Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1711
danpav86

danpav86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.11.2009

View Postpitagora, on 13th April 2012, 21:31, said:

spreaduri de 0.1-0.4 pips, dream on. N-avem noi romanii fonduri de alea.

Asa e :) .
Personal, eu ma multumesc si cu spread-uri de 1.8 - 2 pipsi, atat timp cat broker-ul cu care lucrez imi ofera alte lucruri mult mai importante decat spread-ul mic.
Mai important decat problema spread-ului este cum sa-mi dezvolt abilitatile ca sa fac pipsi cat mai multi. Daca fac 50 de pipsi intr-o zi pe EURUSD, sincer, nu-mi mai pasa ca ii ofer brokerului 2 pipsi amarati; trebuie sa traiasca si el :) .

Edited by danpav86, 13 April 2012 - 22:10.


#1712
forexist

forexist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2010
Pentru incepatori un ghid complet pentru MT4 in limba romana: www.metatrader.ro

#1713
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007

View Postiuly11, on 12th April 2012, 10:12, said:

Salutare! Am o singura intrebare: ati scos bani reali din treaba asta pana acum? Adica ati transformat banii virtuali in bani reali?

Poate vrei sa intrebi daca paper trading-ul, adica tranzactionarea cu bani virtuali, a ajutat pe cineva sa fie profitabil in tranzactionarea live. Ca altfel cum sa transformi banii virtuali in bani reali? :)

#1714
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
inchide telefonul

#1715
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Am nevoie mare de un calendar economic,unde viitoarele actiuni sa fie anuntate la ora romaniei, gmt +3 cat suntem noi. Ca imi prind urechile cu calendarele setate pe ora americana, si pierd mult pe urma asta.
Inca ceva, niste nume de ebook-uri/cursuri, de specializare in breakouts si analiza trendului? Eu stiu destul de ok,dar vreau sa ma specializez.

#1716
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postevon, on 30th July 2012, 11:50, said:

Am nevoie mare de un calendar economic,unde viitoarele actiuni sa fie anuntate la ora romaniei, gmt +3 cat suntem noi. Ca imi prind urechile cu calendarele setate pe ora americana, si pierd mult pe urma asta.

http://www.myfxbook....onomic-calendar

daca esti logat iti afiseaza in timezone-ul care il setezi pe cont

#1717
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postpitagora, on 30th July 2012, 22:44, said:

http://www.myfxbook....onomic-calendar

daca esti logat iti afiseaza in timezone-ul care il setezi pe cont
noi suntem +3 sau +2?

#1718
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
GMT+2; ai fi putut s-o iei si pe bajbaite, setand una dintre variante ca sa vezi daca se potriveste.  :)
Poti incerca si calendarul de la Forex Factory; la fel, trebuie sa-ti faci cont si sa te autentifici ca sa-ti setezi calendarul pe ora ta.

#1719
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostBarboso, on 31st July 2012, 15:25, said:

GMT+2; ai fi putut s-o iei si pe bajbaite, setand una dintre variante ca sa vezi daca se potriveste.  :)
Poti incerca si calendarul de la Forex Factory; la fel, trebuie sa-ti faci cont si sa te autentifici ca sa-ti setezi calendarul pe ora ta.
exact pe asta il foloseam,dar nu stiam ca trebuie sa ma inregistrez.
Anyways :D thanks

#1720
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Va rog sa ma lamuriti. M-am tot uitat ca matza in calendar,dar tot nu mi-am dat seama,care stiri is cele mai importante? ca au fost unele cu risk level medium, si nu s-a intamplat nimic in special. Cum imi dau seama care e cea mai importanta si asteptata stire ai zilei?

#1721
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
FF le codifica pe culori; in ordinea importantei: rosu, portocaliu, galben, alb.
Nu este obligatoriu sa fie miscari puternice, nici macar la stirile "rosii", mai ales daca stirile sunt cele asteptate.
Mai probabil este sa vezi miscari ample la discursuri, chiar daca-s codificate cu portocaliu.

#1722
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Desigur cum zici tu, dar spre exemplu ieri toata lumea astepta stirea FMCO,ceva de genul, care nu am vazut-o in calendar. De ce?

#1723
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Attached File  Untitled.jpg   286.28K   56 downloads

#1724
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostBarboso, on 2nd August 2012, 15:55, said:

Si aceste stiri,cu grad rosu pot influenta foarte puternic piata?

#1725
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Da.

#1726
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostBarboso, on 3rd August 2012, 00:39, said:

Da.
Si cam care ar fi cuvintele cheie dintr-o stire, ca sa-mi dau seama daca va urma un trend crescator sau descrecator? , dupa parerea mea (sa ma corectezi ) , daca stirea e negativista gen " Banca britanica a majorat dobanda la creditele euro/gbp" gbp va scadea?.

#1727
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
De multe ori cursul o ia in directia contrara logicii decurse din stire.

Dupa parerea mea sunt doua modalitati de a "trata" stirile:
- conservator - urmaresti calendarul si eviti tranzactionarea (sau inchizi tranzactiile deschise) in preajma stirilor importante si a discursurilor;
- agresiv/riscant - ignori stirea (continutul ei) si incerci sa faci scalping dupa ce te lamuresti de directia lumanarii (TF de maxim 15 minute)

#1728
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostBarboso, on 3rd August 2012, 17:08, said:

De multe ori cursul o ia in directia contrara logicii decurse din stire.

Dupa parerea mea sunt doua modalitati de a "trata" stirile:
- conservator - urmaresti calendarul si eviti tranzactionarea (sau inchizi tranzactiile deschise) in preajma stirilor importante si a discursurilor;
- agresiv/riscant - ignori stirea (continutul ei) si incerci sa faci scalping dupa ce te lamuresti de directia lumanarii (TF de maxim 15 minute)
Foarte interesanta chestie !, dar de multe ori in 15-120 minute cam incetineste trendul in cazul unui boom, si apoi risti sa deschizi o pozitie crezand ca va creste, dar trendul incepand sa stagneze, sau sa fie interferat de o alta stire economica cu potential agresiv.
Imi poti recomanda un site unde sa ma pot abona RSS si sa primesc in real time stiri cu caracter economic politic.

Ca o intrebare offtopic: esti trader all time? sau part time.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate