Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat
 

Best buy!

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
Ex3cuTioN

Ex3cuTioN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.09.2010
La 11 ma refer la ce le conectez?

Multumesc de raspunsuri la celelalte :) , deci HI FI este o sigla pe boxe care iti spune ca, calitatea este buna.

#20
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 20:27, said:

1.Ce este un sistem HI-FI si unul HOME CINEMA si care este diferenta dintre acestea.
:) Un sistem HI-FI este un sistem audio care reda cat mai fidel vibratia sonora sau cat mai aproape de realitate. Un sistem HI-FI e alcatuit din mai multe componente :
1. Sursa de redare ( CD-Player, superaudioCD-player, DVD-player, Tuner, Deck Casetofon etc). Nu am mentionat intentionat laptopurile si PC-urile, astea nu au nimic de-a face cu sistemele HI-FI.
2. Egalizator sau procesor de sunet ( optional ).
3. Amplificatorul de putere care amplifica semnalul, aici putem discuta ore intregi despre diferentele intre amplificatoarele stereo si receiverele multicanal 5.1, 7.1, cu avantajele si dezavantajele lor in functie de setupuri si sursa de redare.
4. Boxele, dupa parerea mea conteaza cel mai mult. As zice ca in ordinea importantei, cele mai importante sint boxele, apoi amplificatoarele si apoi urmeaza sursa de redare.
5. Cablurile, sint indispensabile :D Conteaza si ele intr-o anumita masura.
Evident ca exista o varietate aproape infinita de combinatii intre diferitele componente mentionate de mine, exista branduri axate numai pe boxe, sau alte firme merg mai mult pe cabluri, Cd-playere etc etc. Rezultatul final conteaza , adica cum se aude sunetul in boxe. Conteaza firma, modelul si evident pretul. Unele aparate hi-end ajung sa coste cat un apartament. Tin sa precizez ca un sistem HI-FI poate fi stereo sau HOME CINEMA, deci intrebarile trebuiau puse : care e diferenta intre un sistem stereo si unul HOME CINEMA MULTICANAL ? sau care e diferenta intre un sistem HI-FI si unul ieftin ? Diferenta intre stereo si Home Cinema e ca in general stereo e mai recomandat pt. muzica iar home cinema pt. filme. Insa conteaza si calitatea, asta nu inseamna ca un sistem Home Cinema mai scump nu poate suna cu mult peste un sistem stereo ieftin, sau invers. Diferenta intre un sistem HI-FI si unul mai ieftin e in primul rand la pret, iar in al doilea rand la calitatea componentelor. :D

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 20:27, said:

2.Explicatii pentru intrarile DIGITAL si ANALOG, precum si cabluri optice
Exista intrari si iesiri analoage si digitale. Aparatele vechi au numai intrari si iesisi analoage, astea mai noi folosesc si conexiuni digitale. Ii las pe altii sa vina cu detalii.

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 20:27, said:

3.Sistemele 5.1 / 7.1 la ce sunt ele bune?
Pt. filme sint foarte bune si eventual ca sa asculti muzica in format 5.1 sau 7.1. De regula la aceeasi categorie de pret,( raport pret calitate), sistemele stereo sint peste cele 5.1 sau 7.1. Cele 7.1 sint mult mai scumpe, aici platesti intotdeauna mai mult ca sa obtii acelasi sunet.

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 20:27, said:

4.Cand cautam sa avem un sunet de calitate la ce ne uitam, ce trebuie sa cumparam ?
La pret. :coolspeak: Deci, intai ne uitam la aspectul general, boxe, amplificator, sursa de redare, marca, model, categorie, setup, garantie, apoi ne uitam la detalii, ce stie sa faca receiveru x sau DVD-playeru y. RASPUNSUL LA INTREBAREA ASTA E URMATORUL : CAND CAUTAM SA AVEM UN SUNET DE CALITATE NE UITAM LA SUNET, ADICA ASCULTAM CUM SUNA. :D

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 20:27, said:

5.Placi de sunet. La ce trebuie sa fim atenti cand achizitionam una?
Pret, marca si compatibilitate cu placa de baza. Si mai ales la sistemul AUDIO pt. calculator pe care vrei sa-l cumperi.

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 20:27, said:

6.Diverse cabluri audio, prezentare si caracteristici.
http://forum.softped...hp/t641925.html

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 20:27, said:

Intrebarile mele:
7.Putere totala iesire (RMS). Explicatie.
8.Raspuns in frecventa. Explicatie.
9.Raport semnal / zgomot (S/N). Explcatie.
10.Separatie. Explicatie.
11.Ce pot face cu acest gen de boxe, link. Adica sunt doar 2 boxe...
12.Impedanta. Explicatie
13.Putere PMPO. Explicatie
14.Ce inseamna urmatoarele facilitati : THX Certified Sound / Dolby Digital / DTS and DTS 96/24 / Dolby Pro Logic II [astea le-am gasit la Z-5500], daca mai stiti si altele va rog sa ne impartasiti si noua.
15.Asezarea boxelor. De ce conteaza asa mult si cum trebuie asezate?

Am o gramada de intrebari, dar nu-mi aduc aminte acum, eu unul vreau sa invat generalitati despre audio, pentru ca sunt pasionat de vibratiile acestea.
:naughty: deja m-am plictisit, sa mai vina si altii cu explicatii. Apropo, HI-FI e o sigla pt. marketing, asta nu iti garanteaza ca calitatea e buna. ;)

Edited by laserdance, 27 January 2011 - 20:53.


#21
Ex3cuTioN

Ex3cuTioN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.09.2010
Foarte bine laserdance , multumesc mult.

Mai citesc inca de 3 ori ce ai scris sa-mi ramana bine in cap.

#22
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 19:27, said:

Am citit pe un site cum ca omul aude sunete cu fregventa cuprinsa intre 20 HZ - 20 KHZ, iar CD-urile audio au o fregventa de 44,100 prescurtat 40 KHZ.
le incurci. 44kHz e rata de esantionare. si asta tot o frecventa este dar nu a sunetului ci o frecventa a...frecventelor daca pot spune asa.
practic intr-o secunda materialul de pe CD contine 44.000 de sunete distincte care, in principiu, pot avea orice frecventa in intervalul ala dat de tine sau cateodata chiar in afara lui.
daca nu ai inteles, gandeste-te ca iti dau o palma. frecventa sunetului este de sa zicem 500 de hz. daca iti dau 5 palme intr-o secunda ai o rata de esantionare de 5 Hz a unui sunet de 500 de Hz.

#23
one_for_some

one_for_some

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 11.08.2006
http://www.jfstudiod.../texte/info.htm
Aici gasesti, explicate in limbaj accesibil, notiuni generale de acustica, amenajarea unei camere de vizionare Home Theatre, echipamente de inregistrare, stocare si redare a inregistrarilor audio (format analog si digital) etc.
"Câteva articole în care sunt prezentate elemente teoretice și sugestii practice privind construcția și funcționarea studiourilor de înregistrare și a camerelor de audiție. Lectură recomandată deopotrivă hobiștilor și profesioniștilor în domeniul audio, în special celor ce doresc să apeleze la serviciile JFSD, pentru a fi mai în temă cu operațiile ce urmează a fi efectuate."

#24
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
-------------------------------------------
7.Putere totala iesire (RMS). Explicatie.  
Vrajeala. e valabila doar in cadrul unui singur fabricant. 1watt de la un fabricant aproape niciodata nu e egal cu 1 watt de la altul.

8.Raspuns in frecventa. Explicatie.
cu cat e mai mare intervalul cu atat auzi mai multe sunete. nu tine de numarul de boxe. nu o sa auzi o bubuitura dintr-o boxa mica care nu are partea de jos a gamei de frecvene acoperita dar nici un ciripit de pasarica dintr-un subwoofer.

9.Raport semnal / zgomot (S/N). Explcatie.
determina cat e muzica si cat e zgomot de fond (fasait, barait etc) din totalul sunetelor care ies din boxa. mai mare e mai bine.

10.Separatie. Explicatie.
determina cat din ce ar trebui sa se auda in boxa stanga se aude si in dreapta. idem si viceversa. desi nu ar trebui sa se intample, sunetele se mai dezorinteaza si ajung si unde nu trebuie

11.Ce pot face cu acest gen de boxe, link. Adica sunt doar 2 boxe...
sa asculti la ele. le legi la calculator sau telefon sau unde vrei si le dai drumul. se baga in priza si au tot ce trebuie adica sunt boxe active. f scumpe pentru ce ofera

12.Impedanta. Explicatie
determina cat curent isi ia o boxa dintr-un amplificator. cu cat e mai mica cu atat isi ia mai mult curent si se aude mai tare la un anumit volum. daca impedanta e prea mica, amplificatorul nu are de unde sa-i dea boxei curentul de care are nevoie. cu toate astea va incearca si se va arde.

13.Putere PMPO. Explicatie
nu suporta explicatie

14.Ce inseamna urmatoarele facilitati : THX Certified Sound / Dolby Digital / DTS and DTS 96/24 / Dolby Pro Logic II [astea le-am gasit la Z-5500], daca mai stiti si altele va rog sa ne impartasiti si noua.
THX nu inseaman nimic in mod real. restul sunt niste formate in care se codeaza fisierele audio sau trackurile audio ale celor video. daca sistemul tau are respectivele decodoare stie sa decodeze formatele respective folosind intrarea digitala(optica sau coaxiala). pe intrarea analogica nu folosesc la nimic. sunet vine gaa decodat de calculator.

15.Asezarea boxelor. De ce conteaza asa mult si cum trebuie asezate?
"daca stai de vorba cu 5 insi si toti vorbesc la fel de tare, il mai auzi pe cel din capatul mesei daca vorbeste in acelasi timp cu cel de langa tine?"

Edited by undercoverbrother, 27 January 2011 - 22:24.


#25
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Uite un best buy  http://cgi.ebay.de/N...=item588b8eb3f0

#26
Ex3cuTioN

Ex3cuTioN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.09.2010
11.Ce pot face cu acest gen de boxe, link. Adica sunt doar 2 boxe...
sa asculti la ele. le legi la calculator sau telefon sau unde vrei si le dai drumul. se baga in priza si au tot ce trebuie adica sunt boxe active. f scumpe pentru ce ofera

Adica sunt scumpe pentru facilitatile care le are ? Arata-mi un set de boxe de acest fel care sa isi merite bani.

PS:Multumesc pentru raspunsuri :)

#27
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
prin doar 2 boxe te referi la faptul ca nu sunt 5 sau 6 boxe sau la faptul ca nu au amplificator.
numarul boxelor nu determina calitatea sunetului ba as zice ca pentru muzica (stereo cu sunt 99.9% din melodii) mai multe de 2 (si eventual un subwoofer dar mai bine nu) e mai mult rau decat bine.
legat de amplificator, nu au nevoie avand unul inauntru ca sistemele 5.1 de PC.

sunt scumpe nu pentru facilitati (intr-un sistem audio facilitatile costa cel mai putin) ci pentru calitatea sunetului.
in aceeasi bani iti iei o pereche de magnat monitor supreme 200 si o statie noua sau supreme 800 si statie sh.

#28
Ex3cuTioN

Ex3cuTioN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.09.2010
Deci boxele acestea http://www.be-loud.r...or_Supreme_800/ cu statie sh? (adica second hand sau ce?) da-mi un link cu o statie sau ceva să mă lămure?ti.

Bun ?i aceste boxe scot ?i bass nu ? adică un subwoofer pe lângă ele, de ce zici că ar strica?

EDIT: Am gasit aceste boxe http://www.be-loud.r...r_Supreme_2000/ care imi permite bugetul sa le cumpar, dar pe langa ele ce mai trebuie? sa le pot folosii la un PC


EDIT2: De exemplu tipul din videoul acesta la ce le are conectate ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w_7pIJseUC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ex3cuTioN, 28 January 2011 - 12:47.


#29
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
vezi ca pretul e la bucata.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Oricare din tipurile ale de boxe NU au nevoie de subwoofer!  Asta cu basul neaparat sa sune tare e o "marota". Amplificatoarele care se respecta nici macar n-au reglaj de bas si "treble". Doar volum si comutator de intrari. Vrei mai mult bas ,iti iei boxe mai mari.
Intrebai de ce ai nevoie ca sa le legi la un calculator: Pai de un amplificator ,pt. ca sunt boxe PASIVE. Si apropo' de tipul din ultimul video: nu stiu la ce le are legate pe ele ,boxele, dar pot sa-ti spun ca are pe acolo niste cabluri de toata jena.
Dupa telecomanda folosita pare totusi o chinezarie ceva....

Edited by edigee, 28 January 2011 - 13:02.


#31
Ex3cuTioN

Ex3cuTioN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.09.2010
Da am observat dupa ca per bucata, oricum nu e problema :)

Deci amplificatorul va fii conectat la PC in ce fel de placa de sunet pe ce cai? ANALOG sau DIGITAL? sau ?... apoi boxele vor fii conectate la amplificator, bun am inteles.

Deci 2x Magnat Monitor Supreme 2000 + ce amplificator?

#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Daca amplificatorul are in el convertoare digital /analog ,deci are si una/doua intrari digitale ,poti iesi din PC prin SPDIF. cu un cablu digital coaxial sau digital optic+un mic adaptor. De obicei astfel de convertoare le au  mai mult receiver-ele si mai putin amplif-urile stereo.
Daca ai o placa de sunet mai buna ,poti scoate semnal analog stereo si, folosind un cablu jack3.5-2RCA sau 2RCA-2RCA(depinde ce iesiri are placa de sunet) te legi la una din intrarile analogice ale amplificatorului(oricare in afara de cele de pick-up sau de microfon-daca le are-alea pe care scrie"phono").
Edit: Atentie si la calitatea cablurilor folosite,dar asta e  deja un alt subiect...

Edited by edigee, 28 January 2011 - 13:25.


#33
Ex3cuTioN

Ex3cuTioN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.09.2010
Bun deci te rog sa-mi zici un exemplu de amplificator si o placa de sunet.

Acum eu n00b ce sunt habar nu am la ce trebuie sa ma uit la un amplificator :)

http://www.sono.ro/a...agnat-5510.html

Acesta e bun de ceva? e aceasi firma cu boxele

#34
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 Ex3cuTioN, on 27th January 2011, 19:27, said:

Deci vreau sa invat despre audio in general, strang bani si nu vreau sa ii irosesc pe niste "prostii".

Intrebarile mele:
Ideal ar fi daca s-ar pune aici intrebari care nu se gasesc la primul search de gugle.

Edited by antinari, 01 February 2011 - 11:28.
quote imens


#35
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
prea scump pentru ce ai tu nevoie.

zi-ne totusi un buget total. boxe plus statie.

#36
Ex3cuTioN

Ex3cuTioN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 08.09.2010
Pai zimi ce amplificator si ce placa de sunet merg cu Mangat Monitor Supreme 2000. Cele 2 fac 1700 RON, un amplificator cat sa coste?

Buget 3500 (35 milioane).

Edited by antinari, 01 February 2011 - 11:28.
quote inutil


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate