Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Curatare si lubrifiere lant bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#91
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Eu curatarea lantului o fac cu benzina, desfac "zala rapida" introduc tot lantul intr-o sticla de 0,5 l umpluta pe un sfert cu benzina si incep sa "shake-uiesc". Arunc continutul murdar de benzina intr-un alt recipinet si pun din nou benzina curata, iar "shake-uiesc" ... pana benzina nu mai se murdareste. La a treia spalare deja e foarte curat.  Scot lantul din sticla, il las sa se usuce, iar pana se usca sterg pinioanele si foile cu benzi de carpa subtiri imbibate in benzina ... luciu iese.  Apoi montez lantul, il sprayez cu ceva vaselica cu teflon, apoi cu o carpa curata sterg surplusul de vaselina si gata. Maxim 15 min toata operatia + plus inca 15 min dusul pt. a indeparta mirosul de benzina de pe maini. :wacko:

Edited by alexis4tm, 14 June 2011 - 13:38.


#92
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postpg-soare, on 8th June 2011, 18:41, said:

Eu ma refeream la inceput, ca nici lubrifiantul  nu-l iei de fiecare data. Nu mi se pare deloc optima solutia ta.
Totusi ,voi  la ce ulei va referiti ?  ulei = lubrifiant? EU cand degresez, chiar nu mi se pare umplut foarte mult de praf.
Nu ti se pare optima pentru ca, din pacate, motorina, nu miroase a trandafir.
Probabil daca avea un odor floral, motorina devenea solutia optima pentru ungerea lanturilor la bicicleta.

#93
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

View PostCutzu, on 14th June 2011, 21:14, said:

Probabil daca avea un odor floral, motorina devenea solutia optima pentru ungerea lanturilor la bicicleta.
Sigur! Eu chiar as fi gatit cu ea. Bunica ar fi luat-o in loc de medicamente si nevasamea nu si-ar mai fi cumparat cosmetice.
Motorina - formula magica.

#94
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View PostCutzu, on 14th June 2011, 21:14, said:

Nu ti se pare optima pentru ca, din pacate, motorina, nu miroase a trandafir.
Probabil daca avea un odor floral, motorina devenea solutia optima pentru ungerea lanturilor la bicicleta.
Esti penibil de-a dreptul..... :thumbdown:.

#95
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Intodeauna mi-a placut de mine. Motorina rulls.

#96
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
We love to entertain our bikes with "motorina" :rofl:

#97
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View PostCutzu, on 17th June 2011, 04:55, said:

Intodeauna mi-a placut de mine. Motorina rulls.
Lasa-ne ca ne-ai plictisit cu teoriile tale! :deadtongue:

#98
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postrazvi007, on 17th June 2011, 18:08, said:

Lasa-ne ca ne-ai plictisit cu teoriile tale! :deadtongue:

Eventual "M-AI" plictisit, ca nu ai mandat sa vorbesti in numele tuturor, muculet.

Ciudat, eu am priceput ce a spus Cutzu de la inceput. Ori aici se platesc ceva polite mai vechi?
............
Vad ca metoda batraneasca nu e pomenita de nimeni.
Lant curat fiert in seu de oaie, odata la 6 luni. Stranie substanta: si lubrefiaza si nu prea aduna murdarie cu lunile.
Nu seu luat altan de la oaia sacrificata. E un seu prelucrat industrial. Acum zeci de ani nu era atelier fara potiunea asta.

#99
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Metoda batraneasca se folosea atunci, cand aprindeai focul cu 2 pietre.
Metoda cu motorina iar e demodata, cum agati urate, cu mirosul de motorina dupa tine.
Ia manciac-as spray special de ungere, care contine si feromoni.

Gata nu mai comentez, tehnologia isi spune cuvantul. N-aruncati cu oo, ca e deja seara, nu merge omleta la ora asta. Aruncati cu rosii sa fac o salata, aia da.

Edited by Cutzu, 17 June 2011 - 19:15.


#100
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cu totii am inteles(sper) ce spune, cutzu , dar acum nu este OPTIM sa faci atatea chestii si nici la bani nu iesi mai ieftin.  Atata tot. :)

#101
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Imi retrag cuvintele cum ca nu as mai posta.
Soare, un litru de motorina iti ajunge cel putin o luna, daca folosesti bicicleta zi de zi, daca o folosesti ocazional iti ajunge lejer 6 luni. Unde e cheltuiala?

#102
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cheltuiala e aproape identica ca atunci cand ai lua un spray la 30 lei. Evident cand n-ai, bagi ce-ai zis tu (eu bag la celelalte bicle cand vin la parinti si vreau sa ma plimb), dar dupa cum am mai spus (dar se pare ca n-ai citit, ca-s un mucos de 21deani) la bicla pe care o folosesc zilnic, folosesc ceva cu care sa dau repede ca scartiie nenorocita la 7.45 si la 8 tre sa fiu la facultate.  

Pricepi? Nu inteleg ce ingineria dracu am scris acum cateva posturi... :)

Edited by pg-soare, 17 June 2011 - 19:26.


#103
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postcuculili, on 17th June 2011, 18:47, said:

Eventual "M-AI" plictisit, ca nu ai mandat sa vorbesti in numele tuturor, muculet.

Ciudat, eu am priceput ce a spus Cutzu de la inceput. Ori aici se platesc ceva polite mai vechi?
............
Vad ca metoda batraneasca nu e pomenita de nimeni.
Lant curat fiert in seu de oaie, odata la 6 luni. Stranie substanta: si lubrefiaza si nu prea aduna murdarie cu lunile.
Nu seu luat altan de la oaia sacrificata. E un seu prelucrat industrial. Acum zeci de ani nu era atelier fara potiunea asta.
Ai dreptate,aici am gresit eu cu exprimarea,ar fi trebuit sa vorbesc doar in numele meu.Pana la urma fiecare crede si face ceea ce vrea pe banii lui.

View PostCutzu, on 17th June 2011, 20:19, said:

Imi retrag cuvintele cum ca nu as mai posta.
Soare, un litru de motorina iti ajunge cel putin o luna, daca folosesti bicicleta zi de zi, daca o folosesti ocazional iti ajunge lejer 6 luni. Unde e cheltuiala?
Eu mi-am luat acum un an un flacon de 100 ml de ulei pe care am dat 25 de lei si inca nu s-a terminat,tinanad cont ca imi curat lantul aproape saptamanal.S-ar putea sa iesi mai ieftin cu motorina dar banii pe care ii economisesti probabil ca ii vei da pe lant\pinioane\foi care se vor uza mai repede si va trebui sa le schimbi.

#104
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
de ce cureti lantul saptamanal? te pomenesti ca o fi magnet la praf

#105
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Dintotdeauna intretinerea lantului va starnii aprige discutii intre biciclisti. Replicile astea sunt o stare de normalitate intre oameni cu opinii diferite care au pe langa un minim de experienta si o mare dragoste pentru fierul de sub fund.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce omor mi-as lua de la nevastamea daca as fierbe lantul in seu de oaie in casa.

#106
bogdanel249

bogdanel249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.05.2011

View Postiunicu, on 18th June 2011, 18:39, said:

Nici nu vreau sa ma gandesc ce omor mi-as lua de la nevastamea daca as fierbe lantul in seu de oaie in casa.
:)))

--------------------------------------

Da ... daca nu saptamanal,atunci la cat timp e indicat sa cureti lantul?:|

#107
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Curatatul lantului Este precum dusul, o faci de cate ori simti nevoia.

#108
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View PostCutzu, on 18th June 2011, 15:59, said:

de ce cureti lantul saptamanal? te pomenesti ca o fi magnet la praf
Nu-i magnet,dar se cam aduna pe el si nu imi place sa fie uscat pentru ca nu mai merge asa de bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate