Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14809 replies to this topic

#14779
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Atunci o fi fost Europa F.M. primul care a cerut o asemenea licenţă. Dar şi fără licenţă naţională, era mişto să ai mai multe posturi de radio într-un oraş.
În anii '90 a început să-şi ia treptat lumea televizoare color, că deveniseră mai accesibile, dar tot scumpe erau. Conta că aveai şi ce vedea. Chiar dacă era doar TVR 1, tot era în plus faţă de anii '80, când erau de obicei doar 2-3 ore de program. La Proviţa abia recepţionam TVR 1 şi la un moment dat nici nu s-a mai recepţionat. Alţi vecini recepţionau mai bine iar pe deal şi în vale se recepţiona şi TVR 2... Cablu tv la ţară, abia după 2000.
Nu e de la noi, dar omul gospodar face computer portabil    Posted image   Dacă avea şi telecomandă.   Posted image

Attached File  78ce222cf1d4c1015ebad17eda86c432.jpg   80.23K   13 downloads

În maşină se mai ascultă radio.
Iar la benzinării, se mai găsesc C.D.-uri.   Posted image

Edited by djl, 20 June 2024 - 15:15.


#14780
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,177
  • Înscris: 20.12.2007

 djl, on 19 iunie 2024 - 09:20, said:

.....
Ce mișto ar fi fost să mai existe curieri care duc plicuri.   :)
Toate firmele de curierat livreaza plicuri. Du-te la orice cladire de birouri dimineata si vezi cum stau curierii de la diverse firme la coada la receptie.
Cam tot in domeniul asta, expedierea de la easybox la easybox cred ca mai da o lovitura Postei traditionale care face de toate mai putin sa isi construiasca un model de afaceri atragator.

#14781
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,968
  • Înscris: 28.11.2006
Legat de posturile de radio din anii 90: tin minte cand Pro FM si Contact aveau emisiuni locale (din Ploiesti, in cazul meu) pe anumite tronsoane, dar si emisiuni transmise in toata tara. Cel mai enervant era cand bagau reclamele locale peste continut mai de calitate de la Bucuresti. Atunci imi venea sa-i strang de gat :ciocan: De-abia prin anii 2000+ au venit cu sisteme automatizate pentru reclame locale, iaer daca acestea nu existau, bagau jimgle-uri (sau negativele unor piese celebre, cum face Europa FM si azi).

#14782
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Pro Tv bagă unele ştiri locale peste ce urma după publicitate. Nu mai ştiu dacă şi la cele de ora 19. Oricum, prostie.  Pro Tv cred că avea cea mai mare arie de acoperire a unui post tv, după cele 2 de stat, TVR 1 şi 2, deşi la ţară nu se prea recepţiona... probabil nu aveau prea multe emiţătoare, care să asigure acoperirea.
@ Kokosh : şi atunci de ce nu mai vezi pe bicicletă curieri care să livrezi scrisori în timpul zilei?   :huh:   Că numai livratori de mâncare văd.
Ce mişto era când eram curier, că ajungeam în diverse clădiri. Poştasul merge doar la parter, curierul mai şi urca... aşa mai puteai vedea blocuri interbelice pe la interior, intra eventual în vorbă cu oamenii. Poşta Română ar fi putut instala pachetomate, dar...
Dacă vreţi să vă simţi ca în anii '80-'90, vizitaţi B.I.G. Berceni.
Programele tv le afali din reviste în general, că nu toate posturile tv aveau teletext (Pro Tv nu ştiu de ce nu a avut). Programe de radio, nu prea erau reviste care să difuzeze aşa ceva, nici măcar pentru posturile cu acoperire mai mare.

#14783
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Voi când aţi fost pentru ultima oară cu trenul la mare?
Se vede zilele astea diferenţa dintre generaţiile trecute şi cele actuale: stau corcoduşele şi dudele pe jos, nimeni nu le ridică, nimeni nu se suie în copac după ele. "Pe vremea mea" nu ar fi rămas neculese, ba poate chiar ar fi fost o mică bătălie pentru ele. Castanele nu prea mai prezentau interes în anii '90.
Se purta încă ceas la mână, că cine avea telefon mobil. Cred că au coexistat un timp.
Primele radiouri auto cu afişaj digital afişau şi ora?   :huh:   Pe la P-ţa Kogălniceanu era un "Subaru" din anii '80, numere de înmatriculare S.U.A., care avea radiocasetofon ce "ştia" şi casete cu bandă tip 4 (Metal).
poecketcalculatorwhos.com prezintă multe dispozitive din anii '80 ce erau cool şi în anii '90.
În Bucureşti, nu se prea mai spală străzile cu apă...   :disgust:

#14784
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 04.02.2006
Parcă‑l văd pe Neaceasca85 să spună cât de nasol era când mergea cu ai lui la mare în Dacie:)))

Edited by ssss, 22 June 2024 - 13:22.


#14785
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,177
  • Înscris: 20.12.2007

 djl, on 22 iunie 2024 - 11:08, said:


@ Kokosh : și atunci de ce nu mai vezi pe bicicletă curieri care să livrezi scrisori în timpul zilei?   :huh:   Că numai livratori de mâncare văd.
Ce mișto era când eram curier, că ajungeam în diverse clădiri. Poștasul merge doar la parter, curierul mai și urca... așa mai puteai vedea blocuri interbelice pe la interior, intra eventual în vorbă cu oamenii. Poșta Română ar fi putut instala pachetomate, dar...

Pentru ca firmele respective au crescut, au mancat din concurenta , au intrat in retelele internationale si la fel de important sunt obligati de legislatie ,OUG din 2013. Serviciile postale nu se fac asa la intamplare.
Posta Romana a achizitionat cutii digitale, e si un scandal in privinta asta ca la orice achizitie de genul asta dar intre timp retelele private de pachetomate s-au extins atat de mult si se extind in continuare incat z fost o decizie normala sa se incheie parteneriate posta cu DPD, SameDay, Fun, Posta Panduri si mai stiu eu ce.

 djl, on 22 iunie 2024 - 12:49, said:


În București, nu se prea mai spală străzile cu apă...   :disgust:
Ba se spala si inca cum inclusiv cu detergent. Campionii sunt in sectorul 5 si 6. Chiar adineauri i-am injurat eu si zlti soferi pe niste spalatori care blocau Petre Ispirescu cu cisterna lor.


 djl, on 22 iunie 2024 - 12:49, said:

Voi când ați fost pentru ultima oară cu trenul la mare?

Am pandit un an intreg Malaxa de pe Constanta Mangalia. Am mers in ianuarie trecut pentru ca o baga numai extrasezon cand nu e trafic.

#14786
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
De când sunt mic visez să merg cu un din ăla...
Păi şi firmele alea mari de ce nu mai prea angajează din ăia pe bicicletă? Şi din acea O.U.G. nu înţeleg nimic... cu ce afectau firmele de curierat pe bicicletă?
Sper să se mişte Poşta Română şi să pună pachetomate. Mai ales că ei au sedii şi pot pune unele mai mari. Păcat că nu mai există serviciu de coletărie la C.F.R. şi nici vreun operator fervoriar privat nu e interesat de asta.
Deci spălarea se face în funcţie de sector. Pe arterele principale pe vremuri cred că se ocupa "REBU(t)" pe toată Capitala.
La S.T.B. se pot încărca acuma şi de la automatele de plată din fericire, deşi nu înţeleg cum se încarcă, că bag seria aia a cardului, da' chitanţă nu am primit. Totuşi, în unele locuri unde-s mai mulţi călători, precum talciocul de la Valea Cascadelor ar putea să pună o tonetă.
La C.F.R. cred că şi după 2010 mai găseai biletele alea clasice, mici, de carton. Ţin minte greşit sau în anii '000 instalaseră automate de bilete şi după un timp le-au scos din uz.

#14787
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Diverse tramvaie în România anilor '90 - în ciuda titlului nu toate erau din Germania (produse sau utilizate acolo), că alea de la Sibiu, inclusiv cel pictat, cu care am mers şi eu erau de producţi Elveţia. Se văd de asemenea tramvaie de producţie Românească.
0:14 - Bd. Preciziei, fostul capăt la U.R.B.I.S. - cuplu de 'Tatre', linia 8.
1:15 - capătul de la C.F.R. Progresul
5:16 - intersecţia de la Răzoare
alt oraş
5:54 - Dep. Dudeşti.
6:12 - 34 deviat la capătul de la Şura Mare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i10rUVclPs4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu trenul ăsta, ziceai că eşti în Vestul Sălbatic. Avea şi frânar. Visam la o reţea naţională de mocăniţe, dar e imposibil, că nu pot merge prea repede pe ecartament de 760 milimetri... maxim 60-70 la oră. Da' pe lângă lipsă confort, nu că nu ar merge pe prea multe linii trenurile cu maxim 70-90 kilometri la oră    Posted image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W9zZwqxZAHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 23 June 2024 - 11:24.


#14788
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,177
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 22 iunie 2024 - 17:52, said:

Păi şi firmele alea mari de ce nu mai prea angajează din ăia pe bicicletă?

Pentru ca nu mai sunt asa de saraci in infrastructura
Attachment Sameday.jpg
Sper să se mişte Poşta Română şi să pună pachetomate. Mai ales că ei au sedii şi pot pune unele mai mari.
Au deja parteneriatul cu Emag Sameday cam peste tot si cu inca unii cu pachetomate portocalii.

Păcat că nu mai există serviciu de coletărie la C.F.R. şi nici vreun operator fervoriar privat nu e interesat de asta.

Unul din exemplele de stat prost administrator. In toata tara exista in mai toate orasele si oraselele depozite, remize , tot felul de spatii ale CFR unde cresc scaieti cand s-ar fi putut face acolo hub-uri pentru coletarie fie in parteneriat cu privatii fie operator solo. Dar in mai bine de 20 de ani de evolutie s-a ajuns ca operatorii privati sa isi creeze ei propriile spatii dar care in marea majoritate sunt destinate traficului rutier. In toata vremea asta CFR-ul a dormit si doarme in papuci.


La S.T.B. se pot încărca acuma şi de la automatele de plată din fericire, deşi nu înţeleg cum se încarcă, că bag seria aia a cardului, da' chitanţă nu am primit. Totuşi, în unele locuri unde-s mai mulţi călători, precum talciocul de la Valea Cascadelor ar putea să pună o tonetă.

Odata cu 24pay, InfoTB sau STBSA sau automatele de plata inclusiv plata cu cardul direct la validator nu mai ai nevoie de atatea tonete cu niste tanti vesnic deranjate de clienti. Inclusiv la tren sau metrou cozile sunt formate atunci cand exista tot felul de exceptii gen gratuitatile care tot din motive de incompetenta nu pot fi integrate in sistemele online

La C.F.R. cred că şi după 2010 mai găseai biletele alea clasice, mici, de carton. Ţin minte greşit sau în anii '000 instalaseră automate de bilete şi după un timp le-au scos din uz.

Au fost instalate la Gara de nord cel putin, automate de bilete care functionau dar pe urma pe unele le-am vazut offline sau acoperite cu huse. Pana nu s-a terminat instalarea sistemului Xsell anul trecut dupa 10 ani (!!!) de lucru, automatele de plata nu erau valorificate la adevarata lor capacitate

Attached Files


Edited by Kokoshmare, 23 June 2024 - 13:12.


#14789
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,686
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajpufonel, pe 17 iunie 2024 - 21:17, a scris:

Pe vremea lui Cescutza, existau programul 1 (actualul RRA) si programul 3 (actalul R3 Net Florian Pittis) in FM banda est. P3 era si stereo in anumite intervale. Existau chiar si radiouri stereo facute in Romania, de ex. Bucur 7 facut de Tehnoton Iasi. Desigur, cine avea acces la aparate produse in vest, era boier. Din cate stiu, singurul emitator in banda FM vest era al Radio Vacanta, care emitea pentru turistii straini care veneau pe litoral cu radiouri in banda vest.

Dupa revolutie, radiourile prvate au inceput sa emita in majoritatea cazurilor in banda vest. Mai erau si in banda est, dar destul de putine, iar de prin 2000 si-au incetat emisia ori s-au mutat pe vest. Un exemplu din zona mea: Radio Prahova a inceput in 1993 emisia pe 69.2 (banda est), iar in 1999 s-a mutat pe 99.2 (banda vest), unde emite si acum.

Primul radio privat care a acoperit toata tara cu emitatoare puternice a fost Europa FM, in 2000. Dupa ei, celelalte retele au inceput sa construiasca retele tot mai puternice, pana cand au ajuns sa acopere aproape toata tara. Si unde semnalul nu e bun, exista internetul mobil Posted image
Gresit, Europa FM nu a acoperit toata tara, la Slatina pana in martie 2006 cand au pus statia 98,8 pe un bloc de 10 etaje de langa OMV Cornisei, nu se receptiona.

Info Pro 99,6 Costila in toamna 2004 au fost primii ce acopereau in FM in afara oraselor. A urmat Kiss FM pe Cozia 99,2 FM, emite pentru orasele Pitesti si Rm Valcea, dar in Olt se prindea (si se prinde dar nu mai ascult) si la taranoaia, aparut in toamna 2005. Inainte de 2005, cum ieseai cu masina din Slatina spre Pitesti, la Valea Mare-Jitaru iti luai adio de la FM.

Pana sa urce Europa FM 107,5-ul din Ploiesti pe Costila a durat ceva, nici la Pitesti nu se auzeau in 2006.

Apoi au urcat si Targu Jiu 107,1 pe releul Cerbu de la Ranca. Au ramas in gaura pe Valea Oltului, nu au reusit sa urce 90,4 din Rm Valcea pe Cozia.

Vizualizare mesajabancor, pe 18 iunie 2024 - 17:43, a scris:

Am impresia că asta a fost și ideea, Europa FM a cîștigat prima licență dată de CNA pentru radio cu acoperire națională. Adică au fost nevoiți să aibă acoperire. Iar pînă la ei, se dădeau numai licențe locale. Am impresia că și acum mai degrabă se dau locale/regionale, rețelele care sînt prezente în mai multe orașe iau licențe locale, nu naționale.
Licentele locale produc bani prin reclamele locale, aia e faza.

#14790
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,781
  • Înscris: 15.06.2007

 ssss, on 15 aprilie 2024 - 22:58, said:

Își mai amintește cineva de Lily Allen, cunoscută pentru stilul ei de muzică ușoară (pop) presărată cu conținut explicit (nu vorbim chiar de rap)??
dar de Björk

Edited by tfmercedez, 23 June 2024 - 15:35.


#14791
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,686
  • Înscris: 14.10.2008
Bjork avea melodii oribile.

Lilly Allen era draguta, chiar am reascultat zilele astea It's Not Fair. Ar trebui sa reascult si The Fear. Le difuza VH1 in 2009.

#14792
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Björk avea nişte piese un pic cam bizare sau cel puţin videoclipurile... 2 dintre ele mai rulau pe V.H. 1 Lily Allen, nu cred că o ţin minte.
@ Kolosh : măcar chestiile alea au cutie automată sau ambreiaj automat. Tot ai nevoie de permis din păcate, dar măcar să fie ceva mai simplu de condus. Cu bicicleta te strecori totuşi mai uşor şi e şi mai uşor de parcat. Dar dacă ei au decis aşa...
Probabil Europa F.M. a avut acoperire ceva mai mare. Info Pro a existat în anii '000?   :huh:
Revenind la vehicule, la un moment dat mi se părea mişto faptul că Americanii aveau permis de conducere de la 16 ani. Mă întrebam de ce nu e voie să devi vatman la 18 ani. Nu mi se mai pare mişto permisul de la 16 ani din cauză că-s prea multe maşini, deşi la ţară ar fi util.
Tonetele alea de S.T.B. încă mai au clienţi totuşi.
Telefonia fixă a avea cam slabă acoperire în Ilfov. Uneori era mai bine în Prahova, deşi Ilfov e "centura" Capitalei.

#14793
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttfmercedez, on 23 iunie 2024 - 15:35, said:

dar de Björk
Nu cunosc.
A fost cumva pe posturile noastre/MTV/VH1?

View Postdjl, on 23 iunie 2024 - 16:07, said:

Info Pro a existat în anii '000?
Da, a apărut în decembrie ’04.
Din ’05 (cred) a început să aibă acoperire națională, ca și EFM.

Edited by ssss, 23 June 2024 - 16:38.


#14794
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Într-adevăr, 2004. 1 Decembrie. 9 ani de la lansarea oficială a Pro Tv, un post tv cu posibilitate, dar care a fost decis să pro-stească România.
Am cartea de telefoane pentru Bucureşti 1992. Foarte rară. Şi Prahova, 1995.
Björk mai apărea pe V.H. 1. Pe M.Tv. şi altele, nu prea ştiu, că deşi urmăream ocazional MTv, V.H. 1 era baza, că ştiam că difuzează şi muzică veche, adică ce-mi plăcea mie.
'Trabi' era încă viteaz în anii '90.
Mă uit la Mircea Badea...

#14795
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,968
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de Posta Romabna, ma gandeam zilele trecute ca, desi trec aproape zilnic pe langa oficiul postal, n-am mai intrat de ani de zile acolo. In anii 90 si chiar pana prin 2010 faceam coada serioasa acolo. Acum nu mai am nevoie sa intru. Scrisori nu mai trimit, facturile le platesc online, colete expediez prin curieri si le primesc la easybox sau tot prin curier. Nici macar pensia mamei nu vine prin posta, ci pe card. Postarita ii aduce doar cuponul.

Din pacate Posta Romana a pierdut o cota imensa de piata din cauza incompetentei si coruptiei conducatorilor ei, combinate cu tejnologia din secolul trecut. Am inteles ca abia de 1-2 ani au bagat si ei AWB-uri pentru colete. Pana atunci trebuia sa te rogi sa ajunga.

#14796
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,781
  • Înscris: 15.06.2007

 ssss, on 23 iunie 2024 - 16:33, said:

Nu cunosc.
A fost cumva pe posturile noastre/MTV/VH1?

Da, a apărut în decembrie ’04.
Din ’05 (cred) a început să aibă acoperire națională, ca și EFM.

depinde cand te-ai nascut. In anii 90-2000 era foarte populara chiar la MTV


https://youtu.be/HzG...KCNGsgZP3Jc2HT6

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate