Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Program de facturi si evidenta clienti.

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#55
Solutions

Solutions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2005

View PostBandit, on Oct 26 2005, 01:48, said:

Ma bucur ca ai observat asta. Ideea e ca folosesc/am folosit si alte programe platite (Ciel, Xmanager, chiar si ContabSQL), si, facand un raport calitate/pret. Cele enumerate de mine in paranteza sunt mult mai bune decat cel prezentat de tine.
Nu am zis ca cei care fac astfel de programe sa nu castige nimic,dar nu exagerat. Mai sunt si alte solutii de a face bani,chiar daca programul este mentinut free.



Daca nu iti place pretul unui program nu iseamna ca este mai prost (chiar decat CIEL  :D  si asta numai de la tine am auzit), dar uiti si celelate avantaje ca poti aveea N firme si versinile ulterioare sunt gratuite.

Este o investite mare la inceput dar in timp se amortizeaza. Nu ca la alte softuri ca ti-l da cu 100-200 Euro si la ori ce modificare iti mai ia 10% sau 20% din valoarea programului.

Munca intelectuala se plateste, daca este unu mai destept ca mine care face o inventie si eu pot sa ma folosesc de ea, de ce sa nu-si ceara pretul.



P.S. Florin lasa-ti contul aici ca sa-ti doneze cei care vor si care castiga bani frumosi din folosirea programului tau.

#56
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005
Salve all,

Mike, ma bucur ca iti merge bine programul si totodata iti multumesc pt felicitari.
In alta ordine de idei, intr-adevar, pagina tb aranjata de la caz la caz...

Solutions, in primul rand, programul e gratuit. In al doilea rand, nu am cont :w00t:  
In al treilea rand, culmea e ca sunt persoane care au insistat si mi-au trimis bani prin diverse metode!
Nu conteaza suma ci gestul! Jos palaria.



Doamne ajuta,
Florin

#57
zarone

zarone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.08.2005
Salut! Am incercat si eu programul si este mai usor de utilizat decat alte programe comerciale. Am gasit o eroare cred : nu calculeaza bine TVA-ul, la 19% calculaza mai mult, iar daca il setez la 16% calculeaza bine. Problema este ca pe fatura apare cota de TVA 16% deci nu poate ramane asa. In rest ..felicitarile mele si desi mi-ar placea sa ramana gratuit sa il folosesc si eu :D poti scote ceva bani de pe urma lui, chiar si eu sunt dispus sa platesc ceva pentru el.

#58
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003

View PostAstor, on Oct 25 2005, 13:17, said:

De la inceput, nu am testat programul dar:

1) E ilegal sa printezi de 3 ori, fiecare pagina separat, se pot printa doar prin matriceala, toate 3 odata. Voi le puteti face pe laser, raze x sau cerneala invizibila dar ele sunt nule si cumparatorul nu-si poate deduce TVA-ul, daca o face, e pasibil de amenda (inclusiv voi ca nu ati emis factura fiscala, cea laser fiind nula);


Nu e ilegal, eu am facturi pentru imprimate laser si am nevoie sa printez fiecare factura de 3 ori, acum o sa copiez si eu programul sa il testez. Ca m`am saturat sa folosesc un fisier word cu templatul facturii pe care sa il modific de fiecare data cand inregistrez un client.


Vad ca nu mai merge linkul de download.

#59
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005
Neatza,

Problema cu linkul mort se datoreaza celor care imi gazduiesc free fisierele.
Nu stiu, poate stiti voi un server de gazduire cat de cat...

O sa ma uit si la problema tva-ului, desi si la prima vedere parca nu-mi vine sa cred :)
Cine stie...

Oricum, zilele astea o sa pun o versiune cu multe imbunatatiri!


Numai bine,
Florin

#60
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005
Salve all,

Linkul de pe site este valid, plus ca toate erorile semnalate au fost corectate.
Btw Zarone, ai avut dreptate cu tva-ul.  :death:



Numai bine,
Florin

#61
zarone

zarone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFlorinManea, on Nov 18 2005, 12:35, said:

Salve all,

Linkul de pe site este valid, plus ca toate erorile semnalate au fost corectate.
Btw Zarone, ai avut dreptate cu tva-ul.  :death:
Numai bine,
Florin
Am mai observat ceva, cand fac o factura si modific manul pretul la un produs, inainte de facturare nu calculeaza restul sumelor. Utila ar fi o coloana care sa nu apara la printare in care sa trec pretul final al produsului si sa calculeze el pretul fara TVA si restul.

#62
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005
Salve Zarone,

Pai daca modifici pretul in tabelul Produse Cumparate, se calculeaza automat tva-ul si restul de rubrici.  Dupa modificare tb apasat neaparat butonul "Confirma modificarile facute", moment in care se fac calculele de tva si pret final.

(Am avut mai multe cereri in care s-a cerut modificarea pretului plecand de la pretul FTVA  si nu de la cel final. )

Numai bine,
Florin

#63
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005
nu postez doar fac niste reclama noului topci creat de mine http://forum.softped...showtopic=92497

PS: interesant programul tau, keep up with the good work.

#64
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005

View Postzarone, on Nov 19 2005, 10:56, said:

Am mai observat ceva, cand fac o factura si modific manul pretul la un produs, inainte de facturare nu calculeaza restul sumelor. Utila ar fi o coloana care sa nu apara la printare in care sa trec pretul final al produsului si sa calculeze el pretul fara TVA si restul.

Da, acum am inteles ce vrei, dar imi dai peste cap sistemul...Adica l-am conceput plecand de la p.unitar,
desi prima oara era gandit asa cum vroiai tu. Dar, in final, cererea  fost pt vers actuala.

Ma mai gandesc, dar nu vad o solutie pe moment,...

In ceea ce priveste calcularea restului de sume, am observat astazi ca una aparea in tabel si alta aparea in preview.   Am corectat aceasta eroare si o sa postez versiunea corectata azi, maine..


Numai bine,
Florin

#65
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005
Salve all,

In sfarsit am dat de cap la erorile din rapoarte. Greu, dar Slava Domnului ca am reusit!
Am postat azi ultima versiune.

Numai bine,
Florin

#66
mihaituica

mihaituica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.09.2003
Salutare, am si eu 2 intrebari. Cum fac sa pun numele firmei la registrul de casa (sa schimb "firma mea srl") si de unde pot lua qtintf.dll pentru ca de pe site nu merge, iar programul de facturi nu merge!

#67
sorel2003

sorel2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.06.2005
se pare ca iar nu merge site-ul. as putea sa downloadez aplicatia asta din alta parte?

#68
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005
La multi ani,


Nu stiu ce sa fac si unde sa postez linistit kiturile aplicatiilor....Asta e treaba cu site-urile de free file hosting.
Ma rog, dupa ce ma linistesc un pic dupa atatea fripturi, o sa studiez alte site-uri de gazduire.

Deocamdata am refacut link-ul de descarcare pt qtintf.dll si la prima vedere, se pare ca se descarca...Oricum, fisierul asta poate fi gasit si pe google.

Numele la firma in reg de casa l-am lasat intentionat readonly pt ca m-am gandit ca poate ies niste bani din programelul asta. :D   Dupa care am vazut ca e un proiect fara succes si l-am abandonat.
Cam asta ar fi!




Numai bine,
Florin

#69
ionutdo

ionutdo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.12.2005
Interesant programul dar am si eu ceva de adaugat
1. Raportul A5garfic nu calculeaza bine total fara tva (vezi ca inmulteste de 2 ori cantitatile, eu am rezolvat)
2. Trebuie printat si Sortiment pe factura ([dm.adoRaport.Categorie][dm.adoRaport.Denumire] dar nu merge) daca rezolvi astept un raspuns.
3. dupa ce sunt introduse produse noi trebuie sa restartezi program pentru a se reactualiza Lista Tarife

#70
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005
1. Nu mi-am mai batut capul cu rapoartele de multa vreme.
2. Normal ca nu merge printat "sortimentul" pe factura din simplul motiv ca era ilogic sa apara! (de aceea nici nu e introdus in adoRaport)
Dar de ce nu faci altfel: concateneaza Sortimentul direct in lista de produse
3. Punctul asta e simplu de facut.

Numai bine,
Florin

#71
ionutdo

ionutdo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.12.2005

View PostFlorinManea, on Feb 21 2006, 13:42, said:

1. Nu mi-am mai batut capul cu rapoartele de multa vreme.
2. Normal ca nu merge printat "sortimentul" pe factura din simplul motiv ca era ilogic sa apara! (de aceea nici nu e introdus in adoRaport)
Dar de ce nu faci altfel: concateneaza Sortimentul direct in lista de produse
3. Punctul asta e simplu de facut.

Numai bine,
Florin

Nu este chiar ilogic sa apara pe factura pt motiv ca la produse se introduce numai "cod produs" si pe cel care face receptia marfii i-ar fi mai usor sa se "orienteze" (ar usura putin si munca celui care opereaza cu programul, nu ar mai trebui sa introduca sortimentul la fiecate produs, poate poti sa introduci "sortiment" in adoRaport ). E     si eu circotas de colo, felicitari pentru ceea ce faci, sa ai bafta si noroc sa iti poti vinde produsele.

Sa auzim de bine!
Ionut

#72
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Da, asa e, si in aplicatia dezvoltata de mine toti utilizatorii folosesc COD la produse si pe factura tiparesc numele (adica categoria cum o numeste programul).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate