Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1747
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008
Imi cer anticipat scuze, nu vreau sa jignesc pe nimeni, nici sa pozez in Soros, dar scalping cu miniloturi inseamna un fel de pacanele.

Pt mine, ca sa am de ce sa fac asta - minim un lot cu tinta la 5 pips; ca sunt cazuri cand renunt, inchizand la 2 - 3 pips, e altceva, da' tot sunt bani de-o pizza si-o bere, sa zicem, nu de juma' de cafea.   E adevarat, riscul e pe masura...

#1748
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 evon, on 10th August 2012, 10:35, said:

Eu unul as alege pe cel de 1 minut, alaturi de cel de 15 minute, sa vad in ansamblu cum se misca piata. Totusi stiti perechi de valuta care nu sunt deloc volatile? si in mare parte e in range market.
Care preferi (despre grafice).
Ce vrei sa faci, sa-ti parchezi banii?   :huh:

#1749
paduraru_marius

paduraru_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2012

 poadol, on 12th August 2012, 14:46, said:

Care preferi (despre grafice).
Ce vrei sa faci, sa-ti parchezi banii?   :huh:


De mult timp caut un broker calumea si regulat si in final l-am gasit numele lui e ICM Capital din UK, regulat de FSA.
M-au sunat dupa ce mi-am deschis contul cu ei si ma asistat cineva de la ei prin telefon, cum prefer mailul aceasta a inteles si am tinut legatura prin email,au avut o atitudine buna fata de mine si au inteles sa nu ma deranjeze la telefon in timpul zilei cand lucrez,pt ca urasc sa fiu sunat in general si nu raspund la numere private.
Sunt bucuros ca in sfarsit cineva a ascultat si rugamintea mea,primesc zilnic de la account manager meu analize si stiri care m-au ajutat foarte mult ca incepator.

Recomand incantat serviciile lor pentru ca intr-o noapte mi sa intamplat sa am ceva problem tehnice pe care nu am reusit sa le rezolv singur,si ceasul era cam 3 dimineata,cred ca managerul meu de cont nu doarme niciodata,pt ca la acea ora cand credeam ca numai e nimeni sa ma ajute,mi-a raspuns imediat pe mail si m-a ajutat prin teamviewer sa rezolv problema,era din vina firewalu care il am pe windows 7, de mare ajutor a fost si TeamViewer un soft pe care nu il stiam dar care sa dovedit salvator si util pt ca firewalu imi bloca conexiunea si nu ma puteam conectat la serveru lor meta trader,ce pot sa zic frumos soft si ajutor pe masura,din partea mea au calificativu :AAAAAAA++++++++,il recomand la toti incepatori,care nu au nevoie numai de un broker,dar au nevoie si de ajutor!

#1750
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 paduraru_marius, on 13th August 2012, 09:55, said:

De mult timp caut un broker calumea si regulat si in final l-am gasit numele lui e ICM Capital din UK, regulat de FSA.
M-au sunat dupa ce mi-am deschis contul cu ei si ma asistat cineva de la ei prin telefon, cum prefer mailul aceasta a inteles si am tinut legatura prin email,au avut o atitudine buna fata de mine si au inteles sa nu ma deranjeze la telefon in timpul zilei cand lucrez,pt ca urasc sa fiu sunat in general si nu raspund la numere private.
Sunt bucuros ca in sfarsit cineva a ascultat si rugamintea mea,primesc zilnic de la account manager meu analize si stiri care m-au ajutat foarte mult ca incepator.

Recomand incantat serviciile lor pentru ca intr-o noapte mi sa intamplat sa am ceva problem tehnice pe care nu am reusit sa le rezolv singur,si ceasul era cam 3 dimineata,cred ca managerul meu de cont nu doarme niciodata,pt ca la acea ora cand credeam ca numai e nimeni sa ma ajute,mi-a raspuns imediat pe mail si m-a ajutat prin teamviewer sa rezolv problema,era din vina firewalu care il am pe windows 7, de mare ajutor a fost si TeamViewer un soft pe care nu il stiam dar care sa dovedit salvator si util pt ca firewalu imi bloca conexiunea si nu ma puteam conectat la serveru lor meta trader,ce pot sa zic frumos soft si ajutor pe masura,din partea mea au calificativu :AAAAAAA++++++++,il recomand la toti incepatori,care nu au nevoie numai de un broker,dar au nevoie si de ajutor!
Care e minimul de deposit?, ce spread au, se poate face scalping?

#1751
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Imi poate oferi cineva? unde video cum se scalpeaza in MT4? ca sunt chestii care nu stiam de ele, gen lot size, de ce nu pot pune ce suma vreau? si leverage..

#1752
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008
Leverage e "fix", stabilit la deschiderea contului; pe cont real este posibil sa-l poti modifica ulterior, la cerere.   Oricum, nu-l schimbi la fiecare tranzactie.

In MT se lucreaza cu loturi, un lot reprezinta 100.000, poti tranzactiona fractii sau multipli de lot, nu o suma X...

#1753
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 Barboso, on 16th August 2012, 16:34, said:

Leverage e "fix", stabilit la deschiderea contului; pe cont real este posibil sa-l poti modifica ulterior, la cerere.   Oricum, nu-l schimbi la fiecare tranzactie.

In MT se lucreaza cu loturi, un lot reprezinta 100.000, poti tranzactiona fractii sau multipli de lot, nu o suma X...
Sa mor de inteleg chestia cu lotul :mellow:

#1754
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008
Un lot = 100.000 unitati monetare din valuta de baza.

Un lot EUR/USD = 100.000 € = 123.575 $.

#1755
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 Barboso, on 16th August 2012, 19:38, said:

Un lot = 100.000 unitati monetare din valuta de baza.

Un lot EUR/USD = 100.000 € = 123.575 $.
Deci sa inteleg, leverage e stabilit de trader, si acel lot reprezinta o anumita suma de bani per totala? daca contul e de 5000 euro , ce lot folosesc? si imi poti spune cum fac ca MT4 sa fie la setarile default? ca l-am setat aiurea, si imi e greu sa tranzactionez cu el.

#1756
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008
In tranzactie intri cu ce suma (cate loturi) vrei; asta stabilesti/setezi (daca este cazul, adica daca tu vrei altceva decat era default/ultima tranzactie) cand deschizi tranzactia.

Leverage se stabileste la deschiderea contului; pe real (n-am incercat/nu m-a interesat) cred ca, la cerere, il poti modifica ulterior (doar cu un alt leverage folosit de broker, daca foloseste mai multe).   Pe demo cu ce-ai deschis, cu aia "mori".

Pe contul de 5.000, cum zici tu, poti cumpara (teoretic, pt ca practic nu cred sa te lase sa ramai fara "Free Margin") maxim 5 loturi EURUSD daca ai leverage de 1:100, sau 25 loturi daca ai leverage de 1:500.   De leverage mai mare eu n-am auzit.


Mai citeste, de exemplu aici, ca vad ca inca ai lacune mari.

#1757
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 Barboso, on 16th August 2012, 22:17, said:

In tranzactie intri cu ce suma (cate loturi) vrei; asta stabilesti/setezi (daca este cazul, adica daca tu vrei altceva decat era default/ultima tranzactie) cand deschizi tranzactia.

Leverage se stabileste la deschiderea contului; pe real (n-am incercat/nu m-a interesat) cred ca, la cerere, il poti modifica ulterior (doar cu un alt leverage folosit de broker, daca foloseste mai multe).   Pe demo cu ce-ai deschis, cu aia "mori".

Pe contul de 5.000, cum zici tu, poti cumpara (teoretic, pt ca practic nu cred sa te lase sa ramai fara "Free Margin") maxim 5 loturi EURUSD daca ai leverage de 1:100, sau 25 loturi daca ai leverage de 1:500.   De leverage mai mare eu n-am auzit.


Mai citeste, de exemplu aici, ca vad ca inca ai lacune mari.
Mersi de informare si de sfat, voi lua acele cursuri.
Leverage e de 300 la ce trader vreau eu sa bag, ca au spread de sub 1 la eur/usd.

#1758
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Barboso, on 16th August 2012, 22:17, said:

In tranzactie intri cu ce suma (cate loturi) vrei; asta stabilesti/setezi (daca este cazul, adica daca tu vrei altceva decat era default/ultima tranzactie) cand deschizi tranzactia.

Leverage se stabileste la deschiderea contului; pe real (n-am incercat/nu m-a interesat) cred ca, la cerere, il poti modifica ulterior (doar cu un alt leverage folosit de broker, daca foloseste mai multe).   Pe demo cu ce-ai deschis, cu aia "mori".

Pe contul de 5.000, cum zici tu, poti cumpara (teoretic, pt ca practic nu cred sa te lase sa ramai fara "Free Margin") maxim 5 loturi EUR/USD daca ai leverage de 1:100, sau 25 loturi daca ai leverage de 1:500.   De leverage mai mare eu n-am auzit.
Poti schimba leverage-ul si pe demo, probabil mult mai usor decat pe real, dar cu conditia sa ai 0 - zero - tranzactii in curs (pe real n-am incercat, pe demo l-am schimbat leverage-ul).
Fara "Free Margin" nu te lasa deoarece in caz nefavorabil tranzactia s-ar inchide automat aproape imediat dupa deschidere la cei care nu te lasa sa depasesti suma ce o ai in contul de tranzactionare.

 evon, on 16th August 2012, 22:21, said:

Mersi de informare si de sfat, voi lua acele cursuri.
Leverage e de 300 la ce trader vreau eu sa bag, ca au spread de sub 1 la eur/usd.
Spread-ul variaza nu este fix tot timpul, nu-i asa?

#1759
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 poadol, on 20th August 2012, 13:24, said:

Poti schimba leverage-ul si pe demo, probabil mult mai usor decat pe real, dar cu conditia sa ai 0 - zero - tranzactii in curs (pe real n-am incercat, pe demo l-am schimbat leverage-ul).
Fara "Free Margin" nu te lasa deoarece in caz nefavorabil tranzactia s-ar inchide automat aproape imediat dupa deschidere la cei care nu te lasa sa depasesti suma ce o ai in contul de tranzactionare.


Spread-ul variaza nu este fix tot timpul, nu-i asa?
Da, de ce intrebi?

#1760
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

Quote

Leverage e de 300 la ce trader vreau eu sa bag, ca au spread de sub 1 la eur/usd.

Quote

Spread-ul variaza nu este fix tot timpul, nu-i asa?

 evon, on 20th August 2012, 16:03, said:

Da, de ce intrebi?
Din cauza felului in care ai prezentat "problema" => "au spread de sub 1 la eur/usd.".
Acel leverage de 300 este:
- minim 300;
- maxim 300;
- fix 300.
Esti cam neatent la detalii, acolo - in Forex - detaliile conteaza cel mai mult. :)

#1761
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

 poadol, on 20th August 2012, 20:11, said:

Din cauza felului in care ai prezentat "problema" => "au spread de sub 1 la eur/usd.".
Acel leverage de 300 este:
- minim 300;
- maxim 300;
- fix 300.
Esti cam neatent la detalii, acolo - in Forex - detaliile conteaza cel mai mult. :)
Pai da, variaza sub 1 pips.

#1762
anamariaion

anamariaion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2012

 clau_22, on 2nd September 2005, 14:44, said:

ce situri sunt pt. a simula forex
in afara de marketiva.com pt. ca nu imi mai merge :(
incearca pe forex-metal.com
acolo poti sa-ti faci un cont demo,asa am incercat si eu.
mai multe nu stiu sa-ti spun,gasesti acolo detalii

#1763
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
De ce va complicati cu alte siteuri cand exista eToro? Ce avantaje ofera alte siteuri?

#1764
gamiteh

gamiteh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2006
Am si eu o intrebare: a castigat vreodata cineva ceva pe Forex (inafara de bokeri si firma care comisioneaza)? La modul ca sa ramana cu banii bagati initial plus un castig, in mana?

Edited by gamiteh, 22 March 2014 - 19:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate