Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Linkuri interne

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Cum sa fac niste linkuri interne intr-un site,dar nu cu a,name si "#"  ci asa ca un fel de php tabs sau expand text,adica am:    

Home
Others
About
Contact

si cand apesi pe others,sa isi dea expand in ce ii spun eu adica:

Home
Others
  Others1
  Others2
About
Contact

Mi se pare ca se face cu php nu?Ma ajutati si pe mine putin?

#2
faithless_soul

faithless_soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 01.07.2006

View PostAndrey77, on 17th September 2011, 20:24, said:

Cum sa fac niste linkuri interne intr-un site,dar nu cu a,name si "#"  ci asa ca un fel de php tabs sau expand text,adica am:    

Home
Others
About
Contact

si cand apesi pe others,sa isi dea expand in ce ii spun eu adica:

Home
Others
  Others1
  Others2
About
Contact

Mi se pare ca se face cu php nu?Ma ajutati si pe mine putin?


Javascript ->onclick event

#3
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
umm,onclick="?"...

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,558
  • Înscris: 10.08.2005
http://w3schools.com.../html_links.asp
http://www.w3schools.../att_a_name.asp

<a href="#nume">parte a link-lui</a>

<a name="nume">continut

Edited by MarianG, 17 September 2011 - 20:21.


#5
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009

View PostMarianG, on 17th September 2011, 21:11, said:

http://w3schools.com.../html_links.asp
http://www.w3schools.../att_a_name.asp

<a href="#nume">parte a link-lui</a>

<a name="nume">continut
Aoleu...am si zis ca nu vreau cu name si #.  Unde vrei tu sa pun a name="etc" daca eu nu am continutul la vedere? Deci
Home
Others

si cand apesi pe others se "creeaza" (cu specificatii de la mine)

Home
Others
  Others1
  Others2

Adica isi da "expand" cum ar veni.

Edited by Andrey77, 17 September 2011 - 20:26.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,558
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAndrey77, on 17th September 2011, 21:26, said:

Aoleu...am si zis ca nu vreau cu name si #.  Unde vrei tu sa pun a name="etc" daca eu nu am continutul la vedere? Deci
Home
Others

si cand apesi pe others se "creeaza" (cu specificatii de la mine)

Home
Others
  Others1
  Others2

Adica isi da "expand" cum ar veni.
de ce n-ai spus ca vrei un meniu?

si daca ti se pare ca e cu php, de ce n-ai postat la php?


-----

Quote

daca eu nu am continutul la vedere
il faci vizibil, div-ul sau ce o mai fi textarea ... sau resize
si mai mult, cum faci tu un link fara tag-ul '<a> ' ?

Edited by MarianG, 17 September 2011 - 21:28.


#7
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Am spus link pentru ca nu aveam alta notiune in cap si pentru ca ,cand apesi pe el,se intampla ceva,ca un fel de link.
Deci tu nu intelegi. Uitete sus in meniul Softpedia. Daca apesi pe Bursa Auto,imaginea cu masina va fi "luminata" (highlight) iar cea cu forumul si steagul,va fi ca toate celelalte.Asta odata.Si apoi,pe langa highlight,in loc de cele mai recente posturi,apar cele mai recente masini. Ei dar asta este un link presupun care te duce pe alta pagina exact la fel doar ca cu masina luminata si subiectele schimbate. Pai eu am vazut undeva, cam la fel ca aici,ceva de genul,doar ca nu "plecai" de pe pagina,si nu se incarca urmatoarea ca intr-un link normal,nici nu te ducea undeva prin aceeasi pagina ca intr-un link intern. Ci pur si simplu se schimbau optiunile din meniu. Se numea parca php tabs. Asta incerc eu sa fac. Uite de exemplu in dreamweaver, Spry Tabbed Panels. Ceva de genul vreau eu,doar ca alea nu sunt aranjate cum trebuie si de asta v-am intrebat pe voi cum se face,ca sa mi le aranjez dupa bunul plac.
Nici acum nu ai inteles?

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,558
  • Înscris: 10.08.2005
iti dai seama, presupun, ca acel meniu de sus contine un link propiu-zis + onclick event, asa cum a fost mentionat mai sus.

se poate face foarte simplu cu # - doar ca incarci pagina intr-un frame.

#9
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Ba habar n-ai tu de nimic :))

Tu nu esti capabil sa dai un search pe google?

(Thougth)flow:
Ai zis de Spry Tabbed Panels in Dreamweaver.
1) Google "spry"
"The Spry framework for Ajax is a Javascript library"
2) Google "ajax"
"With Ajax, web applications can send data to, and retrieve data from, a server asynchronously (in the background) without interfering with the display and behavior of the existing page."
3) Google "ajax tabs"
O lista kilometrica de librarii, exemple si tutoriale pe tema asta.
4) Google "ajax php tabs"
Primul articol te lamureste si iti da cod complet mura-n gura.

WTF? Te astepti sa-si piarda cineva o ora ca sa-ti scrie tie cod pe care-l poti gasi si singur?
Si de ce ne mai iei cu link-uri, #-uri si chestii pe care nu le intelegi? Puteai sa spui din prima "vreau Spry Tabbed Panels dar pe care sa le pot skina cum vreau eu".
Si noi iti spuneam http://www.udel.edu/...bbedPanels.html

#10
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009

View Postsergiu_spooky, on 5th October 2011, 17:41, said:

Ba habar n-ai tu de nimic :))

Tu nu esti capabil sa dai un search pe google?

(Thougth)flow:
Ai zis de Spry Tabbed Panels in Dreamweaver.
1) Google "spry"
"The Spry framework for Ajax is a Javascript library"
2) Google "ajax"
"With Ajax, web applications can send data to, and retrieve data from, a server asynchronously (in the background) without interfering with the display and behavior of the existing page."
3) Google "ajax tabs"
O lista kilometrica de librarii, exemple si tutoriale pe tema asta.
4) Google "ajax php tabs"
Primul articol te lamureste si iti da cod complet mura-n gura.

WTF? Te astepti sa-si piarda cineva o ora ca sa-ti scrie tie cod pe care-l poti gasi si singur?
Si de ce ne mai iei cu link-uri, #-uri si chestii pe care nu le intelegi? Puteai sa spui din prima "vreau Spry Tabbed Panels dar pe care sa le pot skina cum vreau eu".
Si noi iti spuneam http://www.udel.edu/...bbedPanels.html

Io n-am habar de nimic? dar crezi ca dupa ce i-am zis de 3 ori cum vreau,si ala tot nu intelege mai ii explic cu frumosu? Nu e chiar spry tab panels
si nu vreau sa le skinez si nici nu vreau sa stea cineva sa mi le codeze o ora.. am cerut doar un link ceva. Nu am dat denumirea pt ca nu credeam ca are asa ceva.Credeam ca Spry tab panels este doar asa un plugin din dreamweaver,nu si ca e o denumire universala(ceea ce tot nu cred ca e..).  Si de ce ma iei cu dastea? Cum adica EU n-am habar? Da frate,nu stiu PHP.Pun pariu ca 99% din populatie nu stie.Si am intrebat pe unu care stie php.Daca habar n-avea despre ce vb dupa 3 explicatii,da,io zic ca habar nu are nimic.Intr-adevar nu e cea mai buna denumire(linkuri interne) da cum vroiai sa le zic? Da tu o alta denumire .Am zis si tab panels. Daca stai sa te gandesti,chiar se aseamana cu linkurile,ca te duce "in alta parte" adica se schimba continutul. Insa neschimbandu-se si pagina,le-am spus interne.

Degeaba esti moderator.Puteai sa ma avertizezi ca dc insult si sa-mi dai daca vrei link-urile.El pretinde ca stie php da nu stie nici aia nici sa asculte ce zic. Aveam motiv sa spun aia. Dar tu ce motiv ai? ca nu stiu php?cum am mai zis,nu toata lumea stie.daca e s-o luam asa,toti userii habar n-au de nimic,ca nu toti stiu php,sau html,sau css,sau cum sa repare televizorul sau unii cum sa taie pepenele etc.
Sunt constient ca o sa iau warn/ban,da asta e ..tre sa spun adevaru.Frate   esti PROST! Un om care insulta fara motiv => om care vb fara sa gandeasca => nu gandeste cand vb => nu prea gandeste mereu = > nu gandeste => prost.  bn poate am exagerat, esti doar uneori prost.Nu stiu daca ar trebui sa fiu penalizat pt un adevar. Defapt ba da, ar trebui. Adevar sau nu, tot insulta a fost,deci....m-am ars!

#11
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Dude, chill. Nu-ti da nimeni warn/ban pentru ca esti neadaptat social si simti nevoia sa-mi spui ca-s prost fara sa ai habar despre nimic intr-un subiect pe care-l discutam.
Problema ta e ca, fara sa ai habar, spui altcuiva ca n-are habar. Adevarul e ca 1) tu nu poti explica ce vrei si 2) el nu are cum sa inteleaga ce vrei tu sa-i explici.

Acum, sa revenim la problema ta, care nu e una de PHP.
Link-uri nu ai cum sa faci fara <a href="whatever">whatever</a>.
Nu exista nimic altceva care sa faca acelasi lucru in HTML.
Exista varianta javascript cu window.location dar nu inlocuieste "a"-ul in sine ci doar logica din spatele "href"-ului.
Asta e prima ta greseala.

PHP e un limbaj server-side. Adica ruleaza pe server si n-are nicio legatura directa cu browserul. Cu el faci output la ce vrei tu, inclusiv la imagini (GD). Faptul ca tu n-ai habar ca PHP-ul nu face output doar HTML nu inseamna ca nu poate.  Nu poti tu pentru ca nu te-ai documentat.
HTML/CSS/Javascript sunt limbaje (de marckup/programare) client-side. Pe ele le interpreteaza browserul si le afiseaza sub forma site-ului web. Faptul ca tu ai in spate, pe server PHP sau Java sau .NET nu conteaza absolut deloc pentru browser.
Tu in schimb folosesti termenul "php tabs". Asta e a doua greseala. PHP-ul n-are nicio legatura directa cu tab-urile pe care vrei tu sa le afiseze browserul.

Mai departe. Ce vrei tu (sau mai bine zis ce se intelege ca ai vrea) se numeste expandable menu, nu tabs, nici expandable text. Nu cunosti limba engleza. Asta e a treia greseala.

"sa isi dea expand in ce ii spun"
Normal ca se deschide ce vrei tu, ca browserul nu are imaginatie sa se-apuce sa deschida el ce vrea.

Citeste articolul asta. De data asta cred ca am ghicit ce vrei.
http://www.dynamicdr...1/navigate1.htm

Edited by sergiu_spooky, 08 October 2011 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate