Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

depresie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
buna ziua.
am o mare nevoie de un sfat si cum e prima data pe aceasta parte a forumului nu stiu daca am scris unde trebuie sau poate exista deja un topic dedicat...imi cer scuze daca e asa si va rog sa mutati postul.
problema nu este a mea ci a unei rude foarte apropiate, cred ca sufera de depresie, spune mereu ca are ganduri de sinucidere (nu foloseste cuvantul asta dar e clar), din cate mi-am dat seama are si probleme financiare, traieste intr-un oras indepartat de toate rudele, in afara de sotie cu care nu se intelege si care cred eu ca e unul din principalii factori de stres.
nu vrea sa mearga la psiholog desi recunoaste starea in care se afla...acum incercam sa il aducem la noi acasa si sa il indepartam de mediul acela plin de stres, dar sincer nu stiu cum ar trebui sa procedez, ce ar trebui sa fac.
daca exista pe aici vreo persoana abilitata sa imi dea un raspuns va rog nu ezitati sa o faceti. nu am cum sa il duc la medic impotriva vointei lui, nu e nebun sa il leg si sa il duc la spitalul de psihiatrie, mi-e foarte teama ca intr-un moment de neatentie a noastra ar putea face o nebunie.

#2
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 11.04.2006
O rugaciune e binevenita :) Apoi aveti grija de om, implicati-l in activitati placute si feriti-l de situatii presante. Probabil a patit ceva si simte ca nu mai are valoare, nu mai are motivatie, scop de viitor. Incercati sa-i oferiti un plan in care sa aiba un rol, sa se simta pretuit si util in anturajul in care traieste.

#3
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postalexica08, on 16th March 2011, 12:42, said:

buna ziua.
am o mare nevoie de un sfat si cum e prima data pe aceasta parte a forumului nu stiu daca am scris unde trebuie sau poate exista deja un topic dedicat...imi cer scuze daca e asa si va rog sa mutati postul.
problema nu este a mea ci a unei rude foarte apropiate, cred ca sufera de depresie, spune mereu ca are ganduri de sinucidere (nu foloseste cuvantul asta dar e clar), din cate mi-am dat seama are si probleme financiare, traieste intr-un oras indepartat de toate rudele, in afara de sotie cu care nu se intelege si care cred eu ca e unul din principalii factori de stres.
nu vrea sa mearga la psiholog desi recunoaste starea in care se afla...acum incercam sa il aducem la noi acasa si sa il indepartam de mediul acela plin de stres, dar sincer nu stiu cum ar trebui sa procedez, ce ar trebui sa fac.
daca exista pe aici vreo persoana abilitata sa imi dea un raspuns va rog nu ezitati sa o faceti. nu am cum sa il duc la medic impotriva vointei lui, nu e nebun sa il leg si sa il duc la spitalul de psihiatrie, mi-e foarte teama ca intr-un moment de neatentie a noastra ar putea face o nebunie.

1. Cum anume e clar? Ce anume va da voua de inteles ca ar intentiona sa se sinucida?
2. Cati ani are?
3. Ar trebui sa aveti in vedere daca el doreste sa se mute in alta parte si trebuie vazut in ce masura aceasta mutare nu l-ar determina sa recurga la act tocmai din cauza faptului ca a fost nevoit sa se mute. Adica sa nu se produca inca un cerc vicios.
4. Admitand ca exista o ideatie suicidara ar trebui in primul rand sa aveti in vedere securitatea spatiului, luand in calcul ca nu a mai existat o tentativa, cel putin eu asa presupun din reply-ul tau, ceea ce e bine, totusi trebuie securizat locul in care va sta. Daca intr-adevar exista un astfel de pericol si voi, cei din familie, ati sesizat corect, e o problema acuta, ceea ce inseamna ca trebuie luata foarte in serios.
5. O trimitere de la medicul de familie catre un psihiatru/psihoterapeut si sustinerea lui prin a-l insoti. Incercati sa-i spuneti ca accesul la un medic de specialitate ar putea sa-i ofere un alt mod de a vedea lucrurile. Deci nu pentru ca e "nebun". De foarte multe ori la refuzul cuiva de a merge la o terapie contribuie si faptul ca ceilalti privesc acest lucru cu teama, suspiciune, ingrijorare. Nu-l trimiteti singur.

Edited by roua, 17 March 2011 - 22:44.


#4
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View Postalexica08, on 16th March 2011, 13:42, said:

buna ziua.
am o mare nevoie de un sfat si cum e prima data pe aceasta parte a forumului nu stiu daca am scris unde trebuie sau poate exista deja un topic dedicat...imi cer scuze daca e asa si va rog sa mutati postul.
problema nu este a mea ci a unei rude foarte apropiate, cred ca sufera de depresie, spune mereu ca are ganduri de sinucidere (nu foloseste cuvantul asta dar e clar), din cate mi-am dat seama are si probleme financiare, traieste intr-un oras indepartat de toate rudele, in afara de sotie cu care nu se intelege si care cred eu ca e unul din principalii factori de stres.
nu vrea sa mearga la psiholog desi recunoaste starea in care se afla...acum incercam sa il aducem la noi acasa si sa il indepartam de mediul acela plin de stres, dar sincer nu stiu cum ar trebui sa procedez, ce ar trebui sa fac.
daca exista pe aici vreo persoana abilitata sa imi dea un raspuns va rog nu ezitati sa o faceti. nu am cum sa il duc la medic impotriva vointei lui, nu e nebun sa il leg si sa il duc la spitalul de psihiatrie, mi-e foarte teama ca intr-un moment de neatentie a noastra ar putea face o nebunie.



Trebuie sa gasesti o cale de convingere sa mergi la un psihiatru cu el.
Depresia inainteaza incet dar sigur.
Daca nu primeste ingrijire medicala, sigur va claca.

#5
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
incearca sa-l pui la munca, sa faca niste bani, sa nu mai fie asa de amarat !
eventual o munca fizica antrenanta, intr-un colectiv sistematic, astfel incat sa isi poata conecta inconstientul la fluxul general si sa-si piarda falsa identitate suicidala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate