Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 

Mari ambiții pentru ARtelecom, ISP-ul Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
micutu3500

micutu3500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.12.2001
Mda, Breeze (wireless bridge) merge ok pentru  1 canal de max 512kbps.

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Pe 26GHz aria de acoperire este de max 3,5Km in mediu cu "zgomot" mare cum e Bucurestiul (verificat deja).

A fost un caz in care Intracom n-a indraznit pe 3.5Ghz sa faca filed trial-ul deoarece antena de la CPE si Base Station-ul erau line of site dar razant peste niste blocuri la o distanta de 5Km, in plin centrul Bucurestiului si nu poti sa-mi spui ca nu sunt producatori buni pentru ca nu este cazul aici, ei respectand niste standarde si puteri de emisie stabilite prin norme, cu antena cu castig mare. E drept nu aveau OFDM.

Acum revenind la Netro, ce aveti voi instalat, le-ati testat in conditii extreme? Care este distanta maxima de la un site la un customer premises?

Aveti fibra optica in tara sau mergeti pe leased line de la alti carrieri?

Greets,
Speedo

#39
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by micutu3500
Mda, Breeze (wireless bridge) merge ok pentru  1 canal de max 512kbps.
La ce exact te referi cu "canal" ?
Pe BreezeCom (varianta de 3Mbps throughoutput la BS) am facut un download cu 1.5 Mbps (~189kB/s).

Intrebare: la categoria modemuri E1, am avut un Ericsson Cobra si au adus un IntraCom. Sa-mi para rau sau nu?

#40
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
El a zis ca la noi astia la care conteaza QoS.
512kbps zice el ca este canalul pe care poti sa te bazezi in orice conditii meteo & stuff.

De asemenea s-a referit la Bucuresti unde spectrul pe 2,4GHz in oras este foarte aglomerat, este foarte foarte mult "zgmot", la tine n-ar trebui sa ai probleme.

Greets,
Speedo

#41
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
[B]El a zis ca la noi astia la care conteaza QoS.
512kbps zice el ca este canalul pe care poti sa te bazezi in orice conditii meteo & stuff.
Zi-mi conditii meteo mai rele decat ceata si caderi de chiciura la greu. Vreau sa testez niste rate in transfer (pe 3.5GHz) cu LOS.

Quote

De asemenea s-a referit la Bucuresti unde spectrul pe 2,4GHz in oras este foarte aglomerat, este foarte foarte mult "zgmot", la tine la Vaslui n-ar trebui sa ai probleme.
Dope, no!  :cool: It's 55 km to the south :D

PS: Dar despre E1 - Ericsson vs IntraCom ? Chestia e un client ce are pe dial-up ping de 65-85 ms (!) cu banal winmodem, acum pe E1 IntraCom. E drept ca nu am avut posibilitatea sa testez clientul respeectiv si pe E1 Ericsson, si de asta intreb.

#42
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Speedo >> arunca-ti un ochi pe www.harris.com. Eu lucrez de ceva timp cu echipamentele lor si nu am ce sa le reprosez (desi sint "circotas" cind e vorba de calitate si facilitati). Cel putin in banda de 5,8 GHz (libera), echipamentele Aurora 5800 2xE1 au facut fata cu succes unor conditii de instalare si functionare f. grele (36 Km LOS, dealuri, ceata, zona de frontiera ....).
djlyon >> la Breeze e bine sa nu ai pretentii mari. Iar Intracom face modem-uri f. bune. Cauta "buba" in alta parte.

#43
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
"Buba" este, insa nu acolo, si nu despre asta era vorba. Ziceam de "ping"-ul ciudat de mic, fata de un normal 110ms. Despre modem-uri am cam strambat din nas cand au luat Ericsson-ul care e Ericsson si mergea bine, nu au fost probleme etc, si au pus IntraCom.
Cat despre Breeze, la ce sunt folosite cred ca isi fac treba prea bine. "Gaurile" :D le-am gasit deja, dar mai bine tac ca sa nu profite altii de ele  :cool:

#44
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
lLIVIU >> am respect pentru Harris, de altfel si CONNEX-ul are BS-uri de la ei si pe de alta parte se fac in Romania, da o sa verfic site-ul maine.

BreezCom-urile sunt pentru cei care vor doar atat cat dau ele...

Greets,
Speedo

#45
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
lLIVIU >> din cate stiu acum fara sa ma documentez 5,8GHz este banda libera in ITU nu si la ETSI, asa ca nu se aplica si-n Europa sau Romania. Oricum ma lamuresc maine.

Greets,
Speedo

#46
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Speedo >> 5,8 GHz liber in RO. Hirtii de la IGCR pot sa-ti trimit pe fax (am avut nevoie de ele la niste clienti...). Si ... n-am inteles prea bine ... afirmi ca Harris se produce si in RO ?!

#47
micutu3500

micutu3500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.12.2001
Experienta m-a invatat ca nu tot ce este free este si garantat.
Acum se pune problema uramtoare:
daca cumperi echipamente radio de foarte buna calitate nu trebuie sa ai si soft de management adevara?
Speedo: mai devreme sau mai tarziu tot esti ,,nevoit" sa treci pe fibra optica, pai sa ne gandim: iti iei SDH de la BOSCH, care de altfel este super, legi niste ATM si vezi ca la un moment dat a fluctuat ceva pe BOSCH, nu conteaza ce dar ai erori-> ATM-ul pica si atunci sa te vezi reroutare.
Deci una peste alt fibra este sfanta. (Moarte sobolanilor (cunoscatorii stiu de ce ;) )
Referitor la Netro: am posibilitatea sa ma duc cu 4xE1 la client daca vrea.
;)

#48
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
lLIVIU  >  am gresit din viteza, Harris nu se fac in Romania, eu ma gandeam in momentul ala la Kathrein, astea se fac in RO , www.kathrein.ro .

Spectrul de 5,8GHz este liber doar daca emiti cu puteri mai mici de 10mW si chiar si pentru asta trebuie sa-i anunti pe aia de la IGCR, poti sa-mi dai pe fax foile alea (nr. fax pe PM), chiar te rog.

Micutu3500 , asta zic si eu de mult, ca fibra este sfanta, si apropo pe ce ati facut voi mesh-ul ATM in toata tara, radio SNR, fibra RTC, cum?

Hai sa fac o predictie, asa din cum se arata imaginea de unde ma uit eu.

Dialog-ul, ca vreau ca nu vreau eu, va deveni concurentul numarul doi pe piata de telefonie, in special voce, deoarece cu noua lor retea de 1200Km SDH peste DWDM vor avea cea mai sanatoasa retea de fibra din tara dupa RTC, ei vor deveni in viitorul apropiat si operatori de telefonie fixa, de fapt asta a fost strategia lor de la inceput.

Connex-ul a fost conceput din start ca un operator de servicii, adica nu este un big business ca viitorul Orange Romania asa ca intrevad in viitor, in urmatorii ani, un take-over de catre o alta companie mare tocmai pentru faptul ca a ramas fara o retea proprie de la cap la coada si n-o sa aiba forta financiara sa se sustina singura.

Cosmorom-ul beneficiaza de reteaua RTC deci nu mai are nevoie decat de marketing bun si de cresterea numarului de celule si coborarea in 900 odata cu deregulation, pentru a deveni de succes, Cosmote Grecia a dovedit ca intr-un an jumate din operatorul numarul trei a devenit operatorul numarul unu cu procent de piata de 40%.

Zapp, are o piata marginala si mai devreme sau mai tarziu va fi inghitit probabil si el.

Asa vad eu, poate gresesc, poate nu....


Greets,
Speedo

#49
micutu3500

micutu3500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.12.2001
Speedo: sincer sa fiu habar nu am pe ce suport fizic este trecut ATM, chiar nu imi pasa, ma intereseaza numai sa mearga.

#50
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt dezamagit, micutu credeam ca am trecut de nivelul simplu de exploatare ca vedem deasupra copacilor.

Greets,
Speedo

#51
micutu3500

micutu3500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.12.2001
Voiam sa spun pe al cui suport fizic ;)
:drac:

#52
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Imi vorbesti despre SDH pe Bosch, care este link radio, probabil SNR, si vrei sa ma faci sa cred ca nu stii.

Superioritatea asta falsa pe care o afisezi, ma dezamageste din nou.

Greets,
Speedo

#53
micutu3500

micutu3500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.12.2001
Echipamentele sunt proprietatea MobiFon SA.
Superioritate, hmm, departe de mine gandul.
In rest numai de bine. :cool:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate