Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

"O țară cu probleme care trebuie ajutată ar trebui să cedeze Uniunii Europene, la schimb, o parte din drepturile sale de suveranitate"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#37
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postduster2010, on 28th July 2011, 15:50, said:

Germania pune piciorul în prag: Țările cu datorii își vor pierde suveranitatea.
Într-o ieșire aspră, ministrul german al finanțelor Wolfgang Schäuble a susținut sancționarea țărilor "problemă" din uniunea monetară, nu cu excluderea lor, ci cu pierderea suveranității în favoarea UE.

ARTICOL COMPLET LA:

http://www.zf.ro/bus...nitatea-8536511
Mi se pare normal. Deci io chiar le-aș pune această clauză la împrumuturi țărilor europene. Numai o EUROPĂ care vorbește o limbă unică și utilizează o monedă unică și are aceleași principii de ghidare și aceleași performanțe în toate colțurile ca în centru va reuși să facă o ispravă și să dea cu flit Chinei și SUA. Ce avem noi acum este o caricatură a SUA, nimic mai mult. Io m-am săturat de "noi nu ne vindem țara" și "noi vrem pământ". Am mers cu ele 20 ani acum mă dezic. Da' până acolo nu văd cine îi obligă pe nemți să îi împrumute pe alții...
P.S. Iar au înnebunit nemții. Poate la viitorul război mondial îi extermină careva.

Edited by ParapantaFlavia, 28 July 2011 - 21:25.


#38
yo7cjf

yo7cjf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 05.08.2004

View PostCapitanuPICARD, on 28th July 2011, 21:27, said:

mentalitatea de sclavi v-a patruns in suflet si-n fiecare celula.
pentru unii nu mai e scapare.
pentru ceilalti...

stapani pe:
1- milioane de hectare de pamant agricol de cea mai buna callitate
2 - pe gramezile de aur si de argint pe care au pus altii ochii
3 - pe zacamintele de petrol, gaze naturale, uraniu etc.
4 - pe rafinarii
5 - pe propiile transporturi
6 - pe industria de medicamente, sa nu mai vedem la tv oameni care mor cu zile ptr ca nu exista medicamentele necesare pe nicaieri
7 - pe industria extractiva, cea care in urma cu vreo 20 si ceva de ani, batea la cur producatori cu renume si era pe locurile 3-4 in lume
8 - pe industria agricola, cea care, intre tractoare de lux si plugul tras de boi, ar fi oferit romanilor foarte multe variante intermediare de a-si lucra pamantul eficient
9 - pe comunicatiile prin cablu, care aduc in mod clar profit si care au fost privatizate asa cum stim toti ca au fost
10 - pe utilitatile de stricta necesitate (apa, gaze, electricitate), sa nu mai trebuiasca sa platim porcilor si jegosilor de nemti de la eon tone de bani doar pentru ca misca niste hartii si cica "transporta" gaze

am lasat-o pe asta cu eon la final pentru a repeta si sublinia: nemtilor, multa UE ma! v-am dat-o de mai multe ori si pentru ca n-ati fost tari la brand, ati venit cu cacatul ala de firma sa furati ca niste porci imputiti ce sunteti! si mai vine apoi pubipla beata ala de ministru sa vorbeasca de suveranitatea noastra?
sa-i iau familia-n pubipla de bosorog imputit!
Ce vina au cei care au facut contracte din care romani ies in pierdere,mai auzeam,demult de vinovatii care profitau de vidul legislativ, (si alte chesti inteligente) aia care au semnat (poporul prin reprezentantii alesi de el,sau nu i-a votat,sau pus singuri) nicio vina?! sau se aplica axioma aia cu  "todeauna avem dreptate si numai altii sint de vina" In cazul asta-i corect, strainii sint de vina pentru ca ne-au considerat prosti si ne-au inselat, noi in realitate fiind cei mai frumosi, destepti etc.dar nenorocitii dracului n-au vrut sa tina cont si ne-au jignit inteligenta.

#39
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004
uite, vezi, asta e defectul capitanului: gindeste national  cind nu o face planetar! Bai, capitane, ce tot faci mah, spume verzi, cu sclavi si nesclavi, si frectii d-astea expirate, de pe vremea cind erai tu caporal pe fasie? Spune drept, il cunosti pe senatorul tau? Dar pe reprezentantul tau din cealalta camera? Ai adresa de la biroul lor teritorial, ai participat la vreo intalnire cu el, i-ai sunat vreodata sa le spui cum vrei tu ca sa voteze ei in anume chestiuni importante? Asta ca sa nu te intreb daca ai participat la vreo sedinta a consiliului local din localitatea unde consumi oxigenul sau daca ai fost curios sa vezi cum au cheltuit alesii tai locali banii ce i-au avut pe mana, ca tu gindesti de la nivel national in sus. :)

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,512
  • Înscris: 30.10.2003
CapitanuPICARD are intr-un fel dreptate. Preferam sa ne conduca altul caruta, pentru ca noi nu suntem in stare, suntem niste lenesi, neputinciosi. Ne place sa executam comenzi in loc sa gandim, asa ne-am obisnuit!

#41
zagon

zagon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 30.11.2009

View Postalalaltu, on 28th July 2011, 20:52, said:

Mtz. Lasand deoparte propaganda comunista, tu personal ce detii din toate astea? Ca alti proprietari s-or chema Gallagher sau Popescu mult ma incalzeste!
deține o sulă și e mândru nevoie mare. :thumbdown:

#42
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View PostBursul, on 28th July 2011, 23:17, said:

CapitanuPICARD are intr-un fel dreptate. Preferam sa ne conduca altul caruta, pentru ca noi nu suntem in stare, suntem niste lenesi, neputinciosi. Ne place sa executam comenzi in loc sa gandim, asa ne-am obisnuit!
Nu mey, nu mai scăpăm de "omul nou" comunist, corupt, demagog, incult (asta include pe alocuri și analfabet), de aia preferăm să ne conducă străinii. Că dacă era pe bune ascensiunea în facțiunile PCR acu' îl aveam primar la București pe Negoiță.

#43
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View PostBursul, on 28th July 2011, 23:17, said:

CapitanuPICARD are intr-un fel dreptate. Preferam sa ne conduca altul caruta, pentru ca noi nu suntem in stare, suntem niste lenesi, neputinciosi. Ne place sa executam comenzi in loc sa gandim, asa ne-am obisnuit!

basescu e neamt? boc e neamt?


Ti se pare ca romanii condusi de romani timp de 20 ani a fost lapte si miere?

#44
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Năstase e neamț? Ponta? Felix? Tăriceanu?. Ai fost la vot? Unii îl vor iar pe rege.

#45
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostBursul, on 28th July 2011, 23:17, said:

Ne place sa executam comenzi in loc sa gandim, asa ne-am obisnuit!
Saracii de voi! Pai mai scoateti nasul pe-afara! Inchideti calculatorul si mergeti de observati oamenii in parc. Relaxati-va!

View Postcosty_ytsoc, on 29th July 2011, 00:02, said:

Ti se pare ca romanii condusi de romani timp de 20 ani a fost lapte si miere?
Vedeti ca daca va aruncati in timpurile lui Carol Rex, va trebui sa treceti si prin Iepoca de Aur, sa nu va prindeti urechile pe-acolo. :)

Edited by Dihorul Razboinic, 29 July 2011 - 06:45.


#46
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Pina la urma e rau sa fim ceva genu' colonie ? Nu stiu , daca judec cu inima nu-mi convine deloc , imi vin in cap versurile "Noi sintem romani , noi sintem romani..."). Daca judec cu cei citiva neuroni ramasi in viata , parca nu ar fi chiar asa rau. Daca tot vor toti romanii sa munceasca pe afara , de ce sa nu vina "afara" in Romania si daca noi nu putem sa facem asta , poate pot altii. Sincer , prefer sa fie nemtii la Ministerul de Finante , decit un roman obligat si angajat politic , care nu trage pt. mine ci pt. partidu' lui de rahat.

Edited by LILDEBUL, 29 July 2011 - 07:40.


#47
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

View PostLILDEBUL, on 29th July 2011, 08:39, said:

Pina la urma e rau sa fim ceva genu' colonie ?

Wow cum poti sa spui asa ceva ? Normal ca e rau , una e sa fi Dakota de Sud alta e sa fii un fel de Lesoto sau Haiti a cuiva , una e sa fim un stat intro Europa Federala alta e sa fim o colonie , spune o colonie unde bastinasi au trai bine ? Exista ?

Eu sunt de acord ca trebuie sa preluam modelele germane in materie de cheltuire a banilor , modul cum se face justitia etc sunt de acord si cu Europa Federala dar in felu in care se construieste ea iti da de gandit ... integrarea/extinderea  europeana suna ca un anunt in ziar : "fost imperii cautam colonii ".

#48
ThePantheist

ThePantheist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.07.2011
Tara noastra oricum e vanduta deja in mare parte, suveranitate foarte mare oricum nu e, se face ce se comanda de la Bruxelles. Asta cu pierderea suveranitatii da bine doar fonetic, probabil sa sperie.

Nu ne ajuta cu nimic sa ne vindem tara, de exemplu nu ma incalzeste cu nimic ca din Petromul detinut de OVM profitul se duce in Austria.

Asta inseamna EU, si pierderea suveranitatii, sclavie, ca sa o duca cei din vest bine. Dar stati linistiti, cand nu o sa mai aiba ce sa mulga de la noi o sa ne lase in pace.

#49
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Oamenii sunt singurii detinatori ai drepturilor; la un moment dat au mandatat pe unii dintre ei sa exercite o serie dintre aceste drepturi in numele lor; acestia din urma reprezinta statul.
Acest proces se poate extinde si la nivel de tari pentru ca se lucreaza cu aceleasi concepte: o tara mandateaza o alta entitate sa exercite o parte din drepturile primite de la cetatenii sai; acest lucru se realizeaza fara probleme de ani buni (vezi exemplul unirii de la 1859). Inseamna ca poporul roman avea o gandire de sclav? N-as prea zice.

#50
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

View Postlmk, on 29th July 2011, 10:25, said:

Oamenii sunt singurii detinatori ai drepturilor; la un moment dat au mandatat pe unii dintre ei sa exercite o serie dintre aceste drepturi in numele lor; acestia din urma reprezinta statul.
Acest proces se poate extinde si la nivel de tari pentru ca se lucreaza cu aceleasi concepte: o tara mandateaza o alta entitate sa exercite o parte din drepturile primite de la cetatenii sai; acest lucru se realizeaza fara probleme de ani buni (vezi exemplul unirii de la 1859). Inseamna ca poporul roman avea o gandire de sclav? N-as prea zice.


Tu compari unirea de la 1859 cu ocuparea de catre spanioli a Americii de Sud ? :D

#51
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
:huh: de unde-ai scos-o pe aia?!

#52
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostCapitanuPICARD, on 28th July 2011, 21:44, said:

daca tu gandesti asa, poti fi sclavuloricui. pentru tine viata nu exista in lipsa unui stapan. a ajuns sa ti se para normal sa stai in genunchi si sa ... blow la un licurici mai mare, cum spunea presedintele.
in fine, nici pe tine nu pte opreste nimeni sa te prostituezi in felul acesta! succesuri!

da' poate ca in timp ce blow, la neamt de data asta, ti-o fulgera vreo idee prin vreunneuron ceva: ba, ce pubipla mea vine nemtoteiu' sa vorbeasca de datorii, cand el si-a trimis aici cacatii de la eon sa fure pe fata, cu acte in regula? fura din saracia mea, eu ma imprumut de la el sa-i platesc facturile din ce in ce mai mari, dupa care eu ies dator si camatarul imi iai in schimb suveranitatea!

si tie ti se pare normal!
esti tare dom' semaca!

ba, voi pricepeti greu sau deloc o chestie demonstrata  mereu in istorie: cand aduci un popor la disperare, ditnre aia se vor gasi unul sau 100 sau 1.000 care sa prefere sa crape in stil kamikaze decat ca niste sclavi pe plantatie, biciuiti si scuipati!

PS: tre' sa fii cel putin bosorog scelerat sa faci asemenea propuneri, cand doar acum cateva zile UN SINGUR OM a indoliat o tara! de aceea eu cred ca bosorogul este, de fapt, doar o rotita intr-un mecanism destinat destramarii UE!

LE: e plin forumul de viteji care au vazut arme doar la tv si-n jocurile PC. rahati cu ochi care ar face razboaie batand din palme, dar care plang ca niste zdrente cand se taie la degetel cu cutitul de bucatarie! ba, e de 300 de miliarde de catraliarde de ori mai bine sa previi violenta decat sa incerci sa o stingi! e oribil sa vezi un om impuscat, asa ca nici cu gandul nu ganditi ce inseamna violenta! asa ca mai terminati dracului cu mentalitatea asta de sclavi si mai bine v-ati folosi dovleceii de pe umeri sa fatati o solutie PASNICA!!!! asa cum NU a facut nemtoteiu' ala bosorogit

Eu cred ca tu pricepi greu, sau asa vrei tu sa para. Si nu ma fa pe mine, sau altii, cu mentalitate de sclavi pentru ca niste politicieni spurcati de la noi din tara au privatiza aiurea, sau au vandut aiure.
Insa si tu trebuie sa intelegi o treaba, daca iei bani trebuie sa-i PLATESTI. Iar pana ii platesti esti DATOR, sau sclav intr-o mai mare sau mica masura. Unii sunt scalvi 2-3 ore pe zi, altii 7-8 ore pe zi, in fuctie de cat au de plata pe luna, daca ma intelegi.



View Postg_force, on 28th July 2011, 22:57, said:

uite, vezi, asta e defectul capitanului: gindeste national  cind nu o face planetar! Bai, capitane, ce tot faci mah, spume verzi, cu sclavi si nesclavi, si frectii d-astea expirate, de pe vremea cind erai tu caporal pe fasie? Spune drept, il cunosti pe senatorul tau? Dar pe reprezentantul tau din cealalta camera? Ai adresa de la biroul lor teritorial, ai participat la vreo intalnire cu el, i-ai sunat vreodata sa le spui cum vrei tu ca sa voteze ei in anume chestiuni importante? Asta ca sa nu te intreb daca ai participat la vreo sedinta a consiliului local din localitatea unde consumi oxigenul sau daca ai fost curios sa vezi cum au cheltuit alesii tai locali banii ce i-au avut pe mana, ca tu gindesti de la nivel national in sus. :)

Genial !

#53
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View PostBursul, on 28th July 2011, 23:17, said:

CapitanuPICARD are intr-un fel dreptate. Preferam sa ne conduca altul caruta, pentru ca noi nu suntem in stare, suntem niste lenesi, neputinciosi. Ne place sa executam comenzi in loc sa gandim, asa ne-am obisnuit!

Serios ? Pai cand oamenii comenteaza apropo de cretinismul unor conducatori ce se intampla ? Le sar la beregata baietii "din beciuri". Cum isi permite boboru' sa comenteze apropo de cat de bun e un politician ? De vina-s tembeliziunile, domne, alea mint boboru' ! De fapt conducerea tarii e perfecta, da' romanii-s prea prosti ca sa remarce aspectul asta.

Ontopic : da, domnule, asa e cel mai bine. Sefi nemti la finante. Tot MF-ul, jumate din M Interne si jumate din M Justitiei sa fie conduse de nemti.

Edited by SDan222, 29 July 2011 - 11:15.


#54
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
ba ce patrioti sunt unii pe aici; dar numa din gura .
Ei sunt patrioti dar rididca in slavi pe basescu , geoana sau altii care am impresia ca sunt mai rai decat eventualii straini.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate