Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Industria bucureșteană: ce a fost, câtă a mai rămas

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2858 replies to this topic

#109
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostKarhu, on 5th May 2012, 22:39, said:

De toate, insa chestia e ca 8.3 milioane de angajati ''reuseau'' un export de aproape 7 ori mai mic decat cel reusit acum de nici 5 milioane de angajati.
Si piata era alta, in principal tarile CAER.

View PostKarhu, on 5th May 2012, 22:39, said:

Gasesti pe net calculatoare de inflatie, de exemplu conform halfhill.com 1 USD 1989=1.90 USD 2012
Hai sa zicem 1:2 si tot ramane o diferenta enorma

Se vindeau la preturi de nimic produsele in acea perioada. Asta este o explicatie si, totodata, o prostie din partea comunistilor.
Plus ca mai conteaza raportul exporturi - importuri.

Cand aud de "de toate", nu prea stiu la ce sa ma gandesc. Ce industrii mai merg in Romania?
Masinile... care se duc in Maroc?

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

Din ce bani crezi ca se mentinea scazut pretul la toate utillitatile de stricta necesitate (apa rece, apa calda, curent electric, caldura, gaze, tel;efonie fixa)? Din aceiasi bani produsi de "mormanul de fiare vechi" si CAP-urile "nerentabile".
Din ce bani crezi ca se acorda tuturor salariatilor concediu platit in fiecare an? Din ce bani crezi ca se asigurau bilete de odihna si tratament pentru bolnavi si pensionari?
Cu ce bani crezi ca s-au construit atatia zeci de km de cale ferata distrusa acum de irespopnsabili? Transportul feroviar era mai sigur, mai ieftin si mult mai putin poluant decat cel rutier. Asa e si acum.

Vad ca de alimente n-ai zis nimic. N-am prins timpurile alea decat prea putin  dar cunoscutii mai batrani imi spuneau ca situatia nu era tocmai ok din punctul asta.
Si mai era ceva legat de frigul din apartamente, si de frica de turnatori (aia batrani, pe la sate, faceau tuica la cazan noaptea, sub ceva adapost, ca se temeau de vecini)

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

Unde e? Si cine a furat-o?

Intrebari simple.
A fost vanduta alora mai puternici. De catre niste baieti puternici (pusi la putere de generatiile actuale).
Generatiile viitoare nu vor avea ce sa faca. Circul trece, nu ramane.

Edited by lucifer76, 06 May 2012 - 13:06.


#110
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Daca inculpatul Vasescu Traian a facut o aseena afirmatie, inseamna ca este un dobitoc notoriu si irecuperabil. Despre importuri a zis ceva?
Daca exporti petrol, gaze, autoturisme Dacia sau Ford se cheama cumva ca exporta Romania?
Inculpatul Basescu Traian a spus cumva ceva si despre investitii sau despre dezvoltare? Daca n-ar fi fost nevoie de investitiile facute de comunisti atunci in locuinte, drumuri, cai ferate, agricultura, spitale, scoli, fabrici, uzine etc., oare cat ar fi fost venitul nostru si care ar fi fost balanta comerciala?

Din cateva milioane de tineri macar cativa isi vor pune intrebarea despre care vorbeam. Nici un sistem de manipulare si nici o dictatura nu are reusita de 100%. N-a avut niciodata!
E suficient sa isi puna intrebarea cativa! Si sa caute raspunsuri! Logice! Corecte!
Sa vezi atunci omor si jale pe capul alora care au incercat (si incearca) sa ne distruga!

LE:
Auzi Chargere, nu stiu cum dai tu citate, dar ceea ce ai scris mai sus este o minciuna grosolana!
Eu nu am zis nimic despre alimente, nici despre batrani si nici despre frigul din apartamente! Nimic din ceea ce apare in postul tau ca fiind scris de mine!
Sa spun "sa-ti fie rusine!"? Sau corectezi ce ai scris? De fapt, pana corectezi, sa-ti fie rusine pentru minciuna grosolana pe care ai postat-o!

Edited by CapitanuPICARD, 06 May 2012 - 12:35.


#111
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

Tu le-ai prins?
Le-am prins, sunt ceva mai mare decat tine...

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

Stii cat era chiria lunara pentru un apartament de 3 camere? Iti spun eu: cam 100 de lei. Salariul mediu era de 2.500 - 2.700, cam asa. Hai sa zicem 3.000 daca aveai putina vechime. Tu iti dai seama ca plateai chiria cu venitul dintr-o singura zi?
Eu stiam de vreo 300-400 lei/luna. Noi nu am primit apartament cu chirie, a trebuit sa cumparam in 1980 unul de doua camere, 54 mp, cu 118.000 lei (dobanzile incluse).

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

Acum ce procent din venitul lunar reprezinta chiria pentru un apartament cu 3 camere? Din cate stiu eu, prin zonele mai muncitoresti asa chiria e cam 200 - 200 si ceva de euro lunar. Inseamna cumva banii incasati intr-o zi? Avand in vedere salariul mediu, inseamna cam jumatate din salariul lunar.
Preturile si chiriile alea erau de fapt artificiale. Populatia era mai mare si numarul de locuinte era mai mic decat acum. Si totusi, chiar daca situatia s-a imbunatatit, suntem inca pe ultimul loc in Europa, doar 14.1 mp/locuitor.
Sursa: http://www.riscogram...chiar-mai-mica/

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

nu se produce mai nimic si suntem datori vanduti.
Cine a vandut? Cine a preluat puterea dupa '89? Nu spurcaciunile de activisti din esalonul II?

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

Dar e mai bine acum, nu-i asa?
Macar Romania nu mai e imensa inchisoare de dinainte de '89. Cine s-a saturat sa fie umilit de jigodiile de la conducere poate incepe oricand o viata noua in Occident, nu mai e impuscat pe granita.

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:09, said:

ba, da' unde bula mea e mostenirea noastra? Asa cum era, multa, putina, buna, rea... Unde e? Si cine a furat-o?
Esalonul doi al politrucilor si securitatii. Intreaba-le pe spurcaciunile de Iliescu, Basescu, Udrea, Videanu etc etc

#112
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:32, said:

Daca inculpatul Vasescu Traian a facut o aseena afirmatie, inseamna ca este un dobitoc notoriu si irecuperabil. Despre importuri a zis ceva?
Lasa ca nu doar Basel e asa cum e. Toti politicienii nu stiu decat sa isi laude "realizarile"

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:32, said:

Daca exporti petrol, gaze, autoturisme Dacia sau Ford se cheama cumva ca exporta Romania?
Romania nu castiga nimic din astea. Redeventala petrol e  o gluma proasta.

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:32, said:

Inculpatul Basescu Traian a spus cumva ceva si despre investitii sau despre dezvoltare?
Ce dezvoltare? Toate fabricile s-au desfiintat, nici nu se pune problema de "dezvoltare".

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:32, said:

LE:
[b][u]Auzi Chargere, nu stiu cum dai tu citate, dar ceea ce ai scris mai sus este o minciuna grosolana!
Lasa-l ca a citat gresit, saracul  :naughty:

#113
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:32, said:

Daca exporti petrol, gaze, autoturisme Dacia sau Ford se cheama cumva ca exporta Romania?
Da, cat timp impozitul pe profit si impozitul pe salariu se plateste statului roman.


View Postlucifer76, on 6th May 2012, 14:15, said:

Romania nu castiga nimic din astea. Redeventala petrol e  o gluma proasta.
Cine a semnat contractele respective? Nu cumva fostii securisti si comunisti din esalonul II, ajunsi acum mari patroni?

#114
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 12:09, said:

CAP-urile "nerentabile"
unde binenteles, taranii munceau sclavi pe salariu de 2 lei (la propriu), pe propriul pamant, confiscat de asa zisii comunisti.

iar acum te uiti nauc ca de ce se nu mai e mancare romaneasca in magazine, pai daca i-a exterminat ceashka pe tarani ca pe buruieni?
acu pune mana si mananca bile de rulmenti, ca a umplut tara de strungari si uzine si industrie grea de produs fier veki, ceashka al tau pe care il ridici tu in slavi.

Edited by criztu, 06 May 2012 - 13:20.


#115
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 6th May 2012, 13:20, said:

Si nu compara dupa 20 de ani dolarii, banuiesc ca ai auzit de inflatie.
Am mentionat cursul relativ al dolarului 1989 fata de dolarul 2012, nu ai citit cu atentie...

View Postcriztu, on 6th May 2012, 14:19, said:

acu pune mana si mananca bile de rulmenti,
Nici din alea nu mai sunt, le-au vandut spurcaciunile de comunisto-securisti la fier vechi...

#116
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKarhu, on 6th May 2012, 14:18, said:

Cine a semnat contractele respective? Nu cumva fostii securisti si comunisti din esalonul II, ajunsi acum mari patroni?
  Oare de ce fiecare administratie gaseste vina mereu si mereu doar pe fosta administratie? Pentru ca e mai usor sa gasesti un tap ispasitor decat sa iti recunosti propriile esecuri. Iti dau zeci de exemple de proaspat imbogatiti si de politicieni care nu au fost in nici un esalon. Industria a fost distrusa de ei, nu de fostii comunisti.
Ca sa iti dau un mic exemplu, toarasul Beeeehali.  Avicola Focsani, Avicola Iasi, etc, cumparate si distruse. Tractoare Brasov unde este? Cumparata de fostii comunisti? dar de unde, e cumparata de un fond de investitii, vor sa faca mega cartier rezidential. Acum chinezii vor sa faca la Brasov tractoare, sa ni le vanda tot noua. Ca noi suntem prea idioti sa le facem singuri.
Autobuze se mai construiesc in Romania? Din parti. RATC Iasi a cumparat parca din Cehia sau Polonia. Iar, noi suntem prea idioti sa le producem.
Trenuri, locomotive se mai fac? Combinatul Siderurgic de la Galati mai functioneaza? Te rog, nu imi explica ca tot "fostii" sunt de vina. La Galati s-a privatizat, a fost facut praf combinatul de catre indian.

#117
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postcriztu, on 6th May 2012, 14:19, said:

unde binenteles, taranii munceau sclavi pe salariu de 2 lei (la propriu), pe propriul pamant, confiscat de asa zisii comunisti.

iar acum te uiti nauc ca de ce se nu mai e mancare romaneasca in magazine, pai daca i-a exterminat ceashka pe tarani ca pe buruieni?
acu pune mana si mananca bile de rulmenti, ca a umplut tara de strungari si uzine si industrie grea de produs fier veki, ceashka al tau pe care il ridici tu in slavi.

Bineinteles ca poti sa sustii ci probe tot ceea ce ai afirmat aici, nu-i asa?
Eu cred ca orice om cu scaun la cap are de ce sa mute o parte din forta de munca din agricultura in industrie din mai multemotive:
1 - produsul industrial este mult mai valoros decat produsul agricol. Daca nu ma crezi, fa socoteala cat costa un tractor sau un autoturism si cu cate zeci sau sute de tone de grau il poti plati.
2 - Romania avea mare nevoie de industrializare caci eram deficitari rau la acest capitol. Acum... importam si scobitori.
3 - De ce sa tii pe camp 50 de tarani cu secerile, cand un tractor si/sau o combina, rezova treaba a 100 de tarani mult mai repede? Ce faci cu ei? Unul e pe tractor, altul pe combina, 4 la atelierul mecanic, unul paznic, unul contabil... In fine, sa spunem ca 10 tarani asigura buna functionare a mecanizarii agricole. Dar cu ceilalti 90 ce faci? Ii lasi ca acum sa moara de foame sau ii trimiti sa fie slugi la altii, nu-i asa?

Dar ce sa mai vorbim... avem libertate... si nu mai suntem umiliti ca pe vremea lui Ceausescu... Suntem umiliti si mai rau... Se moare de foame la propriu. Se moare de frig in case. Tot la propriu. Dar e libertate! Nu-ti mai inchid altii caldura, ti-o inchizi singur si mori pe mana ta cum s-ar zice! Alta viata!
Vezi tu Bogdane... nu cred ca exista oameni perfect obiectivi. Fiecare da replici din punctul lui de vedere. Atunci era mai bine pentru cei mai multi. Si ma refer la acel atunci de dinainte de 1984 (am explicat de ce stiu clar ca in 1984 s-a stricat caruta). Tot atunci, tin minte ca m-a trimis mama la alimentara sa cumpar o jumatate de kg de branza. M-am suit pe Pegas, m-am dus si am venit acasa uimit: "Mama, nu au branza!". Maica-mea si mai uimita: "Cum nu au branza?"...
Degeaba incearca oricine sa spune ca tot timpul a fost rau. Nu e adevarat! Cine spune asa minte!
Si mai e ceva... eu am chitante de cand plateam pe vremuri chiria la ICRAL. Si fluturasul de salariu al lui taica-meu. Cam 3.000 de lei lunar. Muncitor, nu altceva. Tu mai ai asa ceva? De unde stii tu ca era 3- 400 lei chirie?

#118
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai si acum nu e acelasi lucru? Taranul isi da pamantul in arenda, sau se uneste in cooperative sau cum se mai cheama? Dar cati nu isi permit nici sa il cultive ...

#119
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Cea mai prolifica si profitabila industrie ramasa in Bucuresti o puteti gasi pe str. Izvor, nr.3 :rolleyes:

#120
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 6th May 2012, 15:08, said:

Oare de ce fiecare administratie gaseste vina mereu si mereu doar pe fosta administratie? Pentru ca e mai usor sa gasesti un tap ispasitor decat sa iti recunosti propriile esecuri. Iti dau zeci de exemple de proaspat imbogatiti si de politicieni care nu au fost in nici un esalon. Industria a fost distrusa de ei, nu de fostii comunisti.
Ca sa iti dau un mic exemplu, toarasul Beeeehali.  Avicola Focsani, Avicola Iasi, etc, cumparate si distruse. Tractoare Brasov unde este? Cumparata de fostii comunisti? dar de unde, e cumparata de un fond de investitii, vor sa faca mega cartier rezidential. Acum chinezii vor sa faca la Brasov tractoare, sa ni le vanda tot noua. Ca noi suntem prea idioti sa le facem singuri.
De la cine a cumparat Beeehali avicolele respective? Cine le-a adus la faliment, vanzandu-le apoi lui Beeehali pe sume de nimic si cu niste comisioane la mica intelegere?
Directorii si consiliul de administratie de la Brasov de ce au adus respectiva intreprindere la faliment? Nu ca sa o poata vinde si sa incaseze comisioanele grase?

View Postlucifer76, on 6th May 2012, 15:08, said:

La Galati s-a privatizat, a fost facut praf combinatul de catre indian.
Inainte de privatizare combinatul ''producea'' 1 milion dolari pierdere pe zi. Acum e pe profit, bugetul nu mai trebuie sa suporte acele pierderi, bai mai mult beneficiaza de intrarile din impozitele pe profit, salarii etc.

View Postlucifer76, on 6th May 2012, 15:32, said:

Pai si acum nu e acelasi lucru? Taranul isi da pamantul in arenda, sau se uneste in cooperative sau cum se mai cheama? Dar cati nu isi permit nici sa il cultive ...

Nu mai exista tarani. I-a distrus comunismul.
Tarani erau aia din Morometii, de exemplu...

Edited by Karhu, 06 May 2012 - 15:18.


#121
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 14:19, said:

Bineinteles ca poti sa sustii ci probe tot ceea ce ai afirmat aici, nu-i asa?
Deci trebe sa-ti aduc probe ca comunistii au deposedat taranii de pamant, pe care l-au bagat in CAP-uri, unde aceiasi tarani carora le fusese luat pamantul, erau platiti cu 2 lei sa il munceasca? Iar copiii lor au fost manati la orase, transformati in mandri bugetari si proletari in industria de fier vechi a patriei de beton armat? Ca ma duc acum la tara unde am avut bunicii, si e o jale, nu mai sunt decat cei ce s-au intors dupa 1990, strungari din combinate inkise, care habar n-au sa lucreze pamantul...

Intai sustine tu cu probe ca nu esti beizadea de proletcultist activist pecerist nostalgic, si dup-aia ti-oi aduce io probele pe care orice om cu bun simt le cunoaste.

Restul deversarilor tale inconstiente nici nu le mai comentez. Nu iti tremura macar un neuron nervos ca o intreaga clasa sociala - taranii - au fost deposedati de proprietate si sursa de venituri si supravietuire. Pai daca maine te-ar talhari unu pe strada ti-ar fura telefonu mobil cred c-ai plange ca un soim al patriei ipocrit ce esti, cu cata seninatate lobotomizata ignori tu cand altii sunt furati sistematic, cu tractoru si combina ta care rezolva problemele ca croitorasul cel viteaz, 100 dintr-o lovitura...

Edited by criztu, 06 May 2012 - 15:35.


#122
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 15:19, said:

2 - Romania avea mare nevoie de industrializare caci eram deficitari rau la acest capitol. Acum... importam si scobitori.
Si cine mama drac'lui a devalizat intreprinderile respective. Nu tocmai fostii directori si trepadusii de langa ei, membrii de frunte ai PCR?

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 15:19, said:

Dar ce sa mai vorbim... avem libertate... si nu mai suntem umiliti ca pe vremea lui Ceausescu... Suntem umiliti si mai rau... Se moare de foame la propriu. Se moare de frig in case. Tot la propriu. Dar e libertate! Nu-ti mai inchid altii caldura, ti-o inchizi singur si mori pe mana ta cum s-ar zice! Alta viata!
Si cine naiba te umileste? Nu fostii comunisti si securisti si odraslele lor?
Cine conduce tara?

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 15:19, said:

Si mai e ceva... eu am chitante de cand plateam pe vremuri chiria la ICRAL. Si fluturasul de salariu al lui taica-meu. Cam 3.000 de lei lunar. Muncitor, nu altceva. Tu mai ai asa ceva? De unde stii tu ca era 3- 400 lei chirie?
Din auzite stiu, probabil era vorba de spatii mai mari. Noi am platit rata la locuinta cam 700/luna si intretinerea intre 200 si 400/luna (iarna).
Ai mei nu aveau salariu asa de mare, erau profesori (cam 2500/luna) nu meritau asa de multi bani precum clasa muncitoare.

Edited by Karhu, 06 May 2012 - 15:21.


#123
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostCapitanuPICARD, on 6th May 2012, 13:32, said:

LE:
Auzi Chargere, nu stiu cum dai tu citate, dar ceea ce ai scris mai sus este o minciuna grosolana!
Eu nu am zis nimic despre alimente, nici despre batrani si nici despre frigul din apartamente! Nimic din ceea ce apare in postul tau ca fiind scris de mine!
Sa spun "sa-ti fie rusine!"? Sau corectezi ce ai scris? De fapt, pana corectezi, sa-ti fie rusine pentru minciuna grosolana pe care ai postat-o!

Ma, omule, eu te intrebam ce parere ai despre alimente si restul ca am vazut ca nu ai zis nimic de alea.
Nu te acuzam de nimic.
NU stiu ce ai inteles tu.

Edited by Charger, 06 May 2012 - 16:58.


#124
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCharger, on 6th May 2012, 17:58, said:

NU stiu ce ai inteles tu.
Ti-am editatt eu postul, ca l-ai citat si pentru ce nu a zis  :naughty: Ai incurcat citatele adica.

#125
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostKarhu, on 6th May 2012, 16:02, said:

Nu mai exista tarani. I-a distrus comunismul.
Tarani erau aia din Morometii, de exemplu...

Bogdane, cand eram copil si mergeam in vacante la tara, vedeam tarani asa cum ulterior am vazut si in Morometii. Sa stii ca aveau si haine de "munca" dar si haine din portul popular. Seara se adunau la poarta la fel ca in Morometii. Vorbeau despre recolte la fel ca cei din film. Si asa mai departe. Nu mai exista un Tugurlan care sa dea jumate din munca sa. Adica scuze, nu jumatate, ca-i ramaneau paiele. Oamenii nu mai secerau cu secera ci cu combina. Nu stateau la ruleta naturii, sa vada daca ploua sau nu, caci existau irigatii. Oamenii isi facusera case mai mari decat cea cu doua camere pe care o avea Moromete. Si aveau si ei curent electric, drum comunal asfaltat, radio, televizor... Aveau in case razboaie de tesut, iar femeile, seara la poarta, torceau fir de lana. Obiceiurile se pastrau si am participat si eu la ele. Daca vrei pot sa iti umplu cateva pagini cu amintiri prin care nu as vrea decat sa intelegi ca afirmatia ta nu e tocmai adevarata...
Oamenii vara nu faceau doar paine, ca-n Morometii. Nu le lipsea oul, pasarea, porcul, vita, branza, vinul tuica, leguma si fructa naturala. A nu se intelege ca faceau chiolhanuri zilnic. Dar, de exemplu, bunicul meu venea in pauza de pranz acasa sa manance (era tractorist si cand nu era plecat in campanie venea acasa la masa si apoi pleca inapoi), bea si un tap de vin.

In ultimii ani ai regimului se ajunsese, insa, la situatii aberante. Descoperisera unii miezul din dodoasca: porcul se ingrasa bine cu paine! Dar e greu de facut paine si oricum, se consuma multa faina! Aaaa, dar hai sa luam de la oras, ca acolo e ieftina!
Sper ca va mai amintit fenomenul aproape national al sacilor cu paine transportati de la orase la sate! Aberant!
De altfel, daca tot e sa vorbim despre adevaruri, acesta a fost adevaratul motiv care a generat, mai tarziu, vinderea painii pe cartela / buletin.
Nu stiu daca acea situatie aberanta a fost declansata artificial de "prieteni" sau pur si simplu a fost un fenomen intamplator si scapat de sub cotrol.

Mai spunea cineva pe aici ca primeau doar 2 lei pe zi la CAP.
Adevarul este ca erau platiti in functie de zilele munca. Daca aveai o treaba acasa, iti racise copilul sau mai stiu eu ce, nu te duceai. Nu te lua nimeni cu arcanul si nici nu te lasa nimeni pe drumuri pentru ca ai lipsit o zi.
Nu erau platiti cu aceeasi suma in fiecare zi, caci era in functie de felul muncii (la sfecla, la ceapa, la cules de fructe, la cartofi, la porumb etc.).
In afara de banii pe care ii luau, in fiecare zi veneau acasa, FIECARE !!!!, cu ceapa, cartofi, rosii, ardei, vinete, porumb etc.
De aceea cred ca e cinstit sa se spuna clar adevarul: in afara de acei 500 - 600 de lei pe care ii primea minimum taranul, primea zilnic si produse.

Nu e nevoie sa ma credeti pe mine. Daca sunteti corecti (mai intai cu voi insiva) si chiar vreti sa aflati de-adevaratelea cum era atunci, puteti merge prin sate sa-i intrebati pe cei mai batrani.
Majoritatea va vor spune ca atunci era mult mai bine decat acum. Majoritatea si-ar dori sa mai fie cum era...

Bogane, intrebi cine a devalizat intreprinderile si a distrus agricultura...
Pai iti dau un singur exemplu: Petre Roman Neulander. Tac-su a venit calare pe tancurile rusesti sa implementeze dictatura proletariatului.
Dupa perioada violenta de impementare (desi chiar si aici sunt de discutat multe aspecte, numai ca nu e e locul si timpul acum), a urmat perioada de dezvoltare romaneasca, ca sa zic asa, nationalista daca vrei, fara nici o conotatie extremista.
Atunci s-a ridicat Romania din noroi. Se construiau sute de mii de apartamente / cincinal. Se construiau scoli moderne la sate, drumuri, cai ferate, fabrici, spitale etc. Aceleasi pe care le mai vedem si acum, caci altele n s-au mai construit dupa 1989.
A urmat apoi perioada 1984 - 1989, cand aberatiile se tineau lant. Iar unde nu erau aberatii, "prietenii" se ocupau imediat.
Dar chiar si atunci se poate discuta.
Eu, tu, oricare dintre noi, cand vrea sa-si faca o casa sau sa-si cumpere o masina si nu e seic arab sau cine stie ce bogatas, strange cureaua.
Atunci macar eram liberi de orice datorie!
Si am avut cu totii ocazia sa vedem ca luxul demnitarilor comunisti era 0,1% din luxul imbogatitilor de dupa 1989.

Iar Petre Roman Neulander, dupa ce a pierdut pariul cu agricultura (eheee... si cate altele a mai facut...) are tupeu sa apara la tv si sa vorbeasca despre greseli si despre ce trebuie facut!

Oamenii care au fost la putere intre venirea lui tac-su si venirea lui, ca sa zic asa, in majoritatea lor, au fost oameni seriosi, suficient de educati si cu suficient bun simt incat sa faca ceea ce au facut.
EI au construit Romania din care inca se vinde si acum.
Nu poti Bogdane sa-i pui pe toti in aceeasi oala. Oamenii sunt oameni si sunt si buni si rai. Unii gresesc mult, altii putin. Unii sunt nesimtiti, altii sunt de un bun-simt desavarsit.
De obicei, cei cu bun simt nu au coatele ascutite asa ca...

Edited by CapitanuPICARD, 06 May 2012 - 21:36.


#126
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
În "București-Ghid" apărut în 1962 la Ed. Meridiane
Attached File  Bucuresti___ghid__1962_si_1963__supracoperta_1.jpg   1.22MB   7 downloads Attached File  Bucuresti___ghid__1962_si_1963__supracoperta_2.jpg   426.9K   3 downloads Attached File  Bucuresti___ghid__1962__coperta_exterioara_1.jpg   1.3MB   3 downloads
Attached File  Bucuresti___ghid__1962__coperta_interioara_1.jpg   163.62K   2 downloads Attached File  Bucuresti___ghid__1962__colaboratori.jpg   624.67K   10 downloads

Găsim ceva despre industia bucureșteană din acea vreme (pg. 74-91). ATENȚIE la propaganda comunistă!!! - de exemplu tramvaie se produceau și înainte de 1948.

Attached Files


Edited by djl, 08 May 2012 - 19:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate