Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

The New Beast from Canon...EOS-1dx

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postphotolover, on 21st October 2011, 15:05, said:

PS: am si o curiozitate: oare ce buffer va avea (la 12 FPS in RAW ar trebui sa fie destul de mare); oricum, nu stiu in ce masura comparabil cu 1DsIII (care are 21 MP), sau Nikon D3x (24 MP) sau viitorul (inca incert) D4 cu 36 MP...

View Postnicolaie, on 21st October 2011, 16:09, said:

Parca pe filmuletul ala initial de pe flickr arata 50 jpeg-uri buffer.

50 jpeg ar fi fost cam prea slab pentru un aparat profesional; din urmatorul  "hands-on" aflam ca 1D x a reusit 52 RAW in rafala cu cele 12 FPS!!!, fata de 30 RAW cat are 1D MkIV...
http://www.ronmartbl...-of-photos.html

#38
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
52 RAW in rafala cu cele 12 FPS!!!
Impresionant si util in acele situatii cand se impune foto in rafala.

Totusi aici e implicata numai dimensiunea buffer-ului intern. Sa zicem ca asta nu e mare inginerie, la cat costa camera e loc sa tripleze / sa dubleze cantitatea de RAM. Interesant ar fi in cat timp descarca buffer-ul in Flash - cele 52 de RAW-uri fac +1GB la un senzor de 18mpx. Banuiesc ca nu au neglijat acest aspect, dar mai banuiesc ca trebuie CF de ultima generatie ca sa faca flush sub 10 secunde, probabil extrem de scumpe. Dar ce mai conteaza :)

Pentru comparatie, 7D / 1D4 au o viteza interna de transfer in Flash de cca. 60MB/s, astfel ca utilizand carduri UDMA adecvate (+ 400x) cele 17 RAW-uri din buffer-ul de la 7D se ard in CF in cca. 6-7 secunde. Statusul actual la CF este max. 100MB/s (din ce stiu eu la Sandisk, Lexar, Transcend). E de presupus ca in 2012 vor apare si CF mai rapide.

Edited by calexe, 02 November 2011 - 12:06.


#39
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Sa zicem ca asta nu e mare inginerie, la cat costa camera e loc sa tripleze / sa dubleze cantitatea de RAM. Interesant ar fi in cat timp descarca buffer-ul in Flash - cele 52 de RAW-uri fac +1GB la un senzor de 18mpx. Banuiesc ca nu au neglijat acest aspect, dar mai banuiesc ca trebuie CF de ultima generatie ca sa faca flush sub 10 secunde, probabil extrem de scumpe.

Ma intreb de ce nu introduc pe aparatele cu doua carduri un mod de golire alternativa a buffer-ului. Daca limitare vine la scrierea pe flash, de ce nu arunca alternativ imagini cand pe un card cand pe celalalt. Teoretic asta ar duce la o injumatatire a timpului de golire a buffer-ului...

Edited by StefanSC, 02 November 2011 - 12:41.


#40
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostStefanSC, on 2nd November 2011, 12:35, said:

Ma intreb de ce nu introduc pe aparatele cu doua carduri un mod de golire alternativa a buffer-ului. Daca limitare vine la scrierea pe flash, de ce nu arunca alternativ imagini cand pe un card cand pe celalalt. Teoretic asta ar duce la o injumatatire a timpului de golire a buffer-ului...

Si o triplare a muncii de post-procesare, pentru ca dupa aia ai sta benoclat in 2 card readere deschise side-by-side ca sa reconstruiesti rafala: de la 0454 la 0462 pe CF 1, de la 0462 la 0463 pe CF 2, de la 0465... stai, dar unde e 0464? :wacko:

#41
scata

scata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.01.2008
http://www.learn.usa...l?categoryId=12
http://www.learn.usa...l?categoryId=12
http://www.learn.usa...s_article.shtml

#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAlexIP, on 2nd November 2011, 18:28, said:

Si o triplare a muncii de post-procesare, pentru ca dupa aia ai sta benoclat in 2 card readere deschise side-by-side ca sa reconstruiesti rafala: de la 0454 la 0462 pe CF 1, de la 0462 la 0463 pe CF 2, de la 0465... stai, dar unde e 0464? :wacko:


RAID-ul odata implementat cu CF-uri pt scriere cu viteza dubla, se rezolva simplu la descarcarea in computer : se conecteaza camera la PC pe USB 3.
Si pe langa USB 3, ar fi si 5 variante de backup - Firewire S 3200, Thunderbolt, eSATA, Fibre Channel, Infiniband.

Edited by loock, 15 November 2011 - 09:52.


#43
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
eSATA, fibre channel ... very funny  :lol:
RAID-ul de care zici tu (striping) ma indoiesc ca se va implementa vreodata din simplu motiv ca nu ai fault tolerance. Cu alte cuvinte daca ai pus 2 CF-uri de 64 in RAID 0 si ai o buba pe unul ai pierdut TOT (128 Gb)
Nu conteaza cat de rapid tragi daca dupa ce ai tras nu mai ai ce descarca  ;)
Dupa RAID what's next? O solutie de backup pe banda?  :roflmao:

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand nu eu am cerut RAID 0 la CF-uri, ci doar am mentionat ca nu transferul pe PC este o problema.
Oricum, si un cititor de carduri se conecteaza asemanator la PC, asa cum se conecteaza si camera ceva mai direct.

Absolut toate cardurile de viteza, CF, SD, etc., toate SSD-urile de viteza, modulele de memorie in general, etc, citesc si scriu intern pe mai multe canale simultan si in paralel, pt. ca altfel nu au cum sa fie mereu in top la viteza fata de concurenta.
Riscul pierderii de date este de mult timp luat si asumat.
Este amuzant ca cineva care discuta la obiect sa nu cunoasca acest fapt.

De asemenea, am mentionat ca USB 3 este prima alegere - ieftina, accesibila si rapida.
Aproape toate PC-urile de generatie noua au macar 2 mufe pt USB 3.

Pe de alta parte, exista mereu oamni care vor sa dispuna de performate in TOP si la zi, iar utilizarea unui eos 1DX asta si sugereaza...
Si atunci exista si thunderbolt, deja implementat de Intel pe computerele Apple, si in curand si la PC-uri.
Infiniband este comparabil de rapid cu thunderbolt, dar exista de foarte mult timp, si este implementat de ex. la camerele cinematografice digitale 4K super35, care au scris multa vreme chiar pe casete digitale cu banda, dar au trecut de mai multi ani la SSD-uri de foarte mare capacitate.

Edited by loock, 15 November 2011 - 22:30.


#45
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
http://web.canon.jp/...samples/eos1dx/

In sfarsit! :D

#46
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostLucatas, on 7th February 2012, 19:21, said:



ISO 1600 nu e chiar rau, un pic de chroma noise vizibil in zonele umbrite, detalii bune.

#47
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Slabut, la cat se screm sa-l scoata... ma asteptam la ceva excelent. Asa ceva fac si cu D7000, cand nu sunt prea atent, o camera DX, cu tehnologie de un an si jumatate vechime. Si nu vad ceva la valori mari iso, macar valorile pana la 50.000 iso, ca se lauda cu asta nativ in prospecte! Chiar asa, oare ce problema ascunde intarzierea asta, dupa anuntul lansarii camerei? Nu are nici o logica asteptarea asta, timp in care cei de la Canon privesc neputinciosi cum unii dintre utilizatorii fideli renunta sa mai stea in asteptare si fac trecerea spre Nikon. Iar proaspatul anuntat Nikon D800 va face si mai usoara luarea acestei decizii din partea utilizatorilor  de Canon iritati de tacerea suspecta a producatorului (Canon). Este evident ca ceva grav sta la baza acestei intarzieri, dar ce oare, autofocusul? valoarea fantezista a Iso? bateria? Voi chiar nu va intrebati ce este?

#48
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Dupa cum arata fotografia cu altletul negru in actiune sunt ferm convins ca-i vorba, printre altele, de autofocus!  Se pare ca Nikon a dat ora exacta in privinta AF inca din vremea D3, D300, D700. gresesc??

#49
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postmirceabezergheanu, on 8th February 2012, 02:11, said:

Slabut, la cat se screm sa-l scoata... ma asteptam la ceva excelent. Asa ceva fac si cu D7000, cand nu sunt prea atent, o camera DX, cu tehnologie de un an si jumatate vechime.


Depinde ce vrei de la camera. 1dx a fost gandita pe calapodul reporterului si cred ca acolo isi va gasi majoritatea cumparatorilor, evident, daca va aparea vreodata....

#50
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmirceabezergheanu, on 8th February 2012, 02:11, said:

Slabut, la cat se screm sa-l scoata... ma asteptam la ceva excelent. Asa ceva fac si cu D7000, cand nu sunt prea atent, o camera DX, cu tehnologie de un an si jumatate vechime. Si nu vad ceva la valori mari iso, macar valorile pana la 50.000 iso, ca se lauda cu asta nativ in prospecte! Chiar asa, oare ce problema ascunde intarzierea asta, dupa anuntul lansarii camerei? Nu are nici o logica asteptarea asta, timp in care cei de la Canon privesc neputinciosi cum unii dintre utilizatorii fideli renunta sa mai stea in asteptare si fac trecerea spre Nikon. Iar proaspatul anuntat Nikon D800 va face si mai usoara luarea acestei decizii din partea utilizatorilor  de Canon iritati de tacerea suspecta a producatorului (Canon). Este evident ca ceva grav sta la baza acestei intarzieri, dar ce oare, autofocusul? valoarea fantezista a Iso? bateria? Voi chiar nu va intrebati ce este?

Astia de la Canon mereu au venit cu sample-uri slabe la lansarea camerelor.
Eu zic ca realitatea s-ar putea sa fie destul de diferita si garantez oricui ca schimbarea sistemului nu va duce si la fotografii mai reusite. Tehnica ne limiteaza foarte putin, limita principala este fotograful.
Camera mea produce aceleasi fotografii indiferent de ce noutati apar, se pare ca nu ii pasa nici de 1DX nici de D4 samd :)
Mircea se pare ca tu esti mai curios decat multi utilizatori Canon legat de aparitia acestei camere. Vrei sa faci switch?:)

Sunt convins ca majoritatea de aici privesc un 1DX ca pe un aparat pe care si-l vor permite sh peste vreo 3-4 ani.

#51
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Poate-s eu ticnit dar ma asteptam la mai mult de la jucaria asta noua.

Mircea, nici dracovenia asta noua de la Nikon nu e stralucita, din cauza celor 30 si naiba mai stie cati megapixeli. Ce pacatele mele de sistem iti trebuie ca sa lucrezi sute de raw-uri de 60-70 mega bucata? Eram mai apropiat de Nikon in perioada D3/D700.

Edited by miromulus, 08 February 2012 - 14:41.


#52
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postmiromulus, on 8th February 2012, 15:41, said:

Poate-s eu ticnit dar ma asteptam la mai mult de la jucaria asta noua.

Mircea, nici dracovenia asta noua de la Nikon nu e stralucita, din cauza celor 30 si naiba mai stie cati megapixeli. Ce pacatele mele de sistem iti trebuie ca sa lucrezi sute de raw-uri de 60-70 mega bucata? Eram mai apropiat de Nikon in perioada D3/D700.


Si D700 are raw-urile de 25 de mega, dar asta daca le lasi necomprimate pe 14 biti. Daca pui comprimat pe 12, ce in opinia mea nu genereaza diferente vizibile cu ochiul liber, raw-ul are intre 8.5 si 10 mega !

Daca D800 are raw de 70 de mega e de asteptat sa il poti scoate la 30-40, in opinia mea. Si oricum, nu cred ca or sa fie prea multi fotografi de nunta care sa il cumpere, deci nu o sa se lucreze in mod uzual cu prea multe sute de cadre.

Si daca pe foto ne plangem de ce compuri ne trebuie, ia aruncati un ochi la cat costa sistemele dual xeon cu 24 de giga de ram si multi-SSD ale celor ce fac video. Cine vrea ce ofera D700 inca isi poate lua unul nou cu 2-3 ani garantie.

In legatura cu performantele lui 1DX, daca 5Dmk2 a reusit acum 3 ani sa scoata ISO si detalii aproape de D700, iar 1Dmk4 cam la nivelul lui D3, atunci 1Dx cu senzor full frame probabil ca o sa fie de nivelul lui D3s macar. Daca o sa fie la nivelul lui D4 sau peste nu e clar, pentru ca nu se stie inca ce poate D4.

Edited by nicolaie, 08 February 2012 - 17:29.


#53
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Legatura dintre D800 si fotografia de nunta depinde foarte mult de D400. Sau, mai bine zis, daca D400 o sa fie FF sau nu

#54
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postmiromulus, on 8th February 2012, 18:41, said:

Legatura dintre D800 si fotografia de nunta depinde foarte mult de D400. Sau, mai bine zis, daca D400 o sa fie FF sau nu

Nu am inteles prea bine ce are asta cu topicul. Offff, nikonistii astia...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate