Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#27883
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

 DIGI_Helper, on 07 august 2014 - 09:35, said:

Poti opta direct din DigiCare pentru Fiberlink 200 daca doresti.

 catalinman, on 07 august 2014 - 09:37, said:

Nu esti trecut automat. In primul rand, aceasta dublare se obtine prin prelungirea contractului de internet cu 12 luni.

Asadar, faci modificarea direct din Digi Care si bifezi 12 luni sau mergi in POP si semnezi act de trecere la FL.200.

Adica dupa cum spuneti voi si am banuit eu, trebuie fie din Digicare fie intr-un POP(ce o insemna si asta), sa fac un nou contract de data asta de prelungire, prin care sa trec la 200Mbps. Si daca as face prelungirea contractului cu 12 luni/trecerea la 200, in zilele urmatoare as primi de luna asta viteza de 200 Mbps la 39 lei. Adica luna viitoare ar veni factura cu 39 lei pentru net dar la 200Mbps in loc de 100.
Chestia este ca taicamiu a facut un abonament Complet 2 cu telefon prin martie-aprilie. Am vazut in postarile altora care au facut acelasi tip de abonament Complet, ca o data facind asta s-au prelungit automat contractele la toate serviciile pe 12 luni daca nu ai luat si telefon, sau 24 de luni daca ai luat telefon.
Este asa sau numai pe telefonie sa facut acea prelungire de 12 luni cu mobil si 24 de luni fara mobill?

Edited by Trackerrr, 07 August 2014 - 09:50.


#27884
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,371
  • Înscris: 16.04.2014
POP = Point of presence / sediu RDS
Suma pe care o vei achita ramane aceeasi.
De indata ce faci modificarea, va intra in vigoare cu 1 a lunii urmatoare.

#27885
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014

 Trackerrr, on 07 august 2014 - 09:44, said:

Modificari se fac cu data de 1 ale lunii , adica activarea pt 200 intra de la 1 septembrie !!!



Adica dupa cum spuneti voi si am banuit eu, trebuie fie din Digicare fie intr-un POP(ce o insemna si asta), sa fac un nou contract de data asta de prelungire, prin care sa trec la 200Mbps. Si daca as face trecerea la 200 in zilele urmatoare as primi de luna asta viteza de 200 Mbps la 39 lei.
Adica luna viitoare ar veni factura cu 39 lei pentru net dar la 200Mbps in loc de 100.


#27886
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

 DIGI_Helper, on 07 august 2014 - 09:48, said:

POP = Point of presence / sediu RDS
Suma pe care o vei achita ramane aceeasi.
De indata ce faci modificarea, va intra in vigoare cu 1 a lunii urmatoare.

Multumesc pentru informatii mai ales pe partea de Diginet. dar cum ramine cu:

 Trackerrr, on 07 august 2014 - 09:44, said:

Chestia este ca taicamiu a facut un abonament Complet 2 cu telefon prin martie-aprilie. Am vazut in postarile altora care au facut acelasi tip de abonament Complet, ca o data facind asta s-au prelungit automat contractele la toate serviciile pe 12 luni daca nu ai luat si telefon, sau 24 de luni daca ai luat telefon.
Este asa sau numai pe telefonie sa facut acea prelungire de 12 luni cu mobil si 24 de luni fara mobill?

Cind cineva isi face Complet 2 cu mobil in custodie ii sunt prelungite automat toate serviciile anterior contractate cu 24 de luni? Pentru ca asa nu as mai putea face modificarea deoarece as fi deja intr-o noua perioada contractuala. Sau ii este prelungit cu 24 de luni numai serviciul de telefonie mobila si cel de telefonie fixa?

In sediu i s-a spus ca deoarece trece la Complet 2 cu mobil in custodie, abonamentul de fix va fi trecut pe 1.24E respectiv acea taxa de intretinere. Adica nu ar plati nimic in plus, ci taxa de intretinere ar fi transformata in abonament de fix. Cel putin asa a zis operatorul din sediu. Desi din ce citesc in facturi mi se pare ca sunt platite ambele: -taxa de intretinere plus cei 1.24E pentru noul abonament de fix.

Si apropo cite si ce fel de minute(nationale catre fix sau mobil) iti sunt alocate, daca la contractarea unui Complet 2, iti este trecut fixul fara minute la abonamentul de 1.24E aka taxa de intretinere ?

Edited by Trackerrr, 07 August 2014 - 11:21.


#27887
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,371
  • Înscris: 16.04.2014
Contractele incheiate pentru abonamente Complet se incheie doar pe 24 de luni.
Oferta telefoane RDS - Al treilea alineat de jos.

#27888
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 23.07.2005

 DIGI_Helper, on 07 august 2014 - 09:35, said:


Poti opta direct din DigiCare pentru Fiberlink 200 daca doresti.

de unde mai exact? ca eu nu am gasit

#27889
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,810
  • Înscris: 04.04.2008

 pahai, on 07 august 2014 - 11:15, said:

de unde mai exact? ca eu nu am gasit

Intrii in Magazin Online / Vezi la ce abonament sau extraoptiuni poti trece.

Edited by cut3ryan, 07 August 2014 - 11:19.


#27890
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

 DIGI_Helper, on 07 august 2014 - 11:06, said:

Contractele incheiate pentru abonamente Complet se incheie doar pe 24 de luni.
Oferta telefoane RDS - Al treilea alineat de jos.
Pai noi suntem aici:

Client Digi cu minim un serviciu fix şi vechime mai mare de 6 luni:
Clientul cu cel puţin 1 serviciu fix activ de televiziune Digi TV (cablu/satelit) sau internet fix Digi Net, cu minim 6 luni de abonament (facturate şi achitate) poate achiziţiona maxim 4 abonamente cu telefoane* din oferta Optim/Complet cu plata integrală/rate, după cum urmează:
  • Pentru abonamentele Digi Mobil Optim se aplică Grila tarifară 1
  • Pentru abonamentele Digi Mobil Complet se aplică Grila tarifară 3
conform celor spuse pe site. Dar am vazut pe forum, ca multi care aveau deja -net fix, cablu, plus telefonie mobila si fixa dar fara minute-  cum aveam deja si noi, au spus cum ca la contractarea de Complet 2
li s-au prelungit automat prin contractul de Complet 2, toate serviciile anterior contractate(net fix, cablu, telefonie mobila si fixa dar fara minute acum cu minute) cu 12 sau 24 de luni.
Ce vroiam eu sa stiu este: Daca e adevarat? Sau ti se face doar la Complet 2 pe 24 de luni pt. ca ai luat mobil si se prelungeste numai abonamentul de telefonie fixa pentru ca a fost trecut la abonament de minute de 1.24E?

Edited by Trackerrr, 07 August 2014 - 11:32.


#27891
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,371
  • Înscris: 16.04.2014
Pachetele Complet se ofera doar cu telefon ceea ce inseamna ca perioada contractuala va fi 24 de luni.
Se vor prelungi toate serviciile.

#27892
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

 DIGI_Helper, on 07 august 2014 - 11:35, said:

Pachetele Complet se ofera doar cu telefon ceea ce inseamna ca perioada contractuala va fi 24 de luni.
Se vor prelungi toate serviciile.

Multumesc de informatie desi nu prea ma bucura sa aud asta. Inseamna ca nu pot sa trec la 200Mbps pina cind nu trec cele 24 de luni adaugate la toate serviciile, nu? Si acum desi stiu ca o sa sune ca ceea ce au spus multi altii, nu mi se pare deloct corect si normal, ca la contractarea unui serviciu in plus respectiv minute+mobil la abonamentul deja existent, sa mi se prelungeasca automat toate celelalte servicii anterior contractate. O data pentru ca telefonia nu are nici o legatura cu internetul si partea de TV si a doua pentru ca prelungirea oricarui serviciu antrerior contractat, trebuie sa fie facuta de client, sa fie strict alegerea clientului. Si nu a operatorului mai mult sau mai putin dornic sa ofere informatii, peste care nimeresti in unul din sedii.
Mai ales ca operatorul din sediu a uitat sa mentioneze partea cu prelungirea tuturor serviciilor.
Eu la contractarea de abonament fara telefon am fost intrebat doar daca vreau pe 12 sau 24 de luni. Desi anterior am fost intrebat daca locuiesc la aceeasi adresa cu taicamiu si daca sunt achitate serviciile pe luna curenta la acea adresa.

Edited by Trackerrr, 07 August 2014 - 11:52.


#27893
marse212

marse212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 14.02.2007

 Trackerrr, on 07 august 2014 - 11:44, said:

Multumesc de informatie desi nu prea ma bucura sa aud asta. Inseamna ca nu pot sa trec la 200Mbps pina cind nu trec cele 24 de luni adaugate la toate serviciile, nu? Si acum desi stiu ca o sa sune ca ceea ce au spus multi altii, nu mi se pare deloct corect si normal, ca la contractarea unui serviciu in plus respectiv minute+mobil la abonamentul deja existent, sa mi se prelungeasca automat toate celelalte servicii anterior contractate. O data pentru ca telefonia nu are nici o legatura cu internetul si partea de TV si a doua pentru ca prelungirea oricarui serviciu antrerior contractat, trebuie sa fie facuta de client, sa fie strict alegerea clientului. Si nu a operatorului mai mult sau mai putin dornic sa ofere informatii, peste care nimeresti in unul din sedii.
Mai ales ca operatorul din sediu a uitat sa mentioneze partea cu prelungirea tuturor serviciilor.
Eu la contractarea de abonament fara telefon am fost intrebat doar daca vreau pe 12 sau 24 de luni. Desi anterior am fost intrebat daca locuiesc la aceeasi adresa cu taicamiu si daca sunt achitate serviciile pe luna curenta la acea adresa.

poti sa faci modificarea acum, prelungirea de 12 luni se aplica pentru toate serviciile mai departe, ar fi mai simplu sa faci comanda direct din digicare

Edited by marse212, 07 August 2014 - 12:54.


#27894
eucaliptulnegru

eucaliptulnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 15.10.2009
La receiverul HD periodic dispar unele canale din grila. Trebuie sa-i dau cautare sa le am iarasi pe toate. Mai pateste cineva asa,sau stie careva ce are?
Multumesc

#27895
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,371
  • Înscris: 16.04.2014

 eucaliptulnegru, on 07 august 2014 - 13:17, said:

La receiverul HD periodic dispar unele canale din grila. Trebuie sa-i dau cautare sa le am iarasi pe toate. Mai pateste cineva asa,sau stie careva ce are?
Multumesc

Ai incercat sa efectuezi o setare implicita din setari?

#27896
zamfe

zamfe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.01.2008

 eucaliptulnegru, on 07 august 2014 - 13:17, said:

La receiverul HD periodic dispar unele canale din grila. Trebuie sa-i dau cautare sa le am iarasi pe toate. Mai pateste cineva asa,sau stie careva ce are?
Multumesc

Ai receiver vechi si dispar din lista de favorite?

In alta ordine de idei, Universal Channel a fost scos cumva din grila?

Edited by zamfe, 07 August 2014 - 13:40.


#27897
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012
Universal a fost inlocuit cu Paramount. Universal a fost mutat pe alta frecventa.

#27898
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

 Trackerrr, on 07 august 2014 - 11:44, said:



Multumesc de informatie desi nu prea ma bucura sa aud asta. Inseamna ca nu pot sa trec la 200Mbps pina cind nu trec cele 24 de luni adaugate la toate serviciile, nu? Si acum desi stiu ca o sa sune ca ceea ce au spus multi altii, nu mi se pare deloct corect si normal, ca la contractarea unui serviciu in plus respectiv minute+mobil la abonamentul deja existent, sa mi se prelungeasca automat toate celelalte servicii anterior contractate. O data pentru ca telefonia nu are nici o legatura cu internetul si partea de TV si a doua pentru ca prelungirea oricarui serviciu antrerior contractat, trebuie sa fie facuta de client, sa fie strict alegerea clientului. Si nu a operatorului mai mult sau mai putin dornic sa ofere informatii, peste care nimeresti in unul din sedii.
Mai ales ca operatorul din sediu a uitat sa mentioneze partea cu prelungirea tuturor serviciilor.
Eu la contractarea de abonament fara telefon am fost intrebat doar daca vreau pe 12 sau 24 de luni. Desi anterior am fost intrebat daca locuiesc la aceeasi adresa cu taicamiu si daca sunt achitate serviciile pe luna curenta la acea adresa.
Eu am făcut modificarea la net ( am trecut de la 100 la 200) și prelungirea am făcut-o doar la net pentru 12 luni!
Faci comandă din digicare( magazin online, serviciile tale internet si treci la 200mbs) vei primi un tel din callcenter și te întreabă când te găsește acasă că să lege toate cele opt fire pe cablu de net, în 1-2 zile vin, și vei vedea că din acel moment vei avea dublu viteza de net)
Dar la chestia cu telefonul nu știam că se prelungesc toate serviciile, e bine de știut că să fiu atent și eu!

Edited by matyred, 07 August 2014 - 13:55.


#27899
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,212
  • Înscris: 24.04.2013
@eucaliptulnegru: E un decodor mai vechi Humax (nu Kaon care se distribuie acum)? Vezi pe topicul dedicat <http://forum.softped...umax-digic-hd2/>, e un bug aparut cu ocazia softului nou si din pacate numeni nu a gasit o solutie cat de cat clara.

Edited by sags, 07 August 2014 - 14:02.


#27900
Trackerrr

Trackerrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 12.02.2012

 marse212, on 07 august 2014 - 12:53, said:

poti sa faci modificarea acum, prelungirea de 12 luni se aplica pentru toate serviciile mai departe, ar fi mai simplu sa faci comanda direct din digicare

Multumesc de informatie.

 matyred, on 07 august 2014 - 13:47, said:

Eu am făcut modificarea la net ( am trecut de la 100 la 200) și prelungirea am făcut-o doar la net pentru 12 luni!
Faci comandă din digicare( magazin online, serviciile tale internet si treci la 200mbs) vei primi un tel din callcenter și te întreabă când te găsește acasă că să lege toate cele opt fire pe cablu de net, în 1-2 zile vin, și vei vedea că din acel moment vei avea dublu viteza de net)
Dar la chestia cu telefonul nu știam că se prelungesc toate serviciile, e bine de știut că să fiu atent și eu!

Multumesc pentru informatie, despre prelungirea automata a perioadei contractuale la serviciilor contractate anterior nici eu nu am stiut, ca operatorul din sediu a uitat sa mentioneze asta, a zis doar ca abonamentul la mobil este pe 24 luni.

Edited by Trackerrr, 07 August 2014 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate