cele gasite in Romania, dar si ambalajul + sigla erau diferite  :huh:

1. Belson au modele bune si modele proaste.
2. Modelele bune de la Belson sunt mai proaste decat modelele proaste de la multe alte firme.
3. A te tine o coarda nu inseamna doar a nu se rupe. Cand o sa tina Belson 1 an, eu ma eviscerez singur :D Printre cele mai cool corzi de care am auzit - Elixir - te tin pana la jumatatea de an, si asta in conditiile unui invelis special si evident, unui pret pe masura :)

#67
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postburgher, on Sep 7 2006, 15:32, said:

1. Belson au modele bune si modele proaste.
2. Modelele bune de la Belson sunt mai proaste decat modelele proaste de la multe alte firme.
3. A te tine o coarda nu inseamna doar a nu se rupe. Cand o sa tina Belson 1 an, eu ma eviscerez singur :D Printre cele mai cool corzi de care am auzit - Elixir - te tin pana la jumatatea de an, si asta in conditiile unui invelis special si evident, unui pret pe masura :)

Cele mai bune corzi sunt tot cele specifice, pentru firma...dar la cele generale, imi plac D'Addario, dar tot la fel..cele importate, cele romanesti nu stiu sincer unde sunt facute :(

#68
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Dudes, in primul rand nu tii acelasi set de corzi pe chitara timp de 10 ani. Nu spun sa le schimbati de 3 ori in acelasi concert cum se face intr-adevar, da' nici sa tii un set de corzi pana incepe sa rugineasca. O data la 2-3 luni trebuie si ele schimbate. Eu va recomand Fender Bullets. Sunt chiar frumoase. Si apropo, Belson-urile sunt cam vai mama lor. Am incercat si asa ceva si mai multi nervi mi-am facut  :cursing: .  Fender forever  :peacefingers:

#69
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postwickerman_nicko, on Sep 7 2006, 15:54, said:

Fender forever  :peacefingers:

Asta spuneam si eu : Corzi dedicate :)..dar "e scumpe baiatu', e scumpe" :P

#70
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Gustul pentru corzi depinde foarte mult si de persoana care le foloseste. Pentru bass de exemplu, sunt foarte apreciate corzile ghs. Mie nu imi plac.. In schimb am pus un set de Warwick Red Label pe Fenderul meu si e cu totul altceva deja ;)

#71
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 04.01.2006
Corzile de la Fender nu-s cine stie ce. Eu folosesc aproape exclusiv Fender Bullets pentru ca bendurile sunt foarte usor de facut si in plus se dezacordeaza destul de greu. In schimb isi pierd tonul cam repede. Cele mai bune corzi pe care le-am avut sunt Dean Markley si GHS.

#72
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Dead Markley luate din ro ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate