Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

40% dintre adolescentii romani semianalfabeti!

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
176 răspunsuri în acest subiect

#73
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.822
  • Înscris: 02.09.2009
Da, sistemul nostru de invatamant e penibil. Si cea mai mare parte a vinei o poarta profesirii, caci cum au spus si cei dinaintea mea, ei nu ivnata elevul sa gandeasca ogic, ci daor sa toceasca precum niste papagali.
Si acelasi lucru pot spune si eu de majoritatea tocilarilor. Unii cu 10 pe linie s-au lasat de facultate, altii au ajuns niste rahati in ploaie (pe cat potential aveau). Drept e ca unii erau pur si simplu destepti si au ajuns foarte departe. Insa majoritatea celor ce tocesc si nu isi folosesc motorasul, ajugn un nimeni in drum.

#74
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.069
  • Înscris: 11.05.2009

Citat

te rog sa nu te bagi si sa nu-mi inchizi gura...eu nu fac parte dintre aceia care pleaca imediat capul la orice flatulatie...de altfel, o caracteristica genetica a acestui popor...
nu iti inchid nimic. ai deschis topic, daca mai ai nelamuriri exista PM. nu mai polua toate topicele cu abuzu' tau.

#75
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.334
  • Înscris: 01.01.2011
Magan - Bine ai venit!
Romana: - Cea ce tine de gramatica se învatata în generala, pe urma urmeaza cea ce zici tu, lucruri care dupa terminare nu îti folosesc la nimica, lucruri care se modifica în fiecare an, lucruri care te stimuleaza sa înveti papagaliceste.
Matematica = GAME OVER, am vazut profesor care a renuntat sa mai încerce sa îi explice la elev ca matematica este LOGICA: 1+1=2 - ai priceput logica din spatele numerelor astea = O.K., asta este tot secretul, am vazut ca acuma se practica "nu se pricepe el la Matematica", ramâi perplex când auzi asa ceva spus de un profesor, eu îl dadeam afara, parerea mea ca asemenea persoane nu au ce cauta în învatamânt.
Biologia, Chimia, Fizica: Astea se fac de prin generala, cred la majoritatea se învatata (sau asa era înainte) într-un laborator dedicat, la Fizica aveam laborator, Chimie laborator, Biologie laborator, aveam laborator si la Geografie, nu învatam papagaliceste, vedem concret despre ce este vorba, vedeam materia despre care învatam.
Engleza stie/întelege toata lumea, acuma la partea de scris îti zic ca este dezastru, stiu sa vorbeasca (sau au impresia ca stiu sa vorbeasca), dar la scris nu se descurca.
Sportul - Nu se mai face ca înainte, acuma le arunca o minge, conteaza sa nu deranjeze pe careva.
Asa cum am vazut ca astia de la TV au pretentia ca omul de pe strada sa stie ce scriitor este nascut în ziua respectiva, cine dracu îi stie pe toti, eu macar recunosc ca le-am citit operele, dar nu stiu când s-au nascut, când au murit, ca daca stiam când au murit puteam sa spun repede: "Astazi se împlinesc 100 de ani de când a murit..."
Eu m-am îndreptat spre un domeniu care îmi permite sa înteleg normalul, sa pot sa definesc normalul, nu ma feresc ca nu stiu în ce an a murit cutarita, pe ce data s-a nascut, unde s-a nascut.

Editat de Aether, 05 februarie 2011 - 18:34.


#76
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

Vizualizare mesajAether, pe 5th February 2011, 18:33, a scris:

Magan - Bine ai venit!
Romana: - Cea ce tine de gramatica se învatata în generala, pe urma urmeaza cea ce zici tu, lucruri care dupa terminare nu îti folosesc la nimica, lucruri care se modifica în fiecare an, lucruri care te stimuleaza sa înveti papagaliceste.
Matematica = GAME OVER, am vazut profesor care a renuntat sa mai încerce sa îi explice la elev ca matematica este LOGICA: 1+1=2 - ai priceput logica din spatele numerelor astea = O.K., asta este tot secretul, am vazut ca acuma se practica "nu se pricepe el la Matematica", ramâi perplex când auzi asa ceva spus de un profesor, eu îl dadeam afara, parerea mea ca asemenea persoane nu au ce cauta în învatamânt.
Biologia, Chimia, Fizica: Astea se fac de prin generala, cred la majoritatea se învatata (sau asa era înainte) într-un laborator dedicat, la Fizica aveam laborator, Chimie laborator, Biologie laborator, aveam laborator si la Geografie, nu învatam papagaliceste, vedem concret despre ce este vorba, vedeam materia despre care învatam.
Engleza stie/întelege toata lumea, acuma la partea de scris îti zic ca este dezastru, stiu sa vorbeasca (sau au impresia ca stiu sa vorbeasca), dar la scris nu se descurca.
Sportul - Nu se mai face ca înainte, acuma le arunca o minge, conteaza sa nu deranjeze pe careva.
Asa cum am vazut ca astia de la TV au pretentia ca omul de pe strada sa stie ce scriitor este nascut în ziua respectiva, cine dracu îi stie pe toti, eu macar recunosc ca le-am citit operele, dar nu stiu când s-au nascut, când au murit, ca daca stiam când au murit puteam sa spun repede: "Astazi se împlinesc 100 de ani de când a murit..."
Eu m-am îndreptat spre un domeniu care îmi permite sa înteleg normalul, sa pot sa definesc normalul, nu ma feresc ca nu stiu în ce an a murit cutarita, pe ce data s-a nascut, unde s-a nascut.

Ce spui tu aici n-are nicio legătură cu știrea de la TV...Acolo s-a putut vedea cum trei tineri, absolvenți de școală generală, nu reușeau, pur și simplu, să citească titlul unui articol dintr-un ziar! Nu i-a întrebat nimeni nimic de vreun scriitor...Ălora,mai întâi ar fi trebuit să le explice ce e aia scriitor...

#77
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.334
  • Înscris: 01.01.2011
Fumatorul - Cred ca se întelege ca nu ma refeream la stirea asta, ma refer ca au obiceiul sa iasa pe strada sa întreabe: ce scriitor a murit acuma: 20 de ani, 30 de ani, ce scriitor a murit pe 15 ianuarie.

Editat de Aether, 05 februarie 2011 - 18:54.


#78
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Știți care este singura diferență pe care eu o remarc, dacă ar fi să fac un arc peste timp ?

Plăcerea de a învăța.
Asta lipsește.

Parcă exista mai multă dorință înainte.  Exista un fel de plăcere de a te informa.  
Îmi aduc aminte cu plăcere și melancolie de zilele și weekendurile petrecute la sala de lectură.
Aș vrea să mai retrăiesc astfel de trăiri ...

Este posibl ca lipsa ”tentațiilor” să fi fost suplinită de lectură.
Poate că aceasta ar fi o diferență, dar nu știu dacă acest fapt are o conotație calitativă.

#79
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.481
  • Înscris: 02.03.2007

Vizualizare mesajtomaso, pe 5th February 2011, 19:30, a scris:

Îmi aduc aminte cu plăcere și melancolie de zilele și weekendurile petrecute la sala de lectură.

ai facut si liceul militar?

#80
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.594
  • Înscris: 03.11.2008

Vizualizare mesajsushimic, pe 5th February 2011, 16:28, a scris:

40 % cu siguranta este o exagerare. ca a fi analfabet inseamna a nu STI SA CITESTI, a nu cunoaste alfabetul.
gramatica e ALTA POVESTE si aici cred ca se tinde undeva la 70%, nu 40. ;)
Citeste mai bine titlul.40 % sunt semianalfabeti nu analfabeti.Am explicat mai devreme diferenta dintre cei doi termeni.

#81
zagon

zagon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.048
  • Înscris: 30.11.2009
pe aștia îi reprezintă euroanalfabeta de EBA. :roflmaofast:

#82
magan

magan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 05.02.2011

Vizualizare mesajAether, pe 5th February 2011, 18:33, a scris:

Magan - Bine ai venit!
Romana: - Cea ce tine de gramatica se învatata în generala, pe urma urmeaza cea ce zici tu, lucruri care dupa terminare nu îti folosesc la nimica, lucruri care se modifica în fiecare an, lucruri care te stimuleaza sa înveti papagaliceste.
Matematica = GAME OVER, am vazut profesor care a renuntat sa mai încerce sa îi explice la elev ca matematica este LOGICA: 1+1=2 - ai priceput logica din spatele numerelor astea = O.K., asta este tot secretul, am vazut ca acuma se practica "nu se pricepe el la Matematica", ramâi perplex când auzi asa ceva spus de un profesor, eu îl dadeam afara, parerea mea ca asemenea persoane nu au ce cauta în învatamânt.
Biologia, Chimia, Fizica: Astea se fac de prin generala, cred la majoritatea se învatata (sau asa era înainte) într-un laborator dedicat, la Fizica aveam laborator, Chimie laborator, Biologie laborator, aveam laborator si la Geografie, nu învatam papagaliceste, vedem concret despre ce este vorba, vedeam materia despre care învatam.
Engleza stie/întelege toata lumea, acuma la partea de scris îti zic ca este dezastru, stiu sa vorbeasca (sau au impresia ca stiu sa vorbeasca), dar la scris nu se descurca.
Sportul - Nu se mai face ca înainte, acuma le arunca o minge, conteaza sa nu deranjeze pe careva.
Asa cum am vazut ca astia de la TV au pretentia ca omul de pe strada sa stie ce scriitor este nascut în ziua respectiva, cine dracu îi stie pe toti, eu macar recunosc ca le-am citit operele, dar nu stiu când s-au nascut, când au murit, ca daca stiam când au murit puteam sa spun repede: "Astazi se împlinesc 100 de ani de când a murit..."
Eu m-am îndreptat spre un domeniu care îmi permite sa înteleg normalul, sa pot sa definesc normalul, nu ma feresc ca nu stiu în ce an a murit cutarita, pe ce data s-a nascut, unde s-a nascut.
Laboratoarele din scoli sunt ca dupa razboi, nu se mai folosesc aproape deloc. Iar la sport, aia e partea buna cu aruncatul mingii, de multe ori profesorii de sport nu fac nimic. Nu am zis nimic de geografie, care dupa parerea mea este logica si interesanta

Vizualizare mesajtomaso, pe 5th February 2011, 19:30, a scris:

Plăcerea de a învăța.
Asta lipsește.
Nu lipseste, iti garantez.

#83
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006
politicile fsn au dat roade. numai un neam de tâmpiți le va asigura lor prezența la conducerea țării d-acu nainte veci pururi. -_-

#84
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.672
  • Înscris: 01.10.2010
:confused: erm... doua intrebari pentru rasaritii de pe topicul asta

1. analfabet inseamna sa folosesti prescurtari online? pentru ca daca asta inseamna, cunosc 3 cadre didactice, profesori de limba si literatura romana la liceu, toti 3 cu elevi olimpici si reviste de cultura, care in mesajele pe telefon se exprima asa: "k, vb mai incolo putin, sunt in trafic acum" si, prin urmare, sunt analfabeti  :thumbup:

2. nici eu nu stiu prea multe formule chimice pentru ca nu e aria mea si nici nu ma pasioneaza. deloc. actually urasc chimia. imi place in schimb literatura. dar e in regula, sunt incult pentru ca nu ma pricep la cacaturile alea de numere pe care profesoara nu a putut decat sa le scrie pe tabla: 9389jdhjkwdhq9 rezulta din 39483sjd si 282d. Erm, ok, acum am inteles cum functioneaza substantele alea portocalii, merci mult  :console: . astept cultii care stiu chimie sa dezbatem literatura britanica, criminalistica si teorii ale evului mediu si sociologie  :kisstogether: si alte domenii de asemenea


in rest, articolul este tendentios insa exprima un fapt ingrijorator si real. e jale total.
ar fi fost interesant sa se faca un studiu elaborat pe toata populatia, ca doar nu credeti ca generatia de 60-70 ani duduie de cultura si nu sunt analfabeti, mai ales prin mediul rural

#85
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006

Vizualizare mesajbritishpub, pe 5th February 2011, 22:10, a scris:

:confused: erm... doua intrebari pentru rasaritii de pe topicul asta

1. analfabet inseamna sa folosesti prescurtari online? pentru ca daca asta inseamna, cunosc 3 cadre didactice, profesori de limba si literatura romana la liceu, toti 3 cu elevi olimpici si reviste de cultura, care in mesajele pe telefon se exprima asa: "k, vb mai incolo putin, sunt in trafic acum" si, prin urmare, sunt analfabeti  :thumbup:
nu analfabeți, ci inconștienți că-și trimit sms-uri în trafic  :deadtongue:

#86
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.594
  • Înscris: 03.11.2008

Vizualizare mesajmagan, pe 5th February 2011, 20:55, a scris:

Nu lipseste, iti garantez.
Ma tem ca tomaso are dreptate.Placerea de a invata este doar o utopie pentru cel putin 90% din elevi.

#87
magan

magan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 05.02.2011

Vizualizare mesajmihay93, pe 5th February 2011, 21:17, a scris:

Ma tem ca tomaso are dreptate.Placerea de a invata este doar o utopie pentru cel putin 90% din elevi.
Omule, placerea exista, dar cum gusturile evolueaza, trebuie sa evolueze si invatamantul. Pe elevi nu-i mai pasioneaza viata la sat (cam despre asta sunt toate romanele), nu-i mai pasioneaza sa citeasca 30 de pagini la chimie pentru a intelege o reactie, care poate fi inteleasa dintr-un filmulet educational de 30 min, iar exemplele continua. Liceul are rolul de a-ti imbogati cultura generala, nu de a te pregatit pentru teza de doctorat.
In romanai trebuie sa se puna mare accent pe:
- limba engleza: 70% din elevi nu cunosc nici baza limbii
- sport: nu conteaza daca le arunci o minge sau ii pui la alergat, important e sa faca miscare
- literatura: sa invete sa se exprime cu propriile lor cuvinte

De ce trebuie sa saiba cate 6-7 ore de cursuri pe zi? Care este rostul ?
Ar putea sa aiba linistiti 4 materii pe zi, dintre care sportul sa fie prezent in fiecare zi.

#88
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.793
  • Înscris: 11.01.2010
deoarece daca nu faci din cat mai multe domenii nu ai de unde sti ce-ti place cu adevarat si ce vrei sa faci in urmatorul nivel de invatamant.
eu am fost mate-info si am trecut apoi la socio-umane, pentru ca mi-a placut filosofia. ;)
la ora de sport sau de engleza nu ai cum sa descoperi frumusetea filosofiei clasice, grecesti. si nici pe cea a anatomiei umane, a logicii sau a psihologiei.

#89
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.672
  • Înscris: 01.10.2010

Vizualizare mesajgigel de hohențolărn, pe 5th February 2011, 19:14, a scris:

nu analfabeți, ci inconștienți că-și trimit sms-uri în trafic  :deadtongue:
asta-i altceva, putem muta discutia pe topicul cu inconstienta in trafic
eu ma refeream la subiectul topicului in cauza insa

#90
Veronika_99

Veronika_99

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 334
  • Înscris: 31.08.2010
Nu este o noutate pentru nimeni ca multi dintre romani nu sunt in stare sa scrie corect romaneste. Cunosc un specimen de genul celor mentionati de tine care a studiat jurnalismul si care efectiv distruge lb. romana. Mi-e rusine sa o corectez ....de ce?...pt. ca  mi-e rusine de prostia ei. Cine e de vina???? Profesorii care au admis-o la examene - in facultate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate