Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 

The New Beast from Canon...EOS-1dx

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Am deviat un pic :) Dar stai linistit ca nu am nikoane prin rucsac :)) De asta speram la un flagship Canon mai bun

#56
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 08.01.2010
Pai si gata? Cum scot altii ceva bun iti pierzi speranta?:)

#57
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu fuge nimeni din barca :))

#58
theChristian

theChristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmirceabezergheanu, on 8th February 2012, 02:11, said:

Slabut, la cat se screm sa-l scoata... ma asteptam la ceva excelent. Asa ceva fac si cu D7000, cand nu sunt prea atent, o camera DX, cu tehnologie de un an si jumatate vechime. Si nu vad ceva la valori mari iso, macar valorile pana la 50.000 iso, ca se lauda cu asta nativ in prospecte! Chiar asa, oare ce problema ascunde intarzierea asta, dupa anuntul lansarii camerei? Nu are nici o logica asteptarea asta, timp in care cei de la Canon privesc neputinciosi cum unii dintre utilizatorii fideli renunta sa mai stea in asteptare si fac trecerea spre Nikon. Iar proaspatul anuntat Nikon D800 va face si mai usoara luarea acestei decizii din partea utilizatorilor  de Canon iritati de tacerea suspecta a producatorului (Canon). Este evident ca ceva grav sta la baza acestei intarzieri, dar ce oare, autofocusul? valoarea fantezista a Iso? bateria? Voi chiar nu va intrebati ce este?

Domnu Bezerghean, îmi îngădui să vă atrag atenția că : ”The 1D X won't be available until March 2012”- zic cei de la DPreview. Așteptați cu interes unul ? Aveți răbdare până în martie !
Canon privește neputincios cum mulți fideli schimbă tabăra ? Probabil e vorba de adevărații profesioniști care după ani în șir în care au lucrat exclusiv pe Canon schimbă calimera doar pentru că Nikon scoate D4 sau D800 cu șpe mega, nu mai vorbesc de inegalabila lovitură de marketing  numită ”1”...

Cât despre ”Așa ceva fac și cu D7000, când nu sunt prea atent”, ei bine , aici m-ați atins la amorul propriu. De mâine, încă unul ca mine va trece pe Nikon.
E clar că dacă un pro face așa ceva când lucrează nu prea atent , un ageamiu ca mine , cu un D700 ar trebui (dacă își dă silința) să epateze măcar familia  :peacefingers:  

PS: nu am de când să polemizez cu dvoastră. , așa că un eventual răspuns nu e necesar .

#59
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
El e cunoscut in tabara Nikon, face recenzii, etc etc. Orice mama-si lauda puiul, cumva, asa ca nu trebuie s-o iei prea in serios. Face fotografii bune, dar sunt o gramada care fac fotografii bune cu fel si fel de echipamente, nu-ti trebuie neaparat Nikon. Asa vin si altii cu niste exemple pe care cu Nikon le-ai face mai greu si cu Canon mai usor, si nu tine de tehnica sau lumina, ci de obiectivele folosite. To each his own, vb aia.
Ce e drept, e ca exemplele oficiale nu-s de dat pe spate, lucru obisnuit la Canon. Nici rele nu sunt, dar am vazut exemple trase cu aparatura mai veche care arata mai bine.
Sa apara aparatul pe piata, apoi vorbim.

Edited by Lucatas, 13 February 2012 - 19:14.


#60
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Copilasi! Nu mai plangeti!!  Luati-va jucariile si plecati afara sa mai faceti cate o poza, ca-i pacat de iarna asta. Mai ales cu asa obiective faine. Iar daca nu va ajuta sistemul de focalizare, luati obiective Zeiss ca la alea nu mai conteaza sistemul de autofocus!  

P.S. - cum pana mea sa puna ditamai Canon poza aia cu atletul de culoare neagra cu focusul in balarii???  Doar atata poate un Canon, sincer??

- eu stiam ca "corb la corb, nu-si scoate ochii" .. da se pare ca graurii se dau la corbii batrani. Lucatas, esti din vestita scoala a lui Sburlan??

Edited by merlin Gl, 13 February 2012 - 20:48.


#61
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostRapier, on 13th February 2012, 21:07, said:

O tzara de off-topic:

Pe mine ma amuza la culme iesirile lui MirceaB, gen:
http://intufisuri.bl...e-asteapta.html

Acum, se pare ca e pe punctul sa se umple de putin penibil:

http://nikonrumors.c...arch-15th.aspx/

Nici eu nu am prea inteles atitudinea lui Mircea relativ la Nikon vs Canon, care a cam explodat in ultima perioada. De la amatori ca noi, care abia ne putem permite un entry, sau, in cel mai bun caz un "entuziast" (poate chiar second), inteleg necesitatea permanenta de a te autoconvinge ca nu ti-ai amanetat nevasta ca sa cumperi de la un un brand care - doamne fereste si nu lasa pe nimeni - are doar medalie de argint. Dar pentru un fotograf de talia lui Mircea, sa insisti pina la paroxism cat este de grozav Nikon si cat este de cacao Canon (pe care nici nu l-ai vazut), si asta cu mandrie manelistica de genul: "mama ce destept sunt eu si ce prosti sunt ceilalti", mi se pare foarte greu de explicat. Singurul lucru pe care il pot presupune este ca face publicitate la greu. Altfel ar fi facut recenzia cat se poate de obiectiva la Nikon si ar fi asteptat Canonul pentru studiul comparativ. Faptul ca unul iese mai repede cu paispe zile nu este un argument solid pentru calitatea unui produs.

Edited by DSops, 13 February 2012 - 22:25.


#62
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View PostDSops, on 13th February 2012, 22:19, said:

Nici eu nu am prea inteles atitudinea lui Mircea relativ la Nikon vs Canon, care a cam explodat in ultima perioada. De la amatori ca noi, care abia ne putem permite un entry, sau, in cel mai bun caz un "entuziast" (poate chiar second), inteleg necesitatea permanenta de a te autoconvinge ca nu ti-ai amanetat nevasta ca sa cumperi de la un un brand care - doamne fereste si nu lasa pe nimeni - are doar medalie de argint. Dar pentru un fotograf de talia lui Mircea, sa insisti pina la paroxism cat este de grozav Nikon si cat este de cacao Canon (pe care nici nu l-ai vazut), si asta cu mandrie manelistica de genul: "mama ce destept sunt eu si ce prosti sunt ceilalti", mi se pare foarte greu de explicat. Singurul lucru pe care il pot presupune este ca face publicitate la greu. Altfel ar fi facut recenzia cat se poate de obiectiva la Nikon si ar fi asteptat Canonul pentru studiul comparativ. Faptul ca unul iese mai repede cu paispe zile nu este un argument solid pentru calitatea unui produs.
Batalia va fii foarte stransa , si parerea mea e ca aparatele  vor iesii la egalitate , se vor complecta reciproc , cei lipseste unuia va avea celalant , la fel ca generatia trecuta ( de fapt inca actuala )

#63
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 08.01.2010
Review 1dx

http://www.ronmartbl...-of-photos.html

Clatiti-va ochii, eu unul nu cred ca imi voi permite o astfel de camera...
ISO 12800 similar cu Mark IV Iso 1600 (ca doar se pare ca numai asta conteaza)si multe altele.

Edited by Cumulus, 14 February 2012 - 01:09.


#64
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Merlin, pe tine ce te deranjeaza defapt? Vino cu idei si nu atacuri la persoana. Din ce-am vazut pe aici, omul a venit pe un topic legat de un model Canon, el nu a folosit asa ceva, si nici alte modele de cativa ani, si are anumite idei preconcepute sau auzite de la altii. Plus ca are motiv financiar pentru care lauda Nikon. Focus in balarii, vorbesti ca un fanboy convins ca nu exista ceva mai bun decat ceea ce foloseste el.


Acum ontopic, am citit si eu acum o ora ce-a spus nenea ala pe blog. Putem doar spera ca 5d2-ul sa mosteneasca anumite aspecte. A baby 1dx :D

Edited by Lucatas, 14 February 2012 - 03:22.


#65
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Nu vorbesc ca un fanboy convins! Daca asta http://web.canon.jp/...wnloads/005.jpg  ti se pare a fi un focus bun pentru un asa aparat si asemenea obiectiv EF400mm f/2.8L IS II USM e nasol rau.  Si nu ma refer la ce foloseste Mircea ci la ce folosesc eu. Fata de al meu D700 este in balarii rau negrul!   Cand o face canon-ul asa ceva, o sa il dau de pomana si ma trec pe el.

P.S. -- si eu nu sunt profi .. doar un pasionat!

Edited by merlin Gl, 14 February 2012 - 07:04.


#66
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postmerlin Gl, on 14th February 2012, 07:01, said:

Nu vorbesc ca un fanboy convins! Daca asta http://web.canon.jp/...wnloads/005.jpg  ti se pare a fi un focus bun pentru un asa aparat si asemenea obiectiv EF400mm f/2.8L IS II USM e nasol rau.  Si nu ma refer la ce foloseste Mircea ci la ce folosesc eu. Fata de al meu D700 este in balarii rau negrul!   Cand o face canon-ul asa ceva, o sa il dau de pomana si ma trec pe el.

P.S. -- si eu nu sunt profi .. doar un pasionat!


Mai, am tot vazut fluturat jpegul asta ca dovada a unui "focus in balarii". Mi-am cumparat ochelari noi ca sa ma lamuresc cum este cu focusul. Cu ochelarii noi, cu ochelarii vechi, fara ochelarii si cu ochelarii 3D, focusul este cuminte la locul lui in partea dreapta a fruntii. Ochiul drept este usor in spate, iar varful nasului este usor in fata. Asa scrie si la carte: aparatul focuseaza pe senzorul care detecteaza cea mai apropiata zona. Poate ca varful nasului nu a fost in perimetrul unui senzor de focalizare, oricum nu mi-as fi dorit focusul acolo. Faptul ca subiectul este o idee miscat, asta nu depinde de calitatile aparatului. Pe de alta parte, a lua cel mai prost sample de la un aparat si a-l compara cu cel mai bun sample de la altul, inseamna nu fanboysm, ci blindboysm.

LE: un atlet care alearga cu 30 km/h parcurge 1.3 mm in 1/8000 secunde, iar viteza cu care se pot deplasa diversele parti ale organismului in plan perpendicular pe directia de miscare poate fi de cateva ori mai mare in timpul socului dat de contactul piciorului cu solul. Deci a face analiza la nivel de pixel la o asemenea poza este o dovada, scuzati, de foarte multa stupiditate.

Edited by DSops, 14 February 2012 - 09:57.


#67
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 08.01.2010
Ar trebui sterse lucrurile care nu au legatura cu 1Dx, mai ales ca sunt spuse din totala ignoranta si deci nu valoreaza nimic.

Ce putem spera este ca anumite functii de pe acest body sa se regaseasca si la modelele inferioare (succesorul lui 5D2 sau al lui 7D etc)

#68
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 08.01.2010
Aici impresiile unui fotograf legate de 1DX.

http://cpn.canon-eur...oren_eos_1dx.do

#69
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
impresiile lui sunt la fel de relevante ca si impresiile despre Nikon ale unui fotograf platit de Nikon.

#70
theChristian

theChristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2006

View Postglumetu, on 18th February 2012, 12:37, said:

impresiile lui sunt la fel de relevante ca si impresiile despre Nikon ale unui fotograf platit de Nikon.
Corect spus , dar până aparatul nu ajunge la ”mase” (a se citi ”pro” , pentru că nu vorbim de un body accesibil oricui) , vorbim cam pe de rost, bazându-ne doar pe indiciile oferite de specificații și nu pe cele oferite de ”real-life”. Nu vreau să spun că vorbim degeaba, desigur ..  :)
Pe de altă parte, când se va întâmpla asta, tot se va susține că părerile pro sau contra sunt subiective, pentru că utilizatorii sunt profesioniști inevitabil fideli mărcii pe care o utilizează. E un fel de cerc vicios , dar ideea este că nu e important care aparat e ”cel mai cel” ci câtă satisfacție aduce utilizarea lui.

#71
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View PosttheChristian, on 20th February 2012, 13:03, said:

... până aparatul nu ajunge la ”mase” (a se citi ”pro” , pentru că nu vorbim de un body accesibil oricui)...
In sfarsit, se pare ca in curand va ajunge si la "mase": pretul anuntat este de 30.000 lei (iar la precomenzile la care se va achita minim 15%, se va primi si un voucher de... 4.500 lei, adica 45 milioane lei vechi, cu care se pot achizitiona diverse produse Canon).
http://www.fotohobby...canon-1d-x.html
asa ca pregatiti-va banutzii !!!  :thumbup:

#72
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 08.01.2010
Banuiesc ca voucher-ul e oferit de importator.
Banii aia i-as da daca as castiga la loto.........pe un 400mm f2.8 IS II.
:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate