Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14785 replies to this topic

#14743
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,577
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am fost inporcorat. Si nu am auzit de asa ceva pana acum, ordin de incorporare era ordinul care te lua la oaste, cel de recrutare iti venea la scoala in a 12-a.

Am intrat la facultate in toamna 2004 si pana in 2008 cand am terminat (2010 plus masterat) s-a desfiintat SMO-ul.

Dar nici fratele nascut in 1979 si niciunul din prietenii lui nu au facut armata.

#14744
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,932
  • Înscris: 15.08.2014
Nu neapărat, la incorporare se dădea testul psihologic final,daca sa te ia sau nu. Eventual și la ce arma.

Edited by connectorxp, 31 May 2024 - 20:03.
Repetare text.


#14745
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,082
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de testul pisihologic, pe când eram la Istorie, nu ştiu ce profesor (posibil Retegan) povestea de 2 care fuseseră chemaţi la testele pentru încorporare. Unul s-a apucat să copieze răspunsurile. După ce au dat foile, întreabă cineva de la centrul militar
- Dar de ce vrei să ...?
- Dar eu nu vreau.
- De vrei să te sinucizi?    :samui:
- Nu vreau să mă.
Lol, a copiat ca xeroxul răspunsurile, crezând că e la lucrarea de control, teză, examen.   :rolleyes:

Tancurile alea Sud-Coreene o fi bune? Oricum, e bine să avem ceva dotare. Nu am fi aşa de protejaţi fără N.A.T.O., în care suntem de acum aproape 20 de ani - anul ăsta se fac,
ce speranţă avusesem cu Billy Billy Boy că ne bagă în 1997,
da' un pic de protecţie în plus nu strică.
În Republica Coreea (Coreea de Sud) nu aş trăi. Că e prea fixistă societatea în anumite privinţe. Dar nu pot să nu mă gândesc că atunci când a ajuns la putere Ceaşcă (nu colegul nostru) Coreea de Sud era sub România ca dezvoltare şi acum e la ani distanţă. Nu o să ajungem precum ei, dar măcar precum Cehia şi Polonia mi-ar plăcea să fim.
În anii '90 erau cu electrocasnicele ("Daewoo"), şi electronicele ("Daewoo", "Goldstar/L.G.", "Samsung" - destul de durabile televizoarele). Pe urmă au început cu primele telefoane mai bengoase - "L.G." Chococlate. Acum sunt tari "Samsung" în telefoane şi televizoare. Maşinile de spălat "L.G.", degeaba sunt mişto la partea de direct drive, dacă la facilităţi sunt mai proaste decât "Indesit"-ul ăla pe care l-am avut din 2004 - slim...

Ieri m-am ales cu Anuarul statistic al României 1997. Dă în general datele pentru maxim anul 1996. Pe lângă inflaţie (indice al preţurilor în 1996 150-200 faţă de 100 în 1995) şi scăderea producţiei în unele domenii - în afară de industria alimentară, de mobilă şi probabil textilă (că lumea are nevoie de ţoale, chit că veneau deja importurile din China), cam ce domenii de producţie mai mergeau cât de cât bine pe atunci?
Scădea numărul de turişti? Era din cauza nivelului de trai sau mai începuse să plece lumea şi prin afară, deci nu mai ajungeau aşa de mulţi la unităţile turistice din România? O să am pe vecie o manie cu litoralul Românesc al anilor '90.
Scăzuse numărul de oficii P.T.T.R., deşi crescuse numărul de abonaţi telefonici de la circa 2.444.000 în 1991 la circa 3.120.000 în 1996, deci peste 600.000, ce era bine. Dar totuşi, făceau concedieri? Ce bucurie era telefonul. În anuarul statistic 1998 pun de-a valma numărul de abonaţi la telefonia fixă cu numărul de abonaţi şi utilizatori la telefonia mobilă.
De la 5 staţii private de radiodifuziune în 1991 (deşi cred că erai mai multe că în Bucureşti erau Radio Contact şi Unifan Radio) se ajunsese la 136 în 1996. La televiziune de la 2 în 1991 la 53 în 1996. Azi parcă vor să depăşească statisticile de atunci, dar conţinut care se depăşească calitatea de atunci, nu au. Televizorul era încă ceva scump pentru unii. Să ai 3 posturi de televizune, deja vis.
Automobile, maxim 2.500.000 parcă. Ceea ce era într-un fel bine. La ţară e nevoie, dar în Bucureşti, mi-aş dori să fi mult mai puţine. Cred că transportul auto a fost de vină şi pentru scăderea cantităţi de mărfuri uşoare, mobilă, coletărie transportate via calea ferată - la alte tipuri, nu a fost aşa de mare scăderea.
În anul 1996 intram în ultimul an de şcoală generală. Dacă aş fi fost deja prin clasa a X-a sau a XI-a, nu m-ar fi deranjat, dar să fiu prea mare, aş fi gândit cam mult şi m-ar fi deprimat. Amintirile...

#14746
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,932
  • Înscris: 15.08.2014
Tu ai fost la recrutare/incorporare? Cam greu sa copiezi că te pune distanțat unul de altul și testele se dau pe ronduri,aceleași întrebări în lata ordine. Și daca ai copia de la vecinul,tot nu ai avea aceleași răspunsuri ca el.de unde trag concluzia că nu ai fost. Daca nu ai fost,înseamnă că ai șmecherit. Tu ești mai mare că noi și aveai șanse să efectuezi stagiul militar

#14747
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,954
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 28 mai 2024 - 12:16, a scris:

Eu am fost la o zi a porţilor deschise la o unitate militară şi m-am suit într-un T.A.B. (Transportor Auto Blindat). Credeam că e destul de spaţios, dar nu-mi închipuiam că are şi motorul pe dinăuntru...

Normal ca e inauntru, ca daca era in afara, il distrugea inamicul si ramaneai sitting duck :P

Eu am fost scutit de armata pe motive medicale, dar un prieten cam de aceeasi varsta a apucat sa faca armata la TR. Si, avand facultatea de fizica, l-au trimis la Transmisiuni. Zicea ca tot nasol a fost, dar cu siguranta mai bine decat la pifani. Si ca armata avea niste echipamente ca vai de ele. De-abia acum am inteles ca au bagat bani in tehnica. Noroc cu NATO, ca altfel ramaneam tot la MIG-uri si la alte vechituri...

#14748
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,170
  • Înscris: 20.12.2007

Vizualizare mesajpetit_christian, pe 01 iunie 2024 - 15:09, a scris:

Tu ai fost la recrutare/incorporare? Cam greu sa copiezi că te pune distanțat unul de altul și testele se dau pe ronduri,aceleași întrebări în lata ordine. Și daca ai copia de la vecinul,tot nu ai avea aceleași răspunsuri ca el.de unde trag concluzia că nu ai fost. Daca nu ai fost,înseamnă că ai șmecherit. Tu ești mai mare că noi și aveai șanse să efectuezi stagiul militar
Ah, mi-ai adus aminte de colegu' de la recrutare sau incorporare care statea langa mine. Un minoritar semianalfabet care mai degraba desena litere decat scria. Era perfect neajutorat , nu intelegea nimic si i-am dat sa copieze . Boul a scris numele meu pe foaia lui. Chiar eram curios sa vad ce se intampla dar am intrat mult inaintea lui si am plecat acasa. Dar intotdeauna am considerat ca testele astea sunt fix pix. La ce specimene am intalnit am intalnit ca TR-ist la Scoala de Aplicatie pentru Transmisiuni de la Sibiu, pur si simplu nu puteai sa crezi ca asa oameni pe strada. Am avut doi care nu au tras niciodata si nici nu au facut garda sau servicii. Nu avea nimeni curaj sa isi asume ceva in legatura cu astia. Dar mai erau si altii tot pe aproape ca "performante".

#14749
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,082
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost, dar dacă nu era ceva care să-mi placă, nici nu mai ţin minte cum a fost.
În anii '000 nu cred că mai lua pe oricine în armată. Ştiu o persoană care e cu 1-2 ani mai mare şi nu a făcut nici el. Un alt cunoscut, cu vreo 5-6 ani mai mare, a făcut 2 facultăţi numai ca să nu facă armata.
Unii o dau langa cu armata obligatorie. Păi degeaba ştii să tragi cu puşca, dacă în rest echipament bun cam ioc şi duşmanu' e dotat. Vezi cum e acuma în Ucraina.

#14750
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,082
  • Înscris: 13.06.2004
"Alo, centrala" a folosit cineva?  Adică serviciile unei centrale telefonice manuale. La unele telefoane fixe Made in U.S.A. Oper era operator, adică ceea ce se numeşte "centrala", că operator e opreator (de fapt operatoare).
Pe De aLtă parte, îmi plăcea piesa asta. Cred că solistul ce a urmat după plecarea lui Dan Helciug din trupa Parlament a avut o voce mai potrivită pentru piesa asta, deşi de la Parlament piesa "Vine vara" va fi probabil cea mai populară piesă a formaţiei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N0sa1ZD9YT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14751
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,577
  • Înscris: 14.10.2008
Alo centrala a fost la taranoaia. Din 1994 la Spineni, pana in 2003 cand s-a pus automat, reziliat 2009 la decesul bunicii.

#14752
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,082
  • Înscris: 13.06.2004
La mine au reziliat la Proviţa, deşi aveau semnal slab la telefon... Mare brânză, 30-50 Lei în plus pe lună. Acum e mai bine cu semnalul. Culmea, cel mai bine, deşi nu ştiu dacă în perioada despre care se vorbeşte în subiect stătea... "Cosmote"!!! Când unele firme ajungs sus, uită de anumite lucruri. Multe firme au făcut asta...
M-am uitat aseară la "Extemporal la dirigenţie". Pe lângă mă mir cum de au trecut unele chestii de cenzură, mă gândeam la că după 1989 abia s-au făcut câteva filme Româneşti pe care le poţi urmări... şi vorba aia, am câştigat libertatea de exprimare, atât de preţioasă. Chiar nu sunt în stare să gândească. Au băgat unele chestii "spicy" şi în "Liceenii Rock'n'Roll" ("Liceenii în alertă" e plictisitor), da' măcar filmul ăla îl poţi privi şi ideea cu Ionică care numai la nervi poate să bată în tobe cum trebuie, măcar e destul de originală.
Mă va enerva pe veci că în anii '90 nu s-a făcut vreun film cu adolescenţi ca personaje, afară de cele două menţionate, deşi ar fi putut avea succes un asemenea film. Fă rost uşor de decoruri azi.
Sărăcia anilor '90 nu a fost bună, dar filmul mi-a adus aminte de simplitate şi oarecum şi de bun gust. Acum că mă gândesc, şi de faptul că nu eram aşa de asediaţi cu multe prostii.

#14753
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 04.02.2006
@djl
Dan Helciug nu era din formația [i[Spitalul de urgență[/i]?


#14754
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Acum e în Spitalul, dar prima lui trupă a fost Parlament, la finele anilor 90.

#14755
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,082
  • Înscris: 13.06.2004
Formaţia Spitatul de Urgenţă a avut piesa "Trăiască berea". Din fericire, nu rezist chiar aşa de bine la alcool şi nu am cum să ajung la spital de la prea muilt.
Dar în fine, eu am modificat puţin versurile piesei:
Trăiască caseta cu care ne-am născut,
Trăiască caseta cu care am crescut,
Fie viaţa cât de rea,
Tot ne-o va încânat-o draga de ea.   :)

Caseta rezista mai bine la drumuri cu denivelări. C.D.-urile mai săreau.   :)
Derulator de C.D.-uri.    :bigwhitegrin:

#14756
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 06.03.2005
In armata nu inveti sa tragi cu pusca, este vorba de folosirea tehnicii de lupta in diverse situatii tactice dar asta este cel mai putin important aspect.

In armata inveti disciplina, nu in sens de restrictii fortate si ordine impotriva vointei tale, este vorba de a dezvolta un mod de viata ordonat, cu stabilirea unui program organizat de masa, de activitate, de odihna, de relaxare nu sa stai ca o leguma sa te miri sau sa astepti sa se intample ceva in jurul tau in ideea sau speranta ca te vei angrena in ceva...vreodata.Este ceva mai complex decat practicarea obsesiva a unui sport de performanta.

Dezvolti o gandire strategica un plan de abordare a diverselor situatii la mod general, nu neaparat militar.Inveti regulamentele si modul in care te pot ajuta sau cum le poti ocoli.Traim in o societate condusa de legi si reguli, cei care reusesc sunt cei care le inteleg si le folosesc in interes propriu.

Inveti sa te intretii, sa imi poti procura si face mancare, sa intretii hainele si echipamentul, locul de odihna, dezvolti relatii sociale cu camarazii, pentru ca de toate astea depinde sanatatea si chiar viata ta.Inveti sa poti supravietui in conditii extreme concret nu ca emisiunile televizate "reality show".
Inveti sa iti dezvolti aptitudini fizice nebanuite in conditii de efort intens si stres.

Daca nu ai fost acolo este greu sa intelegi, chiar si tehnica aia sovietica este inca redutabila in lupta directa iar tactica chiar si de acum 30 ani se poate aplica cu succes in cazul unui conflict precum cel din Ucraina.Doar un simplu exemplu: noi am invatat acum 30 ani ca vor fi atacati cu rachete in caz de razboi si primul lucru in caz de alarma era parasirea unitatii si regruparea pe alte pozitii.Unitatile militare sunt primele distruse in cazul unui atac masiv.

#14757
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,082
  • Înscris: 13.06.2004
Eu la capitolul fizic stau cam prost. De slăbit, vreau să slăbesc, dar în rest, îmi bag picioarele.
Urăsc programul. La mine, fiecare zi e diferită. Şi nici maniac cu ordinea nu sunt. Nici să fie dezastru, dar nici să fie oamenii obsedaţi, că la cât timp se pierde cu ordinea... şi la câţi nervi. Mi se pare "tare", cum vai, să fie dezordine în locuinţă, să vezi vase nespălate (chit că în vasele alea doar au fost felii de pâine cu brânză sau gem), iar când eşti pe stradă, să arunci gunoaie pe jos sau să parchezi maşina aiurea. Prefer persoanele care nu au casa bec, dar nu aruncă gunoaie pe jos sau nu parchează aiurea, decât persoane care au casa arătoasă, dar în rest...

Ieri am trecut pe Calea Moşilor. Când am coborât din tramvai pe cea "veche" şi am luat-o puţin pe jos, m-am simţit ca în anii '90, cu apusul ăla şi traficul liber. Am dat şi de un magazin vintage (de fapt sunt 2 pe acolo) şi era un tv portabil vechi, pe care scria în Germană. Pe vremuri era trafic în Bucureşti, dar nu peste tot erai stresat de maşini.
Din păcate, şofer  de autobuz+ vatman nesimţiţi, m-au făcut să-mi reamintesc că trăim în România.   :disgust:

#14758
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,962
  • Înscris: 14.11.2004
Am colegi care au venit din aviatia militara si la ei in vestiar toate erau mai ordonate ca in vitrina unui magazin, totul la dunga si imaculat, armata dezvolta un om in multe directii si in bine.
@djl: nu ti-ar fi stricat ceva serviciu militar, ca te facea sa apreciezi multe lucruri marunte si te invata si cu putin. Ca numai la tine am auzit sa urasti mersul pe jos, sa detesti vantul, sa nu pedalezi daca sunt sub 20+ grade si tot asa...

Am zile cand vreau sa fac miscare si plec din Timpuri Noi pana la Romana pe jos, doar sa beau o cafea in zona aceea si pe urma retur. Zilnic minim 10K de pasi si 10 etaje urcate si coborate, azi la vizita medicala pentru medicina muncii am fost intrebat daca tin regim sau am dieta sanatoasa ca au iesit analizele peste media mea de varsta. Cand eram mic mai aveam boala sa nu fac ceva in ziua aia, dar per total am fost un copil energic si vioi cu dorinta de miscare si pedalat ca nebunul, indiferent de vreme.

Eu am fost la recrutare si din cauza facultatii nu am inceput stagiul militar iar ulterior s-a eliminat, nu regret, dar ar fi fost interesant.
Tin minte cand mai mergeam cu trenul si vedeam grupuri de tineri care au fost terminat stagiul militar si ascultau tot felul de melodii de petrecere la un casetofon, fumau in vagon, chiuieli, bautura, ceva pe care tineretul din ziua de azi nu-l va intelege.

#14759
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,672
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 01 iunie 2024 - 09:53, said:

..........................
În Republica Coreea (Coreea de Sud) nu aş trăi. Că e prea fixistă societatea în anumite privinţe. Dar nu pot să nu mă gândesc că atunci când a ajuns la putere Ceaşcă (nu colegul nostru) Coreea de Sud era sub România ca dezvoltare şi acum e la ani distanţă. Nu o să ajungem precum ei, dar măcar precum Cehia şi Polonia mi-ar plăcea să fim.
..............
Nu ti-ar placea sa dai si tu o mina de ajutor?

#14760
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,577
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 04 iunie 2024 - 09:39, a scris:

Formația Spitatul de Urgență a avut piesa "Trăiască berea". Din fericire, nu rezist chiar așa de bine la alcool și nu am cum să ajung la spital de la prea muilt.
Dar în fine, eu am modificat puțin versurile piesei:
Trăiască caseta cu care ne-am născut,
Trăiască caseta cu care am crescut,
Fie viața cât de rea,
Tot ne-o va încânat-o draga de ea.   Posted image

Caseta rezista mai bine la drumuri cu denivelări. C.D.-urile mai săreau.   Posted image
Derulator de C.D.-uri. Posted image
Eu am urat casetele, audio si video, ca mag nu am avut, ala pare altceva.

Lasa ca la denivelari nu sarea radioul FM, acum nu-mi sare telefonul si modulatorul. Gropile distrug masina in primul rand. Nu trebuie sa existe. Anii 90 erau anii gropilor in Bucuresti si pe drumurile nationale.

Vizualizare mesajFC72, pe 04 iunie 2024 - 20:01, a scris:

In armata nu inveti sa tragi cu pusca, este vorba de folosirea tehnicii de lupta in diverse situatii tactice dar asta este cel mai putin important aspect.

In armata inveti disciplina, nu in sens de restrictii fortate si ordine impotriva vointei tale, este vorba de a dezvolta un mod de viata ordonat, cu stabilirea unui program organizat de masa, de activitate, de odihna, de relaxare nu sa stai ca o leguma sa te miri sau sa astepti sa se intample ceva in jurul tau in ideea sau speranta ca te vei angrena in ceva...vreodata.Este ceva mai complex decat practicarea obsesiva a unui sport de performanta.

Dezvolti o gandire strategica un plan de abordare a diverselor situatii la mod general, nu neaparat militar.Inveti regulamentele si modul in care te pot ajuta sau cum le poti ocoli.Traim in o societate condusa de legi si reguli, cei care reusesc sunt cei care le inteleg si le folosesc in interes propriu.

Inveti sa te intretii, sa imi poti procura si face mancare, sa intretii hainele si echipamentul, locul de odihna, dezvolti relatii sociale cu camarazii, pentru ca de toate astea depinde sanatatea si chiar viata ta.Inveti sa poti supravietui in conditii extreme concret nu ca emisiunile televizate "reality show".
Inveti sa iti dezvolti aptitudini fizice nebanuite in conditii de efort intens si stres.

Daca nu ai fost acolo este greu sa intelegi, chiar si tehnica aia sovietica este inca redutabila in lupta directa iar tactica chiar si de acum 30 ani se poate aplica cu succes in cazul unui conflict precum cel din Ucraina.Doar un simplu exemplu: noi am invatat acum 30 ani ca vor fi atacati cu rachete in caz de razboi si primul lucru in caz de alarma era parasirea unitatii si regruparea pe alte pozitii.Unitatile militare sunt primele distruse in cazul unui atac masiv.
Viata si nevoia te invata astea fara sa faci armata. Un simplu loc de munca este ca o armata. Si scoala preuniversitara, crede-ma, armata curata a fost, cu elemente si din cazemata si din penitenciar. Nu mi-a mai trebuit armata.

Sa mai zic ca mama mea avea acasa comportament de sergent sau caporal?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate