Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 

Prea multe tratamente acnee?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
Thezooltes

Thezooltes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 08.12.2010
Am 15 ani si am cosuri de pe la varsta de 14 .Pe perioada verii este dezastru nici nu pot sa ma gandesc ce voi avea pe fata dar pe perioada iernii infectia nu este asa de vizibila.Am auzit ca chestia asta se si mosteneste da tata a avut cosuri...dar nu ca mine.Am pielea grasa ,ma trezesc la 5 ma spal cu apa si sapun pe fata,si la 2 cand vin inapoi imi simt pielea de parca e data cu un fel de ulei .Am auzit si de acest ulei cica sebrum sau ceva de genu.Am fost la 2 dermatologi si toti cu aceeasi poveste se uita la fata mea si imi dao tratament care desigur contine skinoren si zynerit .M am dat cu astea 1 luna dupa care mi sa iritat fata de mi se ducea pielea de pe fata si cosurile tot nu au trecut.Bun mergem la pasul urmator ,am observat ca Argila albastra de raciu imi prinde bine .Am inceput tratamentul cam de 2 saptamani ,imi retrage cosurile dar pe  o perioada scurta de timp.Vad ca nu merge imi iau si Dacia plant (B natural) pastile si Evening Primrose.La Evening Primrose am citit ca este pentru reglarea hormonilor feminini are cu ce sa ma afecteze pe mine ca sunt baiat?Pot sa spun ca am facut si putine excese in loc de 1 am luat 2 poate si 3 pe zi Am auzit ca si inhalatia cu ceaiul de cimbru de gradina e bun pentru ca curata porii ,prin transpiratie se elimina porii aceia de mizerie .Am facut rost de al si fac si cu asa ceva.Am fost la doctorul de familie si mi-am luat  si un zynerit.Asta inseamna foarte multe tratamente  si sa nu spun si de o crema cu extract de melc sau ceva de genu pe la televizor arata mi am luato dar aceea crema rafineaza parca doar pielea unde nu sunt cosuri.

Intrebarile mele sunt se poate sa ma afecteze cumva toate aceste tratamente la un loc?

Nu este timp necesar pentru ca medicamentele sa isi faca efect?

Exista posibilitatea ca nici unul dintre aceste tratamente sa nu functioneze?

Sar putea ca Evening Primrose sa imi creeze niste probleme pe calea hormonala?

Sunt foarte nelamurit in legatura cu aceste cosuri ..le am de ceva timp si nu inteleg de ce nu toti adolescentii au chestia asta?De ce doar cativa?De ce trece asa de greu

Stiu ca sunt multe intrebari dar sunt nelamurit si nu stiu unde sa intreb altundeva m am cam familiarizat cu forumul ...

Multumesc.

#2
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 579
  • Înscris: 05.02.2009
Ai să ajungi ca MJ, numai că ție-ți pică fața. Pe lângă faptul că ai tenul gras, e posibil să-l ai și sensibil, iar atâtea tratamente la care îl supui nu-i fac bine.
E și vârsta de așa natură, ești la pubertate, iar coșurile sunt o consecință.
Niciun tratament nu te va scăpa de coșuri pe vecie. Dacă tot zici că argila îți face bine, atunci fă doar acest tratament regulat.
De preferabil e să nu folosești săpun când te speli pe față, chiar dacă ai impresia că te scapă de grăsime. Excepție fac cele speciale(era unul de la Clearsil bun).

#3
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Aoleu, ce mix ai facut acolo! In primul rand, trebuie sa renunti la a mai amesteca toate alea. In al doilea rand, datorita faptului ca ai cosuri si banuiesc ca ai si tenul gras, recomand sa iti faci ceva natural, preparat in casa, o data pe saptamana, si-anume: miere cu malai, pui 1-2 lingurite miere + 1 lingurita malai, le amesteci, masezi fata cu ele pe pielea umeda, spalata intai cu putina apa calduta, pentru a deschide porii. Masezi aproximativ 30 secunde, clatesti cu apa curata. Atentie! Evita zona din jurul ochilor, si rabdare, multa rabdare.

Am uitat sa mentionez ca dupa gomaj sa folosesti o crema hidratanta, intrucat bareria de protectie naturala este afectata.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Esti la pubertate, hormonii fac ravagii, nu ii mai ameti si tu. Si eu am pielea grasa, am avut cosuri si... am trecut prin ce treci tu.
Acum, fac dus zilnic ca sa nu apar slinos, si folosesc o data la doua zile un sapun de fata bazat pe acid salicilic 2% (antinflamator, contracta porii) si daca apare vreun cos rebel (extrem de rar) am o crema cu 10% Benzoyl Peroxide.
Cazurile mai extinse probabil necesita chiar tratament cu antibiotice - eritromicina este buna pentru infectii de piele, dar aici este teritoriul medicilor dermato.

Asta este cand ai testosteron in exces...

Editat de SuperDuper, 19 februarie 2011 - 05:11.


#5
Thezooltes

Thezooltes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 08.12.2010
Da dar se vad semnele insepe sa imi treaca si nu mi sa intamplat nimic pana acum sar putea sa imi faca mai in colo?Am 3 zile de tratament si incep sa se vada semnele incet incet ...ma gandesc ca unul dintre tratamente trebuie sa aiba efect...

#6
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postcopil_Cuminte19, on 19th February 2011, 01:12, said:

Aoleu, ce mix ai facut acolo! In primul rand, trebuie sa renunti la a mai amesteca toate alea. In al doilea rand, datorita faptului ca ai cosuri si banuiesc ca ai si tenul gras, recomand sa iti faci ceva natural, preparat in casa, o data pe saptamana, si-anume: miere cu malai, pui 1-2 lingurite miere + 1 lingurita malai, le amesteci, masezi fata cu ele pe pielea umeda, spalata intai cu putina apa calduta, pentru a deschide porii. Masezi aproximativ 30 secunde, clatesti cu apa curata. Atentie! Evita zona din jurul ochilor, si rabdare, multa rabdare.

Am uitat sa mentionez ca dupa gomaj sa folosesti o crema hidratanta, intrucat bareria de protectie naturala este afectata.

Asta este o mare prostie. Sa nu cumva sa faci asta cat ai cosuri multe pe fata. Doar cand scapi de ele si ai semne. Si eu am facut aceeasi chestie sperand ca imi amelioreaza alea cateva cosuri pe care le aveam, dar mai mult rau face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate