Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Miracole

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#109
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 477
  • Înscris: 24.03.2011

 Stokkolm, on 22nd June 2011, 11:47, said:

insa nu neaparat din acest motiv au castigat razboiul. dar a cantarit destul de greu. Nu crezi?

Nu stiu.Nu cred ca poti sa studiezi separat cat a contat cresterea moralului englezilor din motivul ala, si cat a contat faptul in sine ca armata engleza n-a pierdut atunci cateva zeci de mii de soldati.

#110
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 richelieu, on 22nd June 2011, 11:25, said:

Deci tu pui egal in mod obligatoriu intre credinta si erori logice? Daca da, de ce?
Da
De aia:
appeal to ignorance
argument from omniscience
appeal to faith
appeal to tradition
argument from authority
appeal to consequences
argument from adverse consequences
argumentum ad baculum
argumentum ad ignorantiam
argumentum ad populum
bandwagon fallacy
begging the question
circular reasoning
composition fallacy
confirmation bias
confusion of correlation and causation
excluded middle
half truths
meaningless question
misunderstanding the nature of statistics
non sequitur
observational selection
post hoc, ergo propter hoc
proving non-existence
reification fallacy
slippery slope
special pleading
statistics of small numbers
two wrongs make a right
use-mention error

#111
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 richelieu, on 22nd June 2011, 11:47, said:

Foarte multe chestii in viata se construiesc pe alte reguli decat logica.....:).
Da. mai exact spus si dupa alte reguli decat logica.

#112
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,584
  • Înscris: 04.05.2006
@topcatbv: Ok..am inteles :). Banuiam eu.....
@Stokkolm: da, asa e :)

#113
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 Pazvantoglu, on 22nd June 2011, 11:51, said:

Nu stiu.

Nu cred ca poti sa studiezi separat cat a contat cresterea moralului englezilor din motivul ala, si cat a contat faptul in sine ca armata engleza n-a pierdut atunci cateva zeci de mii de soldati.
sincer, nici eu nu stiu.

Da, asa este. Insa, mai mult,  era vorba de cateva sute de mii de oameni. Cred ca intr-adevar e foarte greu sa evaluam asa ceva fara sa ne pricepem bine de tot la istorie.

Edited by Stokkolm, 22 June 2011 - 11:00.


#114
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 Stokkolm, on 22nd June 2011, 11:40, said:

Inca o data, sunt de acord cu ce spui, dar se pare ca istoria se construieste dupa alte reguli decat logica, fie ne convine fie nu.
Istoria e complexa si logica sa nu corespunde cu logica simpla. Asta nu inseamna ca logica ei nu poate fi construita in mod logic dupa logica simpla.

#115
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 Stokkolm, on 22nd June 2011, 11:53, said:

Da. mai exact spus si dupa alte reguli decat logica.
Si e neplacut sa constate asta un om care se bazeaza exclusiv pe logica?

#116
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 TOPCATBV, on 22nd June 2011, 12:01, said:

Istoria e complexa si logica sa nu corespunde cu logica simpla. Asta nu inseamna ca logica ei nu poate fi construita in mod logic dupa logica simpla.
Inca o data suntem de acord. Insa se pare ca exista  evenimente care "bubuie" in istorie, aparent fara nicio noima. Orice miracol este pana la urma un eveniment istoric, iar singura lui dovada sta , asa cum spune si Hume, (citat de tine) in marturia care  are pretentia de observare directa.  unii cred altii nu.

#117
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,584
  • Înscris: 04.05.2006

 Clara22, on 22nd June 2011, 12:08, said:

Si e neplacut sa constate asta un om care se bazeaza exclusiv pe logica?

Nu cred, pentru ca, cei care se bazeaza exclusiv  pe logica, nu vor fi niciodata de acord cu asta :). Ei cred ca totul se poate rationa sau reduce la nivelul logicii simple.

#118
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

 Clara22, on 22nd June 2011, 12:08, said:

Si e neplacut sa constate asta un om care se bazeaza exclusiv pe logica?
Pai pentru mine nu. n-am facut niciun calcul logic cand m-am indragostit de nevasta-mea. Da tarasenia asta mi-a punctat decisiv viata. daca faceam calcule logice, sa mor daca ma mai insuram....
O, io , ioi.... daca stiam eu ce ma steapta, coboram logica din pod cu toate ustensilele aferente.... :lol:

Ps. glumesc, desigur.

#119
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 Stokkolm, on 22nd June 2011, 12:13, said:

n-am facut niciun calcul logic cand m-am indragostit de nevasta-mea.
Asa ti se pare :)

#120
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Mai lasati istoria WWII ca aberati aiurea ori faceti supozitii care mai de care hilare, haideti sa ramanem on topic la miracole. Decizia lui Hitler de permite retragerea aliatilor peste canal ca si refuzul de mai tarziul de a invada UK are la baza niste calcule logistice si miltare ce nu tin nici de miracole si nici de alte aberatii.
Hitler si-a facut atunci alte calcule si nu s-a inselat, ma rog.... ca a pierdut razboiul mai tarziu, asta este cu totul altceva dar NU l-a pierdut din aceasta cauza.

#121
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Vreau si eu o lamurire stiintifica de la toti ateii din univers la intrebarea de ce sfantul din urmatorul videoclip nu a putrezit, nu s-a descompus etc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Knuc2m3y71o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt aproximativ 500 de ani de cand a murit. Daca aveti obiectii sunt dispus sa merg cu voi in Rusia sa ne convingem impreuna. (Fratele meu se va ocupa de documente si formalitati)
Va multumesc tuturor !!

#122
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Nu o sa ma chinuiesc cu explicatii da vezi ca sigur exista daca te documentezi nitel.Cadavre bine conservate mai exista in lume :)

#123
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 orthodox, on 22nd June 2011, 21:41, said:

Vreau si eu o lamurire stiintifica de la toti ateii din univers la intrebarea de ce sfantul din urmatorul videoclip nu a putrezit, nu s-a descompus etc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Knuc2m3y71o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt aproximativ 500 de ani de cand a murit. Daca aveti obiectii sunt dispus sa merg cu voi in Rusia sa ne convingem impreuna. (Fratele meu se va ocupa de documente si formalitati)
Va multumesc tuturor !!

ai auzit de imbalsamare????  :console:

#124
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

 Clara22, on 22nd June 2011, 07:18, said:

Citeste cap 5 din Matei si daca tu poti spune dupa ca asa sunt crestinii din ziua de astazi, cum cere Hristos sa fie, atunci inseamna ca are logica ce spui. In caz contar, ceva nu se leaga.
De ce crezi ca pana si ateii au ajuns sa inteleaga si sa spuna ca a fi crestin e un fel de utopie? Culmea e ca numai crestinii crestini nu vad asta, pentru ca partea aceasta din invatatura biblica se ignora in ziua de azi, adica e un fel de utopie utopica despre care este scris in Biblie, dar n-are treaba cu crestinii obisnuiti. Orice om de bun simt si mai ales onest, fie crestin sau nu, ajunge pana in pragul dreptatii si acolo ti se rupe filmul, daca vrei sa recunosti, desigur.
Discutia a plecat de la faptul ca eu am sustinut ca tot ce se intampla, inclusiv nenorocirile sunt sau din voia sau cu ingaduinta lui Dumnezeu. De ce le-ar ingadui Dumnezeu, daca nu  pentru pacatele noastre? Tu mi-ai spus ca nu e de mirare ca sunt multi atei daca crestinii gandesc asa si mi-ai dat ca exemplu cazul apostolilor si a celor care au murit pentru credinta si cuvintele lui Iisus : "in lume necazuri veti avea, dar indrazniti, Eu am biruit lumea". Ar rezulta ca tu crezi ca daca ti se intampla necazuri, asta e ceva normal, faca parte din provocarea de a fi crestin. Eu zic ca e pericol sa te amagesti cu gandul ca daca ai necazuri, asta nu insemna ca sunt din cauza pacatelor, ci din cauza ca esti o buna crestina. Apostolii care au murit pentru Hristos eu zic ca  sunt o exceptie, oameni carora li s-a dat mult si li s-a cerut mult, nu se pot compara cu noi. Mucenicia e ultima treapta, pentru cei care le-au urcat pe celelalte. Iar acum, nu stiu cum am ajuns la predica de pe munte, care e culmea desavarsirii crestine, desi trebuie discernamant ca sa aplici ce se spune pe acolo, ca sa nu te trezesti ca te smeresti cand si fata de cine nu trebuie. Vorba aia, smerenia a fost una dintre cele mai abuzate virtuti crestine si pentru fiecare virtute diavolul fabrica una asemanatoare, cu care incearca sa-i ispiteasca pe cei ce incearca sa mearga pe calea crestina.
Daca ai adus vorba de dreptate, sa stii ca ea nu s-a desfiintat prin Legea noua. Hristos a platit pentru pacatele noastre dar asta nu inseamna ca nu exista o responsabilitate pentru ce facem de acum inainte si as putea sa-ti dau multe citate de genul: "Nu va lasati amagiti, caci Dumnezeu nu se lasa batjocorit, ci ceea ce seamna omul, aceea va si secera", "Iar cel ce face nedreptate isi va lua plata nedreptatii, caci la Dumnezeu nu este partinire", "Eu n-am venit sa stric legea , ci s-o implinesc". Deci cu dreptatea nu s-a incheiat odata cu Legea noua, nu uita ca Dumnezeu nu ne-a iertat prin decret, ci a venit El insusi sa moara in locul nostru pentru pacat, caci pretul pacatului e moartea. Iar in exemplul dat de mine la inceput, nu era vorba de credinciosi, ci de atei, asa cum se spune si in articol. Eu zic sa nu ne amagim ca avem incercarile celor desavarsiti, cand inca ne aflam la varsta cand cele mai multe necazuri sunt urmare a pacatelor, necazuri pe care numai daca le asumi ca atare si le rabzi, platesti pretul lor, nu cu mandria ca esti ales daca le ai. Eu cel putin asa vad si la varsta asta ma simt. Cuvintele  Lui Hristos catre Sf. Siluan, care a trait in vremea noastra si dupa cum el insusi povesteste, ca incerca sa se roage si ii apareau demoni in fata icoanei, ducandu-l la deznadejde, nu au fost "Esti ales ca ai incercari", ci "Sufletele celor mandri pururea au de suferit din pricina demonilor. Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui!".

Edited by crisanca, 23 June 2011 - 00:37.


#125
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 crisanca, on 23rd June 2011, 01:22, said:

De ce le-ar ingadui Dumnezeu, daca nu  pentru pacatele noastre?
[...]
Eu zic sa nu ne amagim ca avem incercarile celor desavarsiti,
Nu, nu cred ca Dumnezeu pedepseste pacatele pe lumea asta, ci cred ca orice necaz nu este decat inca o incercare pe care omul trebuie sa o treaca pentru a se desavarsi si nu vad niciun fel de mandrie daca vad lucrurile asa.
Oricum e mult mai logica o astfel de explicatie daca stai si privesti la ce se intampla in jur.
Sunt incercari si atat, daca le treci mergi mai departe si e normal sa apara provocari din ce in ce mai mari.

Edited by Clara22, 23 June 2011 - 06:46.


#126
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 orthodox, on 22nd June 2011, 21:41, said:

Vreau si eu o lamurire stiintifica de la toti ateii din univers la intrebarea de ce sfantul din urmatorul videoclip nu a putrezit, nu s-a descompus etc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Knuc2m3y71o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt aproximativ 500 de ani de cand a murit. Daca aveti obiectii sunt dispus sa merg cu voi in Rusia sa ne convingem impreuna. (Fratele meu se va ocupa de documente si formalitati)
Va multumesc tuturor !!
Uau , ce minuneeeeeeee !!!
Mumiile egiptene sunt mai bazate ca rahatul ăsta de "sfânt" al tău . Sunt mult mai vechi și mult mai bine conservate .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate