Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vodafone Tv+

Bataie ritmica la viteza resimtit...

panou de sigurante la casa

Comanda online, compania nu vrea ...
 Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina
 La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 

Pentru ce datorie la intretinere se poate pune sechestru pe imobil ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 23.11.2005
Eu am 450 RON datorie curenta + 1900 RON penalitati acumulate in perioada 2003 - 2011 ( in medie 150 RON / an ), si primesc amenintari foarte agresive din partea asociatiei.
Am de gand sa platesc datoria curenta ( din pacate la Galati nu se sterg penalitatile daca platesc datoria ), dar voi ramane cu penalitatile.

Ce sanse am sa intru in rahat ( efectiv ) din cauza penalitatilor ?
Daca voi plati datoria si voi ramane cu 0 datorie curenta, in ce ritm vor creste penalitatile ?
Se pun penalitati la penalitati sau doar la datoria curenta ?

Va intreb pe voi, ca sa stiu ce si cum sa vorbesc cu administratorul zilele urmatoare.

#2
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 23.11.2005
113 Views si niciun raspuns ?

Sint constient ca sint penalitatile mele, insa nu mi se pare deloc normal ca ala GL sa nu se stearga.

#3
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,013
  • Înscris: 17.10.2003
Pai vezi ca penalitatile se transforma in datorie.
Ii zice "penalitate" doar ca sa se justifice cresterea lunara, dar suma de plata e suma de plata. E ca si cum ai spune ca platesti rata la banca, dar nu platesti dobanda.

#4
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
În ordine inversă:
- nu administratorul reprezintă asociația ci președintele, lui trebuie să i te adresezi, cel mai bine în scris;
- penalitățile nu pot crește după plata datoriei ce le generează;
- de ce să nu se aplice la Galați Legea 175/2010? În textul acesteia nu se prevede restrângerea aplicabilității la anumite unități administrativ-teritoriale :rolleyes:
- Legea asociațiilor de proprietari (L230/2007) nu prevede un barem de la care președintele asociației poate solicita înscrierea privilegiului imobiliar în cazul restanțierilor (art.51)

Acum, dacă vă înscrieți în condițiile Legii 175/2010 (venit net lunar mai mic de 1000 de lei de membru al familiei) puteți solicita, în scris, asociației aplicarea legii, indiferent de ce spune folclorul, că nu s-ar aplica la Galați. Tu comunică asociației că intenționezi să achiți restanța până la data de 19 iulie (parcă) și că dorești ca ei să aplice legea. Va trebui să depui acte justificative pentru venit.
Oricum, sumele datorate care sunt mai vechi de trei ani sunt prescrise.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002

 silviu_n, on 3rd June 2011, 12:30, said:

Oricum, sumele datorate care sunt mai vechi de trei ani sunt prescrise.
daca nu intenteaza proces in rastimpul asta.

Edited by Fane, 03 June 2011 - 11:42.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,611
  • Înscris: 17.08.2007
Cine v-a spus voua ca penalitatile mai vechi de 3 ani sunt prescrise?
Regia de apa sau orice alt furnizor nu-ti vor sterge nici o datorie/penalitate dupa 3 ani.

#7
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Și ce dacă? Cum zice Fane, dacă nu te-au dat în judecată în tot acest timp, nu au cum să te oblige să le plătești. Sunt prescrise.

#8
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 23.11.2005
M-au dat in judecata pentru penalitatile anterioare, am dosare facute.

Nu intrebam daca ei ma pot da in judecata pentru cei 1900 RON, ci daca chiar as putea pierde casa in urma unui astfel de proces pentru o astfel de datorie.
Intreb deoarece sint ENORM de multi care au datorii de 2-3-4 ori mai mari, si nu li se intampla nimic.

Unde trebuie sa depun dosar pentru stergerea penalitatilor ?

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 23.11.2005
http://www.adevarul...._487751263.html

#10
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Prin alte localități nu voiau să aplice legea (regiile, că ele-s tartorii) pentru că nu ar avea „norme de aplicare” deși textul legii nu prevede elaborarea de norme.

Am scris mai sus, faci cerere către asociație, anexezi adeverințe de venit, le plătești datoria și gata!

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002

 silviu_n, on 3rd June 2011, 13:04, said:

Și ce dacă? Cum zice Fane, dacă nu te-au dat în judecată în tot acest timp, nu au cum să te oblige să le plătești. Sunt prescrise.
tu poti sa-i obligi sa-ti furnizeze apa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate