Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Miracole

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#73
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 mossel, on 21st June 2011, 20:31, said:

Dacă nu mă crezi, întreabă-l pe Billy, că el îl cunoaște. Pe dumnezeu.

Pfhii...si zici ca Billy se cunoaste cu dracu? Mai sa fie, sa nu crezi ca o icoana poate izvora mir daca vrea Dumnezeu dar sa crezi despre unul si altul ca e pretenar cu dracu, desi nici nu-i cunosti ...curat murdar, coane! Dar , apropo, tu ziceai mai deunazi ca nu esti crestin. Pai, nu inseamna ca il cunosti si tu pe...mnealui? Sau stai cu curu'-n doua luntrii?

Edited by ousia, 21 June 2011 - 19:50.


#74
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

 Clara22, on 21st June 2011, 20:09, said:

Daca tuturor nenorocirilor care se produc in lumea asta datorita inconstientei si egoismului uman, li se atribuie ca explicatie pedeapsa divina, nici nu-i de mirare sa creasca numarul ateilor.
Este o diferenta intre pedeapsa Lui Dumnezeu si ingaduinta Lui ca anumite lucruri sa se intample. Hai sa zicem ca daca am fi mai apropiati de El, s-ar intampla mult mai putine nenorociri. Care nu se intampla insa fara ingaduinta Lui...

 Billy, on 21st June 2011, 20:15, said:

Iti inteleg reactia dar te rog sa nu raspunzi la fel; moderatorul se ocupa de astfel de iesiri nepoliticoase.
Ai dreptate , Billy, dar nu stiam ca tu esti moderatorul si credeam ca trebuie sa-mi fac singura dreptate, ca de obicei. Probabil nici Money Geld nu stia, asa ca ii scuz reactia, mai ales ca stiu ce tratament primesc cei care le spun oamenilor ca sunt responsabili pentru faptele lor.

#75
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 ousia, on 21st June 2011, 19:49, said:

Dar , apropo, tu ziceai mai deunazi ca nu esti crestin. Pai, nu inseamna ca il cunosti si tu pe...mnealui?

Desigur că-l cunosc, face semne mari de ceva timp în viața mea. Și a mai făcut și cu ani în urmă. Îl simt și când vorbește prin alții, știu că e prezent și prin anumite reacții ale unora. Dacă Dumnezeu are milă, câștig bătălia asta spirituală crâncenă. Nu și războiul, dar am avantaj colosal.

Edited by mossel, 21 June 2011 - 20:31.


#76
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 crisanca, on 21st June 2011, 19:02, said:

Ei nu au gresit cu nimic dar pedeapsa lui Dumnezeu vine asupra copiilor pentru pacatele parintilor.
Si  tie ti se pare normal. :death:
Am si eu o intrebare:Ce ai crede daca copilul tau s-ar naste cu malformatii?

 Billy, on 21st June 2011, 20:23, said:

Daca nu se va supara ea, pe mine sigur ma vei deranja cu atitudinea ta pe aria unde eu moderez iar de aici si pana la o suspendare va mai fi doar un pas.
Mi-ai zis de 3 ori. Am inteles. Nu o mai fac nesimtita chiar daca...

Edited by money_geld, 21 June 2011 - 20:37.


#77
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 money_geld, on 21st June 2011, 21:35, said:

Am si eu o intrebare:Ce ai crede daca copilul tau s-ar naste cu malformatii?

Pai n-ar fi clar ca parintii sunt una din cauze?


 mossel, on 21st June 2011, 21:29, said:

Desigur că-l cunosc, face semne mari de ceva timp în viața mea. Și a mai făcut și cu ani în urmă. Îl simt și când vorbește prin alții, știu că e prezent și prin anumite reacții ale unora. Dacă Dumnezeu are milă, câștig bătălia asta spirituală crâncenă. Nu și războiul, dar am avantaj colosal.

Dumnezeu are mila intotdeauna, credeam ca stii asta. Well, in cazul asta, mingea e in terenul tau. Chiar batut in cap sa fii, daca ai luat teapa ani la rand, e limpede ca ceva e putred in california, adica in chiar esenta credintei tale...pentru ca , nu-i asa, orice efect are o cauza. Iar credinta si mai ales calitatea ei e una din cauzele profunde ale faptelor.

Edited by ousia, 21 June 2011 - 20:43.


#78
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 03.12.2005

 crisanca, on 21st June 2011, 14:55, said:

Nesimtit esti tu si cei ca tine, care nu dau nu doi bani pe Dumnezeu si credinta, ci fac centrale atomice, trateaza oamenii ca pe sclavi si ii expun pericolului, apoi se mira si dau vina pe Dumnezeu cand se intampla tragedii. Si FYI, Patriarhul Kirill al Moscovei a spus cam aceleasi lucru pe care l-am spus si eu, ca Dumnezeu putea sa intervina dar nu a facut-o, din cauza pacatelor oamenilor.

nu crisanco, esti *********** fiindca indraznesti tu sa judeci pe altii. daca erai un crestin atat de bun pe cat de dai ai fi auzit de expresiile: "cel fara de pacat sa arunce prima piatra" si "intai vezi de barna din ochiul tau si apoi de paiul din ochiul altuia"

de-asta nu va suport.

pe voi, asa-zisii crestini care nu faceti decat sa aruncati cu pietre si sa judecati pe altii, uitand invatatura de baza: "nu judeca pentru a nu fi judecat"

si mai ai tupeul sa vii sa ne spui noua de dumnezeu?

hai pa, /ignore

din respect pt billy, am editat

Edited by takillya, 21 June 2011 - 20:47.


#79
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 crisanca, on 21st June 2011, 21:13, said:

Este o diferenta intre pedeapsa Lui Dumnezeu si ingaduinta Lui ca anumite lucruri sa se intample. Hai sa zicem ca daca am fi mai apropiati de El, s-ar intampla mult mai putine nenorociri. Care nu se intampla insa fara ingaduinta Lui...
Daca iau de bun rationamentul tau ar reiesi ca toti apostolii, sfintii, primii crestini care au fost crestini odata si odata, au fost pedepsiti de Dumnezeu atunci cand au avut de indurat chinul si mortile cumplite ce le-au avut? Sau nu au fost suficient de apropiati? Chiar nu se observa ca e ceva putred la mijloc? In ziua de astazi sa fii crestin e ceva soft. Esti lipsit de orice greutati si toate-ti merg struna, nu mai e niciun impediment, pana si dracul a disparut cu desavarsire. Mie ceva nu-mi iese la socoteala. Parca ar trebui sa fie o provocare sa fii crestin, ca spunea ap Ioan sa indraznim ca in lume necazuri vom avea, dar el a biruit lumea. Astazi nu mai este de actualitate?

Edited by Clara22, 21 June 2011 - 20:57.


#80
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 ousia, on 21st June 2011, 20:42, said:

Dumnezeu are mila intotdeauna, credeam ca stii asta.

Iar nu înțelegi.

 ousia, on 21st June 2011, 20:42, said:

Well, in cazul asta, mingea e in terenul tau.

Trebuie să mai și fluiere arbitrul repunerea în joc. Pricepi?

 ousia, on 21st June 2011, 20:42, said:

Chiar batut in cap sa fii, daca ai luat teapa ani la rand, e limpede ca ceva e putred in california, adica in chiar esenta credintei tale...pentru ca , nu-i asa, orice efect are o cauza. Iar credinta si mai ales calitatea ei e una din cauzele profunde ale faptelor.



Ăstea sunt dume de popă, nu neapărat că nu ar avea și adevăr în ele. Sper că ți-a spus popa că credința nu vine de la nimeni, ci direct de la sursă, că e un dar, nu un merit. Sper că ți-a mai spus năpârca de popă că oamenii cu cele mai mari șanse în fața lui Dumnezeu sunt cu predilecție preferații adversarului. Sper că știi că fiecare om are și o poveste și un parcurs în drumul către finiș. Oricare ar fi el. Eu pot fi ales sau sataniel.

 Clara22, on 21st June 2011, 20:53, said:

Chiar nu se observa ?

Nu se observă.  :D

 Clara22, on 21st June 2011, 20:53, said:

In ziua de astazi sa fii crestin e ceva soft. Esti lipsit de orice greutati si toate-ti merg struna, nu mai e niciun impediment, pana si dracul a disparut cu desavarsire. Mie ceva nu-mi iese la socoteala. Parca ar trebui sa fie o provocare sa fii crestin, ca spunea ap Ioan sa indraznim ca in lume necazuri vom avea, dar el a biruit lumea. Astazi nu mai este de actualitate?

Io ți-am mai spus că ai capul pe umeri și înțelegi și spiritual.

Să fii creștin a însemnat dintotdeauna și o alegere de viață și de moarte și nebunie. Punct.

Edited by mossel, 21 June 2011 - 21:11.


#81
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 mossel, on 21st June 2011, 20:31, said:

Dacă nu mă crezi, întreabă-l pe Billy, că el îl cunoaște. Pe dumnezeu.
Mossel, ... ?

#82
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 Billy, on 21st June 2011, 21:11, said:

Mossel, ... ?

Divinitatea = Astarteea lui Baal, împărăteasa cerului. Succes!

Edited by mossel, 21 June 2011 - 21:19.


#83
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 mossel, on 21st June 2011, 22:18, said:

Divinitatea = Astarteea lui Baal, împărăteasa cerului. Succes!
...?

#84
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 mossel, on 21st June 2011, 22:09, said:

Eu pot fi ales sau sataniel.

Ei as!? Tu chiar nu stii ce esti?

#85
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 ousia, on 21st June 2011, 20:20, said:

Pai ia uite ce zici: Adica sa ia in calcul relatarea numai daca falsitatea acesteia ar putea reprezenta o minune mai mare.

Stefan e batut cu pietre si in timpul asta zice ca il vede pe Iisus stand de-a dreapta Tatalui. Sa luam deci falsitatea acestei relatari a lui Stefan si anume: fiind batut cu pietre Stefan nu vede nici un Iisus si nici un cer care se deschide dar totusi spune ca ar vedea, adica minte. Ei, asta chiar ar fi o minune si mai mare: sa te lasi batut cu pietre si sa continui sa aberezi ca vezi nu stiu ce pe cer. O minune si mai mare, zic, cu privire la taria psihica a mincinosului :lol:
In primul rand ca tu confunzi dovezile: dovada sint cuvintele din bibliile actuale. Aceasta relatare poate fi usor explicata ca fiind rezultatul dorintei autorului de a sublinia taria credintei respectivului. Si nu neaparat in realitatea obiectiva a lui Isus sau a Tatalui ci in adevarul mesajului acestuia, metaforic.
In al doilea rand, exista destui sariti care sustin ca i-au abuzat extraterestrii, nu e o minune ca cineva tine cu o asemenea tarie la o iluzie, mai ales daca aceasta reprezinta ceva mai presus de viata sa.

#86
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

 money_geld, on 21st June 2011, 21:35, said:

Si  tie ti se pare normal. :death:
Am si eu o intrebare:Ce ai crede daca copilul tau s-ar naste cu malformatii?
Nu mi se pare nicicum, pur si simplu constat si cred ca asa e..Ca nimic nu se intampla fara voia Lui Dumnezeu.

Quote

Mi-ai zis de 3 ori. Am inteles. Nu o mai fac nesimtita chiar daca...
Chiar daca ...ce? E o nesimtire sa constati ca se intampla niste lucruri? Tu cum ti le poti explica altfel?


 Clara22, on 21st June 2011, 21:53, said:

Daca iau de bun rationamentul tau ar reiesi ca toti apostolii, sfintii, primii crestini care au fost crestini odata si odata, au fost pedepsiti de Dumnezeu atunci cand au avut de indurat chinul si mortile cumplite ce le-au avut? Sau nu au fost suficient de apropiati? Chiar nu se observa ca e ceva putred la mijloc? In ziua de astazi sa fii crestin e ceva soft. Esti lipsit de orice greutati si toate-ti merg struna, nu mai e niciun impediment, pana si dracul a disparut cu desavarsire. Mie ceva nu-mi iese la socoteala. Parca ar trebui sa fie o provocare sa fii crestin, ca spunea ap Ioan sa indraznim ca in lume necazuri vom avea, dar el a biruit lumea. Astazi nu mai este de actualitate?
Nu, ei au fost sfintiti prin aceste incercari. De fapt, rostul incercarilor este sfintirea oamenilor, la fel zicea si Par. Arsenie Boca. Dumnezeu te bate din cauza pacatelor si in scopul de a te determina sa te lasi de ele, sa te pocaiesti si chiar sa te sfintesti, iar unde nu mai e nimic de salvat, in scopul de a pedepsi (urgia lui Dumnezeu, ca exista si asta)
Mie mi se pare ca soft este sa-l scoti pe Dumnezeu din ecuatie ca cel care ingaduie incercarile, chiar daca uneori ele par nenorociri, ca Cel care face dreptate, si sa-l lasi numai ca Unul care ne iubeste neconditionat, orice am face. Asta mi se pare nu numai soft, ci chiar demonic.
Este o provocare sa fii crestin, dar tot din cauza pacatelor, ca daca am fi sfinti, nici diavolii nici oamenii nu ar avea putere asupra noastra, numai cu ingaduinta de sus. Prin pacat, chemi necazurile, ca sa te sfintesti prin ele.

 takillya, on 21st June 2011, 21:43, said:

nu crisanco, esti *********** fiindca indraznesti tu sa judeci pe altii. daca erai un crestin atat de bun pe cat de dai ai fi auzit de expresiile: "cel fara de pacat sa arunce prima piatra" si "intai vezi de barna din ochiul tau si apoi de paiul din ochiul altuia"

de-asta nu va suport.
Pai nu eu am aruncat prima piatra,( poate am aruncat-o pe a doua), si eu nu am jignit si judecat pe nimeni, ci eu am fost jignita si judecata,( inclusiv de tine acum) si am raspuns la fel , e drept, pentru ca asa inteleg eu momentan sa-mi rezolv conflictele cu lumea.

#87
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 crisanca, on 22nd June 2011, 00:01, said:

Nu, ei au fost sfintiti prin aceste incercari. De fapt, rostul incercarilor este sfintirea oamenilor, la fel zicea si Par. Arsenie Boca. Dumnezeu te bate din cauza pacatelor si in scopul de a te determina sa te lasi de ele, sa te pocaiesti si chiar sa te sfintesti, iar unde nu mai e nimic de salvat, in scopul de a pedepsi (urgia lui Dumnezeu, ca exista si asta)
Mie mi se pare ca soft este sa-l scoti pe Dumnezeu din ecuatie ca cel care ingaduie incercarile, chiar daca uneori ele par nenorociri, ca Cel care face dreptate, si sa-l lasi numai ca Unul care ne iubeste neconditionat, orice am face. Asta mi se pare nu numai soft, ci chiar demonic.
Este o provocare sa fii crestin, dar tot din cauza pacatelor, ca daca am fi sfinti, nici diavolii nici oamenii nu ar avea putere asupra noastra, numai cu ingaduinta de sus. Prin pacat, chemi necazurile, ca sa te sfintesti prin ele.
Eu nu l-am scos pe Dumnezeu din ecuatie, doar ti se pare, am vrut doar sa vezi ca acolo unde este lupta e si Dumnezeu, pentru ca insasi lumea in care traim as spune ca e contra a ceea ce ar trebui sa se inteleaga prin a fi crestin, si nu in ultimul rand, e o lupta cu tine insati, nu prea e loc de pace.

Edited by Clara22, 22 June 2011 - 00:31.


#88
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

 Clara22, on 22nd June 2011, 01:11, said:

Eu nu l-am scos pe Dumnezeu din ecuatie, doar ti se pare, am vrut doar sa vezi ca acolo unde este lupta e si Dumnezeu, pentru ca insasi lumea in care traim as spune ca e contra a ceea ce ar trebui sa se inteleaga prin a fi crestin, si nu in ultimul rand, e o lupta cu tine insati, nu prea e loc de pace.
Da, e adevarat, dar e vorba de lupta cu lumea, care 'zace in rau" si de lupta cu pacatul din tine, deci daca pacatul nu ar exista, nu ar exista nici lupta. Insasi faptul ca suntem in situatie de lupta, arata ca am pacatuit, cel putin in ce priveste lupta cu tine insuti. Starea fireasca a omului este de asemanare cu Dumnezeu, in care nu exista lupta, ci nepatimire. Daca dupa botez nu am pacatui, nu ar fi nevoie de lupta.

Edited by crisanca, 22 June 2011 - 00:42.


#89
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 ousia, on 21st June 2011, 20:34, said:

Ei as!? Tu chiar nu stii ce esti?

Ieri știu ce-am fost și astăzi știu ce sunt pe timp de zi,
Însă e abisal de unde știi tu mâine ce voi fi...
Nu ți-am mai explicat de-atâtea ori și elegant și agresiv, totuși frumos,
Că bețivani, lăbari, curvari, lacomi și mândri, răi, deci proști sunt mai la urmă temelia casei lui Cristos?
Io știu că azi ești mai curat ca Dero și mai tare decât Mondialul Bercea,
Dar mâine nu se știe, poate-i vițăvercea.
Că-n spețele expuse și mai ales acolo unde nu-ți convine ție (în Scriptură), dragă fariseu,
Zice că mai degrabă te vei frânge dumneata în viitor. Nu eu.

Edited by mossel, 22 June 2011 - 03:26.


#90
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 crisanca, on 22nd June 2011, 01:41, said:

Da, e adevarat, dar e vorba de lupta cu lumea, care 'zace in rau" si de lupta cu pacatul din tine, deci daca pacatul nu ar exista, nu ar exista nici lupta. Insasi faptul ca suntem in situatie de lupta, arata ca am pacatuit, cel putin in ce priveste lupta cu tine insuti. Starea fireasca a omului este de asemanare cu Dumnezeu, in care nu exista lupta, ci nepatimire. Daca dupa botez nu am pacatui, nu ar fi nevoie de lupta.
Citeste cap 5 din Matei si daca tu poti spune dupa ca asa sunt crestinii din ziua de astazi, cum cere Hristos sa fie, atunci inseamna ca are logica ce spui. In caz contar, ceva nu se leaga.
De ce crezi ca pana si ateii au ajuns sa inteleaga si sa spuna ca a fi crestin e un fel de utopie? Culmea e ca numai crestinii crestini nu vad asta, pentru ca partea aceasta din invatatura biblica se ignora in ziua de azi, adica e un fel de utopie utopica despre care este scris in Biblie, dar n-are treaba cu crestinii obisnuiti. Orice om de bun simt si mai ales onest, fie crestin sau nu, ajunge pana in pragul dreptatii si acolo ti se rupe filmul, daca vrei sa recunosti, desigur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate