Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 

Referendum maidanezi sector 1 Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
294 replies to this topic

#55
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 onutzaflo, on 27th September 2011, 14:36, said:

Mai presus sunt oamenii si nu animalele!

Daca sunt mai presus oamenii ... faca bine oamenii sa se comporte ca atare. Daca nu sunt in stare sa nu mai arunce caini in strada, nu stiu cum pot sa ii pun pe oameni mai presus !
Doar fiindca fac si eu parte din specia om? Nu e deajuns. Din fericire unii din noi mai avem si cap sa gandim, nu sa fim oite in turma !

#56
Rodaj

Rodaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.09.2011

 onutzaflo, on 27th September 2011, 14:36, said:

Mai presus sunt oamenii si nu animalele!
Sa moara zeci de oameni cu zile la poarta spitalelor (mor si acum, dar in ritm mai lent).
Ia vezi, o sa iasa cineva sa protesteze?

Pentru ei mai presus sunt maidanezii. Unii ii pupa in cur din dragoste pura ( :inlove: ), altii din interes.

Un om mort pe caldaram nu aduce profit ONG-urilor. La ce sa se zbata pentru el?

Edited by Rodaj, 27 September 2011 - 13:42.


#57
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 Rodaj, on 27th September 2011, 14:38, said:

PS: se cheltuiesc milioane de euro cu cainii astia. Milioane aruncate aiurea pe timp de criza.

Nu-i adevarat ... autoritatile fura milioane de euro din banii ce ar trebuii folositi in rezolvarea problemelor.
De atsa nu dau legi care sa oblige populatia sa isi sterilizeze animalele, si nu au nici un interes sa apice legea care pedepseste abandonul. Ar fi pline apoi puscariile ... deci bani cheltuiti pe puscariasi (ca pe aia nu i poti tine infometati si sa ii omori cand sunt prea multi ... cum se face la caini)


 Rodaj, on 27th September 2011, 14:41, said:

Sa moara zeci de oameni cu zile la poarta spitalelor (mor si acum, dar in ritm mai lent).
Ia vezi, o sa iasa cineva sa protesteze?

Deci tot eu trebuie sa ies sa protestez si pentru oameni? Dar tu ce pazesti?
E clar ca tu vei fi pe baricade nu ? Ca doar pentru tine omul e mai presus. Sau doar asa verbal omul e mai presus .. in esenta ti se falfaie, doar vrei si tu sa vezi putin sange. Hai fiecare cu domeniul lui de voluntariat. Tie iti pasa de oameni, sunt sigur ca esti toata ziau la orfelinate si azile de batrani si donezi la greu bani ca sa ii ajuti. EU cu domeniul meu de voluntariat ... doar suntem intr-o tara libera nu ?

 Rodaj, on 27th September 2011, 14:41, said:

Un om mort pe caldaram nu aduce profit ONG-urilor. La ce sa se zbata pentru el?

ONG-urile prin definitie nu pot sa faca PROFIT ... dar ce sa stie incultul roman. El repeta o placa zgariata fara sa gandeasca ce zice !
Si de care morti vorbesti bre? Aia cativa zeci in toata istoria tarii? Pai mor zilnic atatia chiar pe trecerile de pietoni si nu te vad atat de inversunat si cu spume la gura !

Edited by mihaiciortea, 27 September 2011 - 13:50.


#58
Rodaj

Rodaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.09.2011

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 14:41, said:

Daca sunt mai presus oamenii ... faca bine oamenii sa se comporte ca atare. Daca nu sunt in stare sa nu mai arunce caini in strada, nu stiu cum pot sa ii pun pe oameni mai presus !
Doar fiindca fac si eu parte din specia om? Nu e deajuns. Din fericire unii din noi mai avem si cap sa gandim, nu sa fim oite in turma !
IQ-ul tau =< decat al lui Rex, clar.
Normal ca gandesti, numai ca rezerva limitata de neuroni te face un ganditor modern de Hamangia.
Si tolomacul aăăăâââââăăăăaaâââ pus sa calculeze patratul lui 2 gandeste, chiar mai mult decat ala destept ce da raspunsul instant.  :peacefingers:

Daca te-ar fi inzestrat natura macar cu un neuron viabil, ti-ai fi dat seama ca majoritatea celor muscati nu au aruncat caini pe strada.
Cel putin copiii, principalele victime a acestor maidanezi.


Dar tu gandesti, nu esti din turma. :death:

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 14:48, said:

ONG-urile prin definitie nu pot sa faca PROFIT ... dar ce sa stie incultul roman.
Nici Mitica Dragomir nu mai are firme, frumusete mica iubitoare de maidanezi.
E chiar sarac, dupa propriile declaratii. :(

Acum spune drept daca ai baut alcool metilic sau asta e starea ta naturala, de zbuciumat al naturii?


 mihaiciortea, on 27th September 2011, 14:48, said:

Pai mor zilnic atatia chiar pe trecerile de pietoni si nu te vad atat de inversunat si cu spume la gura !
Cum spuneam: cap ai, ONG ai, minte la ce iti mai trebuie? :(

Aia care calca oameni pe treceri ajung in instanta.
Nu la fel se pune si problema si pentru voi.
Adica sa va bage plm in puscarie si sa platiti toate daunele pentru fiecare om lipsit de aparare muscat de maidanezi.

Edited by Rodaj, 27 September 2011 - 13:57.


#59
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 Rodaj, on 27th September 2011, 14:53, said:

IQ-ul tau =< decat al lui Rex, clar.
Normal ca gandesti, numai ca rezerva limitata de neuroni te face un ganditor modern de Hamangia.
Si tolomacul aăăăâââââăăăăaaâââ pus sa calculeze patratul lui 2 gandeste, chiar mai mult decat ala destept ce da raspunsul instant.  :peacefingers:

Daca te-ar fi inzestrat natura macar cu un neuron viabil, ti-ai fi dat seama ca majoritatea celor muscati nu au aruncat caini pe strada.
Cel putin copiii, principalele victime a acestor maidanezi.


Dar tu gandesti, nu esti din turma. :death:

Acum spune drept daca ai baut alcool metilic sau asta e starea ta naturala, de zbuciumat al naturii?

Aham, deci nu prea ai argumente la subiect ... dai in injuraturi ... atata poti ? Hai te rog .. poti niste injuraturi mai de doamn'ajuta ?


 Rodaj, on 27th September 2011, 14:53, said:

Nici Mitica Dragomir nu mai are firme, frumusete mica iubitoare de maidanezi.
E chiar sarac, dupa propriile declaratii. :(

Daca sti tu sigur ca Mitica fura, nu fi puturos si fa-i plangere penala. Dar nu sti ... ai tot auzit o placa zisa la nesfarsit si ti s-a imprimat in capsor ?

 Rodaj, on 27th September 2011, 14:55, said:

Aia care calca oameni pe treceri ajung in instanta.
Nu la fel se pune si problema si pentru voi.
Adica sa va bage plm in puscarie si sa platiti toate daunele pentru fiecare om lipsit de aparare muscat de maidanezi.

Pai de ce pentru noi sa se puna problema? Ce noi aruncam cainii in starda ? Sau voi taranii care nu au auzit de sterilizare?
Eu sunt pentru sa mearga politia si sa ii caute pe astia care abandoneaza caini in strada sa ii duca in instanta. E si lege pentru asta. Daca nu ar fi lenea asa e mare ... ce bine ar fi !

Edited by mihaiciortea, 27 September 2011 - 14:00.


#60
Rodaj

Rodaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.09.2011

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 14:57, said:

Aham, deci nu prea ai ce sa vorbesti la subiect ... dai in injuraturi ... atata poti ?
Continua, asa probabil inchid si topicul asta !
Doar ce ti-am spus ca ai minte scurta. :)

Vezi in plm cine a inceput atacurile la persoana, agitat la sortii ce esti. Toti cei care luati apararea maidanezilor ajungeti sa faceti spume la gura cand se pomeneste de euthanasierea lor.
Nu sunt neaparat pentru euthanasiere dar numai daca ii luati la voi acasa si-i tineti pe cheltuiala voastra.

Insa cand vine vorba sa ridicati cu adevarat mana si sa ajutati animalele, va bagati in plm coada intre picioare si scheunati mai ceva ca maidanezii imbarligati.
Atata stiti, sa latrati!

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 14:57, said:

Pai de ce pentru noi sa se puna problema? Ce noi aruncam cainii in starda ? Sau voi taranii care nu au auzit de sterilizare?
Eu sunt pentru sa mearga politia si sa ii caute pe astia care abandoneaza caini in strada sa ii duca in instanta. E si lege pentru asta. Daca nu ar fi lenea asa e mare ... ce bine ar fi !
Nu am aruncat in viata mea caini pe strazi.
Spun asta doar ca sa-ti reamintesc cat de redus esti. Aia care arunca sunt tot dintre d'alde voi, iubitorii pOOllii.
Altfel nu are logica, nu crezi?
Adica iubeste omul animalu', dar mai limitat, ce dracului. Cand se impuiaza, surplusul e aruncat pe strazi.
Iar cand acest surplus este luat in colimator de autoritati, baragladina urata cu draci dar iubitoare de animale si ochelaristul ei frustrat o pun de un protest.
"Huo, criminalilor!"
"Luati de la scoli si spitale si dati maidanezilor, ca noi pe astia ii iubim!"

Plm, aveti macar un om destept intre randurile vostre, ca doar agitati cu spume la gura am vazut?  :confuzzled:
Cum vreti sa faceti lobby animalelor cu un astfel de comportament, mai cacanarilor?
Injurand in stanga si-n dreapta, urland ca apucatii din Obregia, nu faceti decat sa-i inversunati si pe cei care sunt oarecum indiferenti de soarta maidanezilor.

Daca as fi maidanez, sa mor de nu v-as alerga numai pe voi.
Pentru deserviciile aduse.

Edited by Rodaj, 27 September 2011 - 14:33.


#61
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 Rodaj, on 27th September 2011, 15:07, said:

Nu sunt neaparat pentru euthanasiere dar numai daca ii luati voi acasa si-i tineti pe cheltuiala voastra.

Sa ii luam noi i ncasa ca un fel de pedeapsa ? Sau ? Nu mai bine sa dai pedepse celor vinovati de aruncarea cainilor in strada?

 Rodaj, on 27th September 2011, 15:07, said:

Insa cand vine vorba sa ridicati cu adevarat mana si sa ajutati animalele, va bagati in plm coada intre picioare si scheunati mai ceva ca maidanezii imbarligati.
Atata stiti, sa latrati!

Le ajutam omuletule ... cum putem. Cat timp tu nu te implici nu ai dreptul sa comentezi chestii de genul "de ce nu putem mai bine?"


 Rodaj, on 27th September 2011, 15:07, said:

Nu am aruncat in viata mea caini pe strazi.

Fireste ca nu .. .probabil tu le-ai tras un ciocan in cap ca badea Gheorghe de la tara ... fiecare cu obiceiurile sale nu ?  
Nici eu nu am aruncat nici un caine in strda, fiidnca eu i-am sterilizat, nu am stat sa produc caini.
Si cu toate astea eu nu cer sa fie ucisi in masa !

 Rodaj, on 27th September 2011, 15:07, said:

Spun asta doar ca sa-ti reamintesc cat de redus esti. Aia care arunca sunt tot dintre voi, altfel nu are logica, nu crezi?

Dovada? Plangere la politie? Banui ca nu .. deja te-am incuiat. Si nu ... nu noi ii aruncam in strada. Noi adoptam, dam spre adoptie si ii sterilizam. Tu ce faci din toate stea? Iti zic eu NIMIC.

 Rodaj, on 27th September 2011, 15:07, said:

Cum vreti sa faceti lobby animalelor cu un astfel de comportament, mai cacanarilor?
Injurand in stanga si-n dreapta, urland ca apucatii din Obregia, nu faceti decat sa-i inversunati si pe cei care sunt oarecum indiferenti de soarta maidanezilor.

La o populatie imbecila nu mai pierzi timpul cu lobby ... noi facem lobby sa se dea legi si sa se impuna. In rest chiar nu ma pasioneaza daca iti convine tie sau nu. Banui ca atitudinea e reciproca, deci nu stiu de ce ai asteptari. Vorbesc fiecaruia pe limba lui ca sa ne intelegem !

Edited by mihaiciortea, 27 September 2011 - 14:17.


#62
Rodaj

Rodaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.09.2011

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 15:16, said:

Hai ca nu mai imi pierd timpul cu un sifon ca tine.



http://www.stiri.com...t-batranii.html

Edited by Rodaj, 27 September 2011 - 14:23.


#63
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 Rodaj, on 27th September 2011, 15:19, said:

Hai ca nu mai imi pierd timpul cu un sifon ca tine.

Ne vedem la referendum, da? :)

Absolut baiatu. Zici data si ora  :console:

#64
Rodaj

Rodaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.09.2011
Am modificat pentru ca inca nu este nici o data certa.

Daca se va gasi bani, acel referendum va fi organizat cu siguranta.
Acum te las pe tine sa ghicesti rezultatul. :console:

Edited by Rodaj, 27 September 2011 - 14:30.


#65
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 Rodaj, on 27th September 2011, 15:19, said:

http://www.stiri.com...t-batranii.html


Mihai Atănăsaoei:
Săptămâna trecută am primit de la Administrația Câinilor fără Stăpân o adresă din care reiese că întreținerea unui maidanez costă 375 de lei pe lună. În aceste costuri întrând medicamentele, mâncare, curentul și salariile angajaților de la adăposturi. Pentru bătrâni nu cheltuim atât de mult. Nu vă pot spune cât se alocă pentru bătrâni, pentru că angajații Direcției de Asistență Socială de la Capitală ne dau informațiile care le convin. Dar, vă dau un exemplu: în București sunt 40.000 de câini, cum spun ONG-urile, deși sunt mult mai mulți. Vă dați seama că ar trebui ,în primul rând, să-i strângem în adăposturi. Aveam niște promisiuni că se vor construi la Valea Doftanei, nu s-a întâmplat nimic, apoi la Fundulea, și nu s-a întâmplat nimic. Deci, în primul rând nu avem adăposturile. Doi. Dacă am avea adăposturile, să presupunem că ar trebui cazați acolo 40.000 de câini. Dacă înmulțim cu 375 de lei pe lună, ori 12 luni, ajungem undeva la 180 de milioane de lei, adică la vreo 43 de milioane de euro pe an. Presupunând că primarul general nu este de acord cu eutanasierea, ar trebui să aloce această sumă ca să suporte întreținerea câinilor în adăposturi.

1. Nu iti trebuie angajati platiti .... e plina tara de asistati sociali pe care oricum ii platesti sa stea sa o frece la cald. Deci ...
2. Nici macar 375 RON nu se cheltuie pentru un batran ? Asta ar trebuii sa le dea de gandit !
3. 375 RON / caine ? Sa moara el cu neamul lui ? Si cam cat se consuma pe bune cu cainele? Nu de alta dar in adapsoturile private se baga sume cam pe la 50-100 RON maxim / caine. Chestie de probabilitati: nu toti cainii se imbolnavesc, nu toti cainii papa la fel (un caine de 1 kg si unu de 40 - 80 kg nu manaca la fel).
4. Cine e atat de cretin sa creada un sinistru ca Atanasoaie, isi merita soarta, si probabil va merge sa il mai voteze o data pe Baselul ... deci zau ca nu am cu cine discuta !
5. Daca e atat de costisitor sa intretii cainii astia in adapsoturi poate e mai ieftin sa fortezi politia sa aplice legea si sa bage in puscarie pe cei care abandoneaza cainii in strada. Daca si un puscarias costa mai mult ca intretinerea unui batran ... .recoamnd batrailor sa faca cumva sa intre in puscarie.
6. Degeaba construieste adaposturi. Ai luat azi cainii din Bucuresti, de maine apar altii. Si a stabilit careva mai sus ca legea abandoului nu e aplicabila, deci ....

 Rodaj, on 27th September 2011, 15:29, said:

Am modificat pentru ca inca nu este nici o data certa.

Daca se va gasi bani, acel referendum va fi organizat cu siguranta.
Acum te las pe tine sa ghicesti rezultatul. :console:

Nu e chestie de bani baiatu. E chestie de legalitate. Nu ai de ce a intrebi populatia nimic, fiindca autoritatea trebuie sa conduca dupa legi date de parlament, nu prin decizii luate de gloata. Gloata a avut mereu optiunea sa nu arunce cainii in strda, eventual putea fi fortata de autoritati sa nu arunce cainii in strada ! Da nici autoritatile nici gloata nu au fost interesate de subiect ... acum targ ponoase !

Edited by mihaiciortea, 27 September 2011 - 14:49.


#66
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 15:33, said:

Nu e chestie de bani baiatu. E chestie de legalitate. Nu ai de ce a intrebi populatia nimic, fiindca autoritatea trebuie sa conduca dupa legi date de parlament, nu prin decizii luate de gloata.

Iarasi vorbesti prostii :

Quote

Articolul 90 - Referendumul
Presedintele Romaniei, dupa consultarea Parlamentului, poate cere poporului sa-si exprime, prin referendum, vointa cu privire la probleme de interes national.


#67
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
43 milioane pe an nu e o suma mare.Bugetul total al primariilor din Bucuresti este de 2 miliarde euro pe an.
43 de milioane inseamna cam 2% din bugetul Capitalei.Nu e mult.Daca planul cu adapostirea cainilor langa blocuri se aplica aceasta suma va scade cu cel putin  70%.
Primariile nu vor avea nevoie sa plateasca mai mult de 10 milioane de euro pe an.

Edited by pro-civilizatie, 27 September 2011 - 14:59.


#68
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 Vain, on 27th September 2011, 15:53, said:

Articolul 90 - Referendumul
Presedintele Romaniei, dupa consultarea Parlamentului, poate cere poporului sa-si exprime, prin referendum, vointa cu privire la probleme de interes national.

Daca s-ar face cate un referendum pentru fiecare prostioara ce poate fi usor si repede reglementata de legi date de parlament ... am fi falimentari rau de tot !
Maine poimaine vom face referendum ca sa stabilim daca x-ulescu e vinovat de ceva sau nu !

Edited by mihaiciortea, 27 September 2011 - 15:01.


#69
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 15:59, said:

Daca s-ar face cate un referendum pentru fiecare prostioara ce poate fi usor si repede reglementata de legi date de parlament ... am fi falimentari rau de tot !

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 15:33, said:

Nu e chestie de bani baiatu.

:habarnam:

#70
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 pro-civilizatie, on 27th September 2011, 15:57, said:

43 milioane pe an nu e o suma mare.Bugetul total al primariilor din Bucuresti este de 2 miliarde euro pe an.
43 de milioane inseamna cam 2% din bugetul Capitalei.Nu e mult.Daca planul cu adapostirea cainilor langa blocuri se aplica aceasta suma va scade cu cel putin  70%.
Primariile nu vor avea nevoie sa plateasca mai mult de 10 milioane de euro pe an.

Pe bune ... nu ai cum sa consumi 43 miioane de euro ... decat daca furi 80-90 % din ei.
Oricum s-a mai explicat nu e fezabila ingramadirea cainilor in mega adapsoturi.
Cainele inghesuit in aglomeratii cainine este decimat de boli. Deci cine vine cu asemenea aberatie zambeste pe sub mustata satisfacut de cum vor murii cainii in acele lagare de exterminare, civilizat denumite adapsoturi canine !

 Vain, on 27th September 2011, 16:01, said:

:habarnam:

Hai sa iti explic baiatu:
> daca ar fi vorba doar de 1 referendum ... pentru caini ar fi POATE bani. Dar cum legea care prevede ca metoda de gestionare a cainilor sa fie aleasa dupa cosultarea comunitatilor nu prea are cum sa treaca (sau si daca trece va fi neaplicabila) tu vorbesti despre un referendum ce nu exista !
> si da ... daca fiecare problemuta ar fi rezolvata prin referendum, cum romanul e plin de problemute, tara ar fi falimentara !

Ai priceput ? sau trebuie sa ti se deseneze ?

 pro-civilizatie, on 27th September 2011, 15:57, said:

Primariile nu vor avea nevoie sa plateasca mai mult de 10 milioane de euro pe an.

Pentru un adapost de 600 de caini se cheltuie max 5000 EURO / luna. Fa calculele ? Pt 50.000 caini ? => 5 mil euro / an ! Si sa fim seriosi la 600 sau la 1500 de caini tot cam atatia ingrijitori ai, plus ca de fapt nici nu iti trebuie (sunt atatia asitati sociali ce pot fi folositi pe niste bani ce oricum se cheltuie ! Ba asa ii mai si decurajezi sa mai frece duda pe banii statului mancand samanta si stand la tv la telenevole !), apoi nu toti cainii se imbolnavesc, apoi nu pui vaccinurile si operatiile la pretul de cabinet veterinar particular ...
Intelegi de ce nu poti sa crezi nimic ce iese din gura unui Sinistru ca Atanasoaie !

Edited by mihaiciortea, 27 September 2011 - 15:24.


#71
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 mihaiciortea, on 27th September 2011, 16:22, said:

Hai sa iti explic baiatu:
> daca ar fi vorba doar de 1 referendum ... pentru caini ar fi POATE bani.

Multumesc pentru explicatie. Daca bani de referendum "ar fi" si dupa cum ti-am aratat nu e nici o ilegalitate povestim dupa referendum si lasam speculatiile aiuristice :"ar fi", "ar fi", "ar fi", "ar fi", "ar fi", "poate".

#72
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011

 Vain, on 27th September 2011, 16:27, said:

Multumesc pentru explicatie. Daca bani de referendum "ar fi" si dupa cum ti-am aratat nu e nici o ilegalitate povestim dupa referendum si lasam speculatiile aiuristice :"ar fi", "ar fi", "ar fi", "ar fi", "ar fi", "poate".

Bine ... atunci tu mergi la primarie sa votezi ... din pacate nu te duce capul ! Asta e .. nu am ce sa iti fac. Tu continua sa vorbesti de legi imaginare ... in lumea ta de etnobotanist se aplica de minune !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate