Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#27901
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009
Acuma serios!
Dacă îți spune cineva că abonamentul este pe 24 de luni cum ai putea sa crezi că ai contract doar pentru 12 sau deloc?
E foarte clar 24 de luni abonament = 24 de luni contract, 12 luni abonament = 12 luni contract !!!

#27902
phackyo

phackyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.03.2009

View Postmatyred, on 07 august 2014 - 13:47, said:


Eu am făcut modificarea la net ( am trecut de la 100 la 200) și prelungirea am făcut-o doar la net pentru 12 luni!
Faci comandă din digicare( magazin online, serviciile tale internet si treci la 200mbs) vei primi un tel din callcenter și te întreabă când te găsește acasă că să lege toate cele opt fire pe cablu de net, în 1-2 zile vin, și vei vedea că din acel moment vei avea dublu viteza de net)
Dar la chestia cu telefonul nu știam că se prelungesc toate serviciile, e bine de știut că să fiu atent și eu!

Eu am făcut solicitarea pe 17.07.2014 și până în prezent nu m-a deranjat nimeni de la rcs

View Postmatyred, on 07 august 2014 - 13:47, said:


Eu am făcut modificarea la net ( am trecut de la 100 la 200) și prelungirea am făcut-o doar la net pentru 12 luni!
Faci comandă din digicare( magazin online, serviciile tale internet si treci la 200mbs) vei primi un tel din callcenter și te întreabă când te găsește acasă că să lege toate cele opt fire pe cablu de net, în 1-2 zile vin, și vei vedea că din acel moment vei avea dublu viteza de net)
Dar la chestia cu telefonul nu știam că se prelungesc toate serviciile, e bine de știut că să fiu atent și eu!

Eu am făcut solicitarea pe 17.07.2014 și până în prezent nu m-a deranjat nimeni de la rcs

View Postmatyred, on 07 august 2014 - 13:47, said:


Eu am făcut modificarea la net ( am trecut de la 100 la 200) și prelungirea am făcut-o doar la net pentru 12 luni!
Faci comandă din digicare( magazin online, serviciile tale internet si treci la 200mbs) vei primi un tel din callcenter și te întreabă când te găsește acasă că să lege toate cele opt fire pe cablu de net, în 1-2 zile vin, și vei vedea că din acel moment vei avea dublu viteza de net)
Dar la chestia cu telefonul nu știam că se prelungesc toate serviciile, e bine de știut că să fiu atent și eu!


#27903
RealZOD

RealZOD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 03.12.2013
Trebuie sa vina o echipa RCS-RDS la tine acasa pentru a-ti mari viteza la 200mbps? Stiu ca nu e topicul potrivit :)

#27904
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Nu iti vine nimeni acasa. Se schimba limitarea de pe server.

#27905
eugen_lb

eugen_lb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 07.05.2009
Pentru modificarea de la 100mb la 200mb vine cineva la tine acasa sa iti modifice cablajul de la 6 fire la 8 fire, iar dac ai si telefan iti dau un Huawei fixo-mobil (asa mi-au dat mie, dar unul folosit care are ca are bateria terminata, deci trebuie sa-l ti tot timpul in priza) sau iti mai trag un cablu utp pentru telefun, varianta mai buna parerea mea, mie n-au vrut de aia miau dat un nou telefon. Modificarea din server se face la trecerea de la 50mb la 100mb, nu mai baga oamenii in ceata!!! Posted Image Posted Image Posted Image

#27906
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Daca stai la casa si esti pe GPON atunci nu trebuie sa vina nimeni.
La bloc, la trecerea de la 50 la 100 nu e nevoie sa vina nimeni, dar la trecerea de la 100 la 200 obligatoriu vine cineva chiar daca limitarea se schimba din serverele lor.
Pentru viteza de 200 mbps e nevoie de conexiune gigabit si asta trebuie verificata fizic daca exista, adica daca in casa ai conectate toate cele 8 fire din cablul de internet (daca ai telefon fix prin acelasi cablu atunci 2 fire iti sunt intrerupte)
si daca in tabloul de pe scara esti bagat pe o iesire gigabit a routerului.Sunt cazuri unde s-a venit direct cu fibra optica in casa, depinde de situatie.
Despre subiect gasesti mai multe detalii aici:  http://forum.softped...viteza-dublata/

#27907
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

View PostRealZOD, on 07 august 2014 - 16:00, said:

Trebuie sa vina o echipa RCS-RDS la tine acasa pentru a-ti mari viteza la 200mbps? Stiu ca nu e topicul potrivit :)
Da, eu aveam legate cele 8 fire la mufa de calculator, dar în cutie sunt 4 legate. Unii pe cablu de net au 4 fire legate la net și 2 fire la tel fix, la aceștia le pun cablu ftp nou pentru noua viteza. Eu am vrut fir separat de la început! Nu-ma interesat ce spuneau instalatori!Ar trebui să vă confirme și DigiHelper și Cătalin !
Din server se face trecere de la 50-100! Ce este peste 100 trebuiesc 8 fire legate!

#27908
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014

View Postmatyred, on 07 august 2014 - 17:07, said:


Da, eu aveam legate cele 8 fire la mufa de calculator, dar în cutie sunt 4 legate. Unii pe cablu de net au 4 fire legate la net și 2 fire la tel fix, la aceștia le pun cablu ftp nou pentru noua viteza. Eu am vrut fir separat de la început! Nu-ma interesat ce spuneau instalatori!Ar trebui să vă confirme și DigiHelper și Cătalin !
Din server se face trecere de la 50-100! Ce este peste 100 trebuiesc 8 fire legate!
Corect !

#27909
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

View Postadicorp, on 07 august 2014 - 15:18, said:

Acuma serios!
Dacă îți spune cineva că abonamentul este pe 24 de luni cum ai putea sa crezi că ai contract doar pentru 12 sau deloc?
E foarte clar 24 de luni abonament = 24 de luni contract, 12 luni abonament = 12 luni contract !!!

Pentru ca tu citesti partial si pe sarite, am avut mai multe comentarii si tu ai luat cite o bucata din fiecare. Era vorba despre 1complet si 1 optim. Poti alege la abonament Optim daca vrei pe 12 sau 24 de luni daca il faci fara telefon in custodie. Daca vrei cu telefon vei face 1 complet si atunci il vei face pe 24 de luni. Acum cred ca am fost destul de clar.
Oricum problema era prelungirea automata pe 24 de luni a tuturor celorlalte servicii contractate anterior, ceea ce nu mi se pare normal deloc normal, mai ales ca sunt servicii total diferite.

Edited by Trackerrr, 07 August 2014 - 17:49.


#27910
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Corect. Trebuie 8 fire. Eu de la început am avut 8 așa că nu am mai luat în calcul faza cu telefonul fix. Scuze de inducerea în eroare!

#27911
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009
Nu! Nu am citit nici parțial și nici pe sărite!
Am citit toate comentariile tale ,ale colegilor și ale lui DigiHelper abia după aia am postat!
Și nu este o prelungire automata pentru că înainte de a semna contractul ai fost informat despre acest lucru deci dacă ai acceptat înseamnă că ți-ai asumat în cunoștință de cauză acea prelungire!
Am trecut la noile abonamente încă din luna februarie când erau disponibile doar in Oradea și Timișoara așa că știu perfect despre ce e vorba.

View PostTrackerrr, on 07 august 2014 - 17:45, said:

Pentru ca tu citesti partial si pe sarite, am avut mai multe comentarii si tu ai luat cite o bucata din fiecare. Era vorba despre 1complet si 1 optim. Poti alege la abonament Optim daca vrei pe 12 sau 24 de luni daca il faci fara telefon in custodie. Daca vrei cu telefon vei face 1 complet si atunci il vei face pe 24 de luni. Acum cred ca am fost destul de clar.
Oricum problema era prelungirea automata pe 24 de luni a tuturor celorlalte servicii contractate anterior, ceea ce nu mi se pare normal deloc normal, mai ales ca sunt servicii total diferite.

Edited by adicorp, 07 August 2014 - 18:30.


#27912
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,212
  • Înscris: 24.04.2013
Mie nu prea avea cum sa imi prelungeasca TV-ul cu ocazia telefoniei ca am contracte separate. Unul de telefonie si altul TV + net fix Posted Image, acelasi cod client dar numerele de contract (si datele) difera.

#27913
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009

View Postsags, on 07 august 2014 - 18:38, said:

Mie nu prea avea cum sa imi prelungeasca TV-ul cu ocazia telefoniei ca am contracte separate. Unul de telefonie si altul TV + net fix Posted Image, acelasi cod client dar numerele de contract (si datele) difera.

Tot ce se poate dar atunci nu vei beneficia de promoțiile lor de genul nelimitat la 5 euro pentru că trebuie sa fii abonat pe același contract atât la internet cât și la tv ca sa beneficiezi de promoție.
O să poți beneficia de aceste promoții doar dacă refaci contractul și muți toate serviciile pe același contract.
Oricum dacă ai același cod client înseamnă că acest lucru s-a făcut deja!

#27914
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

View Postadicorp, on 07 august 2014 - 18:27, said:

Nu! Nu am citit nici parțial și nici pe sărite!
Am citit toate comentariile tale ,ale colegilor și ale lui DigiHelper abia după aia am postat!
Și nu este o prelungire automata pentru că înainte de a semna contractul ai fost informat despre acest lucru deci dacă ai acceptat înseamnă că ți-ai asumat în cunoștință de cauză acea prelungire!
Am trecut la noile abonamente încă din luna februarie când erau disponibile doar in Oradea și Timișoara așa că știu perfect despre ce e vorba.

Fara sa te superi, dar acum vrei sa imi spui ca stii si ce mi-a spus sau nu cel din sediu? Crezi ca da stiam ca face aceasta prelungire il mai lasam pe taicamiu sa faca abonamentul asta? A zis ca se face contractul de telefonie mobila pe 24 de luni pt. ca a optat si pt. telefon si atit despre durate contractuale. Nimic de prelungiri alte servicii. Daca vrei sa denunti pe urma pe contractul fara o inregistrare ceva nu ai ce-i face, e vorba ta contra a alui. Este un fel de prinde orbul scoate-i ochii.
Cind am Nokia 6121 Classic care sta degeaba, crezi ca ma caliceam la petarda aia de p202? Hai sa fim rezonabili.
Poate operatorii din orasul tau au fost mai bine informati si instruiti. Si poate mai putin interesati de citi clienti mai baga fara ca acestia sa vrea, la prelungire a tuturor serviciilor. Pentru ca la fel ca orice alta companie, reprezentantul comercial(ca de fapt cam asta sunt cei de la contracte acum), primeste un procent anume la fiecare client/contract semnat. Da stiu o sa zici ca nu primesc o suma/un procent astronomic/a dar cu cit bagi mai multi cu atita iti creste procentul la sfirsit de luna. Plus ca la cum se trateaza problema in companiile rominesti, macar te vede seful ca muncesti si iti mai tii si tu locul citeva luni acolo. Daca citesti postarile din saptaminile anterioare o sa vezi ca mai sunt si altii care au patit la fel.

Edited by Trackerrr, 07 August 2014 - 19:35.


#27915
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010
Eu sunt abonat la RDS de prin 2004, cred, dar prin 2010 am luat și dth-ul și s-a făcut un nou contract și la tv toate serviciile pe  24 luni! Am semnat ca primarul! Persoana de la ghișeu nici măcar nu mi-a spus! Am observat asta în momentul când am trecut pe digital, și am stat vreo 15 minute la ghișeu ca să citesc tot contractul pentru digital,unde surpriză în anexe erau prelungirea tuturor serviciilor.Am cerut să-mi se scoată aceasta și s-a conformat! Acum la dublarea vitezei am întrebat în CC dacă se prelungesc toate serviciile și mi-au spus că doar la net!Acum aflu că la cumpărarea unui ab cu telefon se prelungesc toate, când va sosi ab cu telefonul comandat, voi citi cu atenție contractul și voi cere să fie eliminat prelungirea celorlalte servicii, doar din principiu pentru că oricum nu plec de la ei!

#27916
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 17.06.2007
La mine au venit baietii si s-au chinuit 3 zile sa rezolve problema cu fiber link. Mai intai au instalat o noua casuta pe scara blocului, apoi au tras un cablu deasta supersubtire care a intrat intr-un fel de router Huawei  dar tot nu prind 200 mega. S-a marit putin viteza (de la 90 mega la 110) e posibil sa fie de la calculatorul meu ca e vechi de 6 ani. Dupa ce au facut masuratori au constatat ca e semnalul slab in zona pentru fibra optica, in tot cartierul.

#27917
eucaliptulnegru

eucaliptulnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 15.10.2009

View Postsags, on 07 august 2014 - 14:01, said:

@eucaliptulnegru: E un decodor mai vechi Humax (nu Kaon care se distribuie acum)? Vezi pe topicul dedicat <http://forum.softped...umax-digic-hd2/>, e un bug aparut cu ocazia softului nou si din pacate numeni nu a gasit o solutie cat de cat clara.
Multumesc tuturor! Este decodor Humax si i-am dat si setari implicite si cautari etc. tot face , dar, doar de vreo 2 luni si nu foarte des, in 2 luni de 3 ori, problema ii ca ultimele 2 ture le-a facut in 3 zile si poate incepe din ce in ce mai des....Posted Image

#27918
RealZOD

RealZOD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 03.12.2013

View Postmatyred, on 07 august 2014 - 17:07, said:

Da, eu aveam legate cele 8 fire la mufa de calculator, dar în cutie sunt 4 legate. Unii pe cablu de net au 4 fire legate la net și 2 fire la tel fix, la aceștia le pun cablu ftp nou pentru noua viteza. Eu am vrut fir separat de la început! Nu-ma interesat ce spuneau instalatori!Ar trebui să vă confirme și DigiHelper și Cătalin !
Din server se face trecere de la 50-100! Ce este peste 100 trebuiesc 8 fire legate!

Multumesc de raspunsuri! Zilele astea o sa vorbesc cu cei de la DIGI :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate