Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1729
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
"TF de maxim 15 minute" inseamna ca asa-ti setezi tu chart-ul, fiecare lumanare sa fie de (maxim) 15 minute, nu ca tii tranzactia atat.
15 minute inseamna mult pt scalping; in special daca faci scalping pe stiri inchizi tranzactia in cateva (zeci de) secunde pana la cateva minute.

Exista riscul sa te arzi si fara sa apara alta stire (stiri in afara calendarului nu prea apar); se poate ca lumanarea sa plece intr-o directie si, dupa ce-ai deschis tu tranzactia, s-o ia in sens opus.


Eu folosesc doar FF, dar, daca vrei ceva mai mult, fa-ti abonament la Bloomberg TV.

Edited by Barboso, 03 August 2012 - 21:50.


#1730
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Ce tactica imi recomanzi in a face niste bani lejeri?
Scalping la leverage mare pe perioade foarte scurte (max 5 min )
sau long orders? 120pips+ ?.
Ca nu stiu pe ce tactica sa ma specializez, scalping la leverage mare suna tentant, atunci cand e in desfasurare un boom ca asta. Si totusi ce pereche? ca eur/usd chiar daca e volatila, nu se compara cu gbp/usd, unde oscileaza foarte mult si des, perfect pentru scalperi, si nu inteleg pe ce fel de stiri aur/argint oscileaza? ca foarte foarte foarte multa lume tranzactioneaza comoditati, in ciuda faptului ca e super greu, care e smecheria? .

#1731
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postevon, on 7th August 2012, 11:19, said:

Ce tactica imi recomanzi in a face niste bani lejeri?
Scalping la leverage mare pe perioade foarte scurte (max 5 min )
sau long orders? 120pips+ ?.
Ca nu stiu pe ce tactica sa ma specializez, scalping la leverage mare suna tentant, atunci cand e in desfasurare un boom ca asta. Si totusi ce pereche? ca eur/usd chiar daca e volatila, nu se compara cu gbp/usd, unde oscileaza foarte mult si des, perfect pentru scalperi, si nu inteleg pe ce fel de stiri aur/argint oscileaza? ca foarte foarte foarte multa lume tranzactioneaza comoditati :w00t: , in ciuda faptului ca e super greu, care e smecheria? .
commodity = produs sau marfa (aur, argint, petrol etc.)
( 5 min ) = perioada foarte lunga pentru un scalper (vezi si la 'Barboso' - "regula = daca faci scalping pe stiri inchizi tranzactia in cateva (zeci de) secunde exceptia = pana la cateva minute")

#1732
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postpoadol, on 7th August 2012, 15:38, said:

commodity = produs sau marfa (aur, argint, petrol etc.)
( 5 min ) = perioada foarte lunga pentru un scalper (vezi si la 'Barboso' - "regula = daca faci scalping pe stiri inchizi tranzactia in cateva (zeci de) secunde exceptia = pana la cateva minute")
Dar de ce sa fac scalping pe cateva zeci de secunde? cand potentialul unui boom ( cum am aratat ) este foarte mare.

#1733
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008

View Postevon, on 7th August 2012, 11:19, said:

Ce tactica imi recomanzi in a face niste bani lejeri?
Scalping la leverage mare pe perioade foarte scurte (max 5 min ) sau long orders? 120pips+ ?.
Tu trebuie sa te lamuresti ce te "aranjeaza" mai bine.

Personal am ajuns sa prefer tranzactiile scurte, ceva apropiat de scalping, desi la inceput vizam doar cate-o suta (sau 150) de pips.


View Postevon, on 7th August 2012, 17:16, said:

Dar de ce sa fac scalping pe cateva zeci de secunde? cand potentialul unui boom ( cum am aratat ) este foarte mare.
Faci pe cat (consideri ca) merita.   Practica mi-a demonstrat ca orizontul de timp cam asta este; ca sunt si exceptii este adevarat, dar alea, asa cum le spune si numele, sunt exceptii.
Nu vizez stirile (trading pe ele), dar, din cate-am observat eu, cam asta-i impactul, de la cateva secunde la cateva minute, dupa care piata se linisteste.   Asa cum ziceam, exista si exceptii.



View Postpoadol, on 7th August 2012, 15:38, said:

( 5 min ) = perioada foarte lunga pentru un scalper (vezi si la 'Barboso' - "regula = daca faci scalping pe stiri inchizi tranzactia in cateva (zeci de) secunde exceptia = pana la cateva minute")
Eu unul n-as defini scalping-ul strict pe cat sta tranzactia deschisa, cat pe ce target vizeaza --> 5 - 10 pips, intrat cu minim un lot standard.   Cu mini/micro loturi n-ai ca cauta in scalping.
Exceptia ar fi scalping-ul pe stiri, despre care vorbeam, unde se pot lua mai multi pips, si unde, intr-adevar, timpul e important.

Edited by Barboso, 07 August 2012 - 17:22.


#1734
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostBarboso, on 7th August 2012, 18:20, said:

Si ce broker imi poti recomanda pentru scalping? etoro are spread de 3 @_@ la eur/usd ,ma gandeam ca poate exista vre-un trader cu spread ceva mai mic. E foarte greu sa faci scalping cu spread-ul ala.
Dar sa permita si tranzactionarea demo, sa invat platforma.

#1735
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Ma feresc sa fac recomandari; cu ce broker lucrez eu (sucursala UK, ca au mai multe) cred c-am mai spus, si se poate vedea si in capturile de ecran pe care le-am mai pus prin topic.

Edited by Barboso, 07 August 2012 - 20:09.


#1736
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBarboso, on 7th August 2012, 18:20, said:

Eu unul n-as defini scalping-ul strict pe cat sta tranzactia deschisa, cat pe ce target vizeaza --> 5 - 10 pips, intrat cu minim un lot standard.   Cu mini/micro loturi n-ai ca cauta in scalping.
Exceptia ar fi scalping-ul pe stiri, despre care vorbeam, unde se pot lua mai multi pips, si unde, intr-adevar, timpul e important.
Eu asa am inteles ca doreste sa incerce 'evon', (deoarece amintea de scalping si de faptul ca este interesat de stiri care influenteaza cursurile de schimb).
"Scalping-ul este o strategie de tranzactionare in care traderul incearca sa obtina profituri mici intr-o perioada foarte scurta de timp.
In general aceste tranzactii sunt realizate pe termene extrem de scurte, de la cateva secunde pana la cateva minute, si presupun un grad ridicat de risc. Pentru a putea avea un castig mai mare este necesar ca spread-ul sa fie cat mai mic. Cu cat acest spread este mai mare cu atat va fi mai greu pentru un scalper sa obtina profit." Loredana Asiminei

“Este o strategie care s-ar preta romanilor pentru ca majoritatea tranzactioneaza pe termen scurt avand ca target un profit de 20-30 pips pe o perioada de cateva ore. Ca atare nu fac tocmai scalping cu toate ca asta au impresia. Este o strategie destul de gresit inteleasa in sensul ca scalperii au o strategie foarte bine pusa la punct ei lund in calcul si volumele pe cand ceilalti iau in  calcul doar pretul” Andreas Nichilciuc

Pe real cand intri ('evon'), fa-o doar cu bani pe care iti permiti sa-i pierzi.

Edited by poadol, 08 August 2012 - 09:09.


#1737
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Eu generalizam un pic atunci cand am "definit" scalping-ul.

Daca m-am inselat si, in loc sa creasca/scada, perechea respectiva ramane intr-un range de 2 -3 pips peste/sub pretul de cumparare, nu vad nici un motiv sa inchid tranzactia doar pt ca au trecut, sa zicem, 5 minute  -  la asta ma refeream.

La fel cum, daca evolueaza favorabil, nu vad de ce-as inchide-o neaparat, in loc sa-i pun un Trailing Stop si s-o las sa se duca..

#1738
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
ce parere aveti de hotforex? au cont special pentru scalperi, 0,2 spread ,e genial ,dupa parerea mea , mai ales cu leverage urias, faci 20-30 de micro scalpuri din astea , ti-ai scos banutii pe ziua respectiva.

#1739
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postevon, on 8th August 2012, 17:05, said:

ce parere aveti de hotforex? au cont special pentru scalperi, 0,2 spread ,e genial ,dupa parerea mea , mai ales cu leverage urias, faci 20-30 de micro scalpuri din astea , ti-ai scos banutii pe ziua respectiva.
Tine cont ca in realitate sunt 2 variante si majoritatea o cunosc pe a doua:
1. "faci 20-30 de micro scalpuri din astea , ti-ai scos banutii pe ziua respectiva." :OK:
2. faci 1 - 2 - 3 - 5 micro scalpuri din astea si ti-ai pierdut banutii pe ziua respectiva. (de obicei intr-unul poti sa pierzi cat ai castigat in 20 - 30 sau chiar mai mult) :thumbdown:

View PostBarboso, on 8th August 2012, 16:34, said:

Eu generalizam un pic atunci cand am "definit" scalping-ul.

Daca m-am inselat si, in loc sa creasca/scada, perechea respectiva ramane intr-un range de 2 -3 pips peste/sub pretul de cumparare, nu vad nici un motiv sa inchid tranzactia doar pt ca au trecut, sa zicem, 5 minute  -  la asta ma refeream.

La fel cum, daca evolueaza favorabil, nu vad de ce-as inchide-o neaparat, in loc sa-i pun un Trailing Stop si s-o las sa se duca..
Nicio problema, este perfect atata timp cat reusesti sa te mentii "in joc" sau sa castigi. :peacefingers:  :thumbup:

Edited by poadol, 08 August 2012 - 17:06.


#1740
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postpoadol, on 8th August 2012, 18:11, said:

2. faci 1 - 2 - 3 - 5 micro scalpuri din astea si ti-ai pierdut banutii pe ziua respectiva. (de obicei intr-unul poti sa pierzi cat ai castigat in 20 - 30 sau chiar mai mult) :thumbdown:
Depinde , daca accepti sa inchizi pozitia la 2 pipsi , si sa astepti din nou sa creasca/scada.
Pentru scalping se foloseste tf de 1 minut alaturi de cel de 5 minute?

#1741
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postevon, on 9th August 2012, 10:19, said:

Depinde , daca accepti sa inchizi pozitia la 2 pipsi , si sa astepti din nou sa creasca/scada.
Pentru scalping se foloseste tf de 1 minut alaturi de cel de 5 minute?
Traderii experti in scalping tranzactioneaza volume mari si de aceea se multumesc cu 1 - 3 pipsi castigati sau pierduti.
Desi "in cartile" de analiza tehnica scrie ca semnalele tehnice sunt mai precise pe timeframe = tf mai lungi, totusi marea majoritate a incepatorilor incepe scalpingul pe grafice de 1 sau 5 minute, dar cel mai bine este sa-ti alegi graficele potrivite caracteristicilor tale.

Edited by poadol, 09 August 2012 - 17:54.


#1742
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postpoadol, on 9th August 2012, 18:38, said:

Traderii experti in scalping tranzactioneaza volume mari si de aceea se multumesc cu 1 - 3 pipsi castigati sau pierduti.
Desi "in cartile" de analiza tehnica scrie ca semnalele tehnice sunt mai precise pe timeframe = tf mai lungi, totusi marea majoritate a incepatorilor incepe scalpingul pe grafice de 1 sau 5 minute, dar cel mai bine este sa-ti alegi graficele potrivite caracteristicilor tale.
Eu unul as alege pe cel de 1 minut, alaturi de cel de 15 minute, sa vad in ansamblu cum se misca piata. Totusi stiti perechi de valuta care nu sunt deloc volatile? si in mare parte e in range market.

#1743
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
De ce-ai vrea volatilitate mica pt scalping ?   :huh:

#1744
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostBarboso, on 10th August 2012, 14:52, said:

De ce-ai vrea volatilitate mica pt scalping ?   :huh:
pai ca sa scalpezi la 1pips-2.

#1745
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
1 - 2 pips, volatilitate mica... sa stau juma' de ora ca sa ciupesc 10€/$... eu zic "PAS !".

#1746
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View PostBarboso, on 10th August 2012, 20:46, said:

1 - 2 pips, volatilitate mica... sa stau juma' de ora ca sa ciupesc 10€/$... eu zic "PAS !".

Scopul ar fi sa faci macar vreo 3-4 pips peste spread/comision. Daca o faci in perioada pre-asian cand este f mica volatilitate, si folosesti un SL mare, sa zicem 50-100 pips, treaba e relativ safe, si poti folosi o loturi mari. Cred ca poti merge pana la 5-10% din capital, daca esti foarte grijuliu


0.1 lots * 1 pip eur/usd = 1$.

Iti faci calculul de aici cam cat poti castiga, dar oricum nu cred sa gasesti mai mult cateva oportunitati pe saptamana. O singura greseala iti sterge vreo 10 castiguri, deci aici nu te arunci. Daca nu esti sigur nu deschide pozitia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate